Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyunlarda Türkçe Menü ve Seslendirme

mokoko

Öne çıkan mesajlar

trgamer.com said:
Hürriyet'in bugün yayınlanan haberinde Crysis'in daha önce belirttiğimiz ilk beş günde ilk parti olan 3000 kopyasının satışının büyük bir başarı olduğu bildirildi. Habere göre EA bundan sonraki oyunlarında da Türkçe seslendirme ve menü sistemini kullanma konusunda karar aldı.

Crytek firmasının 3 yılda 16 milyon $ harcayarak tamamladığı yapım daha önce firma yetkililerinin de belirttiği gibi Türk oyun sektörü için büyük bir testti ve Türkçe içerik konusunda dev adımı böylece Türk oyun kitlesi başarmış oldu. Habere göre;

"Türkiyedeki oyun piyasası için sınav niteliğindeki Crysisın satışı başarılı devam ederse EA bundan sonraki oyunlarında da Türkçe mönü ve seslendirme kullanacak. Bu nedenle internetteki forumlarda biraraya gelen Türk oyunseverler bu fırsatı kaçırmamak için birbirlerini orjinal oyun kullanmaları yönünde teşvik ediyor."

Haberdeki bir diğer önemli detay ise Aral firması tarafından Türkiyeye getirilen 3 bin kopyanın 5 günde tükenmesine ilişkin: Oyun büyük ilgi görünce 3 ay sonra dağıtılması düşünülen 2inci partinin gelişinin de erkene alındığı belirtiliyor.

eer bole bişi olursa gerçekten bizi çok güzel günler beklior oyun yonünden...
Sosyal ağlarda paylaş

abow... çok iyi bir haber. fakat aynı etkiyi diğer oyunlarda yapacağını pek zannetmiyorum. sonuçta bir C&C4 çıksa "hadi len" diyen bir kane görmek ne kadar mutluluk verir bize bilmiyorum:)

zaten 1-2 oyun dener EA onlar da doğrudüzgün satmaz ve normale tekrar döner.

ama herşeye rağmen Crysis Türkiye'deki oyuncular için mihenk taşı oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Aral'ın basın bülteniymiş bu yani doğru. Crytek'de hayvani bir bütçe vardı, EA'e ihtiyaçları yok.

5 günde tükenecek kadar göndermeleri büyük yetersizlik. Ay başı yeni kutular gelecekmiş, az kaldı. Belki aralgame preorder alıyordur, 8 taksit mi ne yapıyor bir de, gayet cazip.
Sosyal ağlarda paylaş

önemli olan türk insanın gelir düzeyinin artmaya devam etmesi. kişi başına gelir şöyle 10-15k$ seviyelerine gelirse yeteri kadar satarız. bazı oyunlar artık doğu avrupa dillerine bile çevriliyor ki onların pazar potansiyeli bizimkiyle kıyaslanamaz bile.

çok önemli ve sevindirici bir gelişme doğrusu, zamanında ve abartılmamış fiyatta geldiği sürece kalburüstü oyunların 3-5k satış rakamlarını rahatlıkla geçmesi zor değil artık.
Sosyal ağlarda paylaş

eger 50ytl de sabitlerlerse fiyatlari kazan/kazan olur

cunki 80-90 larda insanalr korsana kaciyor bes kurus kazanamiyor
eger acgozlulugu birakip ulkenin gelir duzeyien uygun 50ytl civarinda satarlarsa hem oyuncu hem kendielri kazanicak

ilk secenekte hic para kazanmaz iken ikincisinde para akzaniyor adam sonucta ve o CD nin bedeli olsun olsun 10-15 ytl olsun adama ki sanmiyorum daha ucuzdur seri basildigi icin

ha bide turkiyede ciakrdiklari kopyalari ozel ayarlar diegr ulkelerde cikan CD lere turkce dil koymazlar ise bizim milelt pasa pasa orjinal alir turkce oynamak icin cunki torentten cekilen versiyonda turkce yok ve bizde oyunu kirip dagitan adamlar yok hep yabanci kiriyor bizim korsancilar ondan cekip satiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:
ha bide turkiyede ciakrdiklari kopyalari ozel ayarlar diegr ulkelerde cikan CD lere turkce dil koymazlar ise bizim milelt pasa pasa orjinal alir turkce oynamak icin cunki torentten cekilen versiyonda turkce yok ve bizde oyunu kirip dagitan adamlar yok hep yabanci kiriyor bizim korsancilar ondan cekip satiyor

Bu sekilde dusunup yaparlarsa Crysis kadar olmasa bile en azindan orta karar satilir evet, yani Turk Crysis oyuncularinin 10'undan 7'si orjinal aldiysa baska oyunu da 10'da 4 alan olur ama en azindan olur. Yok boyle yapmazlarsa (ya da fiyatini simarip 80-90 YTL yaparlarsa) gene eskisi gibi 10'da 0 veya 1 kisi alir orjinalini.
Sosyal ağlarda paylaş

Mojito said:
Bundan sonra gelen partilerin tutucagını sanmıyorum şahsen cunku herkes bır hısımla saldırdı crysıs e kımı orjınal buldu aldı kımı yok dıye korsana kactı bu seferde pazarlama hatası yuzunden heralde orjınalı satılmıcak

Bence bu tespit çok doğru değil. Henüz kişisel veya mali sebeplerden ötürü oyunu alamayan pek çok insan var. Oyunun bu denli hızlı tükenmesi de insanları bir parça olsun kamçılayacaktır. Onun dışında yılbaşı yaklaşıyor, yurtdışındaki kadar olmasa da burada da satışlarda biraz artış olacaktır hediye alımından ötürü.

Ha bir de epey insanın bilgisayarı kaldırmadığından almadı oyunu. Yine yılbaşı ve bayramda sistem güncelleyenler olacaktır.

Kişisel tahminim bir sonraki parti de en az 2000 civarı satar.
Sosyal ağlarda paylaş

fiyatini ozel olarak asagi cekmeselerdide tutmazdi

benim hatirladigim wow baya yukari bir fiyata satiliyordu (100ytl diye hatirliyorum) milelt senditten getirmeye baslayinca akillanip makul duzeye cektiler

gelir seviyesi dusuk olan ulkelerde sirketler korsani engellemek icin bu tip yontemlere basvurur genelde ancak hem vergi yuku hemde ithalatcinin acgozlu hariketleri yuzudnen astronomik oluyor

misal windows vista turkiyede kanada satildigindan cok daha pahalli
ayni sekilde disarda 500 dolara satilan konsolu getirip 1.200 e satmaya calisiyorlar
wii misal 399$ konsol disarda turkiye fiyati 700 kusur ytl 200ytl lik farkin tamamida tasima ve vergisi olamaz sonucta 399$ a satiyorsa marketler onu kar yapacaklari bir seviyeden satiyorlar disardada ve bizim ithalatcilar 399 dan almiyor haliyle
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyatı tutmasında önemli bir etken. Ben ikinci partinin de iyi satacağını düşünüyorum şu an tonla oyun bekleyen insan var. Şu da var ki oyun yeni çıkan sağlam grafikli bir oyun, bu demek oluyor ki uzun vadede insanlar upgrade çektikçe satışı artacak. Misal bendeniz, high oynayabilmek için ekran kartı almadan oyunu almayacağım ama kesinlikle bir ara kutu alacağım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...