Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Aldık 22 Temmuz'u ...

bLackcha0s

Öne çıkan mesajlar

hahahah matama çillerde zamanında herkese iş, ev, araba sağlıyordu. Mantıklı mı şimdi bu dediğin. Seçimden önce televizyonda çıkıp konuşan ve akpyi kötüleyen onca çiftçi sendikası temsilcisi ne oldu? karadenizde yapılan onca fındık şu bu toplantılarında edilen sitemler ne oldu? işçinin şunun bunu ettiği sitem ne oldu? mitingler ne oldu? Ya bu insanlar yalan söylüyor ya da AKP köpeklere et atar gibi insanlara kömür, oyuncak vs atarak onlardan oy alıyor (bkz: oyuncak "atarken" ezilen çocuklar).

Bu bilgiden çok emin değilim ama doğruysa iyice şukela olacak. Sanırım ziraat bankasını da satmayı düşünüyorlar. Gerçekten bu doğruysa mallığın doruklarına ulaşmış olur hükümet çünkü ziraat bankası borcunu ödememiş çiftçiler yüzünden türkiyedeki tarım toprağının çok büyük bir kısmının ipoteğine sahip bir bankadır ve bu böyle devam edecektir.

said:
Ziraat Bankası'nın özelleştirilmesi için ilk adım atıldı. Özelleştirilmede kullanılacak yöntemi belirleyip, yurtdışında tanıtacak uluslararası yatırım bankasının seçimi için çalışma başlatıldı

Siz düşünebiliyor musunuz yabancılara sayılan bir ziraat bankasını?

[ Mesaj 27 Temmuz 2007, Cuma - 00:03 tarihinde, Ardeth tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten yurt içi basını geçtim şakşakçı ordusunu , yurt dışından gelen açıklamaları ve tepkileri izlediyseniz veya okuduysanız gerçekten ağızları kulaklarında.Denildiği gibi " laik azınlık " lafı bile kullanıldı.Laiklik ilkesinin cumhuriyetimizin temel niteliklerinde olan bir konunun içi nasıl boşaltılır şahit oluyoruz.

Uyumayan 2 kişiden birinin, uyuyan 2 kişiden birini artık uyandırması lazım ama nafile..
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca baykal da anca bu halkın hak ettiği biçimde politika yaptı afedersiniz (baykalı sevdiğimden değil). oturup hükümetin 4 sene boyunca ne yaptığına bakmayan,

oğlunu zengin etmek için kafasına göre gümrük vergisini düşürüp yükselten bir adamın olduğu partiye oy veren çiftçiler varken,

kaza yapıp aile katleden, insanları öldüren zengin şımarık veletleri dokunulmazlıklarıyla koruyan insanların milletvekili adayı olduğu ve hatta parti başkanı olduğu bu partiye oy veren bir halk varken,

çalışmayacakları bir dönem için halkın verdikleri vergiden gayet rahat bir şekilde maaşlarını alan milletvekili adaylarının olduğu bir partiye oy veren insanlar varken,

bilmem kaç milyar maaş almalarına rağmen ihalelere girip sahtekarlık yaptıkları zaman "milletvekili maaşıyla nasıl geçinelim tabi ki kendi işimizi yapıcaz" diyen bir parti başkanının partisine oy veren memurlar varken,

bu halka yapılan daha kaliteli bir politika zaten zaman ve para israfıdır.

[ Mesaj 27 Temmuz 2007, Cuma - 00:15 tarihinde, Ardeth tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

evet. 80 kuruş olan mazotun ülkeye 2-3 milyar dolar civarında zarara uğratacağına ve bunu nereden karşılayacağını da söyledi baykal.

baykalcı değilim yanlış anlaşılmasın ama akp nin yaptıklarına karşılık böyle şeyler duyunca cevap verme ihtiyacı duyuyorum.

allahaşkına bırakın şu kim daha uzağa işeyecek muhabbetini ya. heriflerin ekmeğine yağ sürüyoruz böyle ya. lütfen.

[ Mesaj 27 Temmuz 2007, Cuma - 00:26 tarihinde, MrLevie tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu pardon da o dediklerinin hepsini nerdeyse her parti vaat etti, ben hatırlıyorum çiller de etti, genç parti de etti. Bu senin dediğin yeni bir şey değil. Çiller onu vaat ettiği dönemlerde de kapağı eline aldı. Ha türkiye tarihinde bu tür şeyleri vaat edip de başa gelip halka kazık üstüne kazık atanlar da oldu. Bu halk hala bir hükümetin 4 sene boyunca yaptıklarına değil de seçimlerden önce verdiği vaatlere bakıyorsa bu halk akıllanmamış demektir. Ulan herifler geçen seçimlerden önce dokunulmazlığı kaldıracağız bile demişlerdi, hani nerde? Salak olan bile AKPye oy verirmiş, seçim beyannamesiymiş, aferin. Ha dersinizki ben 4 senelik icraatına baktım çok şukela, o zaman tek bi lafım bile olmaz. Ama çıkıp AKPnin 4 senelik hükümetlik döneminde "bizi nasıl da ezdi" diğen türk halkının büyük bir çoğunluğu çiftçilerin ve diğer insanların sözlerinden sonra %46 oy beni düşündürdü açıkçası. Bir hükümetin 4 sene boyunca yaptığı işlerle, seçim beyanamesi birbiriyle çelişiyorsa, bir tarafımın seçim beyanamesi. Ayrıca ağzına sakız olmuş baykal ama ben baykalı sevmiyorum ki zaten. Argümanın nedir anlamadım? Ha ama mesela CHPdeki bazı insanları seviyorum. Şimdi sen baykal üzerinden zaten bana chp politkası yapıyorsan git AKPnin seçim beyanamesini dinle.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
aten biz basimizdakileri bize is saglasinlar
ekonomiyi gelistirsinler, ulkeye yenillikler yaratsinlar diye secmiyoruz

Sen bu vaatleri her partiden duya duya bunları gerçekten yapmak istediklerini düşünmeye başlamışsın herhalde? Ekonomiyi geliştirecek bir hükümet türkiyenin iletişim tekelinin 4 yıllık karı adına 10 seneliğine satıyor başka ülkeye öyle mi? Ya da oğlu para kazansın diye gümrük vergilerini düşürüp arttırıyor öyle mi? Çiftçisini düşünen bir hükümet, ülkesinin tarım topraklarının %50sinden fazla ipoteğine sahip bir bankayı yurtdışına özelleştirme kararı alıyor 2004 senesinde öyle mi(düşünün ne zaman başa geldi bu adamlar)? Bu çiftçiler ziraat bankası, borçlarını sürekli erteleyen bir devletten uluslararası profesyonel bir bankaya geçip de faiz üstüne faiz yedikten sonra ne yapacak? Bu ülkenin topraklarına ne olacak? Bunları düşündün mü AKP "beyanamesini" verirken. Ya da niye iş sahiplerinin katıldığı büyük toplantılarda ekonominin kötüye gittiği konuşuluyor hep. Niye çiftçi 4 sene boyunca şikayet ediyor, sendikalarından adam yolluyor? Sen asıl bence Türkiyede seçim beyanamesine bakıp hangi partinin sana kazık atıp atmayacağını anlama yeteneğin yok henüz. Türk halkının'da yok zira: üniversiteli bir çok genç tarafından destek görmesine rağmen çok kötü sonuç alan İsmal Cem ve YTP, zira ilk girişindeki vaatleri ile %8 oy alan gp. Artık cem uzanında vaatlerini yerine getireceğini düşünüyorsan senin bir 2-3 hükümet daha görmen lazım.

[ Mesaj 27 Temmuz 2007, Cuma - 00:40 tarihinde, Ardeth tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

ilk defa benim bir halk için bu kadar umudum kalmadı. O kadar ortaya çıkan yolsuzluk, hakaret, türk sermayesinin dışarıya satılması sonucunda gelen paranın cukka yapılması vs. gibi olayların sonunda hala daha göremedi bu halk bunların ne mal olduğunu. Malesef uyanamadık. Kendimi ilk defa buraya, bu devlete, bu halka, bu insanlara ait hissetmiyorum. İlk defa bu kadar umutsuzluk ve hiçbirşey yapamamazlık içindeyim. O kadar köklü kadrolaştılar ki nasıl soküp atacağız onu da bilemiyorum. Veba bunlar veba... Yaptıklarının, sömürdükleri dinin vebali de boyunlarına....
Sosyal ağlarda paylaş

evet kadrolaşma konusu ayrı bir muamma benim babamı 10 senelik yerinden daha yeni yetme biri için ettiler mesela =) haa babama dokunana bişey mi hayır .. akp yi bu yuzden mi sevmiyorum hayır ..
ama ole dandik bir pozisyonun bile peşine düşüyorlarsa ... gerisini düşünemiyorum sokup atmak işini bilmeyen adamları seneler sürer
Sosyal ağlarda paylaş

çiftçinin ezilme konusu yalanmış bi kere
bende tvde, gazetede gördüğümde "vay anasını lan çiftçinin haline bak" diyodum

ama bu işin bizzat içinde olanlarla konuşunca aslını anladım mevzunun.

uzan, baykal vs hepsi çıkıp mazotu 1 ytl yapcaz, 80 ykr yapcaz falan fişman dediler.
halbuki zaten mazot aşağı yukarı 1 ytlye geliyor çiftçiye.
çiftçi mazotu önce yüksek fiyata alıyor, sonra devlet sübvansiyon sağlıyor kullanılan mazot miktarına göre.

ayrıca bazı ürünlerde ab bilmemne fonu, "şu ürünü ekme al sana şu kadar para" diyo. bir tanıdık, bu fondan ürün ekmeme karşılığında senelik 170.000 ytl para almış. oha dedim şahsen. ben olsam ben de ekmem yatarım yani (:
al o parayla başka iş yap.

ayrıca çiftçilerin çoğu devlete kazığı sokuyor.
mesela şuraya bilmemne ekcem diyosun, parayı devlet önceden veriyor. sonrasında takibini adam akıllı yapmadığı için de verim düşüyor, hatta bazı yerlerde ekim bile yapılmıyor.

zamanında buna benzer uygulamayı özal, kobiler için yapmıştı. her dükkan açmak isteyene peşin teşvik verdi, sonra bi baktılar ne dükkan var ne kobi. ilginç millletiz vallahi (:

bir de "akp ülkeyi satıyor, yabancılara peşkeş çekiyor,
gavurlar alcak elimizden ülkemizi
türke türkten başka dost yok hereloy hibeloy.. " argümanlarına hastayım.

yani dünyada bütün gelişmiş devletler gerizekalı bi biz akıllıyız sanki. gavurlar gelip devletin sırtındaki yükü alınca "devlet elden gidiyor" diyoruz, bizim türk işadamları bulgaristandaki kamu mallarını komik fiyatlara alınca "eheh türk işadamlarının avrupadaki başarısı" diye böbürleniyoruz.

bulgarlar kamu yükünü çoktan sırtlarından attılar,
afedersin daha 15 sene evveline kadar bok gibi bi yer olan bulgaristan bugün ab üyesi ülke oldu amk. (şu noktada birinin konuyu saptırıp bulgaristandaki demografik bozulmadan bahsetmesini bekliyorum :))
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle basit bir sıralama yapayım

ekonomik gelişmeler > "akp süpermiş aslen" > akpnin yeniden iktidara gelmesi > önce semirtilip sonra kesilen kazın hikayesi.

işin ilginci harcanması gerekenden çok daha az çabayla bile oluyor işte.

[ Mesaj 27 Temmuz 2007, Cuma - 03:14 tarihinde, Delirium tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

@Ginaly

1-Öncelikle bok mu var ab de? AB nedir? Türkiye iş gücüyle gelecek ekonomisiyle kaynağıyla AB ülkelerinin katbekat üstünde.Otu boku AB ye odaklamayalım.

2-Bak bakalım bi Fransa İtalya İngiltere Almanya herhangi bir limanını , iletişim ağlarını , bankalarını peşkeş çekiyor mu ?
15 Yıllık getirisi 3milyar olan Petkim 3milyar a satıldı.
Ama Sabiha gökçen 3milyar ytl ye kiralandı...
Borsa nın %73 ü yabancıların elinde.Yabancı sermaye dehşet şekilde dönüyor.Sıcak paranın getirisi bu hız.Sıcak para bittiğinde aynı hızı görebilecek miyiz sence?
Doların düşüşüde borsanın yükselişide bu nedenden.
Bankaların %49 u yabancı sermaye.İlk 10 da sadece 3 türk bankası var.
Peki Ziraat bankası yunanistanda şube açmak isteyince ne oldu?
Açtırmadılar.

Anlamıyorum ki hiçmi derinlemesine sorgulamıyorsunuz.
Kapıldınız bi dalgaya gidiyorsunuz.Satma diyeni Sosyalist komünist yapıyorsunuz.

İşlemeyen yer satılır eyvallah.
Ama sen Türkiye nin en büyük en karlı şirketini SA-TA-MAZ-SIN!
Sen tüm telekomünikasyonu özelleştiremezsin.
Sen Liman satamazsın.

Toprak satamazsın kiralarsın...

yapmayın ya yapmayın...

[ Mesaj 27 Temmuz 2007, Cuma - 03:20 tarihinde, bLackcha0s tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

1) eet ab'de bok var. osmanlı devleti yıkıldıktan sonra türkiye cumhuriyeti yüzünü batıya çevirdi. ve batıdaki medeniyet bizden ileride. hoşumuza gitse de gitmese de ab dediğimiz şey, bir bakıma çağdaş uygarlık düzeyidir. erişmek zorundayız.
ucuz şovenist söylemlerle ilerleyemeyiz. abye g.tümüzü dönüp elin arabını mı örnek alalım napalım yani?
abdeki hayat standadı, abdeki yasalar, abdeki sosyal hayat vs. bizim için ideal olan hedef. elimizle pilav yemek değil.

2) bakalım bakalım ne durumdaymış avrupadaki iletişim ağları, bankalar.
hollanda telekomun sahibi, alman bi şirket.
irlanda telekomun sahibi, bizim kanka vodafone
fransız telekomun ortaklarından biri abdli bi firma
türk telekom da bulgaristan telekomu almaya niyetlendi ama ihalede eline aldı.

telekominikasyon özelleştirilemez, savaş olunca gavurların eline geçer hatlarımız abov demi.
zaten ordunun haberleşmesi hesaplı hatt, standart hatt üzerinden yapılıyo.

banka işine bakalım,
lüksemburg'da (şu kişi başına düşen gelirde lider olan bi yer var ya, orası işte) yerli banka sayısı yok denecek kadar az, pastayı almanlar, fransızlar ve abdliler kapatmış
ispanyada bankaların %50 küsürü yabancıların elinde.
doçe bank (nası yazılıo lan bu, alman şeysi işte) almanyanın en böyük özel bankası. ha gerçi bunda yabancı sermaye gibi bişey sözkonusu değil ama sonuçta devletin doçebankının özelleşmiş hali. bizde de çıksın bi türk alıyom desin alsın. illa yabancıya satılsın diyen yok.

"petkimin 15 yıllık getirisi 3 milyar, 3 milyara satıldı".
o 15 yıllık getiri devlet elinde olduğunda planlanan getiri. önümüzdeki 15 sene içinde verim arttığında 3 milyar 15 milyar da olur 30 milyar da. petkimde çalışan akrabam vardı. resmen yatarak para kazandıklarını söylüyodu. 1 kişinin yapacağı iş için 10 kişi alınıyo. devletin neredeyse bütün kademeleri böyle.
kar eden şirket de satılır. satılır ki daha çok kar etsin.

netçe itibariyle dünya değişmiştir,
sevsek de sevmesek de, daha iyisi gelene kadar (ki inanıyorum gelecektir) liberal ekonomi tek çıkış yolu.
bugünkü gelişmiş ülkeler bizim şimdi geçtiğimiz yollardan geçerek bu günlerine geldiler,
biz de onların seviyesine ulaşacaksak bu yolları izliyeceğiz demektir. başka çıkarı yok bu işin.
Sosyal ağlarda paylaş

dzzzzt

ayni seviyede olmadigin her ulke seni somurmeye calisir, parayla para kazanilan cagda cok daha kolay bu isler. kadrolasmak ve issizligi azaltmak adina kadrolari sisirmesinler de ozellestirmeye gerek kalmasin petkim gibi kuruluslari.

turizm adina formula 1 yapilacak bir pist insa edip, organizasyonu ecclestone abime verdikten sonra isletmeyi beceremeyip yilin geri kalan gunlerinde de at kostursun diye vererek milyon dolarlari gommemek lazim.

akilli olmak lazim kisaca.
Sosyal ağlarda paylaş

@ginaly:
Ben de liberal ekonomi diyorum.
Ama liberal ekonomiden üçüncü dünya ülkeleri genelde kazanamaz.Ben pek örneğine rastlamadım.

Gelişmiş ülkeler arasında iyidir liberalizm.
100 kez yazdım buraya, yan gelip yatarak onu bunu satıp cebe para indirerek "kanka biz liberaliz bak satıyoruz otu boku hihi" olmaz. Devlet minimuma indirilmeli,denetim mekanizmaları oluşturulmalıdır. Bir de peşkeş çekilmemelidir özelleştirmelerde mallar.Bak mesela, ihracata teşvik olayı vardı zamanında şimdi ortalikta sırıtarak gezen iş adamlarımız üretimimizi geliştireceklerine naylon faturalarla,cebe cukkalarla devleti sömürdüler.Onu da 1000 kez yazdım.

Senin liberal olman için mantaliteni değiştirmen lazım.

Bu ülke üretmeyi, çalışmayı seven bir ülke değil.
O yüzden liberal sistem pek işlemez burada.
Anca işte bizim gibi küresel ekonomiden sağladığın para girişleriyle liberalim diye avunursun.

said:
türkiye cumhuriyeti yüzünü batıya çevirdi.

Bana pek öyle gelmiyor nedense?
Yani aslında çevirdi evet, batı tokat atsın diye ;)

[ Mesaj 27 Temmuz 2007, Cuma - 09:10 tarihinde, Prawler tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...