Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

akademisyenlerden özgürlük kampanyası

Sufi

Öne çıkan mesajlar

gelsin abi rahip kıyafetiyle veya shaolin monklarının turuncu giysisiyle falan, nolcak =)

haa türbanlı kızlar hemen türbanlarının arasından çakılar, baltalar falan çıkarıp üzerlerine yürüyecekler di mi? şimdi berenin peruğun falan altına gizleyemiyolar silahlarını ama türban bi serbest olsun, hepsi "donanımlı" gelcek.
Sosyal ağlarda paylaş

bu konuda taraf tutmuyorum ve birazdan söyleyeceğimde tamamen globelleşmiş bi dünyada yaşamadığımız için geçersiz olucaktır fakat bi rastafari çıkıp "benimde dinim gereği marijuana içmem gerek, benim ibadetim bu, serbest bırakılsın" dediği vakit nolucak? bu mu demokrasi?
Sosyal ağlarda paylaş

sir i ciddiye almiyorum sizede aynisini tavsiye ederim. Hatta universite gittigini bile sanmiyorum.

Hadi bakiyim soyle tak bir hac boynuna gazi universitesine git bakalim. Iceri aliyorlar mi hadi alinca okulda guvenligini sagliyorlar mi?

onun disinda milyonlarca turbanli kadini yine kadindan sayan yine biziz , basini bagla araba kullanma, yaninda erkegin olmadan sokaga cikma, bizim gosterdigimizle evlen daha sayiyim mi onlarca. Bunlarida biz diyoruz ya. Birde savunanlar var bunlari, diyorki kendileri bunu istiyor sizene.

E sen evine 3 yasinda cocuk alip sen kopeksin diye egitirsen(turbanlilara kopek demiyorum yanlis anlasilmasin) iki kelimede bir havlar konusurken bunun kadar normali yoktur yani.
Yada butun sosyoloji bilimi cope atalim diyecem ama bu zihniyet sosyolojiyide cogu zaman gunah sayar.

Sam e gelince, simdi bikiniyle okula gidilecebilinecek mi? yada pagan elbisesi giyinerek. Sonucta herseyin temeli ozgurluk ya, veya tamamen muslumanlara dusman biri olsam, uzerinmede norvecte yayinlanan karikaturlerden bastirip gitsem? Bunlarda serbestmi, cunku turbanin savundugu noktada normal bir elbiseyle gezen kadinin gunah isledigi degil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

dini yargılar ve kurallar sadece o dinin mensuplarını bağlar. devletin kanunları ise herkesi bağlar. devlet vatandaşını korumakla yükümlüdür. demokrasinin gereğinin yerine getirilmesi gerekiyosa da isteyen istediği şekilde giyinmekte özgür olmalıdır.

devletin kanunlarında türban giymenin yasak olduğu yazsaydı bugün bizim tartışacak bi konumuz olmazdı. ama böyle bir yasak yok. türban alışveriş merkezlerinde, banka şubelerinde, bakkalda, pazarda, parkta, otobüste giyildiği zaman kavga mı çıkıyo, insanlar birbirine mi giriyo? hayır. ama üniversteye girdiği anda bir anda ülke kaosa mı sürüklenecek? hayır.

kimse kimsenin hangi nedenle ne giydiğine karışmamalı. türban takıp takmayacağına karar vermesi gereken tek bir merci var, o da kadının kendisi. evet aile baskısıyla takanlar da var, ama hür iradesiyle takanlar da var. tıpkı sonradan türbanı çıkaranlar olduğu gibi.

gazi üniverstesi ülkücüleriyle meşhur. fatih üniverstesi de dincileriyle. sabancı ve boğaziçi daha liberal sayılabilir. bak türban serbest olmadığı halde üniverstelere siyaset bulaşabilmiş. demek ki insanların kıyafetlerini düzenleyerek bişeyleri engellemek pek de işe yaramıyomuş.

matama lütfen daha yeterli argümanlar üretelim, etiketlemekten kaçınalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Bence dışarıda yasak olmayan bir şey üniversite içinde de yasak olmamalıdır.
AKP bu yasayı özgürlük için değil tabanını memnun etmek için çıkarıyor.Bu açık.
Fakat bu,üniversitelerde giyim özgürlüğü isteyen herkesin AKP'li olduğu anlamına gelmez
Aynı zamanda bir insanın türban takması da onun şeriatçı ve rejim düşmanı olduğu anlamına gelmez.
Bu yasağa karşı olanlara 'ya bizdensin ya onlardan' ayakları çekmek bana çok saçma geliyor.Kimsenin haddine değil buna karışmak.Kimse de 2 taraf(!?)tan birini seçmek zorunda değil.
Eğer bu yasadan sonra bir Hristiyan veya Yahudi dini kıyafeti ile üniversiteye giremezse bunu doğal olarak eleştiririz.Fakat yasa uygulanmadan bunun eleştirisine başlamak yanlış.
Sosyal ağlarda paylaş

museviler kep giysin
şih erkeklerde küçük bıçakalrı ve türbanlarıyla gelsin
isteyen haç taksın
ne bilim okul yemekhanesinde domuz eti servis edilmediği gibi diğer din ve mezheplerin perhiz ve oruçlarına uygun yemekelr cıkarılsın
buna eyvallah
ama sadece türban ?
demokrasi vs çoğunluğun diktatoryası
benim ülkeme yakışanı , toleranstır , laikliktir , demokrasidir.
evet türban , bu ülkede haçtan , kepten , ondan bundan fazladır , ama budemek değildirki bu ülkede başkalarıda yok .
diğer dini sembolleri takanların hakları güvenceye alınmadan sadece türban takanlar için adımalr atılıcaksa , diğerlerinin hakları gözardı ediliyor ve ülkenin mozaik yapısı değiştirilem kisteniyor diye düşünürüm.
vede şu an hiçbirkimse bana bunun güvencesini veremez , toplumumuz tolerans ve inanca saygı konusunda ileri adımlar atmıyor son yıllarda , buna karşı ne tür adımalr atıyor devlet büyüklerimiz , bunu ise hiç bilmiyorum , çünkü o adımları görmüyorum.vurulan gazeteciler , rahipler , misyonerler.-_-
Sosyal ağlarda paylaş

Haklısın,AKP'yi samimi bulmadığımı da belirtiyorum zaten.Eğer bir insan kendi dini simgesi ile giremezse üniversiteye bunu eleştiririz.Fakat dereyi görmeden paçayı sıvamak yanlış.Olayın sadece türban üzerine dönmesi medyanın ve türban üzerinden ekmek yiyen malum politikacıların marifeti.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
başkalarının eylemleri & görüşleri beni bağlamadığı gibi benimkiler de başkasını bağlamaz. en fazla yapabileceğimiz şey kendi görüşümüzü belirtmek zaten şurada en nihayetinde.

Eh bana dokunmayan yılan bin yaşasın.
Umarım pohpohladığın yılanlar seni sokmaz bir gün Samciğim.
5 senedir sokmadı dedin, ama ileride sokmayacağının garantisi yok.

Hepimiz yaşayıp göreceğiz.
Sosyal ağlarda paylaş

istanbul universitesinde ozel guvenlik timleri, etrafta kameralar, ozellestirilmis bir yemekhane, oraya dısarıdan ekmek ayran soktu diye uzaklastırma alan ogrenciler var (tabii agzı burnu kan icinde protestocu gencten tek farkı "suc ustu" yakalanmaması). devlet universiteleri iceri girmeye hak kazanmıs ogrencilerine bile insan muamelesi yapmazken, iceri sonradan girenlere ozgur bir ortam sunacagı ne malum? reformlar boyle olmuyor ne yazık ki, baslanması gereken yer bambaska bir yer, ve boyle olunca kusura bakmayın ama altındaki art niyet ayakkabıcı cin gibi sırıtıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
gelsin abi rahip kıyafetiyle veya shaolin monklarının turuncu giysisiyle falan, nolcak =)

haa türbanlı kızlar hemen türbanlarının arasından çakılar, baltalar falan çıkarıp üzerlerine yürüyecekler di mi? şimdi berenin peruğun falan altına gizleyemiyolar silahlarını ama türban bi serbest olsun, hepsi "donanımlı" gelcek.

ya cahilsin ve çaktırmamaya çalışıyorsun smileyler falan, ya fanatik bir akp hayranısın başka bir tanımı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

ne yahudi nede hristiyanların gerekliliginde bir kıyafet giyme,örtme zorunlulugu yok kurallarında.
rahip ve rahibe kıyafetleri uniformadır,bizdeki imamların kıyafetleri gibi.
üniformanın tabiki işi olmazz üniversitede,üniversite cami yada klise degilki.yani varsa bir papaz ayda imam girebilir tabi ama okumaya gelen ögrenci niye üniforma taksınki?
üniforma yasaktır sadece,ve türban üniforma degil,dini gerekçe olarak takmaktıri nasıl gomlek,t-shirt giydigimiz,şapka taktıgımız gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:
sir said:

ya cahilsin ve çaktırmamaya çalışıyorsun smileyler falan, ya fanatik bir akp hayranısın başka bir tanımı yok.

Tek kültürlü,bilgili,doğru sizsiniz,geri kalan herkes AKP'li,cahil,bilgisiz.Alkış./clap
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

sen de asabisin galiba?

türban serbestisiyle akp fanatiği olmayı bağdaştıramıyorum bu bir.

ikincisi hep aynı argümanlar geliyo, türban girerse bu da gircek mi, şu da gircek mi diye..yahu hele bi girsin bakalım noluyo, olmamış olaylar üzerinden desteksiz fikirler öne sürmek kimseye fayda sağlamıyo.

üçüncüsü, relax plx.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...