Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Resim yapmak

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Beceremiyorum, pek denemedim belki de; ama aklımda binlerce imge var: geliyorlar ve geçemiyorlar - takılıp kalıyorlar içimde bir yerlerde, içkiliyken ya da müzik dinlerken kafatasım daralmaya başlıyor.

Resim yapmak şizofrenik görüntilerle mi ilgili, yoksa sadece elsel bir fiziksellik mi?

Fiziksel kısmı öğrenebilir mi?

Eğer evet ise nasıl?

Yağlı boya ya da bilgisayar hiç fark etmez - sadece çizmek istiyorum - yaratmak.

[ Mesaj 08 Haziran 2007, Cuma - 17:11 tarihinde, GERGE tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

imgelerin illaha resimle ilgili olmak zorunda değil, imgelerini mesela sinema dalında da kullanabilirsin, ama resim yapmak istiyorsan önce resim yapmayı öğrenmelisin, yani fiziksel kısmına öğretmelisin, sonra eğer imgelerini resim sanatında kullanmayı tercih ediyorsan, imgelerini tuvale kağıda falan dökeceksin, ama gelişmek istiyorsan eğitim şart...

[ Mesaj 08 Haziran 2007, Cuma - 17:15 tarihinde, ucanadam tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yanlış söylemişim ya...

İmgeden kastım içsel snapshotlar

Mesela:;

Kırmızı , mavi, yeşil gibi parlak renklerle döşenmiş bir yatak odasında ki yatağın içinde rahimdeymiş gibi kıvrılıp yatan ve yüzü görünmeyen bir adam ile yatağın yanında ayakta durup bir eli vajinasında diğer kolu yatağın yanındaki giyisi dolabından çıkan içi boş ama sanki doluymuşçasına dik duran ve kadının aynadaki yansımasını şekillendiren bir kadın takım elbisesine doğru uzanmış arzulu bakışlı bir kadın.

Böyle şeyleri anlık içki buhranlarında hayal edip~görüp duruyorum. Kelimelerle anlatınca da yukarıdaki gibi şaçma oluyor.

Müziğim yeri, edebiyatın ki, ve resmin ki farklı. Biri diyerini karşılamıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

obje çizerek başla, sonra birilerini model olarak kullan onları çiz, internetten ressamların kara kalem resimlerini ara, çizgilerini geiştirmek için onların çizgilerini incele, uygulamaya çalış...
Çizimin sırları gibi kitaplar da alabilirsin ama işe yaramaz, çizimin sırları güzel değil ama işe yarayan bi kitap bulabilirsin, ama sen evdeki objeleri falna çizerek başla...

senin işine yarayacak resimleri veya fotoğrafları buldukça burdan veya ö.m. den gönderirim sana...

[ Mesaj 08 Haziran 2007, Cuma - 17:59 tarihinde, ucanadam tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

"Yanlış söylemişim ya...

İmgeden kastım içsel snapshotlar

Mesela:;

Kırmızı , mavi, yeşil gibi parlak renklerle döşenmiş bir yatak odasında ki yatağın içinde rahimdeymiş gibi kıvrılıp yatan ve yüzü görünmeyen bir adam ile yatağın yanında ayakta durup bir eli vajinasında diğer kolu yatağın yanındaki giyisi dolabından çıkan içi boş ama sanki doluymuşçasına dik duran ve kadının aynadaki yansımasını şekillendiren bir kadın takım elbisesine doğru uzanmış arzulu bakışlı bir kadın.

Böyle şeyleri anlık içki buhranlarında hayal edip~görüp duruyorum. Kelimelerle anlatınca da yukarıdaki gibi şaçma oluyor.

Müziğim yeri, edebiyatın ki, ve resmin ki farklı. Biri diyerini karşılamıyor."

Gerge her ne kullanıosan, biraz ara ver derim :-)

[ Mesaj 08 Haziran 2007, Cuma - 18:21 tarihinde, Gimli tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Neden ki; kim neyin daha gerçek olduğunu söyleyebilir?

Elbisesi ile sevişmek isteyen bir kadının imgelerle süslü bir resmi kuvvetli değil mi?

Ya da oğlunu kurban etmek üzereyken elindeki hançerin çiçeğe ve etraftaki çiçeklerin taç yapraklarının hançerlere dönüştüğü bir İbrahim.

Normale bağlı kalıp, sıradana mahkum olmak sanatı yok eder. Sanattan gayri yaşamaya değer hiç bir şey yok zaten. Adem'in Lilith'den sonra Havva'dan önce gelen isimsiz ikinci kadınına benzeriz eğer yaşamlarımızdan kutsallığı çıkartırsak. Zavallı kadın.

Neyse; önereceğiniz, torrentini bulabileceğim bir kitap biliyor musunuz?

[ Mesaj 08 Haziran 2007, Cuma - 18:31 tarihinde, GERGE tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Eklemek istedim (neden hep kendi konularımı dağıtıyorum?) ; ben o diğer sanat dallarına pek sanat gibi yaklaşamıyorum.

Senin örneğin sinema; nerede bunun sanatlığı ya... Biri çeker, biri yazar, biri oynar, biri boyar, biri kareografiler, ötekisi başka bir kısmını tamamlar, böyle yüzlerce kişiye kadar dağılır iş. Nerede bireysellik, nerede anarşizm, nerede idea? Sinema bir tür kendi kendisiyle yapılmış kolaj, post-modern bir anlamsızlığa bürümüş kendini, çinko kaplı duygularla dünyaya bakmaya çalışıyor. Teist.

Resim en iyisi, sanat öznel olmalıdır, sadece kendisine cevap vermelidir, sanatçıya bile değil.
Sosyal ağlarda paylaş

yatkınlığının olması önemli, başlaman için yeterli olabilecek tek özellik bu. fiziksel yanı tabi ki gelişir, 1 sene boyunca çiz. sonra eski çizimlerle yeni çizimleri karşılaştır. hatta 1 sene bile fazla benim için. ben her çalışmamda bişeylerin iyi ya da kötü olarak değiştiğini görürüm. sen de görürsün.

ama senin istediğin şey aklından geçen görüntüleri kağıda dökebilmek. o ayrı bi maharet, bakarak çizebilenler arasında hayalden birşey yaratıp çizemeyenler de vardır. bunu aşmak için de "iyi ya da kötü olmuş" diye düşünmeden aklına gelen herşeyi kağıda çiz. zaten yaptıkça "iyi olmuş" demeye başlarsın.

edit: bi de bi yerden başla, devamı gelir. çizmeye başladıktan sonra planlar yaparsın. ama önce kesinlikle başla :)

[ Mesaj 09 Haziran 2007, Cumartesi - 09:59 tarihinde, Durotan tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...