Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Quiknet - Superonline Fiberoptik

Crawler

Öne çıkan mesajlar

Ankara'da yaklaşık 10 yıldır Kablo İnternet kullanıyorum.
Sevdiğim özellikleri şunlar:
- Herhangi bilgisayara herhangi bir sürücü yüklemeye veya ek internet ayarı yapmaya gerek kalmadan kolayca takılıp bağlanılabiliyor. Ethernet kablosunu bilgisayara takıldığı an hazır.
- Download hızı oldukça iyi. ADSL'ye göre daha yüksek download hızları elde edilebiliyor. Aynı Zamanda ADSL'ye göre daha iyi ping sunumu mevcut. Gerçi en son birkaç yıl önce denemiştim, Kablo internet'te 64K hizmeti alana 128K hız, 128K hizmeti alana 192K hız verildiği sırada. Aynı şehirdeki bir arkadaşla internet üzerinden oyun oynarken görmüştüm. Bende 64K kablo, arkadaşta 256K ADSL varken aynı oyun serverında neredeyse aynı ping'i elde ediyorduk. 200-220 gibi ping vardı ikimizde de.
- Port açtım, port kapadım, firewall'a takıldım derdi yok. Her türlü siteye, her türlü programa hiç bir sınırlandırma olmadan bağlanabiliyorum.

Kıbrıs'ta ise kablo internet olmadığından ADSL bağlantısı almıştım. Burda kullanırken ADSL'de sevmediğim noktalar şunlardı:
- İnterneti aldığım zaman yanında verdikleri modemin sürücüsünü Windows'ta kurmakta zorlanmadım. Ancak Linux denemek istediğimde, bu modemi Linux'e bir türlü tanıtamadım. İnternette onlarca siteye bakmama ve ordaki yöntemleri denememe rağmen bir sonuç elde edemedim.
- Daha "üst" bir modem alıp denediğimde bu sefer port ayarlarıyla uğraşmak zorunda kaldım. Static IP, port değerleri, UDP/TDP gibi ayarları ezberleyip uygulamakla uğraştım. "Her portu aç, Port kısıtlamasını kaldır, firewall'u kapat, herşeyi yoket, hackerlar bilgisayarımda cirit atsın umrumda değil, yeter ki şu engel olayı bitsin" gibi seçenekleri uygulamama rağmen birçok sitede ve programda pürüzler ve kısıtlamalar görmeye devam ettim.
- Bu modemleri kullanırken, zaten normal zamanda bile internet sitelerinde sörf ederken bir performans azalması olduğu dikkatimi çekiyordu. Daha sonraları başka bağlantı problemleri de çıktı. İnternet sitelerine bağlanmama gibi durumlar, özellikle herhangi bir dosyayı download ederken (buna youtube gibi streamingler de dahil) tamamamen internetin kesilmesi durumunu yaşadım. Download (veya stream eden site) çalışırken, başka hiç bir site çalışmadığı için, downloadı (veya stream eden siteyi) kapatmak zorunda kalıyordum, ondan sonra sitelere bağlanıyordu. Hatta modem ara sıra kopuyor ve uzun süre bağlanmaya çalışıyordu. En sonunda sıkılıp eski modemime geri geçmek durumunda kaldım.

Fiber internet'in gelişiyle, Ankara'da Fiber İnternet'e geçmek istiyorum.
http://www.superonline.net/bireysel/ucretlendirme/superfiber-double.aspx
100mbit internet hızı 130 liraymış. 130 liraya kablo internet'te 6mbit hız alabildiğimizi düşünürsek gayet ucuz.
Ancak fiber internet konusunda hiçbir şey bilmiyorum.
Endişem, ADSL'den kötü bir sistem olması.
Eğer Kablo internet'ten aldığım keyfi fiber internetten alabileceksem mükemmel bir şey.
Fiber internet, pratikte nasıl bir sistem, onu merak ediyorum.
Ayrıca fiber interneti hem salondaki televizyon ile (PS3 mesela) hem de başka bir odadaki bilgisayarda kullanmak mümkün müdür? Evi delik deşik etmeden veya kablo yığınına çevirmeden halledilebilecek bir şey mi? Yoksa fiber internet beraberinde çatıdan kablo sarkıtmalar, duvarları delmeler gibi şeyler de getirir mi?

Ayrıca, 100 Mbit für alles:

http://img228.imageshack.us/img228/5355/100mbitfuralles.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Forumda hali hazirda acik quiknet topici var onu okusana iste bastan sona.
Modem ayarlari vs yok. Adsl2+ voip modem getiriyorlar. Ayarlarini interfaceinden yaparsiN iste.
Bu arada quiknet superonline fiber internet oldu. 100 alacaksan what the hell are you doing here.? Yasaklar gelmeden em interneti.
Git registry tweakini yap 50-100 ms arasi wowunada gir.
Sosyal ağlarda paylaş

Oha internet bölümünde faşizm var. Bir de üstüne mesajım siliniyor ama "silinen mesaja" "cevap" veriliyor.....

İnternet bölümünde "one topic to rule them all" kuralı mı varmış?

Açtığım topiğin quiknetle alakası yoktu. Direk kıyaslama topiğiydi.

Aslında internet bölümünde tek bir sticky topic açsak "tüm internet sorularınızı buraya yazın" diye, şahane olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ancak fiber internet konusunda hiçbir şey bilmiyorum.
Endişem, ADSL'den kötü bir sistem olması.
Eğer Kablo internet'ten aldığım keyfi fiber internetten alabileceksem mükemmel bir şey.
Fiber internet, pratikte nasıl bir sistem, onu merak ediyorum.
Ayrıca fiber interneti hem salondaki televizyon ile (PS3 mesela) hem de başka bir odadaki bilgisayarda kullanmak mümkün müdür? Evi delik deşik etmeden veya kablo yığınına çevirmeden halledilebilecek bir şey mi? Yoksa fiber internet beraberinde çatıdan kablo sarkıtmalar, duvarları delmeler gibi şeyler de getirir mi?

sorduğun soru bu.. nesi kıyaslama? gayet de quikneti anlatın bana diyorsun 34628 sayfa anlatılmış işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkansis said:

Forumda hali hazirda acik quiknet topici var onu okusana iste bastan sona.
Modem ayarlari vs yok. Adsl2+ voip modem getiriyorlar. Ayarlarini interfaceinden yaparsiN iste.
Bu arada quiknet superonline fiber internet oldu. 100 alacaksan what the hell are you doing here.? Yasaklar gelmeden em interneti.
Git registry tweakini yap 50-100 ms arasi wowunada gir.

topiğimin mergelendiği quiknet topiğini http://forum.paticik.com/read.php?5,4225322 bir kere daha baştan okudum.
ve benim sorduğum sorunun cevabının olmadığını bir kere daha gördüm.

neden?

bu topicte şu üç konu konuşulmuş:
1- "nerelerde quiknet hizmeti var?"
2- "quiknet ile kaç hızla indiriyorsunuz?"
3- "neden benim bölgemde quiknet hizmeti yok?"

benim yazdığım mesaja bakarsanız bir daha, fiber vs kablo vs adsl kıyaslaması yapmışım. yani quiknetle zerre alakası yok. direk fiber internet olayının teknik yönünü sormuşum.

bu topicte ise (3. defa bir daha okudum) fiber internetin teknik yönü ve adsl/kablo ile farkları hakkında hiç bir bilgi göremedim.

birbirinden alakasız iki topiği "one topic to rule them all" anlayışıyla merge ediyoruz,
ama işin tuhaf yanı şu,
quiknet topiği zaten daha önce açılmıştı:
http://forum.paticik.com/read.php?5,3031577
birebir aynı başlığa sahip ve içeriğinde aynı konular olan bu iki topic mergelenmemişiz.

neyse, bu kadar tartıştık, ben hala fiber internet, kablo internet ve adsl'nin pratik ve teorikteki farkları hakkında bilgi alamadım :)

dur şu: http://forum.paticik.com/read.php?5,4225322 topiği okuyum, benimki mergelendiyse vardır bir hikmeti (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Ankara'da yaklaşık 10 yıldır Kablo İnternet kullanıyorum.
Sevdiğim özellikleri şunlar:
- Herhangi bilgisayara herhangi bir sürücü yüklemeye veya ek internet ayarı yapmaya gerek kalmadan kolayca takılıp bağlanılabiliyor. Ethernet kablosunu bilgisayara takıldığı an hazır.
- Download hızı oldukça iyi. ADSL'ye göre daha yüksek download hızları elde edilebiliyor. Aynı Zamanda ADSL'ye göre daha iyi ping sunumu mevcut. Gerçi en son birkaç yıl önce denemiştim, Kablo internet'te 64K hizmeti alana 128K hız, 128K hizmeti alana 192K hız verildiği sırada. Aynı şehirdeki bir arkadaşla internet üzerinden oyun oynarken görmüştüm. Bende 64K kablo, arkadaşta 256K ADSL varken aynı oyun serverında neredeyse aynı ping'i elde ediyorduk. 200-220 gibi ping vardı ikimizde de.
- Port açtım, port kapadım, firewall'a takıldım derdi yok. Her türlü siteye, her türlü programa hiç bir sınırlandırma olmadan bağlanabiliyorum.

bunlar aynı şekilde quikde de var ama bu son dediğin olay mahkeme kararıyla kapatılan siteler ile ilgiliyse onda dns yada host ile oynaman gerekiyor.

Bone said:

buda senin evinin konumuna göre değişmekde. mesela ben bahçeşehirde oturuyorum burda çöp odalarının havalandırmalarından yada merdiven tarafındaki dairelerede merdiven boşluğundan uzattılar kabloları. modem benim evime girdiği anda herhangi bir kablo uzanmıyor wireless kullandığımdan. bunu eve döşerken rica edersen ki ben ettim odama kadar ethernet kablosu bıraktırdım lazım olur diye.

ps3 içinde eğer wireless sağlacı aparat tarzı birşey varsa ps3 de olur.

birde arka sayfalarda modeme reset falan atmayın denmişde neden anlamadım. ben bu yaz aldım quiknetin modemini memlekete götürdüm orda smile bağlattım ve 4 ev kullandık. geldim istanbula attım resetimi taktım quiknete takır takır çalışıyor. verilen pirelli modemde son derece sağlam bir modem.
Sosyal ağlarda paylaş

PFFFFFF
TAAM YAHU TAAM KAVGA ETMEYİN. CVPLİCAM SORULARINIZI ^^

şimdi efem. gayet yorgun olmama rağmen yine de aynı forumun insanlarıyız, size bi kıyak geçip anlatıcam quikneti. Ama iyi okyuun kaçırmayın..
-----

QUIKNET

superonline hizmetidir.
superonline, tellcom firmasının markasıdır
tellcom, turkcell grup şirketlerinden biridir.

- quiknet nedir ?
tamamiyle tellcom/superonline ın kendi kendisine yeri kazıp kazıp içine döşediği ve yine tamamen kendisine ait olan bir fiber alt yapıdır.

-TTnetten ne farkı var?
Ttnet bakır kablo kullanıyo. superonline da bu bakır alt yapı üzerinden asdl verio. ama quiknet başka. o tamamen kendisine ait APAYRI bir fiber alt yapı ile veriliyo

-nassssı veriyolar bu hizmeti?
superonline ana omurgadan nedi direk über düber fiber hatta aktarıyo. veri kaybı yok. yavaşlık, hat kaldırmaması, hatta sorun cızırtı vs yok. direk fiber alt yapıdan binaya kadar ışık hızıyla (fiberoptik ışıkla çalışır gerçekten veriler ışık hızında gider) binanıza kadar gelio

-niye hatta veri kaybı yok?
çünkü fiber kablo dediiniz şey 2 katlı cam uzuvdur.. cam içinde ışık doruca bir noktadan öbürüne gider. veri kaydı, kablo ezildi, trafo altından geçerken veri kalitesi bozuldu derdi yok.

-ok taam geldi bu internet ışık hızında sonra?
apartman altındaki swtichlere giriyo. ordan apartmandaki her dairenin kendine ait fiber adresine portlar yardımıyla dağıtılıyo.

-ee sonra noluyo?
sonra portlarınızdan CAT6 kablolarla evinize kadar taşınıyo.

-WTF CAT6???
Daha fazla bant genişliği gerektirecek uygulamaların (ses, veri ve görüntü) iletiminde kullanılan ideal yüksek performans kablosu
- Gigabit Ethernet (1000BaseTX) standardını destekler.
- TIA/EIA - 568-B.2-1 ve ISO/IEC 11801 standardlarına uygun
- EC onaylı - Unshielded - 4 x 2 AWG 23/1
- 305 metrelik rulolarda - Seperatörlüdür

-annamadım bişe ama neyse sonra noluyo peki?
sonra bu kablo size superonline tarafından hediye edilen über düber modeminize takılıyo. modem şudur:

evet markası pirelli
evet lastik amrkası
evet gerçekten lastik markası olan pirelli
hıhı evet

ve bu modem baya baya hayvan bi mdeom. türkiyedeki en sağlam modemlerden birdir. modem deli hızları destekler. sağlam bir wireless yayını vardır. superonline merkez tarafından program üzerinden modemle bağlantı kurulur içine girilip düzenleme yapılabilir (ip den giriş değil). modemi resetlerseniz, 10 dk da en yeni firmwareini kendisi çeker, sonra da superonline merkeze bağlanıp kendi kendisine bilgilerini user&pass vs alır kendi kendini ayarlar internete bağlanır vs..

-oha modem süper sonra?
sonrası ne lan.. internet işte.. 100mbt. daha allahtan belanı mı istiyosun.

töbe töbe..

evet buyrun.. okumam gerkene büyücü kitabını okumak yerine size oturup bunu yazdım. artık takdir teşekkür rep plz..

Sosyal ağlarda paylaş

HaciYatmaz said:

birde arka sayfalarda modeme reset falan atmayın denmişde neden anlamadım.
ben demiştim modeme reset atmayın diye. çünkü quiknet abonelerin sistem üzerinde farklı bişiler var. söleyemem şimdi. gizli bilgi (ciddiyim). neyse. bazı aboneler atabiliyor ve sorun olmuyo ama bazı aboneler atınca sorun çıkıyor. restlenmeden önce müşteri hizmetlerinden teknik destek alınmalı, resete uygun olup olmadığı sorulmalıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca bir önceki sayfada yazdıım postumu bu sayfaya da almak istiyorum. herkeş görsün, soru işareti kalmasın.

Dragonmax said:

PFFFFFF
TAAM YAHU TAAM KAVGA ETMEYİN. CVPLİCAM SORULARINIZI ^^

şimdi efem. gayet yorgun olmama rağmen yine de aynı forumun insanlarıyız, size bi kıyak geçip anlatıcam quikneti. Ama iyi okyuun kaçırmayın..
-----

QUIKNET

superonline hizmetidir.
superonline, tellcom firmasının markasıdır
tellcom, turkcell grup şirketlerinden biridir.

- quiknet nedir ?
tamamiyle tellcom/superonline ın kendi kendisine yeri kazıp kazıp içine döşediği ve yine tamamen kendisine ait olan bir fiber alt yapıdır.

-TTnetten ne farkı var?
Ttnet bakır kablo kullanıyo. superonline da bu bakır alt yapı üzerinden asdl verio. ama quiknet başka. o tamamen kendisine ait APAYRI bir fiber alt yapı ile veriliyo

-nassssı veriyolar bu hizmeti?
superonline ana omurgadan nedi direk über düber fiber hatta aktarıyo. veri kaybı yok. yavaşlık, hat kaldırmaması, hatta sorun cızırtı vs yok. direk fiber alt yapıdan binaya kadar ışık hızıyla (fiberoptik ışıkla çalışır gerçekten veriler ışık hızında gider) binanıza kadar gelio

-niye hatta veri kaybı yok?
çünkü fiber kablo dediiniz şey 2 katlı cam uzuvdur.. cam içinde ışık doruca bir noktadan öbürüne gider. veri kaydı, kablo ezildi, trafo altından geçerken veri kalitesi bozuldu derdi yok.

-ok taam geldi bu internet ışık hızında sonra?
apartman altındaki swtichlere giriyo. ordan apartmandaki her dairenin kendine ait fiber adresine portlar yardımıyla dağıtılıyo.

-ee sonra noluyo?
sonra portlarınızdan CAT6 kablolarla evinize kadar taşınıyo.

-WTF CAT6???
Daha fazla bant genişliği gerektirecek uygulamaların (ses, veri ve görüntü) iletiminde kullanılan ideal yüksek performans kablosu
- Gigabit Ethernet (1000BaseTX) standardını destekler.
- TIA/EIA - 568-B.2-1 ve ISO/IEC 11801 standardlarına uygun
- EC onaylı - Unshielded - 4 x 2 AWG 23/1
- 305 metrelik rulolarda - Seperatörlüdür

-annamadım bişe ama neyse sonra noluyo peki?
sonra bu kablo size superonline tarafından hediye edilen über düber modeminize takılıyo. modem şudur:

evet markası pirelli
evet lastik amrkası
evet gerçekten lastik markası olan pirelli
hıhı evet

ve bu modem baya baya hayvan bi mdeom. türkiyedeki en sağlam modemlerden birdir. modem deli hızları destekler. sağlam bir wireless yayını vardır. superonline merkez tarafından program üzerinden modemle bağlantı kurulur içine girilip düzenleme yapılabilir (ip den giriş değil). modemi resetlerseniz, 10 dk da en yeni firmwareini kendisi çeker, sonra da superonline merkeze bağlanıp kendi kendisine bilgilerini user&pass vs alır kendi kendini ayarlar internete bağlanır vs..

-oha modem süper sonra?
sonrası ne lan.. internet işte.. 100mbt. daha allahtan belanı mı istiyosun.

töbe töbe..

evet buyrun.. okumam gerkene büyücü kitabını okumak yerine size oturup bunu yazdım. artık takdir teşekkür rep plz..
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonmax said:

HaciYatmaz said:

birde arka sayfalarda modeme reset falan atmayın denmişde neden anlamadım.
ben demiştim modeme reset atmayın diye. çünkü quiknet abonelerin sistem üzerinde farklı bişiler var. söleyemem şimdi. gizli bilgi (ciddiyim). neyse. bazı aboneler atabiliyor ve sorun olmuyo ama bazı aboneler atınca sorun çıkıyor. restlenmeden önce müşteri hizmetlerinden teknik destek alınmalı, resete uygun olup olmadığı sorulmalıdır.

ne sorunu olduğunu söyler misin? hızda düşüşmü oluyo yoksa nete girmen olanaksızlaşıyor falan mı?
Sosyal ağlarda paylaş

beleş teknik destek alıosun gözümden kaçmadı :p
sebebini daha önce de sölediim gibi sölemem mümkün değil. sistem içindeki birşey. o da şirket içi gizli bilgidir.

bununla beraber vista kesinlikle tavsiye etmiyorum. internet bağlantısı konusunda vista kadar sorunlu ve aptal bir sistem daha yok. win98 bile daha iyi çalışır emin ol.

sınırlı bağlantı çok büyük ihtimalle modemi sık kapat/aç yapmakla ilgili olabilir. quiknet sisteminde, kullanıcı modem kapa/aç yaptığında, normal adsl ler gibi çok hızlı bir şekilde ip alamıyor. sistemin farklı bir özelliği sebebiyle, modem ip havuzundan normalden daha yavaş bir şekilde ip alıyor. ama bu bir arıza veya bozukluk değil. sistemin yapısı bu şekilde kurulmuş. bu nedenle sık kapat/aç larda hemen ip alamayınca vista salağı da anında sınırlı bağlantıya düşüyodur. tavsiyem (pek kullanışlı olmasa da) sınırlı bağlantı sorunun sık yaşıyorsan kapat aç sürelerini azalt veya pc ni restart et. ya da pc yi kapatıp sonra modem kapa/aç ya ondan sonra pc yi başlat.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...