Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hearts of Iron 2 Hamachi derneği

aktiftablet

Öne çıkan mesajlar

ha bir de vichy konusunda; o sirada konusuruz bunu. Yani benim icin zaten asla nazilerini; olduklari gibi durdurmak bir secenek olarak gorunmuyor. Nazilere bakarsaniz; vichy aksine topraklarinin cok cok daha fazlasini kaybetlerine ragmen sonuna kadar direndiler.

Iyici ksisitli kaynaklarla, kuvayi milliye tumenleri gibi; terörist hareketlerde de bulunmak benim icin cekici. Vichy'nin olsumunda hattin nerdeyse 1 hafta'da cokmesi de cok onemli. Onun sok etkisi ve ibr teslimiyetcilik. Ama 3 sene dayanip; on hatti kaybedince vichy cikarsa; konusmak gerekir dye dusunuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

isteyebilir

bakar bi taraf feci eziliyo atiyorum muttefikler patir patir dokuluyor sovyetler gerilemis almanyanin yanidna girer suriyeyi filan ic etmeye calisir

sonucta burda dunyayi ele egcirmekten cok yayilmaci bir politika izliyor ulkeler

sovyetler icin irak pek birsey ifade etmiyebilir ama turkiye girip annex etmek istiyebilir kendine guveniyorsa

yani oyun ici diplomasiye karismak sacma
zaten buyuk onemli 3 ulkenin ittifaklari hazir

bunun yaninda bence japonyanin muttefiklere aktilmasi yada italyanin komintern olmasi oyun izin veriyorsa sorun degil
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi canım, 3 yıl dayanırsan Vichy secme zaten. Event'te de bi tarihe kadar alınması gerekiliyo olabilir bu arada paris'in, bi de SSCB ile savasta olmamam gerekiyo olması lazım 3 yıl dayanırsan eninde sonunda SSCB girer bana arkadan =)

Ya bana sorarsanız buyuk devletlerin taraf degistirmesi sacma; ama onun dısında sanırım herkes anlasmıs bu iyi =) En azından politik slider'larını degistirsin biraz uysun yonetim bicimi. Biraz sacma olur bi anda fasist italyanın bolsevik rusya ile yanyana savasması, konseptleri bi defa farklı cunku. Bazı ulkeler farklı olabilir tabi de yani eh iste bi yere kadar o da. Bence RPsi yapıldıgı surece, gecerli nedenleri sunabiliyosa ulkeler bu buyuk degisiklige ve sliderları falan degistirmislerse o zaman olur.

Yani İtalya oyun icinde Stalinist olursa o zaman hakkaten helal olsun diyip de KomIntern'e gecebilir. Ama simdi fasist gozukup de gecememeli bence.

Fort meselesi de sanırım kimse o kadar abartmayacak ya da abartamayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

yoo, world domination istemiyor herkes. şahsen istesem öyle birşey zaten 1 ocak'tan authoritarian basarım, 1 eylül'de aachen'den girer ertesi yıl yekaterinburg'dan çıkarım direkt. uzunca bir süre gevşek oynamayı düşünüyordum ama anlaşılan saflık olacak.

italya'nın ağır ibr şekilde yenilip, barış masasında puppet yapıldıktan sonra sovyetlerle beraber savaşması birşey, oyunun başından faşist haliyle sovyetler'e katılması başka birşey. eğer dansöz gibi ffa ittifak olursa oyun birşeye benzemez emin olun ki.

evet 2. dünya savaşı'nı simüle etmiyoruz belgesel için ama armgeddon senaryosunu da oynamıyoruz hepsi 200ic ve birbiriyle savaş halinde başlayan denk ülkelerin olduğu. gerçeklikten tümüyle kopmak oyuna birşey katarsa on şey götürür.

defense pactlerin bir anlamı yok, dissent'i yer gene savaş açarsın lazım olunca. herşeyin çaresi var eğer forza cinlik dersek.
Sosyal ağlarda paylaş

Bunun world dominationlıkla alakası yok. Eger ben fransada 3 yıl takılırsam, SSCB niye bana girmesin ki? Adam cunku 42de butun hazırlıklarını bitirebiliyo ve karsısında bi ordu da bulamazsa haydin breh diye girebilir. Cunku ben adamın en buyuk rakiplerinden biriyim ve eger bana dalıp da elimine edebilirse o zaman rahatlar. Saglam bi Almanya adamın basını cok yakacagından kokunden kurtulmak isteyebilir

Bu arada Molotov Ribbentrop'dan gelen non-aggression pact oyunda 1940 ya da 41 Mayısında bitiyo tam tarihinden yuzde yuz emin degilim. Adam dalabilir yani ve biseyi de bozmus olmaz.

Valla ben oynadıgım sure boyunca "world domination" icin oynamıyorum, amaclarım doneminde Almanya'nın avrupadakai amacları nelerse aynıları, doguda Lebensraumdur puppet Avrupa hukumetleridir vs vs. Oyle gidip de Kanada'ya cıkarma falan yapıcak degilim eger basarılı olmama ragmen savas devam etmeyecekse. Zaten oyle bi amacım olsaydı ben de 37de baslardım direk ABD'ye tanklarla girerdim Sam ile amerikada kapısırdık vs vs. Ya da eventlerim dolmadan once danimarkadır norvectir hepsini annex ederdim ama yapmayacam. Bu oyunun zevki oyle hinlik cinlikle degil daha cok duzgun oynandıgı zaman cıkıyo.

Tabi bu bi savas simulasyonu degil ama cok abartmamak lazım sam'in dedigi gibi. Herkes devletini o donemde kendisi nasılsa oyle oynasın. Sam gidip de fasist olup dunyanın agzına sıcmasın, SSCB sapıtıp da butun asyayı ele gecirmesin =) Eger gerekilirse yapılsın belki ama amac burda dunyayı ele gecirmek degil. Benim amacım olabildigince uzun sure dayanmak 45i gecip 50leri gorebilmek mumkunse.
Sosyal ağlarda paylaş

World Domination dediysek; karşı factionı yenmek değil mi amaç? E Alliance ezilirse Axis dünyayı otomatikman domine etmiş olur mesela. Ezilme dediğim: örneğin İngiltere, Fransa vs. Almanya'nın şartlarını kabul edip savaştan çekilirse gibi... Neyse bana ne zaten; Ben Romanya değilmiyim? ROmanya'nın kendini gurtarmaktan başka derdi yok. Yalnız Petrolüm var çok sıkı pazarlık ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

valla benim abd olarak maksadım event vasıtasıyla kaşınanları (soğuk savaş event'i mesela, viktor istanbul'a, seul'e, tahran'a filan sarkarsa ateşleyen) bitter peace event'leri ya da puppet yapmak suretiyle kaşımak sadece. kaşıdıklarımı da yanıma katmayı düşünüyorum ilhak yerine, herkes oynamaya ve aksiyona devam edebilsin. :)
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman ben oynamayayım abi, tek işlevim millete supply sağlamaksa, Türkiye'nin oyunda olmasının bir anlamı yok.

Yeri gelir Sovyetler ve Almanlarla anlaşır balkanlara yayılırım, yeri gelir Müttefiklerle anlaşır Almanlara karşı cephe açarım, yeri gelir Sovyetlerin tarafına geçip Afrika'ya yürürüm, yeri gelir Almanlar'a yanaşıp Sovyetlere saldırırım.

Hani tamam, bazıları gülünç derecede ihtimaller de (Türkiye'nin Sovyetleri işgali breh breh breh), önünü kapatırsak bu ihtimallerin, minor devletlerin oynaması için hiçbir amaç kalmıyor yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Minor devletlere bir kısıtlama yok herhalde. Zira biz (minor devletler) denge politikası yapacağız. Ben kendimi kayıtsız şartsız Almanya'ya verirsem o da bütün petrolümü alıp karşılığında tırt teknolojiler verirse sie derim çalarım başka kapıyı. SSCB'de aaa bunlar paternal autocratmış sen git buradan demez bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Dansözlük değil olay, o verdiğim örnekler "hepsi aynı oyunda yapılacak" anlamında değil.

Zaten sana blueprint, resource ve koruma sağlayan bir ülkeye pat diye sırtını dönersen, 2. bir dost bulamazsın böyle bir oyunda, kimse güvenmez sana haklı olarak.

Benim bahsettiğim olay "gerçeklikten kopma" olayı. Gerçeğe gereğinden fazla bağlı kalırsak, benim etliye sütlüye karışmayıp, oyunun sonuna kadar factory yapmam gerekir. Hani arada sırada farklı attraksiyonlara girmek lazım ki, oyun özgün olsun.

Elbette ki "Almanya-ABD ittifak kurup dünyayı domine etsinler" gibi uçuk örnekler değil söylediğim ama hani beklenmedik birkaç oly olursa da oyun renklenir diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

gerçeği birebir simüle etmenin alternatifi dansözlük değil fakat, mesela anlaşılan o "barış antlaşması ya da event işe karışmadıkça oyun süresince ittifak değiştirmeme" kuralını da koymayı tartışmak lazım.

türkiye olarak etliye sütlüye karış diye türkiye ol dedik zaten, oturup hands-free oyunu seyret diye değil sonuçta.

ombak'ın verdiği örnek de hayli alakasız, petrolünü zaten vereceksen blueprintlere karşılık olarak negotiation vasıtasıyla verirsin. onun dışında petrol vereceksen karşılığında başka resource alırsın. karşılıksız vermeyince adam yemiyor seni yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu Sam, dansözlüğe takmışsın sen de, ihanete uğrarım diye mi korkuyorsun anlamadım ki =P

Oyunun başında Fransızlarla ittifağa girip, Almanlar işgal edince Almanlar'ın yanına geçmek, Sovyetler Almanlar'ı işgal edince Sovyetlerden yana saf tutmak değil benim bahsettiğim olay.

Dediğim gibi, hem güvenilir olmazsın onu bir kez yaptıktan sonra, hem de izin verileceğini sanmıyorum. Benim bahsettiğim çok daha basit şeyler halbuki, sen tam olarak ne anlıyorsun dediklerimden anlayamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

onceden de dedigim gibi, bu tip konularda
oyun icersinde bir konferans duzenleriz, tartisiriz konusuruz. Minor'lar haric ana kuvvetlerin; yenilme/event harici saf degistirmesinden yana degilim. Zaten kimsenin degistirecegini zannetmiyorum.

Sahsen turkiye'ye yakin durmak gibi bir amacim var, japonya ile de sicak tutmayi dusunuyorum; ama turkiye bana bir ihanet etse; tum diplomatik guvenirliligi benim acimdan biter. Hatirlarsaniz 1. dunya harbinde de arablar; osmanli karsisinda ihanet edip savasmislardir; bunlar olmayacak seyler degil.

Minorlar haric, buyuk devletlerin dramatik bir olay olmadikca; halkinin gorusunun aksine saf degistirmesinin yasak olmasindan yanayim.
Sosyal ağlarda paylaş

efe.hizar said:
herseyden ote.. bu oyun onceden hamachi uzerinden oynamayi basarabilmis biri var mi ?

Evet bu soruya ben de bir cevap istiyorum :) neler denedik yapamadık zamanında .. Doomsdayi orjinal aldık kendi multiplayeri üzerinden de oynayamadık arkadaşla . Bildiğim bir tek landan (hakiki lan hamachi değil) sorunsuz oynandı şu ana kadar ..

Bu arada HOI2 mi doomsday mi hatta boku çıkartılarak armegeddon mu oynanacak ? aslında bu tarz multiplayer için en uygunu armageddon olur sanırım . Daha bir risk tarzı çünkü çok dallı budaklı değil .
Sosyal ağlarda paylaş

o halde isterseniz yarın müsait olan arkadaşlarla (2-3 kişi yeter) toplanıp deneyelim akşam 8-9 gibi. kısa bir deneme sürüşü yaparız cmt günü boğuşmaktansa.

doomsday & armegeddon sürümünü oynuyoruz ama road to war senaryosu, armageddon değil.

victoria oynamıyoruz viktor, yanlış zaman dilimi. (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...