Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hitler Durdurulmasaydı?

pwnbot

Öne çıkan mesajlar

Kesinlikle şunu söyleyebilirim Almanya'nın amerikaya yapacağı düşünülen deniz aşırı çıkarma çok fantastik bir düşünce ve ben de ifadelerimde kullanmadım.Sen düşünüyor musun Almanya'nın,tarihe baktığımızda donanması meşhur bir ingiltere ve üretimi sürekli olan büyük bir japon saldırısından sonra bile toparlanması zor olmayan bir amerika donanmasına karşı böyle bir şeye kalkışacağına?Ben hiç sanmıyorum...Yorumlarımı da Alman denizaltıların işlevlerine bakarak yaptım bu tür varsayımları düşünerek değil.Bunu sadece bir açıklama olararak söyledim kimseye mantıklı geldiğini sanmıyorum bu meselenin zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben uç bi ihtimali söyledim, ondada hemen 1946 yılında değil ama yine uzun bi hazırlıktan sonra Japonya ile beraber Almanya AMerikaya girişebilrdi dedim, zaten benim üstümde durduğum ihtimalde Japonya pasifikte Amerika'yı yenmiş ve deniz gücünü çok zayıflatmış oluyor.

U-botlar ise sadece mühimmat ve asker taşıyan konvoyları batırıp İngiltere'yi kaynak sıkıntısına sokma amacıyla oluşturulmuş filolardır. Birkaç istisnai operasyon bu kaideyi bozmaz. O dönemin torpidoları zaten büyük savaş gemilerini kolay batıracak cinsten değillerdi. Küçük savaş gemileri çabuk hızlandığı ve yön değiştirebildiğ içn vurması çok zordu, sadece hem yavaş hem ağır zırhlı olan uçak gemilerine karşı bir şansı vardı ki opnlarda zaten korunmasız gezmezlerdi.
Dediğim gib istisnai birkaç operasyon dışında ubotlar savaş gemilerine saldırmamışlar, bilakis gördükleri anda saklanmışlardır. Mühimmat taşıyan gemilere karşı 39, 40 yılında başarılı olmuşlar ancak ingilizlerin denizltılara karşı ugun doktirinlerive teknolojileri geliştirmesi lie başarıları devamlı düşmüştür.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer ki Almanya 1942 ye kadar de moskovayı alıp rusyayı dize getirseydi ( Otto Hahn 1938 atomu bu günkü anlamda parçalamayı başarmıştı da ) amerikanın avrupaya ayak basabilme şansı bile yoktu ve kesinlikle savaşı kaybederdi.. Almanyayı yiyip bitiren zaten doğu cephesi, tam aksine başarılı olsa insan gücü doğal kaynaklar vs vs amerikanın japonya ve almanya nın karşısında durma şansı bile yoktu.. ingilterede savaşı sürdüremzdi, rusya düşer düşmez ingiltere hemen barış istemek zorunda kalırdı yada ada kısa bir süre sonra alınırdı..

ingiltere ve amerikanın deniz güzü üsütne konuşmaya bile gerek yok bence almanlarda iyi denizcidirler, ve farkı kapatmaları karada hakimiyet sağladıktan sonra okadar kısa sürerdi ki amerikanın normandiya öncesi üretim sayısına bile fark atardı...

ve bütük ihtimalle de amerika da svaşı çok uztmazdı bu gelişmeleden sonra soğuk savaş yılları ya farklı bir boyut kazanarak devam ederdi, yada hitlerin başında olduğu almanya ve japonya amerikaya çıkarma yapardı amerika diye bir yer de olmaz dı.. Tabi bence
Sosyal ağlarda paylaş

büyük güçlerin yükselişi ve çöküşü diye bir kitap var.tarih boyunca imparatorlukların yükselmesini ve sonunda nasıl zayıfladıklarını anlatıyor.ve kitabın püf noktası şu,herşeyin başı ekonomidir-zenginlik değil,üretim sistemi,sanayileşme gb-..

tarihi,farklı yönlerden göremeyenler o olsydı,şu savaşı alsaydı,bu hatayı yapmasaydı herşey farklı olurdu diye düşünür,fantaziler kurar. oysa mesela ww2 ye baktığımızda,almanya ve japonyanın en güçlü olduğu dönemi incelediğimizde bile müttefikler karşısında yenilmeye mahkum oldukları ortadadır.çünkü üretim bakımından tek başına abd, almanya,italya ve japonyayı katlamaktadır,insan potansiyeli,doğal kaynaklar,açık denizlerin kullanılabilmesi,savaştan zarar görmeyecek üretim fabrikalrının bulunması,petrol,çelik,nikel ve sadece kömür dışında her kaynak bakımından müttefikler zengindir.

esasen japonya ve italya emperyal güç olacak kadar sanayileşememişti.dikkat edilirse savaşın başından sonuna kadar teknik bir gelişim gösterememişlerdir. keza almanya üretimdeki çılgıncasına çabasına rağmen ,savaşın belirleyici unsurları olan uçak ve donanma üretiminde çok geride kalıyordu.liddel hart ın dediği gibi,almanlar stalingradda hezimete uğramasalar yahut japonlar midway de ezilmeselerdi bile savaşı kaybetmeleri sadece zaman sorunuydu.bunu bilen hitler ilk szaferlerden sonra ingilizlerle anlaşabilmek için çabaladı ama kaçınılmaz sonu engelleyebilmek için arkasını sağlama almayı tasarladı-ne delice!-rus seferi işte böyle başladı..

düşünün ki sscb bile savaş içerisinde silah sistemlerini tepeden tırnağa geliştirebilmiş, binlerce tank ve uçak üretebilecek,sınırsız insan sürebilecek potansiyele varmıştı.

savaş kaçınılmaz olarak müttefikler lehinde bitecekti,almanya ve japonyanın kaybetme sebepleri bazılarının sandığı gibi belirli savaşların kaybedilmesi değildir yoksa...
Sosyal ağlarda paylaş

arjantin said:
ünkü üretim bakımından tek başına abd, almanya,italya ve japonyayı katlamaktadır
amerikanların karada nasıl silahlar üretikleri ortada sherman ların halleride ortada, yada nasıl savaşçı oldukları
arjantin said:
insan potansiyeli,doğal kaynaklar,açık denizlerin kullanılabilmesi,savaştan zarar görmeyecek üretim fabrikalrının bulunması,petrol,çelik,nikel ve sadece kömür dışında her kaynak bakımından müttefikler zengindir.
rusyayı dize getirse bunların hepsi tersine dönerdi, artı müttefikler gibi bir çok şeyi üretmek için para harcaması insan gücü harcaması gerekiyordu , almayanın böle bir olayıda yoktu birde rus esrilerle iyice savaş ekonomisine dönen ekonomisiyle amerikanın da önüne geçerdi, ki kaliteli üretimiyle önüne geçerdi

Amerikanın üretm çılgınlığı savaşın sonlarına doğru iyice artı,amerikanlar iyi savaşçı da değildirler eğer rusya almanları biçmeseydi dünya yı kurtarma?! görevi sadece amerikaya kalsaydı ozaman film çok daha farklı olacaktı..
Sosyal ağlarda paylaş

bir prusyalı general demişti sanırım
savaş bir yanlışlıklar silsilesidir ve en az hatayı yapan kazanır
2.dğnya harbinde mğttefiklerin en az hatayı yaptığı bariz bellidir.
almanyanın başında hitler gibi bir adam oldukça ne sovyetleri yenmesi,ne ingiltere cıkması nede amerikayı yenmesi mümkündü
boşuna tartışmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

byzasz said:
amerikanların karada nasıl silahlar üretikleri ortada sherman ların halleride ortada, yada nasıl savaşçı oldukları

Doğru ama eksik. Amerikalıların ürettiği Sherman Almanların gelişmiş Tiger, Tiger II, Panther ve bu araçların şasileriyle üretmiş tank avcılarına karşı zayıf kalıyordu. Ancak üretilen araçların sayılarını bir karşılaştır istersen. Amerikalılar Alman araçlarının sayıca onlardan üstün olduğunu zannediyor ve kendi araçlarının yetersiz kalacağını biliyorlardı, o yüzden üretimlerini de buna göre planladılar. Oysa Almanların toplam ürettiği Tiger tankı sayısı 1.500 bile değil, Tiger II tankı 500 tane bile üretilmedi. Hali ortada olan Sherman tankının ise üretim sayısı 50.000 civarında, bunun hepsi Almanların karşısına çıkmadı elbet ama bir rakamsal karşılaştırma yapalım. Üstelik 1.500 Tiger ve 500 Tiger II aynı zamanda Ruslara karşı da sürülmek zorundaydı. Tankların yaşadıkları sorunlardan bahsetmiyorum bile, Tiger üretimden kaldırıldığında sorunları yeni çözülüyordu, Almanya King Tiger'ın sorunlarını çözemeden tanklarını yürütecek yakıt bulamamaya ve sonra tank üretememeye başladı.

Senin silahların istediğin kadar iyi olsun, adam gücün azken, üretim kapasiten ve hammadden sınırlıyken istediğini yap. Rakibin senin hayal edemeyeceğin sayılarla yığılıp tepene bindiğinde sonuç genelde "Önemli olan yarışmaktı" olabilir.

byzasz said:
rusyayı dize getirse bunların hepsi tersine dönerdi, artı müttefikler gibi bir çok şeyi üretmek için para harcaması insan gücü harcaması gerekiyordu , almayanın böle bir olayıda yoktu birde rus esrilerle iyice savaş ekonomisine dönen ekonomisiyle amerikanın da önüne geçerdi, ki kaliteli üretimiyle önüne geçerdi

Amerikanın üretm çılgınlığı savaşın sonlarına doğru iyice artı,amerikanlar iyi savaşçı da değildirler eğer rusya almanları biçmeseydi dünya yı kurtarma?! görevi sadece amerikaya kalsaydı ozaman film çok daha farklı olacaktı..

Almanya Rusya'yı belki de asla dize getiremeyecekti. İnanılmaz büyük bir coğrafyadan söz ediyoruz ama düşünün ki altyapı yok. Almanlar 2 kış sonunda darmaduman olmuşken Ruslar hala piknik yapıyordu, Almanların bütün ikmal hatlarını durdurup yavaşlatmak için Rusların tek yapması gereken 2 tane demiryolu hattını bombalamaktı. Üstelik durum böyleyken Almanlar ilerledikçe Rusların ikmal mesafesi kısalıyordu. Düşünün ki sizden daha çok insana sahip olan birine saldırıyorsunuz, sizin ikmaliniz durmadan engelleniyor, cephane, yakıt, yiyecek sıkıntınız var. Siz bunlara erişemeyip ilerledikçe karşınızdaki adam bunlara daha hızlı erişiyor ve süre ilerledikçe karşınıza daha hızlı araç ve asker sürebiliyor. Kasten geri çekilen bir ordu karşısında bir hafta 250 km ilerlemek bir şeydir, o ordu sizi istediği yere getirip savunmaya geçtiğinde onunla kapışmak başka bir şeydir.

Bunu daha önce de söylemiştim, tarih "mış-miş- mu olurdu" sorularına yanıt aramaz ve veremez, çünkü her insan kendi görüş ve yorumu farklıdır. Görüldüğü gibi verilen tek bir bilgi setinden 2 insan çok farklı sonuçlara varabilir. Bu sebeple ben "Şu olsa ne olurdu, bu olsa ne olurdu" tartışmalarına Amerikan stili yaklaşıyorum: "Halamın bıyıkları olsa amcam olurdu".

Edit: Aradan Arjantininkileri silerken Quote komutunu bozmuşum, düzeltildi
Sosyal ağlarda paylaş

byzasz said:
konu başlığına bakmadın heralde

baktım tabiki farkındayım
ama almanalrın 2. dünya savaşını kazanması rusyayı dize getirmeleriyle sağlanacak bir şey dğeidldi
çok daha onceden farklı türlü hazırlıklar ,savaş boyunca alıanan çoğu kararın değiştirilmesiyle,yüksek yöneticilerin mentalitesinin biraz farklılaşmasıyla ve bazı şeylerin daha iyi anlaşılmasıyla ancak almanlar 2.dünya savaşında başarıya ulaşabilirlerdi.
1941 te savaş çoktan kaybedilmişti bile.

italyanların savaşa hazırlıksız olması

rusyanın kışının hesaplanamamsı

savaş ekonomisine geçilemmesi(1944e kadar savaş ekonomisine geçmedi almanya,oha diyebilrisiniz,bütün o bombardımanlar altında en cok silah top tank üretimi ne zman yapılmıs bakın ve şaşırın,albert speerin bakanlığa geçmesiyle ilgilidir bu)

almanların uboot teknolojisini doğru düzgün benimsiyememesi.

dunkirkte ingliz ordularının kaçmasına izin verilmesi

hava kuvvetlerine yanlış yatırımların yapılması ve ingiltere hava muharebesinde yanlış kullanılması

cephede zaferden zfere koşan bir ordu varken diplomatların,casus şebekelerinin hazır olmaması,uyuması,ırakta,irlandada,suriyede,hindistanda vietnamda ayaklanmaya hazır halkların hiiiç muattab olunmaması
bunların kullanılamaması.ki hitlerin sadece büyük konusan bir onbaşı olmasının sonuclarını en cok bu alanda görüyorz.avusturya almanyaya bağlanırken italya dısarda bırakılacağına onlarada bir sus payı verilse belki italya ve almanya arasında daha onceden bir yakınlaşma sağlanacaktı.bu belkide daha ,y, b,r hareket kabiliyeti vericekti italyanlara..1939da mısırdaki toplan ingiliz zırhlı araca sayısı arkdaşlar...sıfır...evet sııfır..curchillin anıları kitabındada aynısı yazıyor..1939 yılındkai bir italyan taaarruzu..mısırda daha ilginç etkilere yol acabilirdi...
alman diplomatik kadrosunun beceriksizliği 1938 çek cumhuriyeti olaylarındaada görüldü...daha bir yıl once imzaladğın anlaşmaya uymuyarak topraklarına bağladığı cekoslavakyanın cok önemli hatta avrupanın kucuk olmasına rağmen en modern silah fabrikalarına sahip olması bir gercek...ama bu olay sayesinde ingilizler savaşın kacınılmaz olduugunu anlayıp silahlanmaya başladı...bu olay sayesinde ingilterede daha fazla uçak üretimi için bütçede büyük değişiklikler yapıldı(bunların hepsini chucrhillin anıları kitabında daha detaylı bir şerkilde okuyabilirsinizki tavsiye ederim)
almanların yanlıs politikalrının bir ürünüde çindir...japonyayla beraber hareket edememe..ileriyi görememe sorunudur...yahu japonya senin svaş boyunca en büyük müttefiğin olacak..ama sen 1938 e kadar çine silah satmışsın..ordualrını eğitmişsin...

finlandaıya...7 tümen asker koy sen..ama savaş başlasın finliler "yook..biz sovyetleri işgal edemeyiz" desin...hiçmi korkutuculuğun yok...öngörün yok
bukonuda almanlar sıçış üstüne sıçış.

ve almanalrın motorize ve zırhlı kuvvetlerini geliştirme ve üretmeye geç başlaması

işte bunlar 1941 e kadarki almanalrın savaşı kaybetmelerine yarayan yaptıkları hatalar...bu hataları yaptıktan sonra rusyada bir zafer şansı pek yoktu doğrusu.
Sosyal ağlarda paylaş

finlandiya iki buçuk askeriyle rusya'yı nasıl işgal etsin yahu?
ayrıca savaş sırasında çin'in gayet kıytırık silahları vardı almanya'dan silah almış gibi bir halleri yoktu. keza aynı şey eğitim için de geçerli japonlar tarumar etti çinlileri. zaten almanlar'ın silah üretmesi yasak değil miydi? hadi yasağı delip kendine üretir de uluslararası piyasaya süremez yasak varken.
Sosyal ağlarda paylaş

dogmeat said:
1941 te savaş çoktan kaybedilmişti bile.
:S almanyanın en güçlü olduğu yılların sonu bile gelmemiş , almanya rusyaya karşı 1943 ekadar hep taruz üstünlüğünü elinde bulundurdu
dogmeat said:
italyanların savaşa hazırlıksız olması
italya savaşın hiç bir anında belirleyici bir ülke olmaıştı ki zaten.
said:
rusyanın kışının hesaplanamamsı
bu hep konuşulan bir konu ama konu zaten rus gücünün yanlış hesaplanması olabilir.. o yıl ki mevsimlerin normallerden çok daha sert geçmesi yağmur çamurda dahil hepsi almanların alehineydi, bunu da tanrıya sormak lazım
said:
almanların uboot teknolojisini doğru düzgün benimsiyememesi.
savaş sırasında u boot ların kayıplarına vede müttefik ticaret gemilerinin kaybına bakınca nasıl kavrayamamış olduklarını anlamadım. kurt sürüsü taktiği diyceksen, sorun teknoloji veya taktikten ziyade alman şifrelerinin çözülmüş olması almanların başarısındaki düşmenin sebebi.. konwoy sistemide zaten uygulanmaya koyulmuş, bir deniz altının bir savaş gemisine karşı hiçbir şansı yoktur ki.. bunların hepsinin dışında böle uzun süren bir savaş sırasında teknolojiyi iyi kavramak ne demek anlamadım, bu bir bayrak yarışı, senin yaptığın en modern en güçlü silahın karşısına zaten bi süre sonra daha üstünü çıkıyor , yada ona karşı etkili bir savunma geliştiriliyor, savaşın ilk gününden son gününe kadar etkili tek silah 88mm toplardan başka bieşey değildi..
said:
dunkirkte ingliz ordularının kaçmasına izin verilmesi
kimsenin kimseye izin verdiği falan yok, bu konu üstüne de tarışmalar yapılmış hep bilerek bıraktı yok hava kuvvetlerinden garanti aldı.. konunun alsı bence rommelin başına gelen bir ingiliz tank taruzu sırasında ( 88 mm lik ağır uçak savarların kullanımıyla durdurabilinnen meşhur saldırı) alman kurmaylığında kısa süreli bir panik yaşamasına ve sebep oldu zaten o ana kadar da almanların elinde ki tank savarlar 37 mm likti ve matilda tankları alman tanklarından daha kalın zırhlı vede etkili tanklardı bunun neticesinde geniş çaplı bir ingiliz ve fransız taruzu çok iyi giden bir harekatı zor durma sokabilirdi, sanki sedana indimi savaş bitmişti fransa da almanya için daha savaşacak düşman askeri çoktu.. biz belki bu gün fransızların ne hale geldiklerini biliyoruzz ama almanlar dahi bu kadar hızlı bir çöküş beklemiyordu, ve düşmana göre daha hahif tanklarını daha da zorlamak istemeleri normal di... kimse kmseyi bıraktığı yok yanii
said:
hava kuvvetlerine yanlış yatırımların yapılması ve ingiltere hava muharebesinde yanlış kullanılması
bu şu şekilde doğru olablir , ilerde yapılacak rus taruzundan önce denilebilir. almanya eğer rusyaya saldırmasaydı ingilterenin ahav savaşını kazandığı falan yoktu orta da 3 ay daha almanya ingilterenin üsütne gitseydi savaş ingiltere için biterdi zaten..
said:
cephede zaferden zfere koşan bir ordu varken diplomatların,casus şebekelerinin hazır olmaması,uyuması,ırakta,irlandada,suriyede,hindistanda vietnamda ayaklanmaya hazır halkların hiiiç muattab olunmaması
bu ingliz tarzı bir hareket alman tarzı değil :D
said:
bunların kullanılamaması.ki hitlerin sadece büyük konusan bir onbaşı olmasının sonuclarını en cok bu alanda görüyorz.avusturya almanyaya bağlanırken italya dısarda bırakılacağına onlarada bir sus payı verilse belki italya ve almanya arasında daha onceden bir yakınlaşma sağlanacaktı.bu belkide daha ,y, b,r hareket kabiliyeti vericekti italyanlara.
italya ile almanya zaten hep yakındı ama italya dünya savaşları tarihinde hibir zaman karakterli bir politika izlmeiş değildir ki.. savaşlara giriş tarihlerine çıkış tarihlerine, savaş sırasın da saf değiştirmesine bakarsan, almanya ile italyanın geç müttefik olması neyi değiştirdi anlamadım.. İtalya da musollini yenilmiş olduğu afrika ve arnavutluk savaşlarında bile almanların yardım etmesini kabul etmeye en son kabul etmiş hatta mısırda rommele kurmaylık vermeyi bile başta kabul etmemiş bir adam.. burda ık sık yazarım hitlerin meşhur lafını ben italya nerde zafer orda sanırdım ama gördüm ki zafer nerde italya orda.. nese böle işte
said:
1939da mısırdaki toplan ingiliz zırhlı araca sayısı arkdaşlar...sıfır...evet sııfır..curchillin anıları kitabındada aynısı yazıyor..1939 yılındkai bir italyan taaarruzu..mısırda daha ilginç etkilere yol acabilirdi...
iyi de zaten almanyanın msır veya afrika üzerinde bir politikası yoktu ki senin dediğin zamanlarda, italyanın beceriksizliği, daha sonraki zamanlarda ise ingiltere oraya matilda ları götürmüştü, aynı yıllardaki italyan fiat tanklarını görsen gülmekten ölürsün.. sonrsınd zaten almanlar inglizlere kan kusturdu mısırda
said:
japonyayla beraber hareket edememe..ileriyi görememe sorunudur...yahu japonya senin svaş boyunca en büyük müttefiğin olacak..ama sen 1938 e kadar çine silah satmışsın..ordualrını eğitmişsin..
japonya diyon da sanki japonya mükkemel bir müttefik portresi çiziyordu.. amerika japonyaya savaş ilan ettiğinde almanya amerikaya savaş ilan etti, japonya rusyaya hiç savaş ilan etmedi.. savaşın dönüm noktasında eğer 1941 de japonya eğer rusyaya savaş ilan etseydi almanların karşısına öle taze 200 300 tane daha tümen çıkamayacaktı rusya savaş dışı kalabilirdi.. Almanların karşısına çıka o taze tümenlerin çoğu doğudan kaydırlına tümenlerdi... Bu durumda almanların hatası değişki kötü müttefik ilişkileri..

sonuç olalark aslında konu hitler durulmasaydı aslında. durdurmasaydı rusya, amerikanın o hep anlatılan müthiş üretim gücü de kurtaramazdı, atom bombasını da ilk almanlar yapardı.. bizde almanya ile svaşa girer belki yunanistranı alırdık, musul kekrkük de bonuss olurdu :)
Sosyal ağlarda paylaş

Almanlar bile kendi stratejilerini Moskova'yı alırsak teslim olurlar diye kurdular. Rusya gibi bir ülkeyi tam olarak işgal edemezsin. Ayrıca o varsayımda da bir mantık hatası var zira Napolyon Moskova'yı aldı ama Ruslar hiç tınmadılar aynen kös kös geri döndü. İşin ilginci Rusya her işgal girişiminden daha da güçlenerek çıktı ve sonunda dünyanın ikinci büyük gücü oldu. Sonra da yavaş yavaş inişe geçti. Ama yinede hiçbir güç Rusya'yı işgal etmeyi artık hayal bile edemez.
Sosyal ağlarda paylaş

trtde bi belgesel vardı geçen sene napolyon moskovayı alıyordu ve gece orada kalıyorlardı. şehir terkedilmişti. gecenin köründe bi uyanıyordu napolyon patama sesleri falan ruslar artık bombamı döşemişler ne yapmışlarsa şehir fransızların kafasına yıkılıyordu falan güzel diziydi ya o olsada izlesek
Sosyal ağlarda paylaş

cicibebe,barborassa başlangıcında leningrad yakınlarına saldırıları başlatmaya hazır 7 alman tümeni konuşlandırılmıştı..son ana kadar fikrini belli etmeyip son anda bu tümenlerin toprakları saldırı amacıyla kullanmasına izin verilmedi finlandiya tarafından..ondan söz ediyordum

*bysaz,cok fazla alıntı olduundan kasmadna şöle sırayla cevap vereceğim

-1941de rusyanın işgali ile tabutuna son çivilerdne birini attı almanlar..onceden birikmiş başarısızlıklarıyla birleşip kaybetmeyi kesinleştirdiler..taktik alanda istedikleri kadar zafer kazansınlar karşıdaki düşman eninde sonunda onların üstünden gelicekti.

-dunkirkte zırhlı kuvvetleriyle saldırıya daha erken geçilse o ingiliz kuvvetlerini ezerdi almanlar...neden geçilmedi..kesin bilinmiyor,2 ana sebebinin tankları ilerki operasyonlara saklamak ve hava kuvvetlerinin inglizlere göz actırmayacağı bilgisine inanmak...2side gereksiz inançlardı..fransız ordusu zaten bitmişti...hava kuvvetleride ingilizlerin dunkirki boşaltmasını durduramadı.4.ve 7. tank tugaylarında idi ,arras savaşında kullanıldı...mayıs 20de....dunkirk etrafında catısmalar 26sında başladı ve dunkirde matilda veya başka zırhlı güçleri yoktu ingilizlerin.bunu almanalrda biliyordu cunku inglilerin tüm zırhlı kuvvetlerini olusturan 4 ve 7. motorize tümenleri arrasta 1 hafta once yok edilmişti

-almanalr 2-3 ay daha ingilizlerin üstüne gidebilirmiydi?
hedeflerini londra porthsmotuj vb şehirlere çevirdiktne sonra...hayır...ülkenin dört bir yanına konuşlanmış hava alanları...radyo ve telsiz istasyonları,köprüler varken sırf intikam için londrayı bombalıyarak ingilizlere çoook büyük bir kıyak yapma kararı aldı hitler...eğer taktik ataklar yerine stratejik bombardımana yol almasalar belki kazanabilirdi almanlar
ki ingiltere hava muharebesini inglizlerin kazanmadığını iddaa etmek mantığın bana komik derece alman yanlısı geliyor

saldıran bir taraf var
saldırılan taraf var
saldırı altındaki taraf,saldıranları püskürtüyor ve saldıranların kaypıları daha fazla.

bence bariz bir şekilde saldırı altındaki taraf zafer kazanmıştır.

*diplomaside bu ingiliz tarzı bi hareket derken,ben örneklerimi verdim dostum...cok merak ediyorum senin verebilecğein örnekleride.

-mussolini her zor durumda hitlere sarıls halkı ve kurmaylarınca saygılı bir konumda kalamazdı pek normal o yusden halatları almanlara vermek istememesi...erken girmesinin ne gibi etkilerinin olduğunu söledim...1939da mısırda TEK BİR tankı bile yoktu ingilizlerin.

-japonlar ruslara savaş acmazdı..hiç bir zmanda acacakalrı konusnda bir söz vermedilerki almanlara..aralarında saldırmazlık paktı vardı hem..hemde daha bikaç yıl once ağızlarının payını almıslardı homonong olayında...1 hafta süren gayri resmi savaşta japonlar ağır yenilgilere uramış ve rezil duruma düşmüştü.

ayrıca japon birlikleri transsibiryada cok kolay kontrol altında tutulabilir ve astarı kumasından pahalı bir duruma düşerlerdi...

almanalrın atom bombası tkenolojisine amerikalılardna daha erken ulaşma şansı pek yok...hiç yok...çok gerçek dışı bir yaklaşım bu ve bunu doğrulayacak tke bir ciddi kaynak bulamassın.
Sosyal ağlarda paylaş

dogmet

1941 yılında savaş başlamadan nasıl bitiyor anlamadım ben hala, yaptıkları hatalar diyorsan, savaş sırasında hesaplar günden güne değişir zaten, kim savaşın ilk günü son günü ne olacağını veya neye ihtiyacı olacağını tam olarak bilebilirki.. fransa da 1 ayda tarumar olacağını tahmin etmedi herlde savaşa giirme kararı alırken.. yanı tabut mabut olayı ölee bir laf yanı..

inglizlerin kaçışı ile ilgli konu tarih olayı değilki, zaten savaş kaç gün sürdüki, 20 sinde de savaş bitmemişti 26 sında da savaş bitmemişti ( bununla ilgili yazılar vardır zaten alman kurmaylığı bile çöküşün bu kadar hızlı olmasına anlam verememiş, guderian ın taruza devam etmesine izin vermediği anlar olmuş, hitler bile harekatı berbat ettiniz diye generallere yüklendiği anlar olmuş..) evet ordular bir darbede ikiye ayrılmış ama senin anlamadığın şu an yıl 2007 biz öle yapsa böle yapsa diye herşey önümüzdeyken anlaşamıyoru< yeri geldiğinde, adamlar nekadar tankı var ne kadar tüfeği var bilmem ne diye o anda kesin bir bilgiye nasıl sahip olsun.. matilda yok diyorsun da fransız tankları da komuta kolaylığı ve hız dışında almanlardan üstündü ve almanlar sanki hiç zaiat vermeden yallah koşturuyormuş gibi konuşuyorsun.. böle bişey yok. inglizler kaçarke tanklarının olmaması zaten dörtt nala giden harekatın ( moskova mı kiev mi tartışmasına benziyor.. ozamanda kieve yöneldiler zaman kaybettiler rusları elinden kaçırdırlar diyor tarihçiler) belki aksi yönde bir yavaşlaması olabilir, haa dersen almanlar inglizlerin önünü kesebilirdi hiç kıyıyya bile varmadan o bambaşka bişeyy

Almanlar ingilizlerin üstüne neden 3 ay hatta 11 yıl gidemesin ben onu anlamadım, rusya da almanları teknik ve taktik üsütünlükle yenmedi yıpratma politikasıyla yendi.. almanyada bunu gayetde yapabilirdi. zaten almanya rusyaya savaş açtığında inglizlerin 2 3 aylık yakıt stoğu kaldığı sölenir.. U boot lar da çevrede zaten gayet de inglizler yenilmeye mahkumdu, almanlar eğer hava savaşını kaybettiyse ruslar da ikinci dünya savaşını kaybetti.. bu iş skora kaldıysa eğer..

diplomatik savaş ajanlık daha çok ingiliz tarzı ben bunu söledim.. sen ne örneği isityorsun anlamadım, ben inglizlerin buna benzer şeyler yapıp yapmadığına dair ise zaten var ikinci dünya savaşı sırasında.. Yugoslavyanın alman yanlısı kralının öldürülmesi, yunan kralının tahtı nıraktırılması en basıtınden şimdi aklıma gelenler..

sen italyanların 1939 da yaptıklarına takılmışsın, ben orda yazmışım hitlerin afrika ile ilglili bir politikası yoktu ki.. italyanların erken gireceği falan yoktu sen anlmadın bunu sanırım, zafer nerde italya orda, yoksa polonyaya saldırdığında almanya, italya savaşa girerdi mi diyorsun almanya italya ile erkenden müttefik olsaydı :)

japonya savaşa niye girmezdi anlamıyorum almanya rusya ya savaşa başladığınd japonya dana amerikaya saldırmamıştı.. yani sen diyorsun ki( yadığın savaşı yada çatışmayı bulamadım belki yanlış yamışsındır ismini) japonya almanyanın savaş ilan ettiği ve kievi dahi aldığı rusları doludizgin kovaladığı zamanda rusya ya saldırmadı çünkü yazdığın çatışmada dersini aldı ve vazgeçti zaten aralarının gergin olduğu, üretiminden sürekli bahsettiğin amerika ya savaş açmayı daha mantıklı buldu :D seni yazdığın savaşı bilmiyorum da en son transibiryada ruslar çarlık döneminde nasibini almıştı japonlardan

Atomu ilk adam akıllı bölen bu günkü uygulamaların temelini atan alman bilim adamları.. yazılan çizilen gibi değil, bir yahudi kadının atomu böldüğü, çalışmalarının çalındığı söylenir ama bu yahudi proppagandasından başka bişey değil..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...