Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Lenin vs Stalin

Penthesilea

Öne çıkan mesajlar

Merhaba,
Ben konusu cok hosuma gittiginden muhendis halimle 300 kodlu politik bilimler dersi almistim modern diktatorler uzerine. Gecen paper teslimi vardi, konum leninin uygulamalariyla stalin in uygulamariydi.
Ilgilenen falan varsa bu bolumde paylasayim dedim, bu isten anlayan varsa yorumlarini da beklerim, tartismanin devami da yapilabilir hatta lenin ve stalin uzerine

Paper
Sosyal ağlarda paylaş

Abi çok teşekkürler, şöyle bir göz attım cidden güzel olmuş öğrenmek adına. Worde attım kısa zamanda okuyucam.
Birde bu tür dönem ödevi ve türleri şeyler öğrenme ve öğretme açısından çok yararlı oluyor. Bende Türkiyedeki darbeleri araştırmıştım dönem ödevimdi. Sonra bir baktım baya iyi olmuş böyle tam anlamıyla özet olmuş. Konu hakkında hiç bilgisi olmayan birinin anlayabileceği şekilde yalın olmuş. Seninkide bu tür birşey. Böyle hepimiz araştırdığı konuları filan koysa süper olur aslında bissürü şey öğreniriz(:
Sosyal ağlarda paylaş

Çokakıllıadam said:
Abi çok teşekkürler, şöyle bir göz attım cidden güzel olmuş öğrenmek adına. Worde attım kısa zamanda okuyucam.
Birde bu tür dönem ödevi ve türleri şeyler öğrenme ve öğretme açısından çok yararlı oluyor. Bende Türkiyedeki darbeleri araştırmıştım dönem ödevimdi. Sonra bir baktım baya iyi olmuş böyle tam anlamıyla özet olmuş. Konu hakkında hiç bilgisi olmayan birinin anlayabileceği şekilde yalın olmuş. Seninkide bu tür birşey. Böyle hepimiz araştırdığı konuları filan koysa süper olur aslında bissürü şey öğreniriz(:

noldu o dönem ödevi hani kendi önerini gerçekleştirip paylaşsan tabi hala duruyorsa:)
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel bir araştırma olmuş. Kullandığın kaynaklar çok iyi kaynaklar. Yalnız arada süper imla hataları var Lenin'in amaçı gibi:D Marksizm Protleterya Dikatörlüğü öngörüyordu, Lenin Parti Diktatörlüğünü getirdi bunun yerine-Parti proleteryanın temsilcisidir mantığından hareketle- Stalin ise Tek adam diktatörlüğünü inşa etti. Yalnız Leninizm Lenin'in erken vefatı sebebiyle pratiğe dökülememiştir tam anlamıyla. Hep kollektifleştirmeyi Stalin yerine Lenin gerçekleştirseydi ne olurdu diye merak etmişimdir. Stalin'de savaş şartları (WWII ve Soğuk savaş) nedeniyle tam istediklerini yapamadı sadece yapması gerekenleri yaptı bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne demek efenim ben tesekkur ederim.

Ya sorma o yazim yanlislari ben turkce klavyeyle yavas yazdigimdan ingilizce klavyeyle yazdim, ama 2-3 defa ikilem yasadim problem olur mu diye, o sirada ing - tr arasinda gidip gelirken olmus. Turkce tokenizer'dan gecirip turkcelestirecektim iste ama firsat olmadi kosa kosa hocaya vermek zorunda kaldim kagidi.

Bence Lenin inanilmaz bir dusunce adami, dunyada hala boyle entellektuel siyasetciler olsa keske. Da tek problemi tum duusncelerini dayandirdigi Marx'in en temel dusuncelerinden olan "komunizmin zamaninin gelmesi" olayini tam olarak ozumseyememesi. Bence o yuzden Menshevikler asil Marxistlerdir.
Sosyal ağlarda paylaş

Lenin gibi siyasetçiler bu dünyaya bir daha gelmeyecek cinsten. İşin ilginç yanı öyle siyasetçiler bu dünyaya gelse de biz ne yapar eder onları asmyaı kesmeyi biliriz. İnsanoğlu işte...
Ama gerçekten de tarihte bu tür siyasetçilerin bu dünya için olması umut vermiyor değil.

SAYGILAR=)
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
utopya valla :P

marx in komunist manifestosu bir utopyadir

kisitli bir alanda denendi
yurumedi

ha bizim cahil komunsitlerden biri atlar simdi "kuba ne gune duruyor" diye
sosyalist duzenle gercek kommunizm ayri seyler

tum dunyayi kapsiyan sinifsiz, sinirsiz ve herseyin ortak oldugu bir hayaldir komunizm

daha denenmedi yani sadece bir utopya o yuzden :3

ha negatif anlamda soylemiyorum onuda belirtiyim
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten kimse Stalin mükemmel olanı yaptı demiyor ki. Sosyalizm gibi daha çok kısa bir süre önce bilimsel olarak gerçekleşebilme olasılığı kanıtlanan bir sistemin ilk uygulama alanıdır SSCB. Doğaldır ki Stalin ve arkadaşları pek çok yanlışlar yapmışlardır. Burada en doğru ifade Stalin'in sosyalizme giden yolda genişçe bir çukuru kendilerini feda ederek doldurduğu olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Eldar iste yazdimda da belirttim, o yuzden Leninizm'in Marxizmle bir anilmasi pek dogru degil.
Devrim zamani Rusya'sinda asil Marxistler Mensheviklerdir o sebeple, Bolshevikler degil, bence tabi bu.

Marxist felsefeden esinlendiler ama Lenin zamanla sapti, Stalin'in ise Marxizm ile hicbir alakasi yoktu benim cikardigim sonuca gore. Ha bu konuda suclar bir tavir almak da pek dogru degil cunku Stalin basa gectiginde devrim olali yillar olmus, beklenen endustriyel avrupa devletlerinde (ozellikle Almanya, sonrasinda Fransa, Ingiltere..) devrim girisimleri olmus fakat basarisiz olunmus. Boyle bir durumda Stalin'in hala "la dunya devrimi gelecek sikin disinizi" demesi bir devlet baskaninin yapamayacagi bir durum, bir yandan varligini da dusunmek zorundasin. Bu sebeple kicindan tek ulkede sosyalizm sistemini uydurdu iste, yani bunun uzerine yazilari vs de var ama benim aklima hic yatmadi, zaten patladi sonunda da.
Bir makale var "Marxism and Leninism, not Marxism-Leninism" diye, bu konu uzerine tam, oneririm.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:
utopya valla :P

marx in komunist manifestosu bir utopyadir

kisitli bir alanda denendi
yurumedi

ha bizim cahil komunsitlerden biri atlar simdi "kuba ne gune duruyor" diye
sosyalist duzenle gercek kommunizm ayri seyler

tum dunyayi kapsiyan sinifsiz, sinirsiz ve herseyin ortak oldugu bir hayaldir komunizm

daha denenmedi yani sadece bir utopya o yuzden :3

ha negatif anlamda soylemiyorum onuda belirtiyim
Yok viktor utopya degil, sadece kapitalizm bitmeden kurulmasi mumkun degil, zaten bizzat Marx soyluyor bunu.

Denenen sey Marxizm'den esinlenmis fakat onun ongordugu yolu izlememis bir hareket zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Marx'a göre bir toplum, maksimum halde kenetlenmiş ve en toplum halindeyken, bir yandan da kendi içinde en gergin, çatışmacı halindedir(dialektik) oluşan sınıf ayrılıklarından ötürü. Bunu da aşmanın tek yolu köklü değişimdir yani devrim. Ve insanlar bu gerginliğe maruz kalınca devrim yapar gibi psikolojik bir varsayım sunmuştur Marx. Zaten teorisinde sıçan nokta bu. İnsanlar devrim yapmio böle bi durumda. Lenin gibi bi adam gelio, o alio insanları devrim yaptırtıo. Bu yüzden de baştan kaybedio sistem.
Sosyal ağlarda paylaş

hyr Türkiye'de bile farklıydı olay. Çoğunluk SolDevcileri bilir.
bide sol yumruk değilde. sağ yumruk kaldıran devrimcilerde vardı 80 civarı.
hatta birbirlerini fazla sevmezlerdi fakat safları aynıydı.
solDevciler ellerine silahları alıp çatışabilirlerdi fakat çoğu diğer devrimci gruplar sadece siyasi ve politik olarak savaşmayı göze alabilmişlerdir.

bende babamdan biliorm bunları.. neyse babamın başından geçen traji komik bi olayı anlatayım dedim.
şimdi ODTÜ de okuo babam 80 civarı işte darbe öncesi. sokakta önden sol devciler yürüo arkadan sağdevci mi artık bilmiorm öndekiler sol yumruk havada arkadakilerin sağ yumruk.

uzaktan gören sağcılar bakmışlar sağcılarda var burada gelmişler babamların yanına girmişler.
sonra bütün solcular o sağcılara girmişler :) yazık

neyse ŞİMDİ BABAM nefret eder solculuktan o ayrı mesele.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...