Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk Telekom: Fiberoptik kablolar makasla kesildi

Stream

Öne çıkan mesajlar

neden şirket kesip suçu atsın ki? elde edecekleri birşey yok bundan.

böyle acayip bir memleketiz, grevin bile medeniyetle alakası yok.

ekleme: al işte kadının birisi ölmüş evde hastaneyi ambulans için arayamayınca. nasıl bir kepazeliktir bu?

[ Mesaj 16 Ekim 2007, Salı - 23:54 tarihinde, Sam tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Kesinlike o kabloları greve giden AÇ lar kesti. Bunun başka bi izahı yok . Kendilerini gerekliymiş gibi hissettirmek için. Fakat herkes biliyorki o greve giden AÇ ların grevde olmadıkları zamanda nasıl çalıştığını türkiye biliyor. Allah belalarını versin. Umarım evinize götürecek ekmek parası bulamazda sokaklardan bakır kablo toplarsınız. O kabloları dışardan biri kesemez , kesmek istesede kabloların nerden geçtiğini bilemez, bilsede 13 tanesini bilemez. Şerefsizler.. Yattığı yeri İT bile pisletmez. Ama bunun peşini polis bırakmaz umarım. En kısa zamanda kesen AÇ GREV ciler yakalanırda ibret olur diğer AÇ lara.

ÇOK AYIP!!

Ne kadar feci bir yaklaşım bu. Adamlar HAK derdinde. Emeklerinin karşılığını almaya çalışıyorlar. DİNLEYİN.

Telekom üç-otuz paraya birilerine peşkeş çekiliyor. Telekom'un bu ÜLKE İÇİN STRATEJİK ÖNEMİ YOK deniyor. Bu grevi bakanlar krulu stratejik önemi olan krumlar grev yapamaz diye iptal edebilir, ancak onu da yapamıyorlar, itiraf olacak diye.

Bakın havayolları aksadı, trafik aksadı, sınır kapıları, gümrük aksadı, ticaret, bankacılık aksadı.

Bu memleketin belkemiği olan komunikasyon şebekesi BİRİLERİNE satılacak. Bu, senin tabirinle AÇLAR da buna karşı direniyor. Aslında SENİN için bu ülke için çabalıyorlar.

Ah benim zavallı ülkem :(((
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Telekom üç-otuz paraya birilerine peşkeş çekiliyor. Telekom'un bu ÜLKE İÇİN STRATEJİK ÖNEMİ YOK deniyor. Bu grevi bakanlar krulu stratejik önemi olan krumlar grev yapamaz diye iptal edebilir, ancak onu da yapamıyorlar, itiraf olacak diye.

Bakın havayolları aksadı, trafik aksadı, sınır kapıları, gümrük aksadı, ticaret, bankacılık aksadı.

Bu memleketin belkemiği olan komunikasyon şebekesi BİRİLERİNE satılacak. Bu, senin tabirinle AÇLAR da buna karşı direniyor. Aslında SENİN için bu ülke için çabalıyorlar.

Satılacak? Satıldı da gitti zaten.

İnternet aksadı, internetle ilgili işler aksadı, telefon aksadı, telefonla ilgili işler aksadı, kredi kartı ve bankalar aksadı, kredi kartı ve bankalarla ilgili işler aksadı. yani hayat felç oldu.

peki ne için? satılcak diye mi?
hayır. özelleşti çoktan zaten.
bunlar da zaten özelleşti diye patronlarına naz yapma derdinde.

al işte, naz yapınca noluyor, patrona mı zarar?
hayır, olan bana oluyor, sıradan halka oluyor.
patronun umrunda bile değildir.
heh, çalışanların da umrunda değil zaten de grev yapıp tüm işleri bırakmayı kendilerinde bir _HAK_ gibi görüyorlar...
Sosyal ağlarda paylaş

Grev kararı alınmasının ardından bazı şirket yetkilileri, verilen hizmetlerin stratejik önemi nedeniyle Bakanlar Kurulunun grevi erteleyebileceğini vurgulamıştı. Ancak hükümet, bugüne kadar ertelemeye hiç yanaşmadı. Hükümet grevi stratejik sektör olması ve bu nedenle genel sağlık ve güvenlik gerekçeleriyle erteleme yoluna girerse, Telekomun Oger Telekoma devriyle ilgili halen Danıştayda süren davada sıkıntıya düşeceğini gördü ve bu kozunu kullanmamayı tercih etti. Devirle ilgili Haber-İş Sendikası, Türk Telekomun stratejik sektör olduğunu ve genel güvenlik gerekçesiyle devrin iptalini istemişti. Dava sürecinde aksini savunan hükümetin, şimdi bu savla grev ertelemesi, Danıştayda süren davaya gerekçe oluşturacak.
Kanyak

[ Mesaj 17 Ekim 2007, Çarşamba - 15:12 tarihinde, Buzx tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Bone o kadar sallamışsın ki, grev denen olgudan bi' haber misin? Grev elbette sadece üç kuruş fazla para kazanmak için yapılan bir uğraşı değildir. Getirdiği sonuçlarla da tüm bir ülkeyi etkiler haliyle.

Sanki ilk defa grev oluyor da yaşam felç olmuşmuş, hayat durmuşmuş, uçaklar kalkmıyormuşmuş vs. Lütfen yaşam nasıl felç edilir 1850 İngiliz Maden İşçileri Grevi'nden bu güne büyük grevleri incele. Hatta yurdumuzdan olsun istersen 91 İşçi Yürüyüşleri'ni oku.

Bugün yaşananlar kaba tabirle "mini grev"dir (küçümsemiyorum yapılanları, sadece sendikasızlaştırılan işçilerin bugün geldiği noktayı anlatıyorum), dilerim yakında pek çok iş kolu da kendilerine yönelik sömürünün bilincine varır ve bu eylemler dalga dalga yürür.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
sostizm 17 Ekim 2007, Çarşamba - 10:58 tarihinde demis ki:

Ah benim zavallı ülkem :(((

Yaptıkları grevin amacının bununla zerre alakası yok.
Toplu sözleşmelerde çıkan maraz yüzünden yapılıyor bu grev.

Bu konuda vatan millet edebiyatı yapmanın alemi yok.

[ Mesaj 17 Ekim 2007, Çarşamba - 15:52 tarihinde, Werewolf tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Hükümet grevi stratejik sektör olması ve bu nedenle genel sağlık ve güvenlik gerekçeleriyle erteleme yoluna girerse, Telekomun Oger Telekoma devriyle ilgili halen Danıştayda süren davada sıkıntıya düşeceğini gördü ve bu kozunu kullanmamayı tercih etti.

al işte. sosyal devlet dediğimiz böyle bişi, ama onu bile yapmıyorlar.

said:
e o kadar sallamışsın ki, grev denen olgudan bi' haber misin? Grev elbette sadece üç kuruş fazla para kazanmak için yapılan bir uğraşı değildir. Getirdiği sonuçlarla da tüm bir ülkeyi etkiler haliyle.

Sanki ilk defa grev oluyor da yaşam felç olmuşmuş, hayat durmuşmuş, uçaklar kalkmıyormuşmuş vs. Lütfen yaşam nasıl felç edilir 1850 İngiliz Maden İşçileri Grevi'nden bu güne büyük grevleri incele. Hatta yurdumuzdan olsun istersen 91 İşçi Yürüyüşleri'ni oku.

Bugün yaşananlar kaba tabirle "mini grev"dir (küçümsemiyorum yapılanları, sadece sendikasızlaştırılan işçilerin bugün geldiği noktayı anlatıyorum), dilerim yakında pek çok iş kolu da kendilerine yönelik sömürünün bilincine varır ve bu eylemler dalga dalga yürür.

doğru, ben hep sallarım.
bilmediğim şeylerde ahkam kesen birisiyimdir
felan filan...

hatta grevleri de zaten türk telekom oger'e satılmasın diye yaptılar,
yani bizim hayrımıza...
Sosyal ağlarda paylaş

Madem TT özel şirket, şartlar onu gerektiriyorsa grev yapmaktan doğal bir şey yok. Madem halk bundan zarar görüyor, hükümetin bu zararı bir şekilde telafi etmesi gerekir. Çalışanlar greve gitti ben hizmet alamıyorum demek kadar salakça bir şey yok. Halkın muhattabı çalışanlar değil, TT'nin kendisidir. Herhangi bir problem varsa da bunun sorumlusu TT'dir, greve giden çalışanlar değil. Ama TT yönetimi sorunu çözüme kavuşturmak yerine inat ediyor ve milleti greve giden çalışanlara karşı kışkırtıyor. TT bu ülkede tekel, bana hizmet vermek zorunda, veremiyorsa defolup gidecek, öyle işçisi greve çıkınca milletin önünde ağlayamak gibi bir lüksleri yok. Ama nerde bu millete sahip çıkacak hükümet? Yani işin özü her alanda olduğu gibi bu alanda da rezalet, arapların oyuncağı olduk.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya kardeşim burda Telekom çalışanlarını masum, yazık, bilgili tipler olarak göstermeyin. 4000 kişi işten çıkarılacaksa memnuniyetle çıkarsınlar, yukarda bahsedilmiş adamların nasıl iş yaptıkları.

Daha fiber kablo nedir bilmeyen adam orda teknisyen olarak para alıyor. Ülkemizde vardır böyle olaylar zaten, 500 kişiyle dönebilecek bir fabrikada 2000 kişi çalışıyor gözükür, evde oturan adam bile para alır. Telekom'da böyle bir yer. Boş adamlarında para kazandığı bir kurum.

O yüzden atılsın şu adamlar, yerine eğitimini almış, işi bilen birisi gelsin.

Üzgünüm ama hiçbir mok yapmasını bilmeyen, boş insanlarında işsiz kalmasına üzülemeyeceğim.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
peki gunde 5 i geçmez diyolar kesinti... ulan 5 az bi sayımı.... ayakta adam şaapıyolar...

şurdan başlayayım dedim,evet bu tamamen yukarıdakilerin hiçbir boktan çakmadığının göstergesidir.

Boktan,tamamlanmamış bir sistem üzerine bağlantılar yükseltildi,sisteme sürekli yükleniliyor.Doğal olarak sistem sık sık göçer.Babamların bölgedeki santralde günde 70'e yakın ariza sinyali geliyor... Günde 70 ariza bir bölgede ... Bu sistemin ne kadar dayanıksız ve yetersiz olduğunu gösteriyorda.

Şunu da demek istiyorum.TT çalışanlarını genelleyip burada laf eden herkes tamamen denyoluk yapmaktadır.Yıllardır hizmet alıyorsunuz,iyi kötü ama işlerin arkasındakileri bilmeden hiçbir şekilde genelleme yapamazsınız.

TT'nin bozulması DSP-MHP döneminde acaip hız kazandı.Bunun sebebi de MHP'lilerin kendi adamlarını büyük bir hızla TT'nin içine sokmasıdır.Bu işi bilmiyor dediğimiz kitlenin tamamı bu dönemde işe alınanlardır.Tamamen torpille içeri girmiş,hayatında kablo görmemiş adamlardır.Çaycıdan tut baş müdürüne kadar değiştirildi ve sonuç ne oldu ?

Annem o dönem 118 Genel Müdürü'ydü,Yönetim Kurulu'nda yetkisi vardı. 32. senesiydi işte TT'de ve o dönem ilk defa ben iş yerinde annemi dinlemeyen adamlar gördüm.İşe alınan çaycı bile laf dinlemiyor,yan geliyor yatıyor,üstüne müdürlere dahil laf ediyordu.Hakkında soruşturma açılınca "DELİL YOK" diye düşüyordu.

Bu dönemdeki adamların çoğu özelleştirme ile nihayet işten atıldı.Özelleştirmenin TT'ye kazandırdığı tek şey budur zaten.

Bölge müdürleri genelde 25+ seneliklerden ve bazı vasıflara uyulanlardan seçilir.Özelleştirme ile bir puanlama yapılması istendi müdürlerden ve çalışmadan,yan gelip yatan kesim büyük ölçüde işten çıkarıldı.Babam kendi müdürlüğünde yaklaşık 25 kişiye düşük not verdi ve işten atılmalarında büyük ölçüde pay sahibi oldu,iyi de oldu.

Bazı elemanlarsa akıllılık etti.İşten atarlar şimdi bizi diyip transfer hakkını kullanıp başka kurumlara maaş zammı ile geçiş yaptı.Artık o herifleri diğer kurumlar çeksinler :)

Şuan TT'de işi herkes biliyor mu peki ? Hayır evet bilmiyor.Yeni yönetimin aldığı adamlar en azından eğitimli,ama sadece gelip yarım yamalak çalışıyorlar.Ya yine babamın müdürlüğünde ben LAN Game'den 3-4 kişi Battle For Middle Earth attığımı bilirim adamlarla... Ha ama bu adamlar müdürler tarafından puanlamaya tabii tutuluyor belirli dönemlerde,düşük puan alıyorlar.Yönetim bunları atmayıp maaşlarıyla oynuyor ve akılları başlarına ya geliyor,ya da devam.

Yeni yönetimin en büyük hatalarından biri de yeni personel almayıp kadroyu stajerlerle geçirmesi.Özellikle müşteri hizmetleri bitik durumda.Orayı arayacağınıza gidip sokakta adamdan bilgi alın daha iyi...

Gelelim 4000 kişiye...

Bu 4000 kişinin atılması ciddi anlamda Telekom'u öyle bir kırar ki yıllarca toplanamaz.Olay şudur;

Zamanında TT adamları toplamış,işe almış,eğitmiş.Anlatmıştım diğer konuda da adamlar karanlıkta bile o fiber kablolara ek yapabiliyor artık.Herşeyiyle işe bir alışkanlık vs. var.Ama bu adamların çoğu ara elaman,ya ilkokul mezunu ya da meslek lisesi vs. İşte bu adamlar bu yüzden işten çıkarılacaklar listesinde.Sendikaya bağlı olduğu içinde büyük çoğunluğu grev bahane gösterilerek işten atılacaklar.

Bu tipte bir adamın yetişmesi en az 6-7 sene alır diyor işi bilen herkes.Sen bunları atarsan yerine stajer mi alacaksın ? Ayrıca Şubat ayında emekliliği gelenlerin sözleşmesi bitiyor,yeni sözleşme önermezse yönetim büyük bir kısım emekli olmak zorunda kalacak.Bazı kesimlerde emekliliğe zaman olmasına rağmen "ben burada daha fazla kalamam" diyip emekliliğini isteyebilecek ki bunu isteyenlerde çok.Herşeyden çok Beylikdüzü TT Müdürlüğü'ndeki 3 müdür de tanıdık,üçü de bırakacam diyor :)

Yine bu 4000 kişiye bakacak olursak,bu 4000 kişinin içinde elbette ki boş beleş adamlarda var,ama keşke yönetim bu adamları atsa da işi bilen adamlar kalsa.

İşin kötüsü adam atıp,yeni adam almıyor.İşte bu TT'yi sürekli çöküşe sürüklüyor.

Peki bizim ne yapmamız lazım ? Halk tepkisini koymazsa Araplar sürekli içine sıçtıkları TT'den tekel olduğu için para yemeye,bizse sürekli çaktırılmadan kazıklanmaya devam edeceğiz.Telefonları,ADSL'leri iptal ettirin diyecem,bizim için zor bir olay.Kimse de o kadar cesur değil.Herkes küfretmesini,laf atmasını bilir ama iş icraata geldiğinde bir tarafları hiçbir zaman yiyemez...

Kablo Net'e geçin,alt yapısı çok sağlam,devletin elinde :) Turksat'ta boş beleş adamda yok gibi birşeydi en son hehe.Zaten ADSL'de de personel hattını kullanıyor olmasaydık Kablo Net kullanıyor olurduk,512 var gerçi evde ama boş boş duruyor.Neyse işte,olay budur.

Bu grev tamamen ülkeye zarardır,TT hiçbir zaman zarar görmez.En kötü döneminde bile ülkeye en çok vergi veren kurumdu.PTT,TCDD gibi sürekli zarar eden kurumlar ayaktaysa hala TT sayesinde oldu,ülke ekonomisine getirisi özelleştirmeden sonra yarıya düşmüş olsa bile hala en çok gelir kazandıran kurum.Bunlara bakıp içinde olduğumuz durumu hesap edince ne kadar boka batmış olduğumuzu düşünmemek elde değil...

edit:Uzun oldu yine ya,birazda siyasete girdi kusura bakmayın.Önce annemin yanında sonra da babamın yanında,kendimi bildim bileli TT'nin içindeyim,santrallerde oyun oynadığımı bilirim küçükken.Etrafımda hergün konuşulan şeyler.Annemde babamda hergün eski günleri arıyorlar resmen,hergün babam işten morali bozuk geliyor vs. Eskiden işini severek yapan kişilerdi bunlar vs.

[ Mesaj 17 Ekim 2007, Çarşamba - 17:50 tarihinde, DarKRideR tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...