Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dünya tepsi gibi düzdür !

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

o değil de dünyanın öküzün boynuzları üstünde durması nedir abicim ya, neden yerde duruyor veya tavanda asılı gibi mantıklı şeyler varken böyle fantastik bişi uydurmuş, hangi cin fikirli abimiz milleti keklemek için böyle bişi yaymış merak ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

newtonun evrensel çekim yasasının doğru olduğunu kabul ediyorum :/ eğer bunu çürütmek isteyen varsa zilyon tane hesap yapacak.

Eğer dünyanın bir disk olduğunu kabul ediyorsak, bir kere insanın bulunduğu konuma göre hissedeceği dünya yüzeyine paralel çekim kuvveti büyük ölçüde değişecek. Dünyanın merkezindeyken sadece aşağı doğru çekim kuvveti hissedecek, fakat diskin soluna doğru gittikçe, sağ tarafa doğru da bir çekim kuvveti hissetmeye başlayacak (yani aslında bir nevi içeri).

Yani biz dünyanın sol ucundayken yere bir cisim bıraktığımızda bu cisim sadece aşağı doğru değil aynı zamanda sağa doğru da düşmeli. Ama dünya küresel olduğu zaman, istatiksel olarak sağ ve sol taraftaki kütlelerin dağılımı simetrik kabul edilebileceği için sadece merkeze doğru olan çekim kuvvetinden etkilenip merkeze doğru (yani aşağı düşüyor). Dünyanın dönmesinden, açısal momentten falan dolayı meydana gelen eksen sapmasını hesaba katmadım şimdi tamamen gözlemsel bir olaydan bahsediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

buarada bu adamların argümanları hep geometrik :/ hiç çekim kuvveti, çekim yasası ile argümanlar sunmamışlar. Ayrıca yukardaki bahsettiklerimi dünyanın merkezine dik bir eksen etrafından dönmediğini var sayarak yaptım. Yok dünya dönüyor diiyorsanız başka argümanlar da sunarım :/ of gece gece dert oldu bana ne adamlar var
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
newtonun evrensel çekim yasasının doğru olduğunu kabul ediyorum :/ eğer bunu çürütmek isteyen varsa zilyon tane hesap yapacak.

Eğer dünyanın bir disk olduğunu kabul ediyorsak, bir kere insanın bulunduğu konuma göre hissedeceği dünya yüzeyine paralel çekim kuvveti büyük ölçüde değişecek. Dünyanın merkezindeyken sadece aşağı doğru çekim kuvveti hissedecek, fakat diskin soluna doğru gittikçe, sağ tarafa doğru da bir çekim kuvveti hissetmeye başlayacak (yani aslında bir nevi içeri).

Yani biz dünyanın sol ucundayken yere bir cisim bıraktığımızda bu cisim sadece aşağı doğru değil aynı zamanda sağa doğru da düşmeli. Ama dünya küresel olduğu zaman, istatiksel olarak sağ ve sol taraftaki kütlelerin dağılımı simetrik kabul edilebileceği için sadece merkeze doğru olan çekim kuvvetinden etkilenip merkeze doğru (yani aşağı düşüyor). Dünyanın dönmesinden, açısal momentten falan dolayı meydana gelen eksen sapmasını hesaba katmadım şimdi tamamen gözlemsel bir olaydan bahsediyorum.

ben diyorum kenarından düşüncü helheim'a gidiyoruz asla cıkamıyoruz sen diyosun herkezin cekim kuvetti bıdı bıdı

inanmıyosan saygı göster arkadaşım yanlış falan deme
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

çekim kuvveti yuvarlak deil düz.
Sosyal ağlarda paylaş

çekim kuvveti nasıl yuvarlak oluyor? nerde bir kütle varsa oraya doğru bir çekim var işte. sen diskin en sağında durursan, daha sağ tarafında başka bir kütle olmadığı ve tüm kütleler sol tarafında olduğu için net sola doğru bir çekim hissetmen lazım onu diyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...