Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

akademisyenlerden özgürlük kampanyası

Sufi

Öne çıkan mesajlar

Bunlar önce kendi özgürlüklerine sahip çıksınlar. Ha ayrıca keşke hangi üniversiteden kaç hocanın katıldığına dair bir istatistik yapsalarmış. Üşenmedim saydım ben bazılarını, 107 kişi selçuk üniversitesinden, 37 kişi fatihten. Yakında üniversiteler de sınıflara ayrılır bence. Özgürlükçü adı altında şeriatçi olan üniversiteler bir grup olur mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

yani öbür gün profesörün biri "pkk'ya topraklarımızı verelim" dese, buna tepki verenlere karşı "siz kim oluyorsunuz da sizden çok bu ülkeye emek veren birisine bu kadar hakaret ediyorsunuz. siz onun kadar bilimsel proje yaptınız mı?" felan diyeceksin.

Bone komik misin? Sen sırf bunu dedin diye böyle bir profesör çıkacak ortaya öyle mi? Gerçeklik dışı örnekler bunlar. Ama bu dediğini yapan nobel ödülünü alan biri olmuş bile olsa ona karşı çıkarım. Ama şuanda senin yaptığın şey bu ülke için çok faydalı bir insanın akp'nin zıttına "herkes için özgürlük" gibi bir düşünceye sahip olduğu için çamur atmaktan öteye gitmiyor. O adam ne akpyi savunuyor ne dincileri tam tersi ikisine de karşı benim bildiğim kadarıyla. Sadece bu ülkede süre gelen ve bu ülkeyi oyalayan sorunlara çözüm olabileceğini düşündüğü şeyleri söylüyor doğru ya da yanlış. Ayrıca bırakın artık bu hede hödö camdan atlasa sen de arkasından atlayacak mısın argümanlarını daha gerçekçi argümanlar ve örnekler oluşturun.

said:
Ancak bütün bunlar onun saçmaladığı gerçeğini değiştirmez.
Matematikte über birisi olabilir, ancak tarih konusunda ve ülke gerçekleri konusunda aynı überlikte değilmiş demek ki.

Evet belki adam ortaya çıkıp senin dediğin gibi "tüm topraklarımız pkk'ya verelim" tarzı gibi bir görüş ortaya sunmuş olsa bunun saçma olduğunu anlamak çok zor olmazdı. Fakat seni kendisinin yukardaki yazıda belirttiği fikirlerin tarihten ve ülkeden bi haber saçma görüşler olduğunu bu kadar iddialı bir şekilde anlayacak konuma getiren vasıf nedir?

said:
Özgürlük güzel birşey, ben de destekliyorum. Ancak şu anki özgürlük, "tüm gençliğe verilecek özgürlük" olmayacak.
....
Herhangi bir dine, bir inanca veya ideolojiye özgürlük getirmeyecek "türban serbestliği", tersine tarikatları destekliyen bir olgu olacak. Türban serbest diye haç takarak giremiyceksin. Çünkü ona da bir kılıf uyduracaklar. Türban "genel ahlak kurallarına dahil" ancak haç "genel ahlak kurallarına aykırı" bulunacaktır.

Kendisini çok yakından tanımadığım için onun ağzından konuşmak istemem ama yazısından kendisinin de açıkça böyle düşündüğü belli olmuyor mu? Bir gün akp çıkar da öğrenci okula türbanla gelir fakat haçla gelemez derse yine ilk karşı çıkacak insanlardan biri de ali nesin olacaktır eminim. Ama artık bu tartışmalar içersinde yuvarlanıp gitmektense bir yere doğru ilerlemeye geçmek lazım, takılıp kalmış bu sistemi bir yerinden dürtüp dengeye getirmek lazım. Bir sistemin dengeye gelmesi için tabi ki önce denge etrafında gelip gitmesi lazım.

said:
Bütün bunların söylenmesine rağmen hala Ali Nesin gibi "ne şiş yansın ne kebap" yolunda ilerlenmesini anlamıyorum. "Babam olsa o da aynı şeyi yapardı" diyor da, bıraksın o işi. Babası gibi iyi bir düşünür olamamış çünkü.

Harika, zaten en son babasını ali nesinden daha iyi tanıdığını idda etmek kalmıştı geriye.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
ardeth üzgünüm yanılıyorsun. ali nesin bu ülkenin gerçeklerinden bihaber, gak guk diye sayıklayan bi insan. bone ise herşeyin farkında. vatandaşlık dersinde "seçim", "cumhuriyet" ve "demokrasi"nin farkını gerçekten çok iyi anlamış.

özgürlüğün dil, din, inanç, ırk, mezhep farkı gözetmemesi gerektiğini savunsak bile, bone hatalı olduğumuzu düşünüyosa bi durmamız gerek.

Böyle demagoji yapıyorsun sir çok iyi güzel aferin de,
Ali Nesin sırf matematik konusunda başarılı biri diye konuda tek söz sahibi birisi mi oluyor?
Yoksa sadece senin türban savaşına dolaylı da olsa destek verdi diye mi böyle savunuculuğa geçiyorsun?

Bizzat türbanın üniversitelerde bir "problem" olduğu günlerde bu sorunun içinde bulunmuş insanların söylediklerini söylüyorum ben sana,
sen ise "bak Bone herşeyi biliyormuş da, Ali Nesin hiçbirşeyi bilmiyormuş" diye dalga geçiyorsun.

Ali Nesin bizzat bu sorunların içinde bulunmamış ki.
Ona göre hava hoş.
Bakınız Ali Nesin'in tarihine:
"liseyi de İsviçre'nin Lozan kentinde tamamlayan Nesin 1977-1981 yılları arasında Paris VII Üniversitesi'nde matematik öğrenimi gördü. Daha sonra ABD'de Yale Üniversitesi'nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yapan Ali Nesin, 1985-1986 arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampusü'nde öğretim üyeliği yaptı."
"1987-1989 arasında Notre Dame Üniversitesi'nde yardımcı doçent, ardından 1995'e kadar Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampusü'nde doçent ve daha sonra profesör olarak görev yaptı."

Türkiye'den ve Türkiye gerçeklerinden uzak yetişmiş birisi gözüküyor Ali Nesin.
Buna rağmen bizzat Türkiye'de bu sorunlarla boğuşmuş kişilerin sözlerini hiçe sayıp, Ali Nesin'i tek gerçek doğru olarak mı kabul edeceğiz?
Sosyal ağlarda paylaş

bone yani cevap vereyim, alıntı yapayım diyorum ama nerden tutsam elimde kalıyo.

akıl var mantık var mayoyla derse mi girilir? galalet diye bi kelime mi vardır? ali nesin'in babasını ali nesin'den daha mı iyi biliyosun? henüz olmamış olayların olacağı nerden belli? madem peruk takıp girmişler, peruk yerine türban takınca bu insanlar canavarlaşıcak mı? üniversteler başarı elde ederken o peruk takanların payı var mı? o peruğu takıp girenler başı açıkları itip kakıyolar mı, orospu diyolar mı? mhp bıyığı bırakmayanlar nerde dövüldü? kavga nedeni bıyık bırakmamak mıydı?

sg-1, ben de diyorum ki, sırf sevmediğimiz bir parti yapıyor diye yapılması gereken bişeyi desteklememek ilkesizliktir. ilkemiz belli olduktan sonra iktidarda kim olursa olsun onu savunmak mümkün olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
Bir gün akp çıkar da öğrenci okula türbanla gelir fakat haçla gelemez derse yine ilk karşı çıkacak insanlardan biri de ali nesin olacaktır eminim.

Ardethçiğim çok fazla Türkiye gündeminden uzaksın.
türbanla gelen öğrencilere karşı haçla gelen öğrenci olamaz zaten,
çünkü ona cesaret edemez.

Malatya'da hristiyanları öldüren, Madımak hoteli yakılan bir ülke burası. Avrupa kadar sakin bir ortamımıza yok ne yazık ki.

Ha dersen "hayır madımak hoteli yakılmadı, malatya'da hristiyanlar öldürülmedi", ben de senin dediklerine peki, kabul derim.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer bu ülkede nü tablolar bıçaklanmasa, saçını uzatanlar dövülmese, insanlara türban takması için para verilmese, bazı insanlar türban takmamasına rağmen para alıp okul sınırları içinde türban takmasa, bu işlerin arkasında fetullah gülen, adnan hoca gibi insanlar olmasa, sokak başı evrim karşıtı sergiler açılmasa ben gidip metroda böyle sergiler açan insanlarla tartışmasam zaten ortada bir gündem olmaz, öyle bir örnek de oluşmazdı bone"cuğum".

said:
Türban serbest diye haç takarak giremiyceksin. Çünkü ona da bir kılıf uyduracaklar.

Gibi bir örnek sunmandan dolayı verdiğim cevabı neden bu kadar yadırgadın ve beni gündemden bihaber vasfına layık gördün bilemiyorum ama sen ortada böyle birşeyin var olabileceğini var sayıyorsan ben de var saydım ve öyle bir durumda Ali Nesinin de ona karşı çıkacağını söyledim.

Ali Nesin gibi bir insanın da böyle şeylere kayıtsız kalacağını sanmıyorum. O insanın amacının saf bir şekilde herkese özgürlük getirmek değil ülkenin senelerdir takılıp bir adım bile ilerleyemediği bir konuyu geride bırakmasını istemek olduğunu düşünüyorum. O öyle düşünmüyorsa bile ben öyle düşünüyorum. Bu son belirttiğimi de yine kendisini kişisel olarak çok tanımadığım için onun ağzından konuşma hakkını kendimde bulmadığım için söylüyorum ama siz onun babasını ondan daha iyi tanıdığınızı düşünme hakkını kendinizde buluyorsunuz ilginçtir.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
bone yani cevap vereyim, alıntı yapayım diyorum ama nerden tutsam elimde kalıyo.

akıl var mantık var mayoyla derse mi girilir?

türbanla derse giriliyor da, mayoyla niye girilemesin?

kazanın doğduğuna inanıyorsun da, öldüğüne niye inanmıyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

peki abi sen her mevsim her yerde mayoyla geziyosan okula da gel bi itirazım olmaz.

bugün anıtkabire giden hocalara veya cuma günü toplantı yapan rektörlere bi sor istersen "hocam mayoyla geleyim mi derse" diye. emin ol sevinçle karşılayacaklardır ve bu kadar modern olabildiğin için seni tebrik edeceklerdir.
Sosyal ağlarda paylaş

benim de abdullah gül konusundaki en büyük endişelerimden biri. zira akpnin samimiyetine inanmadığım için abdullah gül'ün de belirttiği gibi partisel kimliğinden bağımsız davranacağına inanmıyorum. dolayısıyla ortamı (özellikle üniversiteleri) kendi görüşlerini destekleyecek insanlarla donatmaları olasılığı bana çok tehlikeli geliyor. YÖK başkanına da başta ön yargıyla yaklaşmamıştım ama onun da son zamanlar da yaptıkları ya da tepkileri bana rahatsız edici geliyor akpde hissetiğimi samimiyetsizliğin benzerliğini görür gibi oldum bir kaç kez. umarım yanlış hissetmişimdir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
sir said:

akıl var mantık var mayoyla derse mi girilir?

türbanla derse giriliyor da, mayoyla niye girilemesin?

kazanın doğduğuna inanıyorsun da, öldüğüne niye inanmıyorsun?

nasıl mayoyla sokaga çıkılmıyorsa fakat türbanla çıkılıyorsa o yuzden.
aslında bana göre mayo da serbest olabilir,hiçbir onemi yok,
fakat mayo giymek isteyen insanlar yok dini için,bu yüzden magdur olan yok.
magdur olan insanlar olsaydı mayoyla üniversiteye girme haklarınıda savunurdum ben.
Sosyal ağlarda paylaş

ardethçiğim, gelip burda bana ali nesin'i savunuyorsun, "sen onun kadar bu ülkeye hizmet mi ettin de onu eleştirme hakkını elinde görüyorsun" diyorsun.

evet ettim, ondan daha çok bu ülkeye hizmet ettim.

ayrıca benim dediğimi görmezden geliyorsan,
al Oktay Ekşi'nin dediklerini oku.
Herhalde ona da "görmüş geçirmiş biri değil" diyemessin?

Oktay Ekşi said:
Tuzağa dikkat

ROL çalmak diye bir deyim var. Profesyonel tiyatro dünyasında bir başka anlama gelir mi bilmiyoruz ama aslında başkasına ait olan bir konumu, bir görüntüyü fark ettirmeden kendisine aitmiş gibi gösterme anlamına geldiğini düşünüyoruz.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile MHP düpedüz rol çalıyor.

Dediklerine bakarsanız "özgürlük" için uğraşıyorlar.

Káğıt üstünde çok makul görünen bir istek. Öyle ya, "şiddet" içermeyen, "başkalarına zarar vermeyen" bir kıyafete (türbana) sınırlama getirilmesin diyorlar.

Hele üniversite gibi, özgürlüğün en geniş şekilde yaşanması gereken bir ortamda, öğrencilerin kılığı, kıyafeti, başındaki örtü şöyle mi olmalı, böyle mi? Kime ne?

İşte bu evrensel değerlerin ve uygar anlayışın savunucusu AKP ile MHP imiş. Öyle görünüyorlar.

Onlara, "Bu yaptığınız yanlış ve tehlikeli" diyenler de özgürlüklere karşı çıkan, dar görüşlü, kendi vehimlerinin esiri, dar kafalı oluyor.

Şimdi oturup manzaraya bakalım:

Atatürk devrimleriyle yetişmiş, çağdaş, demokratik değerleri içine sindirmiş, çağdaş dünya ile bütünleştiğini son dört kuşak boyunca bilimde, her türlü meslek dalında, sosyal yaşamın her noktasında ispat etmiş kadınlar "özgürlüğe karşı" sayılacak. Anıtkabir başta olmak üzere Antalya’da, İzmir’de, Dikili’de, Sivas’ta, Adana’da, Muğla’da, İskenderun’da, Çanakkale’de, Mersin’de, Zonguldak’ta, Bartın’da "çağdaş değerleri korumaya" yemin eden kadınlar "Türkiye’yi geri götürüyormuş gibi" gösterilecek, buna karşın AKP ile MHP özgürlükçü olacak!

Cumhuriyet’in yarattığı "özgür kadın" değil de, "helalin yanında değilse sokağa çıkamazsın" diyen anlayışın koruyucuları özgürlükçü olacak!

Kadına saygı gösteren anlayışın meydanlardaki savunucuları değil de, onun yargı önündeki tanıklığına bile "kadındır, ne de olsa aklı yarımdır" diye bakanların anlayışı özgürlükçü olacak.

Kadını toplumsal yaşamın eşit ve özgür bireyi yapan anlayış değil de, onun erkekle aynı hizada yürümesini bile hazmedemeyen, erkekle aynı masaya oturmasına bile izin vermeyen anlayışın koruyucuları özgürlükçü olacak.

İnsanların inançlarına saygı duyan, kimseye "senin dinin ne?" diye sormayı bile insanın özgürlüğüne haksız bir müdahale sayan laik anlayış değil de, başkasının dini inançlarına burnunu sokan, onu kendisi gibi davranmaya zorlayan, eğer başaramazsa zor kullanmayı bile hak sayan anlayışın koruyucuları özgürlükçü olacak!

İşin tuhafı, kendisini "özgürlükçü" sayan birtakım -uçuk- aydınlar da aylardır, hatta yıllardır sürüp gelen bu tartışmada, "gerçek özgürlükçülerin" değil, -sırf Atatürk’ün başarılarını küçümseme veya ona düşmanlık adına- "türbancıların" yanında yer alıyorlar.

İnsanın aklına ister istemez İran deneyimi geliyor. Hani Humeyni’yi "özgürlükçü" diye destekleyip İran’a getiren liberaller vardı ya onlar...

Humeyni’nin ilk işi onları ipe çekmek olmuştu.

Özgürlük elbet temel değerdir. Onu koruyabilmek de en az onun kadar önemlidir. O nedenle tercihimizi ya "türbana özgürlük" lehinde yapmaya mecburuz yahut tüm insanlarımıza özgürlük lehine.

Dikkatli okursan, ne demek istediğimi iyi anlatmış.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
sg-1, ben de diyorum ki, sırf sevmediğimiz bir parti yapıyor diye yapılması gereken bişeyi desteklememek ilkesizliktir. ilkemiz belli olduktan sonra iktidarda kim olursa olsun onu savunmak mümkün olur.

Partiyi sevmiyorum demedim ki, samimiyetine inanmıyorum dedim.
Bunlar çok farklı şeyler.

Ford marka arabaların klimaları hep arızalı çıkıyor diye klimalı arabalara karşı çıkmam. Reno'nunki sağlamdır belki.
Sosyal ağlarda paylaş

bak mesela oktay ekşi özgürlüğün türban takmayan herkes için geçerli olmasını istiyo. tamam meydanlarda cumhuriyet kadınları var ama milyon tane de türban takan kadın var, onların hepsi aptal mı cahil mi ve özgürlüğü haketmiyolar mı? her türban takan o zihniyette olmak zorunda mı? başkasının dinine giyimine karışmayan türbanlı/muhafazakar insan yok mu bu ülkede? neden sadece erkekler değil kadınlar da savunuyo türbanı? ha evet cahiller, beyinleri yıkanmış di mi? kendi kişisel tercihleri olabilemez, kendilerini bu şekilde ifade ediyo olamazlar öyle değil mi?

türbanlılara öcü gibi bakmayı onaylarsak, türbansızlara öcü gibi bakılmasını nasıl engelleriz? yasakçı zihniyeti onaylarsak yarın öbürgün bu yasaklanan zihniyet başka yasaklar getirdiğinde nasıl karşı çıkarız?
Sosyal ağlarda paylaş

Yök Başkanı Özcan said:
*"En aykırı fikirleri bile bilim camiasında dile getirildiği öncelikle eleştiriye açık olduğu korkulmayan ortamlardır. Dil, din, etnik köken ayrımı yapılmaza en üst düzeyde tartışılıdığı ortamlar olmalıdır. "

Benim asıl sorum şudur.
Madem ayrım yok, madem özgürlükçüyüz...
Birincisi neden bu konuşmalar sadece türban eksenli?
Yani genel bir özgürlük geliyor ama arka planda sadece türbana özgürlük geliyor. Hatta türbanın nasıl takılacağı yüzün nasıl kapanacağı maddelerle belirleniyor.

Şimdi ben Hitler'e tapıyorum ve dinim gereği SS üniformasıyla okula girmem gerekiyor. Ama gelemiyorum. O da serbest olacak mı? Serbest olsa bile zaten içerde demokrasi adına ağzımı burnumu dağıtırlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
ardethçiğim, gelip burda bana ali nesin'i savunuyorsun, "sen onun kadar bu ülkeye hizmet mi ettin de onu eleştirme hakkını elinde görüyorsun" diyorsun.

Şu an yazıyı okuyacak vaktim yok çıkmam lazım ama hala anlamamışın dediğim noktayı. Ali Nesin beğenmediğim birşey söyler ya da yaparsa ben de eleştiririm bunu ama senin yaptığın gibi "oturduğu yerden herşeye burnunun yokan hiç bişey yapmayan liboş" tavrıyla değil, çünkü bunu hak edecek kadar boş bir insan değil kendisi. Medyada görüp eleştirdiğiniz insanları tanıyan birilerinin burda çıkması düşük bir ihtimal ama bazen çıkıyor işte ne yaparsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Prawler said:
Yök Başkanı Özcan said:
*"En aykırı fikirleri bile bilim camiasında dile getirildiği öncelikle eleştiriye açık olduğu korkulmayan ortamlardır. Dil, din, etnik köken ayrımı yapılmaza en üst düzeyde tartışılıdığı ortamlar olmalıdır. "

Benim asıl sorum şudur.
Madem ayrım yok, madem özgürlükçüyüz...
Birincisi neden bu konuşmalar sadece türban eksenli?
Yani genel bir özgürlük geliyor ama arka planda sadece türbana özgürlük geliyor. Hatta türbanın nasıl takılacağı yüzün nasıl kapanacağı maddelerle belirleniyor.

Şimdi ben Hitler'e tapıyorum ve dinim gereği SS üniformasıyla okula girmem gerekiyor. Ama gelemiyorum. O da serbest olacak mı? Serbest olsa bile zaten içerde demokrasi adına ağzımı burnumu dağıtırlar.

hitler e tapan insan varmı türkiyede?
tapan insan olsada,hitler gibi bir insana tapan faşist zihniyete izin varmı?
PKK lı t-shirtiyle hitlerin uniformasını giymek arasında fark varmı?

bu soruların cevabını alınca anlarsın heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

"ben özgürlüğe inanıyorum, bu özgürlük sadece türbanı değil, diğer düşünceleri de özgürleştirecek, bu yüzden olaya sadece türban olarak bakmamak lazım" diyen kişiler bir açıklasın, türban dışında hangi kıyafetlerle girilebilecek üniversitelere?
özgür olcaz ya hani, o bakımdan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...