Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

fantezi ırklarıyla gerçek ırk özdeşleştirmeleri..

Sam

Öne çıkan mesajlar

edebi bir giriş yapıp derinlemesine irdeleyecektim konunu her bir yerini ama esasa gelmek istiyorum şu anda çünük kafamda şöyle bir soru işareti var:

neden japon samuray tiplemeleri orc'lardır bazı örneklerde? kaç kere samuray zırhlı birini gördüysem büyük ihtimalle orc ve orc yapımı zırh çıktı, daha kabalaştırılmış ve metal hale getirilmiş zırh tabii orc konseptine uygun olarak, iyi de orc'lar genel olarak (ne kadar hikayeye göre değiştirilip onurlu filan yapılsa da) uymuyor ki samurayların şövalye benzeri yaşamına..

fantazolog arkadaşların iştirakini heyecanla bekliyorum.. :)[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

esasen great armor denen şey pek basit bi olay değildir. fakat bazı samuraiların kabutoları (kabutoydu di mi? :-p) yani kasklarının önündeki maskeler, dehşetengiz canavar motifleriyle süslüdür. bazılarında yaban domuzu ve orclardaki gibi "tusklar" bile vardır. dolayısıyla bi şekilde o kabutoların yüz ifadelerini orclarla özdeşleştirip kullanıyor olabilirler.

ama bence orclar aslında orta asya barbar kavimlerinin oluşturduğu güruhlardan ilham alınarak yaratılmış yaratıklar...
bi nevi türk oluyolar yani :)[hline]You have questions, my friend, but are you prepared for the answers?

[Bu mesaj Grudge tarafından 27 October 2003 14:28 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

türklerle özdeşleştirilebileceklerini sanmıyorum çünkü ok kullananlar korkak sayılıyor, :-p atlarla da araları pek iyi değil. samuray zırhına basit demedim ki, :) süper görünüşlü ve gayet de koruyucu bir zırhtır ama orc'larla özdeşletşrimek güç geliyor bana, kim akıl ettiyse ilk.. :)

maske olayında haklısın sadece de, orc'lar maskeyi kaldırınca da maskeden farksız durum.. :)

alakasız ama lotr filmindeki orc'ları hiç beğenmedim, kana susamış barbarlar değil de korku filmi kaçaklarına benzemişler, ayrıca o kadar iyi platemail ve tower shield kullansalar zaten öyle insanlar elfler filan boy ölçüşemez. platemail ne demek ya, öyle bir okla filan deviremezsin, zaten orc karşındaki..

ekleme: dwarf ve elflere girmedim doğrusu, şuara samurailerle kafayı bozmuş durumdayım grudge bilir neden, ;) morrowind'de sırf orcish armor (helm zaten doğrudan samuray miğferi) kullanan bir karakter yapacak oldum ama en iyi uyan orc ırkını (combat'ta bir numara) felsefe olarak oturtamadım kafamda, yadırgadım..[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..

[Bu mesaj Sam tarafından 27 October 2003 14:43 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

grudge'ın dedikleri de benim düşüncelerimi yansıtıyo. ekstradan bişi demem gerekiyosa illa ki, orcların PC classına yaklaşması ile beraber bazı detaylar oldu işte nedir onurmuş doğayla içiçeymiş filan. Onun bi etkisi vardır belki de.[hline] Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa...
Sosyal ağlarda paylaş

bir de age of wonders serisinde var, orcların warlord'u samurai miğferi takıyor, gerçi elinde claymore var.. :)

orc'ları beğenirim aslında medeniyete geçmişlerse ama samurai özdeşleştirmesi sanki japonları goblin gibi resmeden 2. dünya savaşı amerikan savaş afişlerini andırıyor bana, knight tadında adam çıkar mı ki orc'lardan?

ne bileyim mesela myth serisinde heronn guard'lar vardır samurai'leri temsilen, bunlar imparatorun koruması, çift kılıçlı süper dövüşçülerdir samurai zırhlı, (omuzlarında sancaklar vardır karizma) kızılderiliye benzerler hadi bu tamam da orclar alakasız geliyor bana. süper yakın dövüşç lansmanıyla alakalıysa da bu adamlar agility dövüşçüsü değil ki, strenght dövüşçüsü..[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

yani agility dövüşçüsü olması gerekmiyo ki samurayın. tam da str işte. yani bi finesse filan olayları varsa da samurayın olayı strdir zaten... exeriyet. agility filan neden ki. bak sen de diyosun işte ok kullanmıyo adamlar diye. makul karşılıyorum bu durumu.[hline] Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa...
Sosyal ağlarda paylaş

katana sadece strenght kılıcı değil ki bir claymore ya da longsword, broadsword gibi, kalkana çarpamazsın onlar gibi. düşmanı kesmen gerek tek hamlede, bunu agility'si, üstün skill'i olan adam yapabilir. daha düşük str ve daha yüksek agility sözkonusu yani yine de, japon adam viking kadar güçlü kuvvetli değil o da ayrı bir konu.. :)[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

zaten bu japon savaş sanatları olayı da bi insanı yeterince çabuk aradan çıkaramama problemi nedeniyle oluşturulmuş bişey. e adamlarda kuvvet yok, ufacık, bıcırık yaratıklar. naapcaklar? hop-zıp :-p[hline]You have questions, my friend, but are you prepared for the answers?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 30 October 2003 03:02 tarihinde demiş ki:
katana sadece strenght kılıcı değil ki bir claymore ya da longsword, broadsword gibi, kalkana çarpamazsın onlar gibi. düşmanı kesmen gerek tek hamlede, bunu agility'si, üstün skill'i olan adam yapabilir. daha düşük str ve daha yüksek agility sözkonusu yani yine de, japon adam viking kadar güçlü kuvvetli değil o da ayrı bir konu.. :)[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..

Bir yerde okumustum, Barbarlar ingilizlerle olan savaslarini birimi yazmis ne ole bisi...Demiski Ingilizlerin Plate maili ve altindaki chain mail i bile. barbarlarin Axe darbelerine dayanimiyor ve bir hamlede kagit kesilirmiscesine kesiliyordu
Yani Barbar (artik nasil bir Axe se ..) Bir koyusta Hem Plate maili (nasil bir gucse..) hemde chain maili yariyormus,..
Yuh dedim valla, adamlar[hline] turk frp yazarlarinin birle$tigi dunya
Hic bitmeyen Efsaneler (burasi)
Grim Fandango Turkish Fan Club
Kilicim ve ben ve kullanim
Sosyal ağlarda paylaş

history channel'daki belgeselde vardı, baltalar zırhlara karşı gerçekten çok etkili. chain mail'e her silahla vurdular ama iki elli bir palta parçalayabildi sadece. fakat platemail o kadar zarar görmez, kaldı ki ingilizlerin vikinglerle savaştığı dönemde platemail de icat olmamıştı henüz. platemail döneminde gürz, topuz ve savaş çekiçleri daha popüler olmuştu, zırha zarar vermek bir yana yarattığı şok zırhın altınaki vücuda daha çok zarar veriyordu. fakat daha sonra gotik zırhlar var bir de, baltalar bile işlemiyormuş..

neyse bunların hepsi bir kenara ben alen orc -> samuray ilişkisini tam kavramış değilim, başka fikri olan varsa buyursun.. :)

(morrowind orc samurayım lvl 22 oldu gerçi şimdiden :-p )[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

Su savas taktıgını hepınız bılırsınız...
Mogollar Avrupaya akın yapmaya basladıklarında Prusyalı dın adamları dını ordularının hıcbır sekılde kaybetmeyecegını dusunmuslerdı.Full zırhlı ve ınanclı bu ordu bırakın Mogolları yenmeyı zarar bıle verememıstır.Zırh o kadar agırdırkı pıyade olanlar anca yurume hızıyla kosabılıyorlardır.Atlı olanlarsa adam artı zırh agırlıgının 2 adam agırlında olması yuzunden sık sık atları dınlendırmek zorunda kalıyorlardı.Mogollar sayıca cok hafıf zırhlı ve okculuk yeteneklerıyle bu orduyu cok rahat yenmıslerdır...[hline]A little less conversation a little more action please
Sosyal ağlarda paylaş

elfler fransız
dwarflar alman (bira olayı felan)
şovalyeler ingiliz
barbarlar iskandinav
denizciler, roguelar ispanyol
orclar ise Türkler, japonlar, kızılderililer...

olarak düşünmüşümdür ben..

bu arada samurai = orc olayını anlamadım hala..
maskelerinden dolayı olabilir işte samurai maskeleri korkutmak amacıyla yapıldığından orclara benzerler.[hline]Yiyemedikten sonra araba ne işe yarar?
Sosyal ağlarda paylaş

Orkların Türklerle ne alakası var ya?
Tolkien'in yazdıklarını gözönünde bulundurursak-ki kendisi 2. Dünya Savaşında Savaşmıştır- Orklar ve Uruk-Hai'ler Almanlarla Rusları temsil eder.
Türkler olsa olsa Dwarf olur :D[hline]
DynamicK, 02 November 2003 23:09 tarihinde demiş ki:
supermen gazeteciydi mesela ama süper adamdı yane ucuyodu
Aurora, 01 November 2003 18:43 tarihinde demiş ki:
Bizim mahallenin davulcusu Portnoy olacaktı...
Her gün oruç tutardım
aente, 11 July 2003 17:34 tarihinde demiş ki:
I am very şaşıring olayı..
Sosyal ağlarda paylaş

almanlar mı ruslar mı? nitekim eğer tolkien bu romanı yazarken 2. dünya savaşından ilham aldıysa -ki 1. dünya savaşından ilham almıştır aslında- bu orkların ya almanları ya da berline ilk kurşunu sıkan rusları temsil etmesi gerekiyo ;)[hline]You have questions, my friend, but are you prepared for the answers?
Sosyal ağlarda paylaş

Haklısın ,pardon.J.R.R Tolkien 1. Dünya savaşında savaşmış, 2. Dünya Savaşında oğlu Christopher Tolkien savaşmış.
Yüzüklerin Efendisi kitaplarında Saruman'ın uruk-hai'leriyle Sauron'un orkları önce müttefik, sonra düşman oluyolar.Ben de ordan bi bağlantı kurmuştum.Tekrar pardon[hline]
Her gün oruç tutardım
Sosyal ağlarda paylaş

fantezi ırklarıyla gerçek ırk özdeşleştirmeleri abi konu..
tolkien, 1. dünya savaşında hangi tarafları düşünerek yazdı değil..

orclar savaşçıdır, türkler savaşçıdır.
almanlar biracıdır, dwarflar biracıdır.
elfler kibirlidir garip bir dil kullanır, fransızlar da...

gibi basit bir mantık üzerinden haraket edip, fantazi ırklarını düşündüm..[hline]Yiyemedikten sonra araba ne işe yarar?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 04 November 2003 11:50 tarihinde demiş ki:
fantezi ırklarıyla gerçek ırk özdeşleştirmeleri abi konu..
tolkien, 1. dünya savaşında hangi tarafları düşünerek yazdı değil..
orclar savaşçıdır, türkler savaşçıdır.
almanlar biracıdır, dwarflar biracıdır.
elfler kibirlidir garip bir dil kullanır, fransızlar da...

Abi 1. Dünya Savaşında savaşıp en iyi 3 arkadaşından 2'sini kaybetmiş bi adam bence savaştaki tarafları gözönünde bulundurarak yaratır karakterlerini.Bu karakterleri ilk kitaplaştıran da Tolkien olduğuna göre benim yürüttüğüm mantıkda bi yanlışlık göremiyorum.
Ama sen bira içiyolar diye ikisi de aynı ırk diyosan, biraz yüzeysel düşünmüşsün derim ben sana.
Bence Hobbitler İngilizler değil, Fransızlar.Çünkü Ne zaman savaş çıksa,orkların hobbiton'a elini kolunu sallaya sallaya girdiği gibi, Almanlar Fransa'ya giriyo(Tarihi gerçek :D )
İngilizleri elfler olarak düşünmüş olabilir, normaldir;
İngilizler o zaman dünyadaki en büyük savaş gücü olan Almanya'ya direnmişerdir.Elfler de az sayıda olmalarına rağmen Sauron'a direniyolar.
Orclar savaşçı, Türkler de savaşçı demişsin.2 Dünya Savaşı çıkartan Almanya bence Tolkien'in bakış açısına göre daha savaşçıdır.Ama tabii bu yoruma açık.
Dwarflar hakkında ise nedense fikir yürütemiyorum.Çok paragözler-ki bu her toplumda vardır- Genelde Norse mitolojisinde görülürler ama yine de İskandinav ülkeleri düşünülerek kullanıldıklarını sanmam[hline]
Her gün oruç tutardım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...