Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dinimizin tavsiye ettigi örtünme hem hayata hem fazilete uygundur-Kemal Atatürk

fightersfight

Öne çıkan mesajlar

urmesque said:
moonfall said:
aga senin kafaya ulaşmak icin ne kullanmak lazım?

ahuahuhaa güzel bi yaklaşım oldu.

@fightersfight; benim koydugum yazı diyorsun da kaynak yok be kardeşim.

ki o da başkaları tarafndan kondu

Alın kaynak da konmuş.

İşte kapı işte sapı.
O benim yazdıgım kısma aykırı olan yazı devamı varmı?
varmı?
varmı?
hadi yazın iş başına.
Sosyal ağlarda paylaş

yok ben sana haklı haksız demiyorumda kırparak kaynak gostermeden yobazın asıl anlamını bize anlatan sitelerden buldugun bazı kırpılmış bilgilerle hadi burdan yakın bittiniz olm siz gibi tavırla yazman yanlıştı. tarih marttır türkiye lozan ı temmuz da imzalamış cumhuriyeti ekimde kurmuştur. bu kadar sosyal bilgiler yeter
Sosyal ağlarda paylaş

moonfall said:
yok ben sana haklı haksız demiyorumda kırparak kaynak gostermeden yobazın asıl anlamını bize anlatan sitelerden buldugun bazı kırpılmış bilgilerle hadi burdan yakın bittiniz olm siz gibi tavırla yazman yanlıştı. tarih marttır türkiye lozan ı temmuz da imzalamış cumhuriyeti ekimde kurmuştur. bu kadar sosyal bilgiler yeter

Bunu anlayamaz kendisi, gerçekleri görmekten aciz. Bırakın takılsın.
Sosyal ağlarda paylaş

moonfall said:

kaynak göstermedim degil bulamadım arkadaşım.kırpılmış bilgilerini bulabildim sadece.sen bulmuşssun seni tebrik ediyorum,süper oldu.
ki bu tavrım yanlış olsa bile kapı sapı belli işte.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:
moonfall said:

Bunu anlayamaz kendisi, gerçekleri görmekten aciz. Bırakın takılsın.

ee sen ne diyorsun Atatürk "ün bu sözlerine?
Atatürkçü degilmisin yoksa?
Sosyal ağlarda paylaş

fightersfight said:
urmesque said:
moonfall said:
aga senin kafaya ulaşmak icin ne kullanmak lazım?

ahuahuhaa güzel bi yaklaşım oldu.

@fightersfight; benim koydugum yazı diyorsun da kaynak yok be kardeşim.

ki o da başkaları tarafndan kondu

Alın kaynak da konmuş.

İşte kapı işte sapı.
O benim yazdıgım kısma aykırı olan yazı devamı varmı?
varmı?
varmı?
hadi yazın iş başına.

hahah. sen önce bi yazdıklarımın tamammını oku sana yalan yanlıs yada evet dogru diye bişey demedim değil mi?
sadece KAYNAK dedim ki bu da yazının tamamını okuyabilmek içindir. hiçbir kırpılmış yazıda antalıtmak istenen gerçek düşünce açıklanamaz. bu kadar basit.
Sosyal ağlarda paylaş

Atatürk'ü kendi piçliklerinize alet etmeyin.. Nasıl sinirlendim gece gece belli değil ya.. Kilitlensin bu topik resmen kavga çıkarmak için açılmış..

Atatürk said:
“‘Uygarım’ diyen Türkiye Cumhuriyeti halkı fikriyle, düşüncesiyle uygar olduğunu kanıtlamak ve açıklamak zorundadır. ‘Uygarım’ diyen Türkiye Cumhuriyeti halkı aile yaşamıyla, yaşayış biçimiyle uygar olduğunu göstermek zorundadır. ‘Uygarım’ diyen Türkiye’nin gerçekten uygar olan halkı başından aşağıya dış görünüşüyle de uygar ve olgun insanlar olduğunu doğrudan göstermek zorundadır. Gezim sırasında köylerde değil, özellikle kasaba ve kentlerde kadın arkadaşlarımızın yüzlerini, gözlerini çok kalın ve özenle kapatmakta olduklarını gördüm. Özellikle bu sıcak mevsimde, bu tarzın kendileri için işkence ve acı verici olduğunu tahmin ediyorum. Erkek arkadaşlar bu biraz bizim bencilliğimizin eseridir. Çok namuslu ve dikkatli olduğumuzun gereğidir. Fakat saygıdeğer arkadaşlar, kadınlarımız da bizim gibi anlayışlı ve düşünceli insanlardır.
Onlara ahlakın kutsallığını aşılamak milli ahlakımızı anlatmak ve onların beyinlerini ışık ile, temizlik ve incelik ile donatmak esası üzerinde bulunduktan sonra fazla bencilliğe gerek kalmaz. Onlar yüzlerini dünyaya göstersinler. Ve gözleriyle dünyayı dikkatle görebilsinler. Bunda korkulacak bir şey yoktur. Uygarlığın coşkun seli karşısında dayanmak boşunadır. Ve uygarlık düşüncesizler ve uymayanlar hakkında acımasızdır.”
Sosyal ağlarda paylaş

fightersfight said:
ee sen ne diyorsun Atatürk "ün bu sözlerine?
Atatürkçü degilmisin yoksa?

Diyen dedi gerekeni ama anlama kapasitesine sahip olmadığın için tekrar tekrar yazıyorsun.

Bak moonfall ne demiş:

moonfall said:
...tarih marttır türkiye lozan ı temmuz da imzalamış cumhuriyeti ekimde kurmuştur. bu kadar sosyal bilgiler yeter.
Sosyal ağlarda paylaş

fightersfight said:
Mesaj Kirliligi yapıyorsunuz.
3 Sayfa olmuş
kaynak da konmuş kanıtta.
Atatürk ün sözleri belli.

Paragrafı döndürün
aşagıdan yukarıdan okuyun tekrar.
Türbana karşıt olan bir yer gösterin.
Aksine örtünmenin gayet dogal oldugunu gösteriyor.
hadi canlarım.

mesaj kirliliği yapan sensin? Açık ve net olan yazıları kendi zavallı aklınca çarpıtmaya çalışarak türbanın varlığını kanıtlamaya çalışan, ortamı kirleten sensin. İzmirde seninle aynı havayı soluyana acıyorum. Oksijenlerini çalıyorsun insanların.
Sosyal ağlarda paylaş

Slat said:
Atatürk'ü kendi piçliklerinize alet etmeyin.. Nasıl sinirlendim gece gece belli değil ya.. Kilitlensin bu topik resmen kavga çıkarmak için açılmış..

Atatürk said:
. Gezim sırasında köylerde değil, özellikle kasaba ve kentlerde kadın arkadaşlarımızın yüzlerini, gözlerini çok kalın ve özenle kapatmakta olduklarını gördüm. Özellikle bu sıcak mevsimde, bu tarzın kendileri için işkence ve acı verici olduğununu...

ne diyor: yüzlerini gözlerini
Türbanda yüz göz örtülürmü?örtülmez dimi?
ne diyor:çok kalın ve özenle
Türban çok kalın bir örtümüdür?

hahaha kilitlensin diyor ya hahaha bir insan gerçekleri bu kadar reddebilir.resmen küstüm oynamıyorum modu.Yazıksınız resmen yazıksınız.gerçekleri bile reddecek hale gelmişsiniz.totally lost sunuz yani.acıdım.
Sosyal ağlarda paylaş

Yasakladı dedik biz de di mi. Gözünle oku şu yazıları bari.
Bir kişinin konuyla ilgilili düşünceleri değişe de bilir. Ancak son düşünceleri geçerlidir. Aksi taktirde Syn Ampül milletvekili seçilemezdi (Syn Ampül= RTE).
Derdimiz nenelerimizin taktığı başörtüsü değil. AMPUL PARTİ simgesi TÜRBAN.
Ayrıca Kuran'da hangi sure ve ayette örtünme şekli belirtiliyor türban şeklinde? Kişisel yorum serbesttir ancak cefasını çekmek yahut sefasını sürmek de kişinin kendi sorumluluğundadır.

Şapka devrimi sırasında halkla görüşmeleri sırasında Kastamonuda geçen konuşmalar:

Sevgili Kastamonulular,
Bütün Türk ve İslam Alemine bakınız. Zihinleri medeniyetin emrettiği genişlik ve yüksekliğe uymadığı için ne büyük felaketler ne acılar içindeler. Bizim de şimdiye kadar geri kalmamız ve nihayet son felaket çamuruna batışımız da bundan.
5-6 yıl içinde kendimizi kurtarmışsak bu anlayışımızdaki değişiklikten olmuştur. Artık duramayız. Ne olursa olsun ileriye gideceğiz. Çünkü ileri gitmek zorundayız. Medeniyet öyle bir ateştir ki ona kayıtsız kalanları yakar ve mahveder. Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, müritler, dervişler, yobazlar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır.

Atatürk: -Müftü efendi yol boyunca bi çok sarıklı kişi gördüm, sordum, çoğunun dini bir görevi yokmuş.
Müftü: -Öyledir paşam. Aklına esen sarık takıyor.
Atatürk: -Bunu bir kurala bağlamak doğru olmaz mı?
Müftü: -Çok doğru olur, paşam. Yetkisizler sarık taşımamalı.

Hanımefendiler ve beyefendiler,
Türkiye Cumhuriyeti' ni kuran Türk halkı medenidir. Tarihte medenidir, hakikatte medenidir. Türkiye Cumhuriyeti halkı; fikriyle, anlayışıyla, dış görünüşüyle, yaşayış tarzıyla medeni olduğunu ispat etmek ve göstermek zorundadır. Soruyorum halkımızın kıyafeti milli midir? Genel ve medeni bir kıyafet midir? Tabirimi mazur görünüz, altı kaval üstü şişani diye tabir edeceğimiz bir kıyafet ne millidir ne medenidir. Eski Türk kıyafetini araştırıp ihya etmenin de gereği yoktur. Genel ve medeni kıyafet milletimize uygun bi kıyafettir...

Kasaba ve şehirlerde kadın arkadaşlarımızın yüzlerini ve gözlerini çok sıkı bir şekilde kapattıklarını gördüm. Erkek arkadaşlar bunun biraz da bizim bencilliğimizin eseri olduğunu düşünüyorum. Çok namuslu ve temiz olduğumuz için bu böyle. Ama kadınlarımızın da bizim gibi anlayışlı, bizim gibi düşünceli olduklarına inanınız. Bırakınız onlar da cihanı kendi gözleriyle görsünler.

Kaynak: Eserlerinde gerekli belgelere ve delillere yeterince önem ve özen gösteren Turgut Özakman. İlgili Film: Cumhuriyet
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:
fightersfight said:
Atatürk e 2yüzlümü diyorsun yani?

3 ayda Atatürk örtünme karşıtımı oldu?

Onu diyen sen olabilirsin anca, ben "akıllıca davranmış" diyorum.

EDIT: sayende post kasar oldum ya. Şu forumda 2001-2007 arasında atmadağım miktarda mesajı senin sayende atıyorum :D

lan akıllıca davrandıysa niye sonra gidip aynı konuşmayı " ben vazgeçtim başınızı sakın örtmeyin" demedi.

bi git çay koy hadi çok aglıyorsunuz bakın ,kanıtlar ortada,atatürkçü geçinen gençlerimizin durumu ortada.

Atatürkün akıllıca davrandıgını,kararından döndügünü kanıtlayabilirmisin?
kanıtlarsan gel kanıtla sabaha kadar canım.
Sosyal ağlarda paylaş

Kıyafet, kendi başına insan davranışına da etki edebilirdi. Kıyafetin taşıdığı sembolün anlamı insanın psikolojisine etki ederek onu yönlendirebilirdi. Geleneksel giysiler, doğu toplumlarının sembolü olarak aynı zamanda batının ve batıcıların bakış açısından geri kalmışlığı hatırlatan bir karaktere sahipti. Reformcu devlet adamlarının bakış açısından mistisizmle ve kadercilikle özdeşleşmiş doğu kıyafetleri giyen bir toplumun, o kıyafetleri giydiği sürece, kendisiyle özdeşleşen ruh halini terk etmesi mümkün olmazdı. Batının ruh halini ve davranış biçimini benimsemenin yollarından biri, batı insanının psikolojisini temsil eden giysileri giymekti

Şaban SİTEMBÖLÜKBAŞI, “Kültür Devrimleri Yönüyle Atatürk Reformları”, Türkiye Günlüğü, Yaz 1996, sayı:56, s. 62

Şapka giydirdim anlasınlar ki insan, kisve ile din değiştirmez ve dini, herhangi bir kisveye alet etmez! Kısa bir zamanda bunu anlayacaklardır. Din ile kisvenin farkının ne olduğunu idrak edeceklerdir. Ben bu hesapları bir “gardrop” mevzuu üzerinde duracak kadar basit görmüş veyahut üzerinde durarak, onu inkılap kabul etmiş bir insan değilim. Şapka giydikten sonra bu iş ayrı, o iş ayrı diyecekler. Anlayacaklar ki, şapka giymekle kimse dinini değiştirmez”. Atatürk, “ Din ve şapka arasında bir bağlantı yoktur” dese de onun gibi düşünmeyenler halkı örgütleyip “şapka geldi, din elden gidiyor” yaygarası çıkardılar

Sinan MEYDAN, Bir Ömrün Öteki Hikayesi- Atatürk, Modernizm, Din ve Allah, Toplumsal Dönüşüm Yayınları, 2. Baskı, İstanbul Ekim -2003, s. 342-343
Sosyal ağlarda paylaş

Alin ya alin bu da kanıt alın ya yetmiyormu?

buda şapka devrimi.Lathspell bunlar sana bak.Cumhuriyet kurulduktan sonra
Atatürk said:

Kasaba ve şehirlerde kadın arkadaşlarımızın yüzlerini ve gözlerini çok sıkı bir şekilde kapattıklarını gördüm. Erkek arkadaşlar bunun biraz da bizim bencilliğimizin eseri olduğunu düşünüyorum. Çok namuslu ve temiz olduğumuz için bu böyle. Ama kadınlarımızın da bizim gibi anlayışlı, bizim gibi düşünceli olduklarına inanınız. Bırakınız onlar da cihanı kendi gözleriyle görsünler.

Kadın arkadaşlarımızın yüzlerini ve gözlerini.
Türban takan kızlarımızın yüzleri gözleri kapanmıyor,ARDINA KADAR AÇIK.

resmen kanıt yazmaktan göze sokmaktan yoruldum.
Sosyal ağlarda paylaş

Kararından döndü diyor sevimli şey*. Cidden yeşil küçük gremlinler var*. Hakaret olsun diye söylemiyorum (hakaret olmuştu ancak ben editledim), tarihte olanlar o kadar açık ki hala burda opera söylüyorsun* "Atatürk türban'a izin verdiiie wadaaaa*"

Kıyafet devrimi yaptı?
Kıyafet devrimi yaptı?
Kıyafet devrimi yaptı?
Kıyafet devrimi yaptı?
Kıyafet devrimi yaptı?
Kıyafet devrimi yaptı?
Kıyafet devrimi yaptı?

edit/dasaaa:
canlarım, sefgili kullanıcılar; ifade özgürlüğü diye hate speeche izin vermiyoruz. hakaret etmeyin birbirinize. tamamen silmek yerine mesajı komik şekilde editledim. ama uçarsınız 3-5gün süreliğine.. sakin olalım, hakarete varan tutumdan uzak duralım.
ha unutmadan *lı yerlerdeki komik cümleler bana ait..
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...