Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Level'de yaprak dökümü ve sonrası...

ses

Öne çıkan mesajlar

Hadi ya o kadar kötüleşmiş mi?
Bu arada Serpil ablanın daha önce de ayrıldığında ProGamer dergisi vardı,ah be ah,çok güzeldi o dergi.

Mini Şiir-Progamer.

Her perşembe bakkala koşarım
Elimde param raflara bakar şaşarım
Bakkal amcaya hemen sorarım
Nerde progamer bakkal amca.

Bana saklamıştı son sayıyı,
Bu derginin son ayıydı.
Üzüntülü bir hatıraydı,
Neredesin progamer.

[ Mesaj 02 Ekim 2007, Salı - 17:50 tarihinde, sturmbrightblade tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Level'a ihanet nedir arkadaşlar? Aydın Doğan satın aldı Level'ı, Chip'ten adam çıkarıcaklar muhabbetleri dönüyor ortalarda. Satış yüzünden bütün yazarlar rahatsız oldu haliyle. Gidip başka dergi kurabilen kursun tabi. Penguen'den ayrılan adamlara hain demedinizde bunlar mı hain yani?
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum fakat izninizle bir iki şey yazmak istiyorum. Efenim level fallout'u exclusive inceliyor dediler. Foruma girip bakalım dedim. Forumda büyük bir tartışma olmuş diğer dergilerde fallout 3 varmış zaten. Bunlar bize geldi bakın diye resim koymuşlar. "Rusça fallout mu yollamışlar size" diye bir atışmada olmuş galiba. Ben konuya girene kadar zaten herşey silinmişti. Exclusive denince damladım sonra bu olaylar oluncada aşağıdaki mesajı yazdım. Biraz acelem olduğundan ayaküstü yazdım, imla, mantık hataları var kusura bakmayın. İmla hatalarını düzelterek(ve kesinlikle "yeni bir itham eklemeden" yolladığım mesaj silindi. İki üç cümledeki hataları düzelttiğim mesajı buraya silindiğinden koyamıyorum. Bu elimdeki mesajı imları düzeltmek için açtığım preview penceresini kapatmayı unuttuğumdan koyabiliyorum(bu bağlamda silinen mesajda başka bir hakaret vardı o yüzden silindi diyecek olan çıkarsa o mesajın logunu buraya kopyalamaya davet ediyorum). Alıntılarına yanıt verdiğim insan ya bir yazar ya da bir mod emin değilim.

Message Preview
Şimdi konudan birşey anlamadım. Paso etraf hakaretten ve sansürden silinip durduğu içinde kayıtlara bakmak mümkün değil. O yüzden buradaki açıklamaları okumaktan başka birşey yapmakta mümkün değil.

uzdenus'tan alıntı:
"Buradaki sorun ise; dağıtımcı firmanın bünyesindeki bir iletişimsizlik yüzünden anlaşmaya ters düşecek bir biçimde, diğer dergilere de oyunun gönderilmesi oldu. Gerekli açıklama yapıldı, gerekli görüldüğünde daha da somut kanıtlar açıklanabilir."

Exclusive diye başlık atılmasına rağmen diğer dergilerde de oyun mevcutsa sorun kimden kaynaklanırsa kaynaklansın başlığı exclusive diye atmak yanlış yönlendirmeye girer bana göre. Eğer ciddi biçimde sadece levelda oyun olsaydı dergiyi alıp okuyacaktım. Aynı şekilde durumu bilmeyen insanlar için lehinizede olsa yanlış bir yönlendirme var. Gelmişler hakaret etmişler, birşeyler demişler bunları bir kenara bıraktım zaten. Silersiniz geçer. Fakat bu oyun başka dergilerde de varsa yanlış yönlendirme yapıyorsunuz. Elinizdeki belgelerde size yanlış yönlendirme yapma hakkı vermiyor kanaatindeyim. Hata dağıtım yapan şirkette olabilir ama sizinde devam ettirmeniz lazım değil. İnsanların durumu olduğu gibi bilmesi yayıncılık etiği açısından gerekli bir durum.

uzdenus'tan alıntı:

"Peki buradaki sorun nedir? Söz konusu forumdaki söz konusu kışkırtıcı başlıktır. Bizleri sürekli etiksiz, ahlaksız, allah'sız, agnostik, aczmendi ve satanist olmakla itham eden bir derginin forumundaki, kışkırtıcı mesaj ve ardından bizlere açıkça saldıran bir takım arkadaşlar... Sizi kınıyorum ve size laflar hazırladım. Level hiçbir zaman, rakiplerine hakaret eden, okurunu kışkırtmaya çalışan, öfke tetiklemesiyle lobicilik yapan bir yayın olmadı. Ne kapağımızda, ne köşe yazılarında, ne de derginin herhangi bir yerinde, birilerine hakaret etmedik."

Forumlarında düzenli olarak yazmadığım için saldırmışlarsa kendi suçlarıdır demek durumundayım. Kanıtsız veya desteksiz saldırmak komiktir. Aynı bu dergide birileri birilerine "düdük makarnası" falan diyerek eğlenmeye çalışması gibilerine "aciz bir durum der" geçerim.

uzdenus'tan alıntı:

"Düzenli olarak, haksız yere topa tutulsak da asla haddini aşan yanıtlar vermedik, vermeyiz. Söz konusu foruma, iddialarını açıklayıp kilitlenen bir mesaj bırakmak yerine, kendi mesajlarıyla da beslenen bir kışkırtma hareketi başlatmaları da gözümüzden kaçmadı."

Söz konusu konuyu görmedim fakat denilene katılmıyorum. Başkasının forumunda hangi konunun kitlenip kitlenmeyeceği forum sahipleri dışındakileri ilgilendirmez.

uzdenus'tan alıntı:

"Daha da üzücü olanı; saldırmaya gelen arkadaşların hal ve tavırları oldu. Söylenecek çok şey var; ancak bunları burada dile getirmek yersiz olur. Efendilik bizde kalsın:)
Son olarak, özgür tartışma platformu denen meretin, "karşı tarafa" istenildiği gibi hakaret edilebilen bir iletişim kanalından daha fazlası olduğunu düşündüğümü belirtmek isterim."

Hakaretin olduğu durumlardaki yaptırımları doğal karşılamakla birlikte sürekli yaptığım bir hatırlatmayı burayada koymam lazım. Blogger gibi sitelerin sansürlenmesinin ne büyük bir acizlik olduğunun tartışıldığı dönemde forumlarda düzen sağlamak için sansür kullanılması, adların, sitelerin yasaklanması eşit derecede sorunlu bir durum. Sansür beraberinde kaçınılmaz bir tepkiyi getirir. Hakaretmiş, saldırıymış bunlarla işim olacak kadar boş vaktim yok. Fakat büyük ve çirkin bir tepkiyi üzerinize çekenin bizzat siz olduğunuzu düşünüyorum. Mahkeme kararlarıymış, falanmış insanların oluşturacağı tepkiyi(haklı olsun veya haksız olsun) yokedemez. Önyargı olduğunu düşünüyorsanız bence birazda sorunu kendinizde aramanız lazım. Düşünmeniz lazım bu kadar sansür falan olmasaydı, dergiler bu kadar kutuplaşma sürecine girmeseydi exclusive yazısının doğruluğundan şüphe edilir miydi?

uzdenus'tan alıntı:

"Lütfen; ya dergimizi ısrarla seçkin gazete bayimizden isteyelim, ya saldırı amacı olmayan yapıcı eleştiriler yapalım ya da sonsuza kadar susalım:)"

Bizim bakkalda vardı dergi, ordan alsak olmaz mı? :) Neyi saldırı amaçlı aldığınıza göre değişir son cümle. Benim bir sıkıntım yok bu dergiyle. Exclusive olayı şu anki şartlar itibariyle yanlışsa bunu kafa karışıklığı ve yanlış yönlendirme yapılmadan belirtilmesini istiyorum etiklik sınırları gereği. Bizim anlaşmamız vardı ama önceden dağıtıldı falan gibi açıklamasınıda koyarsınız ama bence o kadar okurun yanlış yönlendirilmemesi gerek, belgeler ne derse desin. Sansür uyguladığınız için buraya girip yazmak istemiyorum Fakat çokta umrumda değil ogeze kaç satmış lvl kaç satmış. Sadece ortalıkta etik açısından bir problem var ve bu beni rahatsız ettiği içinde yazmak istedim.

Mesaj buydu. Peki ben niye buraya kopyaladım? Herşeyi sansürleyip susturacağını sanan devletle aynı politika güdülmesine kızıyorum o yüzden. Silinmesine katılanlar olabilir, onada birşey demiyorum. Ama benimkinden çok daha normal, daha sakin, daha düzgün uzun mesajların yokedildiğinide biliyorum ve hani görüşlerin bir anda silinmemesi bir iki kişinin daha fazla görmesi amacıyla buraya yazıyorum. Sen sansürü kafana göre yaparsan açıklama mesajı atmazsan terbiyesizlik yaparsın. Bende düşündüğümü elimden gelene göstermeye çalışırım. Olumlu görüş gelsin, olumsuz görüş gelsin, hakaret gelsin, saçma mesaj gelsin yine de sansürden çok daha iyidir.

Arkadaşlar biz burada, başka yerlerde sansürün ne kadar saçma olduğunu, ne kadar haksız olduğunu, ne kadar aciz bir yöntem olduğunu söyleyip duruyoruz. İnsanların sansürle susturmayla görüşlerini belirtememesinden yakınıyoruz. Ben ogz'de düzenli yazmıyorum. Açıp bakın nickim "Creator". Nereye ne yazıyorum, dergiyi ne zaman övmüşüm, övmüş müyüm, yermiş miyim her şeye bakabilirsiniz. Level forumunu ogz fanboyu olarak harraslamaya gidecek halim yok. Şu mesajın yazılmasının tek nedeni sansürle ses kısmanın bu ülkede doğal hale gelmeye başlamasından duyduğum rahatsızlıktır. Evet böyle küçük bir meselede bile haklı olduğumuzu düşünüyorsak, açıklamasız, yolsuz biçimde görüşler yokediliyorsa başkalarına başka yollardan ulaştırmamız gerektiğine inanıyorum. Okuduysanızda teşekkür ediyorum.

Uzun oldu okuyamadım kusura bakmayın :P
Sosyal ağlarda paylaş

Odin ortada bir yanlış yönlendirme var. Ellerindeki exclusive bile olsa başka dergilerde de oyun varsa sen "bizde exclusive" dediğin an insanları kandırmış olursun. Ki ben bunu yüzlerine vurmak için söylemedim. Eğer bir yanlışlık yapılıyorsa düzeltme yaparsınız etik olur dedim. Bunu bile düzgün konuşmaktan acizler malesef ki. Bende elimden geldiğince fazla yerde mesajımı yayınlama niyetindeyim.

edit: bunu neden yaptığımıda yazdım yukarıda, sansürden nefret ediyorum. Ayrıca eğer etik olmayan bir reklam yapılacaksa insanları uyarmak isterim
Sosyal ağlarda paylaş

Ya işte. Gören okusun, bir iki kişi fazladan bilsin manasıyla attım mesajı. Mümkün olan başka yerlerede atıcam. OGZ forumuna mahkeme kararı falan çıkardılar sanırım orada level adı geçmesin diye. Kendilerinin sansürü yetmedi başkasınada bulaştırtıyorlar. Her neyse işte.
Sosyal ağlarda paylaş

aynı şeyi tekrar tekrar yazmış olucam ama insanlar demek ki böyle kötü düşünmeyi daha çok seviyor.

1- "level hep kolpaydı" derken oyungezer ekibinin, level dergisinin yazarlarından oluştuğunu ve bu yüzden oyungezer büyük oranda level dergisine benzeyen bir dergi.

2- oyungezer ekibine sürekli "ana kadro" deniyor ama ana kadro dediğiniz kişiler zaten sonradan gelme kişiler. belki "ana kadro" denilebecek bir iki kişi var, ama "ana kadro" denilecek kadroya dahil kişiler zaten hala level'da. oyungezer'deki kişiler level'ın ana kadrosuydu da, level'da kalanlar yan kadro gibi bir durum yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
1- "level hep kolpaydı" derken oyungezer ekibinin, level dergisinin yazarlarından oluştuğunu ve bu yüzden oyungezer büyük oranda level dergisine benzeyen bir dergi.

valla kim neyi niye dedi bilmem. ben oyungezeri almadım. lvl ı her türlü kadrosuyla kolpa bulurdum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...