Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cloverfield [18.01.08]

Lethious

Öne çıkan mesajlar

Herkesin aksine beğenmedim. Kötü bir film şu haliyle. 76 dakikalık bir film olmasını geçtim, herhangi bir yaratıklı filmden farkı ne? Sırf çekim tarzı mı? Konusu bile absürd böyleyken.

Absürd.

Kardeşim öldü ama olsun bi tane apartmanın 9875983247. katında sevgilim var. Gidip onu kurtarayım. Aa Ahmet, Leyla, Ayşe gelsenize sizde. Hadi gidelim attaya. Bak saat 6 da da helikopter kalkacak yetişmeliyiz. Aa yetişemedik. Tüh bak öldük.

Yani filmi böyle izledim.

Bana hiçbirşey katmadı. Ne duygularını tam yansıttılar, ne de ekstradan birşey verdiler oyuncular da.

Belki 2, 3, 4 falan gelince konu dallanıp, budaklanır. Karakterler oturur. Film çok sağlam boyutlara gelir. Ama şu haliyle ''HARİKULADE, MÜKEMMEL, BEN YAPSAM BÖYLE YAPAMAZDIM, ALLAH GİBİ FİLM, YÖNETMENE AŞIK OLDUM, UNUTULMAZ, HEMEN EN İYİ FİLMLER LİSTEMDE İLK ÜÇE SOKAYIM'' tarzı yorumların yapılması o insanın daha önce hiçbir yaratık filmi izlemediğini gösterir nitelikte.

Yani şu tek film olarak bakıldığında 2. sınıf sıradan Holywood filmi olarak gözüküyor.

Özetlemek gerekirse (bazıları direk ''LAN ADAM FİLMİ KÖTÜLEMİŞ. BASTIR SÜLEYMAN. CLOVERFIELD A KÖTÜ DİYEN ADAM OHA'' mantalitesi ile hareket edeceklere hitaben) film tek olarak değerlendirilecekse kötü. Ama tam değerlendirme için sonraki filmler gelirse daha doğru sonuçlara ulaşabiliriz kanaatindeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

2. filmle ilgili imdb de buldum

clove2field

(jumping tape)

(flash of beth and rob)

(jumping tape muffled sounds)

(sounds become clearer)

(loud explosions)

Rob: Sh!t, okay beth, i need you to run now.

Beth: I cant (crying) i cant

Rob: Beth, i need you to run..... (loud explosions)

Beth: Is it over?

Rob: (whilst pushing rocks away the camera drops facing rob and beth)
i dunno, look, the camera

Beth: they're dead arent they?

Rob: Lets Just get outta here, we'll take this and show someone, they might know what to do.

Rob and beth then climb out and begin limping accross a field towards what looks like some intact buildings.
The two are talking on their way.

Rob: We need to get you some medical attention.

Beth: Are we gonna die?

Rob: no no, everythings gonna be just fine trust me.

The couple continue to walk, they find a cafe still 80% intact.
They rush in and look around for a while.

Rob: Beth, look, i found another camera, we can record the aftermath, you know, so people know whats went down.

Beth: this cant be real (breaks down crying)

Rob: here, i found a first aid kit too.

Camera cuts off.
-------------------------------------------------
Camera cuts back on
We see robs face looking into the lens, then the camera turns to Beth.

Beth: Does it work? (holding the original camera)

Rob: yeah, i think so.

Beth: Now what?

Rob: lets see if we can..... (huge roar)

Beth breaks down again, Rob moves to the window with camera.

Rob: i cant see anything.

Beth: It's still alive isnt it? (screaming.)

Rob: c'mon, we cant wait here, lets..... (loud explosions)

Beth: Theyre gettin closer Rob, what can we do?

Rob and beth evacuate the Cafe, see sightings of the monster a few times in the distance.

Rob: Its too far away, i think we're sa......

Parasites make an appearence out of nowhere and begin to chase.
Rob and beth reach a fishing boat.

Fisherman: Cmon! Cmon! quick!

Rob and beth jump on the boat as it begins to pull away, rob films the rear of the boat, we see the monster nose dive straight into the water as military ships and planes keep attacking.

Rob: oh sh!t......

boat does flip, camera cuts off, camera cuts back on in boat, everythings quiet.
the camera is facing a cup of slusho, with a tagruato logo on a notepad next to it.
Huge roar.

Sosyal ağlarda paylaş

lost adasındaki siyah duman yaratağın osuruğu olmasın sakın!

yani adam çıldırtıcak meraklandırıcak illa. ben dün izledim ama bi yandan maket yapıyordum o yüzden tam konsante olamadım.
ama genel anlamda çekim mantığı dğeişik ve güzel olmuş ve yaratığı adam gibi görememiz güzeldi. yani gördük bi kaç yerde ama oraya kadar parça parça gördük. onun dışında filmin konusunu kimse açıklamasa filmden önce basın vs filmle öğrensek neyle karşı karşıya olduğumuzu daha eğlenceli olur bence. o anı yaşarız.

dünyayı yahudiler değil dharma yönetiyor haberimiz yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Evet filmin iyi ve kötü yanlar vardı da benim 2 kategoride olmaz üzere 2 genel 4 filme özel sorum var merak ettiğim.

İlk olarak genel kategori;

1)Yahu bütün bu canavar filmlerinde neden canavarlar o kadar roket, tank, top şu bu sıkarsında hiçbirşey olmaz?

2)Neden habire gökdelenler ve Manhetınmıdır nedir ora? Çık normal yere koştur dur ne diye koca gökdelenlerin arasına
gider koca canavarlar?

Filme özel sorular;

1)Amerikan ordusu her mahallede bir miktar Tank-Roketatar vs. mi bulundurmaktadır? Nasıl bunlar 1 saatten az zamanda o kadar güçle gelirler oraya? Hiç mi trafik, yolda bırakılmış araçlar fln yoktuda o tanklar fln derhal geldi? (Bkz. köprüde ilerleyemeyen arabalar?)

2)Kaç tane büyük canavar var? (Sanki gece televizyonda daha büyük-ağır-hantal birşey görüyoruz?)

3)57 kat ulan... Çıkması 1.5 saat inmesi 1 saat alır orayı? Hal kalmaz adamda iflah kesilir. Çıktın yaralı kızla iniyorsun. Bu arkadaşlarda bu kondüsyon nereden gelmektedir?

4)Yahu o ısırılan kız cidden patladı mı tam yakalayamadım o anı? (Bu arada o yaratıklar askerleri alırken bizimkiler iyi sopalıyorlar nasıl işse onlarıda)

Film konusundaki düşüncem ise hoş vakit geçirmelik bir filmdi. Ne ilahtı derim nede kötülerim. İzleyin epilepsi hastası fln değilseniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Apis said:
Evet filmin iyi ve kötü yanlar vardı da benim 2 kategoride olmaz üzere 2 genel 4 filme özel sorum var merak ettiğim.

İlk olarak genel kategori;

1)Yahu bütün bu canavar filmlerinde neden canavarlar o kadar roket, tank, top şu bu sıkarsında hiçbirşey olmaz?

2)Neden habire gökdelenler ve Manhetınmıdır nedir ora? Çık normal yere koştur dur ne diye koca gökdelenlerin arasına
gider koca canavarlar?

Filme özel sorular;

1)Amerikan ordusu her mahallede bir miktar Tank-Roketatar vs. mi bulundurmaktadır? Nasıl bunlar 1 saatten az zamanda o kadar güçle gelirler oraya? Hiç mi trafik, yolda bırakılmış araçlar fln yoktuda o tanklar fln derhal geldi? (Bkz. köprüde ilerleyemeyen arabalar?)

2)Kaç tane büyük canavar var? (Sanki gece televizyonda daha büyük-ağır-hantal birşey görüyoruz?)

3)57 kat ulan... Çıkması 1.5 saat inmesi 1 saat alır orayı? Hal kalmaz adamda iflah kesilir. Çıktın yaralı kızla iniyorsun. Bu arkadaşlarda bu kondüsyon nereden gelmektedir?

4)Yahu o ısırılan kız cidden patladı mı tam yakalayamadım o anı? (Bu arada o yaratıklar askerleri alırken bizimkiler iyi sopalıyorlar nasıl işse onlarıda)

Film konusundaki düşüncem ise hoş vakit geçirmelik bir filmdi. Ne ilahtı derim nede kötülerim. İzleyin epilepsi hastası fln değilseniz.

1) Helikopterler ile fln hemen indirmişlerdir tankları :)

2) Bir tane canavar vardı ama yönetmen bunun yavru olduğunu açıklamıştı. Hatta annesinden ayrıldığı için panikle şehre girdiğinine benzer bir şeyde söylemişti.

4) Kız patladı cidden.

Ayrıca roket- tank -topa dayanan canavarlar yerine ilk mermide inen bir canavar olsa biraz kısa bir film olmaz mıydı?
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni izledim, biraz geç kalmışım sanırım, konuyu filan da kaçırmışım zamanında ama, herneyse.

Film pek hoşuma gitti. Çekimleri çok enteresan olmuş, ilk sarsıntıda girebilen giriyor zaten filme, ben hasstır noluyor lan diye irkindim pc başında, gerisi geldi zaten.

Bu kadar göt gibi bırakmasaydı keşke, yaratığa noldu filan diye düşünürken burdaki imdb linkini gördüm, rahatladım, ama 2009 a kadar beklemek koyucak biraz.

Neyse efendim, güzel film olmuş, bir şekilde edinip izlenmeli bence.
Sosyal ağlarda paylaş

ben sinemada izlemistim bunu, super bi atmosfer yaratiyo. yuksek ses, bass ve el kamerasi cekimiyle filmin icinde gibi hissediyosunuz kendinizi. ha soyle bisi vardi filmde, karakterlerimiz ne zaman bi ikilemde kalsalar her zaman angutlugu inatla ve hic sasmadan sectiler ama genede yaratik filmleri arasindaki en iyilerinden biri derim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
baya sevdim ben bu filmi, sinema dili çok hoş ve de orjinal. oyunculuk yer yer aksıyo da olsa yeterli. bu kadar düşük bütçeye göre gayet sağlam film yapmışlar.

sıpo

bu arada filmin en sonunda denizi çekiyo kamera o sırada kocaman bişey denize düşüyo, süper bi detay olmuş =)

Sosyal ağlarda paylaş

Filmin sonlarına doğru, yaratık bombalandıktan sonra gençlerin taşındığı helikoptere saldırıp düşürünce, araya bazı görüntüler giriyor farkettiyseniz.Bunlardan biri bir tren istasyonu görüntüsü,rahatça göze çarpıyor.Diğeri ise neredeyse saniyenin 100'de biri süre ekranda kalıyor.Yakalamak zor oldu.01:06:55 dakikasının içerisinde yer alıyor.Altta verdiğim ekran görüntüsüne bakınca , izlediğimiz sahne ile neye atıfta bulunduklarını anlamak zor değil.

Attached files
Sosyal ağlarda paylaş

oha böyle ayrıntılar oldugunu bilmiyodum.ne king kong gördüm filmde ne denize düşen birşey ne de dharma logosunu gördüm.

yeni model godzilla filmi gibi birşeydi sonunda hafiften baydım bile ama su ayrıntılar simdi merak ettirdi.Devamı falan gelip de hikayeyi anlatırlarsa güzel olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...