Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hearts of Iron 2 Hamachi derneği

aktiftablet

Öne çıkan mesajlar

Ağırlıklı olarak resource'tan ziyade blueprint ve askeri savunmaya (expeditionary force) ihtiyacım olacak şahsen.

Zira öncelikli hedefim ülke IC'sini kabul edilebilir bir noktaya çekip, sonrasında modern askeri üretime geçmek olacak.

Zaten oldukça düşük olan askeri gücümü, inanılmaz düşük infrastructure'a sahip Sovyet topraklarında gezdirmek biraz gerçek dışı görünse de, oyunun gidişatına göre hedefler de değişebilir tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla Asteorthcugum bilemicem bak Alliedların agzından dinledin Sovyetlerde is olmadıgını. Peki sana yardm edebilecek ABD nerede? Dünyanın obur ucundan mı yollayacak birliklerini? Yoksa kendini İngiltere ve Fransa'nın supheli kollarıma mı bırakıaksın? Daha kendilerini anca koruyabilecek 2 ulkeye. Oysa biz sana hemen batında 2 tane saglam ulke olarak destek verebiliriz. Afrika collerindeki İngilizlerden medet ummaktan daha mantıklı degil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

blueprint dert değil, dünyanın büyük sanayisi know how sağlayacaktır elbette. (:P)

türkiye'nin kendi kaynakları ic'sini yükseltmek için yetersiz, mihver devletlerinin merhemi olsa kendi başlarına sürerler önce o konuda. :D

dost türkiye mihver'e sadece tek province komşu olduğundan kendini korumakta güçlük çekmeyecektir. (land fort + istanbul'a 30 tümen = gg)

lucretia bu arada bulgaristan'ı zaten kolayca ittifaka alabiliyor almanya. işgal edip iki gram ic için partizanlara tc load yaptırmak yerine military control daha makul.

bu arada dediğim gibi bir house rule uygulanmayacak sanırım o halde?
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye konusunda house rule biraz zor gibi.Çünkü ben oynarken Türkiye'ye baktığımda bazen social conservative bazen paternal autocrat oluyor ki böyle olursa axis ve Sovyetlere müttefikleden daha yakın.
Ayrıca daha önceden söylemiştim Macaristan olarak oyunun başında axise katılmak istiyorum diye.Hatta bütün axis olacak ülkeler İtalya,Japonya direkt beraber başlasalar daha iyi olur diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Oha o kadar da degil ama yapılacak tek gameylik italya ve macaristan'ı benim beslemem olabilir o kadar, o da gameylikse. Oyle abuk subuk savas falan cıkmayacak merak etmeyin 39dan once, en azından ben Almanya olarak tarihsel olayları teker teker izleyecem Polonya'ya kadar. Savas basladıktan sonra bahane kabul etmem ama :P De ama yani oyle gamey bi sekilde 37de kanada indirme yapıp ordan amerikayı fetheden bi Alman ordusu, ya da 37de uc ulke birlesip fransayı devirmek gibi sacmalıklar olmayacak.

Sonucta İngiltere ve Fransa hayvan gibi teknoloji alıp vericek edicek aralarında, hadi ABD de diyelim bu anlasmaya girer. Biz de en fazla onu yapıcaz teknoloji ya da hammadde ticareti o kadar. Allyların yapıp da bizim yapamamamız sacma olurdu =)

Macaristan en gec Cekoslavakya event'i ile Axis'e gecicek, ondan once bi aksiyonu yok zaten ama yine bi ticaret olabilir o kadar en fazla. Bi tek İtalya ile birlikte baslamayı dusunuyorum ben, ama yani hadi kabul edelim gercek hayatta da o ulke gayet kankaydılar o Avusturya olayının patlak vermesi haricinde. O yuzden bana pek gamey gibi gelmiyo, zaten İtalya ile oynarken gun 1 den mihver devletlerine girmek mumkun.

Eger itirazınız varsa soyleyin ama savastan once alliance olmayacak diye o zaman house rule koyalım oyle.
Sosyal ağlarda paylaş

abd zaten ittifaka giremiyor baştan izolasyonculuk nedeniyle. fransa ve ingiltere bir yere kadar, 36'dan başlayarak aralarında işbölümü yapan mihver abuk bir teknoloji birikimi yapar 39'a.

ha ama anchluss'den sonra katılan italya ve çin'den alman misyonu çekildikten sonra katılan japonya kabulümdür şahsen. ticarete lafım yok, zaten ben şahsen mihver'e satış yapacağım konusunda ciddiydim. kimse birşey satmazsa zaten hollanda'dan alacakları yetmez almanya'nın uzun süre.

minorlara lafım yok, düşene bir tekme de ben vurmayayım. (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Ooh ooh o zaman ne ala :P Rare materiallarınızı alman limanlarına bekliyoruz efenim. Bizde supply bol zaten. Enerji de veririm bol bol ama sana yarar mı bilmiyorum.

Tamam o zaman, oyun basında Macaristan; Anchlussdan sonra İtalya; Cin ekibini cektikten sonra da Japonya ile potansiyel ally olabiliriz ( kesinligi yok diger oyuncular ne zaman istiyo ona da bakar ) bunda herhangi bir kimsenin bir sorunu var mıdır?

Bu arada house rule koyalım diyorum:

Savas baslamadan kimse savas cıkarmasın birbirine, Japonya-Cin haric onların olayı ayrı. Oyun basında boye kucuk ulkeleri annex edip de esktra IC kazanacam diye oyunun icine sıcmaya gerek yok. Herkes uslu dursun 39a kadar savas cıkınca zaten hersey iyice sapıtıcak, o noktada hersey serbest de oncesi sakin olmalı. Atıyorum sovyetler gidip de Afganistan'ı ve bütün orta asyayı almasın mesela oyunun basında sacma oluyo =)

Buyuk Edit:

Soyle bi link buldum paradox forumlarından kendi caplarında kuralları yazmıslar bi MP campaign icin. Hepsini uygulamak zorunda degiliz kesinlikle ama bazıları cok onemli, mesela bombalanan uniteleri strat. redeployment yapmamak gibi( yapmazsanız yok olucak uniteleri bu sekilde kurtarabilirsiniz ).

Buyrun link: http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?t=316647

Bence bug exploit engellemek icin en gerekli kurallar:

1- Strategic Redployment sadece ve sadece bos unitelere yapılmalı savasan/bombalanan/retreat eden uniteler edilememeli. Benzer sekilde savas sırasında o adamları disband edemezsiniz ( kaybolucak manpower'ı geri dondurme muhabbeti ). Bu da sacma bi anda adamlar sivil mi oluyo bombardıman duruyo falan =)

2- Bir insan oyuncunun baskentini sadece dısarı giden supply'ı kesmek icin cevreleyemezsiniz. Eger amac sehri ele gecirmekse sorun degil ama 4 tane paratrooper ile oraları ele gecirince de amacın ne oldugu belli oluyo =)

3- Baris zamani supply'iniz 0ın ustunde olmalı. Oyle 0 supply verip de 3 sene boyunca beles IC yasamak yok, askerleriniz oyunda ölmüyo diye gercek hayatta ölmüyo anlamına gelmiyo. Cok isteyen unitelerini disband edip ekstra supply gereksiniminden kurtulabilir.

4- Phoney war yapmayın, yani oyle ben ICmi artırıcam consumer goods'u dusurucem diye 36da salak sacma bi ulkeye savas ilan etmeyin. Savas ilan ediyosanız bi ulkeye o zaman bu ya diplomatik bi aksiyondan dolayı olmalı ya da isgal amaclı olmalı.

Nispeten onemli olanlar da:

1- Daha onceden yapılmamıssa, max land fort ve cost fort 5. Yoksa saka gibi olur bazı yerler. 5 yeteri kadar iyi bi fort zaten; abartıp 10 yapmaya gerek yok.

2- 45e kadar nuke yok, 43e kadar roket/jet yok. V2leri yasaklamıslar ama biz naparız bilmem. Zaten genelde 43e kadar jet/roket cıkarmak cok zor mantıklı gibi geldi bana.

3- Baslangıc olayları ve ulke kuralları. Ona biz de karar verebiliriz yoksa bos mu olucak?

Mesela,

8.2 : France must accept Vichy event ( aa bakın ne diyo :P )

7.5 : Japan can DOW USA from 7 december 1941

gibi. İtalya icin sanırım baslangıc setupına gore desgisik seyler demisler ama.
Sosyal ağlarda paylaş

kurallara bu kadar girersek bayar

HOI nin olayi zaten alternatif tarih sunabilmek

yoksa oturalim kafa kafaya verelim saati saatine 2. dunya savasini yeniden yasiyalim

hatta script yazalim bilgisayar oynasin biz izliyelim

eglencesi yokki onun :3

misal deneme suruslerinde caponya axis e hic girmedi amerikayla kendi aralarinda takiliyorlar

sene oldu 44 ben hala almanlari polonyaya geri atmaya ugrasiyorum en azindan dogu cephesinden rahataldim bunu nyaninda franco amcamla anlastik aldik onuda comintern e helsinkiye girince finlandiyada ozur dileyip adam oldu leningrad da surunmedim en azindan ehaha
Sosyal ağlarda paylaş

Bence kesinlikle o en bastaki 4 kuralı uygulayalım. Onlar oyunun bug'ı zaten. Eger onlar serbestse o zaman hakkaten oyunun boku cıkabilir, ben o zaman oyuna 24 tane paratrooper ile baslayıp herkesin bi supply'ını cokertirim, sonra o cokmus supply'da adamın cephedeki ordusu bana ulasana kadar vs de vs.

'Gamey'lik olmasın, bu kurallar alternatif tarihten hicbisi kısmıyo bu arada farkedersiniz zaten o kısımlarda ben de cok emin olamadım fransa/japonya ile ilgili olanlarda. Ama bug'ı da kullandırmamak lazım.

Yoksa ben de en basta supply'ımı sıfırlarım ne var ki... Bunun alternatif tarihle bi alakası yok.
Sosyal ağlarda paylaş

"3- Baris zamani supply'iniz 0ın ustunde olmalı. Oyle 0 supply verip de 3 sene boyunca beles IC yasamak yok, askerleriniz oyunda ölmüyo diye gercek hayatta ölmüyo anlamına gelmiyo. Cok isteyen unitelerini disband edip ekstra supply gereksiniminden kurtulabilir. "

Saçma geldi bana. Supply'ı savaş malzemesi olarak düsünüp, nası savaş zamanı consumer goodsdan kısıyosak, barış zamanı da supplydan kısmanın bi sakıncası yok bence.

4- Phoney war yapmayın, yani oyle ben ICmi artırıcam consumer goods'u dusurucem diye 36da salak sacma bi ulkeye savas ilan etmeyin. Savas ilan ediyosanız bi ulkeye o zaman bu ya diplomatik bi aksiyondan dolayı olmalı ya da isgal amaclı olmalı.

Saçma değil. Ama tarihte "phoney war" dediğin olay kullanılmıs bir olay. 1984 adlı kitapta bile vardır :) Yani oyunun zaaflarından yararlanmak sayılmaz bu tam olarak. Bence olabilir.

1- Daha onceden yapılmamıssa, max land fort ve cost fort 5. Yoksa saka gibi olur bazı yerler. 5 yeteri kadar iyi bi fort zaten; abartıp 10 yapmaya gerek yok.

Karsindaki 10 fort yapana kadar aklın nerdeydi derler :P. Fort dediğin şeyi yapmak da bi IC ve zaman istiyor. Yapanı ödüllendirmeli doğal olarak.

2- 45e kadar nuke yok, 43e kadar roket/jet yok. V2leri yasaklamıslar ama biz naparız bilmem. Zaten genelde 43e kadar jet/roket cıkarmak cok zor mantıklı gibi geldi bana.

Kesinlikle karsıyım buna. Belki japonya nükleer programa baslayıp san fransisco yu bombalıycak.? Alternatif tarihe sırt dönmemek gerek.

8.2 : France must accept Vichy event

Eh zaten fransa parisi ve toprağının %80 inini kaybetmisse (eventin gereksinimler böyleydi yanlıs hatırlamıyorsam) kabul ediversin o eventi

7.5 : Japan can DOW USA from 7 december 1941

Bu da soru işareti biraz. Belki japonya uyuyan devi uykusunda öldürmek isteyecek. Hı?
Sosyal ağlarda paylaş

gimli guzel aciklamis

simdi paratrooper olayi belki pisli kdiyelim hadi buna

ama supply 0 da tutamassin oldukca sacma

adam 1 sene kasip 800k supply stoklar 3 sene hazir stoktan yer normal

phoney war geyigi de bence normal sonucta hukumetlerin bol bol yaptigi bisey tarih boyunca "savastayiz az yiyin" cokda yanlsi degil

ayrica alliance alri hukumet idolojisi ile limitlemekte sacma sonucta burda ideolojik kankalitkan cok cikar savaslari var
oyun mekanigi izin veriyorsa istiyen istedigine katilir ki ideoloj idediginiz slider a bakiyor
adam isterse oturur kasar kac yil en demokratik ulkeyi totoliter bir rejiem surukler
Sosyal ağlarda paylaş

Gimli iyi demiş ama Phoney var olayı biraz ROle-Playı bozmazmı? Yani Ben Romanya ile Tibet'e savaş ilan edersem saçma olur. Roleplay yönü bozulmadıktan sonra istediğiniz yapın bence. Bug exploitin önüne geçilebilir ama yani II.DS'yi birebir yaşayacaksak oynamanın bir alemi yok. Mesela ben Macaristan'a ve Bulgaristan'a toprak vermek istemiyorum. Ama Almanya çok bastırırsa Viktor'a yanaşırım. Viktor'da git işine derse mecbur kabul ederim. Örneğin mesela yanİ:D Gerçi nasıl anlaşacağız oyun içi o da ayır bir mesele. (Tabii bütün bunlar Romanya olursam geçerli. )

said:
1- Strategic Redployment sadece ve sadece bos unitelere yapılmalı savasan/bombalanan/retreat eden uniteler edilememeli. Benzer sekilde savas sırasında o adamları disband edemezsiniz ( kaybolucak manpower'ı geri dondurme muhabbeti ). Bu da sacma bi anda adamlar sivil mi oluyo bombardıman duruyo falan =)

2- Bir insan oyuncunun baskentini sadece dısarı giden supply'ı kesmek icin cevreleyemezsiniz. Eger amac sehri ele gecirmekse sorun degil ama 4 tane paratrooper ile oraları ele gecirince de amacın ne oldugu belli oluyo =)

3- Baris zamani supply'iniz 0ın ustunde olmalı. Oyle 0 supply verip de 3 sene boyunca beles IC yasamak yok, askerleriniz oyunda ölmüyo diye gercek hayatta ölmüyo anlamına gelmiyo. Cok isteyen unitelerini disband edip ekstra supply gereksiniminden kurtulabilir.

1 ve 2 tamam bence 4 te büyük ölçüde doğru 3 tartışılır.
Sosyal ağlarda paylaş

hmm, supply konusunu bilmiyorum. eldeki birimler supply bitince ne oluyordu org düşmesi dışında? cevabınıza ve bu konudaki kurala göre abd kaynaklarını kendine saklamayı düşünebilir. (:P)

phony war kuralı uygulanmalı bence, bokunu çıkarmanın alemi yok. dediğim gibi öyle uyanıklık yapılırsa 700ic ile 1940'a girmesini de bilirim. ;)

fort olayında şöyle bir durum var ayrıca: savaş esnasında zarar görüyorlar. üstüste human wave tadında saldırılarla belli bir noktadaki fort sıfırlanabilir bu şekilde. gene fortess buster liderler %25 azaltıyor fort penalty. sadece haliyle çıkarmalar en kıllı durum burada. 10 coastal basılır guam'a, midway'e filan, nuke atmadan düşmez oralar yani.

roketler serbest olabilir bence, hayli güdük idi v1/v2. nuke konusunu oyun içinde kendimiz MAD konsepti ile ayarlayabiliriz. ben şahsen müttefiklerime ya da bana atılana kadar kullanmayı düşünmüyorum. (atarsa biri arka arkaya dizerim ama :P ) evet abartılırsa boku çıkabilecek bir olay.

viktor, hiç kuralsız oynarsak eğlenmeyeceğinizi garanti ederim. B)- burada 800 mekanize tümen besleyebilen bir ülkeden bahsediyoruz ehe

bitter peace eventleri çıkarsa kabul edilsin diye house rule koyalım bence. yoksa çok bayıcı olur bir yerden sonra. zaten o kadar kötü duruma düşen birinin savaşı geri çevirme şansı olmaz, ancak supply load filan eziyet çektirir kazanan tarafa 1-2 yıl.

kurallarımızı belirleyelim cmt'ye kadar derim, sonra bozuşma olmasın metin'in 5-10 yılda 150k asker basıp viyana'ya yürümesi gibi. 8-) powerplay'in cılkı çıkar 36'da marslılara savaş açacaksak.
Sosyal ağlarda paylaş

Olay zaten bokunun cıkmasını engellemek. Phoney War muhabbetinde mesela Sam ABD ile Tibet'e savas acsa, dissent'i yer bi tek ama 37-38 yılından itibaren 500 IC ile 1-2 yıl da IC kassa oyle bi abarır ki; butun dunya birlessek tutamayız. Ya da mesela SSCB Afganistan'a savas acar vs vs aynı durum; sovyetlerdeki fark daha az olur ama olsun yine de. Ben Almanya olarak eventlerimin gerceklesmesi icin savas acamiyorum mesela, direk dezavantaja duserim Phoney War serbest olursa.

Maksat bokunu cıkarmamak. Macaristan atıyorum Bulgaristan'a savas aciyosa ama dalmiyosa bu cok phoney war deil, bulgaristan'ın garantileri olucak kendine ally bulup ulkeye girmeye calıscak vs. Phoney war, efenim Tibet, Haiti gibi onlara savas ilan etseniz de kesinlikle cevap veremeyecek; ordu/donanma hicbiseyiniz olmasa bile sonucta hicbisi farkettirmeyecek savas konsepti zaten. Garantisi verilmis bi ulkeye saldırdıgınızda phoney war olmuyo, cunku patlama ihtimali var o garantiyi veren amca ulke size savas acmaya karar verirse. Bi de +interventionism falan veriyosunuz o ulkeye ki yani size dezavantajları da oluyo. Gercek hayatta da buna benzer yontemler kullanılmıs zaten, ABD'nin Tibet'e savas acması gibi sacma seyler deil. Bence garantili ve cok uzak olmayan ulkelere boyle savas acılabilinir ama yani en iyisi hic yapmamak phoney war'u.

Zaten bekleyin bi 2-3 yıl, Japonya beklemiyo bile en fazla bekleyen ABD o da beklesin artık yoksa sonucları kotu olur. Sovyetler Almanya İtalyada falan cok az fark yapıyo 10-20IC genelde, o kadarı da kalsın bence tarihsellik ve roleplay acısından.

Roket/jet olayını buraya sordum zaten. Nukleer silah olsun onda sorun yok, roket de olsun jet zaten olucak ama V2lerin de bokunu cıkarmamak lazım sonra cidden cok bol basınca boku cıkıyo. Ben zaten basmayı dusunmuyorum V2 su anda, ancak ve ancak fransa/ingiltere kombosuna karsı bisey bulamazsam ve fransa cephesi kitlenirse o zaman basvurabilirim iste o zaman da acı olabilir =) Ama o noktaya gelecegini sanmıyorum.

Vichy icin 25% avrupadaki topragını ve parisi kaybetmesi lazım. Cok da zor deil aslında basarması, ters koseye yatarsa Fransa o zaman belki de kazanabilecegi bi savası kaybettirmek mumkun bu event sayesinde (bkz. gercek hayat :P) Ama paris vs gidince de bayagı zorlanıyor fransa en fazla acı cekerek olur, bana zararı girer :P Bitter Peace de aynen o kıvama gelince zaten SSCB cokuyo, eger batı cephesinde aksiyon yoksa o zaman Bitter Peace de kabul edilsin bence olursa. Benzer sekilde eger cok ilginc bi durum olmazsa ( bi iki uniteyle bug kullanırmıs gibi zor bi event'i fire ettirmek ), bence bu tip teslim olma eventleri kabul edilsin

Almanya, İtalya, SSCB farketmez sonucta 99% o duruma dusunce zaten toparlamanız imkansız oluyo. Haa, bilerek dusmediyseniz ( atyorum Viktor Stalingrad'ı bos bırakırsa mesela :P ) o zaman bu da oyun mekaniklerine dahil.

İlk 2 kuralda anlasıldıysa super ama =)

Sanırım supply kuralı eski bi kural onu atabiliriz olmadı, ben de denedim az once felaket bi hızlı dissent cıktı. Eskiden artmazdı cunku. Adam disband edicekse de etsin o kadar uniteyi. Bu arada olay supply slider'ını 0'a getirmek deil, supplyınızın negatif sayılara inicek olması ama inememesi durumu.

Fort meselesinde de bikac yerde cok uyuz olabilir, onun dısında tamam zaten. Ya zaten o kadar sey arasında 10 fort burda kim kasıcak allah askına eger gercekten tek bi noktayı kormayacaksa. Atıyorum mesela suez'e 10 fort 10 coastal bombardment koymak da abes oluyo biraz hehe 10 da anti-air dikip 1 orduyu orda tutunca orası hayatta alınmaz mesela. Bu tip seyler olmasın diye. Normalde cunku oyle "alınmayacak" yer yok, imkansız bombayı atarsınız tepeden eninde sonunda coker. Maginot hattı bile coktu onlar mı cokmeyecek :P

Yani, olabilir de olmayabilir de. Abuse edilmesin de benim derdim o =)
Sosyal ağlarda paylaş

Hugu bugu hukumetine saldirmanin anlami yok, sahsen katiliyorum ama italya'da gidip 1 dunya savasi oncesi habesistan'a saldiriyor ; gerci 20 senede ele geciremiyor ama olsun. Cok civitilmadi surece kabul edilebilir bence. kisinin oznelligine birakiyorum bunu, bu tip savas acmalardan once oyunu durdurup tartisabiliriz; en esnek ve pratigi boyle olur sanirim. Yerine gore yaptirim uygulanabilir, ticari amborgo koymak ya da benzeri. Savas acilan hukumete yardim yollamak gibi.

Supply'i yapabilen yapsin, o dissent ile kim basa cikar bilemiyorum.

Diger tur oyun mekanigindeki, stratejik yeniden konumlandirma, parasutcu ile supply kesme gibi "bug" diyebilecegimiz eksikliklerin istismar edilmesine ben de karsiyim.

roket ya da fuzelerde bir kisitlama olmasin onemli olan dengeli bir sekilde rts tadinda savasmak degil, gercekci ve hos bir oyun oynamak benim acimdan. 45 Oncesi yapabiliyorsa, yapsinlar; atsinlar.

Sonucta ciddi bir rol cerceveside oynarsak, zaten bunlar kendiliginden olusacaktir. Uygunsuz gordugumuz bir hareket oldugunda oturup tartisiriz.

Kara savunmasini 10'a cikarmak; neredeyse baksaniz 10 senelik bir is; eger buna endüstrinii ayiriyorsaniz; sinirlama olmamasi tercihim. Ben fransa olarak yapmayi dusunmuyorum, yani zaten 4 sinirim var; 20-25 ic istiyor; tum savas oncesi enerjimi oraya yansitsam dahi en en fazla 3 yapabilirim. Ki Hat bir yerden delindiginde, hic bir esnekligim yok demek.

Turkiye konusunda konusalim, sahsen japonyo'da vietnam somurgelerime cok yakin. Turkiye gibi gelismekte olan bir ulkenin bir savas daha isteyecegini zannetmiyorum; ozellikle de dezavantajl oldugu bir savasa.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...