Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nihal Atsız

Apache

Öne çıkan mesajlar

din konusunda ben nihal atsız'a katılıyorum.

güzel düşünceleri var o konuda.arap kültürü egemen olduğundan beri bu halk ilerleme kat edemiyor diyor doğru da söylüyor.

forumlarda biraz araştırırsanız desteklerle kanıtlamış arap kültürünün geriletici bir unsur olduğunu.
Sosyal ağlarda paylaş

hmmm konuda bilgin yok
tam kaynak tavsiye edemiycem ama turkculuk akiminin tarihine deginen butun kitapalrda avrdir bu

ulkucu hariektin dogusunda atsizin kitapalrininda rolu vardir
ancaaak
ulkuculer turk-islam sentezi derken atsiz islam i reddeder

turklerin samanist oldugunu ve islam kulturunun turk kulturune buyuk zararalr evrdigini savunur

oysa ulkuculer turkluk le islami birlestirirler

ulkuculer in islam saplantisi ise tamamiyla soguk savas yilalrinda komunsitlerle savassinalr diye onlari destekliyen CIA nin magrifetidir
ulkucu hariketi asiri sag a cekip hem halktan uzakalstirmak hemde komunistlere karsi dayanikli bir blok kurmaktir amac

o yuzden atsiz in atlilari ile ulkuculer anlasamazlar
arada din kavgasi vardir
Sosyal ağlarda paylaş

ha bu ulekde kahrolsun fasizm diyen ve kendini ulkucu olarak tanimliyan adam var dedigim gibi

kendini ulkucu oalrak tanimliyan insanalrin buyuk bir orani cahil
lise tarihinden aldigi gazla ulkucuyum ben diyor
atsiz in dusuncelerini okumadiysalar sasmam
hicbisey okuamdan yorum yapmak ustune uzmandir cunki bu gurup

zaten cahilden degil yari cahilden korkucan

cahil hicbisey bilmez zavallidir
oysa yaricahil kem kum bildigi seyelri mutlak dogru zanneder ve laf anlatamazsin
Sosyal ağlarda paylaş

Atsız taraftarları Türkçüdür, ülkücü değil. Ülkücüler milliyet ve dini sentezleyip birbirlerinin parçalanmaz bütünü olarak görürken Türkçüler birliği ırk temeline dayandırırlar.
Türkeş'in "Türklük bedenimiz, İslamiyet ruhumuzdur. Ruhsuz beden ceset olur." sözü milliyetçi harekete yön veren sözdür.
Oysaki Türkçüler İslamiyete herhangi bir dine oldukları kadar yakındırlar. Çünkü Türkçülük felsefesine göre ana temel din değil ırktır. Hatta Atsız, İslamiyet'e, Türk birliğinin kurulmasının önünde büyük bir engel olduğu için ve Türk kültürünü unutturup Türklere Arap kültürünü benimsettiği için karşı çıkmaktadır.
Sosyal ağlarda paylaş

Gerçek bir Türk milliyetçisi'nin (ırkçılık anlamında, atatürk milliyetçiliği, liberal milliyetçilik vs. değil) müslüman olması kadar saçma sapan bir şey olmadığını açık açık söyleme cesaretini gösteren ve uygulayan nadir kişilerdendir. Benim zamanında ocaklar ile kısa süreli olan bağımı kopartmama yol açan olayın da kökeni zaten budur. İslam dini ümmetçilik üzerine kuruludur. Hem milliyetçi hem ümmetçi olunmayacağına mukabil şimdiki ülkü ocaklarındaki arkadaşlar milliyetçilik oyunu oynamaktadırlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Kuran'da bi yerde "ey müslümanlar, aynı devletin çatısı altında birleşmezseniz cennete gidemezsiniz" diye birşey mi yazıyor? Yoksa İslam nasıl ümmetçi bir din oluyor? İslam dünyasında zaman zaman ümmetçilik etrafında birleşmekten bahsedenler çıkmış ortaya ama İslam'ın kendinde bir ümmetçilik görmedim duymadım. Aksine milliyet ve önemine atıfta bulunan ayetler var.
Sosyal ağlarda paylaş

turbanda kuranda acik olarak yok ama VAARDIIR diye direten cok

kafa meselesi bu
kaldiki butun hristiyanlik muslumanlik gibi buyuk dinler milliyetcilige karsidir

kitlelerin afyonu dedigimiz din il kcagdan beri insanalri birlestirmek duzeni ve otoriteyi saglamak icin kullanilmis bir seydir

ummet mantigi hristiyanlardada vardir

milliyetcililik akimlarinindogdugu fransiz ihtilalinde ise hedef dindir
cunki monarchlar egemenligin kaynagini tanri olarak gosterir teee ilkcagdan beri ve tanri adina toplumu yonetirler

misirda firavun ayni zamanda tanrialrdan biridir
romada cumhuriyet sonra monarsi oturduktan sonra sezarlar jupiterin adina imparator oluyorlardi
sonraki donemde ise hristiyanligin yukselmesi ile papa kontrolu altina girmislerdir kaldiki katolik ulkelerin krallarinin taclarini bile papa takiyordu ve begenmedigi birinin kralligina itiraz ediyordu

ortodoks larda durum boyle olmasada gene egemenligin kaynagi tanriydi

islam dunyasinda ise peygamberin olumunden sonra develt baskani olsun diye secilen halifeler etkili olmustur ve tum muslumanalri tek devlet altinda birlestirme prensibini edinmislerdir

keza yavuz sultan selim in halifeligi ustune alma takintisininda sebebi budur cunki hilafet makamian sahip olursa kendini tum islam dunyasinin yoneticisi ilan edebilicek ve osmanli catisi altinda bunlari birlestirebilicektir

ancak osmanli ailesinin halifeligini sunni turkler disinda hickimse tanimaz kaldiki 1. dunya savasinin basidna yapilan cihat cagirisini iplememeyi gectim aksine osmanliya akrsi savasmislardir

fransiz ihtilali umemt felsefesi altinda toplumu yoneten ve yetkilerini dogsutan tanrini nsecimiyle aldiklarini iddea eden soylulara ve krallara akrsi yapilmisitr
ihtilal dine karsi yapilmistirda diyebiliriz
hatta ihtilalciler gregorien takvimin degsitirmekten dini arkaplani olan herseyi yasakliyip yoketmeye akdar goturmuslerdir isi
toplumu baglayan etken olan din ortadan kalkinca ona karsi milliyetcilik ortaya cikmistir

milliyetcilik din kavramini reddedip dini kisiye birakarak millet kavrami ustune yogunlasir ve genelde dinin aksine mileltin egemenligini savunur
egemenligin kaynagi soyut bir kavram olan tanri degil dis etkilere kapali ve elle tutulabilir olan millettir

ulkuculerin su anda amacsiz bir arac olmalarinin sebebi ise budur
ideolojik olarak neyi savunduklarinin farkina varamamislar adini koyamamislardir cunki
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
2-6-9-13-20-21. maddeler guzel maddeler arkasındayım gerisi biraz saçmalanmış.

said:
Kitlelerin afyonu dedigimiz din...

Ne dediğinin farkında mısın?Ne kadar saçma bir tabir bu boyle?

Bir yorum yazarken biraz daha dusunup yazmanı tavsiye ediyorum.En azından fikrini doğru düzgün ifade edene kadar yazma.
Sosyal ağlarda paylaş

pekı ne demek sence "kitlerin afyonu dındır"

kitleler soruşturmayı araayı care bulmayın din'in sunduğu sebeplerle bırakmazmı? bilgi edinmektense inanarak soru sormayı kesmezlermı?
Din kitlelerin afyonu değilmidir bu acıdan bakıldğında?

lütfen yazılanlara "böle şey sölenirmi ayıp ayıp" diye değil, fikir sunarak cevap verelim.
Sosyal ağlarda paylaş

nihal atsiz bazi fikirleri okunup incelenmesi gereken bi sahistir
ozellikle yazdigi kitaplardan bazilari gayet basarili ve turk tarihini orenmeye heves ettircek kitaplar
ama kendisi asiri kafaascidir komik derecede yorucu fikirlere sahiptir o ayri
ama turk nasyonelizmi ve irkciligi dendigi zaman turkiyede bir numara sahistir
cogu ulkucunun nefretinide bu sayede kazanmistir
sulandirilmis bir ummetcilik matalitesi yerine turk milliyetciligini savunur en onemli noktada asiri ataturkcudur

ha bu kafatasciligini irkciligini goz ardi etmemize iyi bi insan ve dusunur oldugunu gosterir mi
asla
sadece irkci o diye her dusuncesini kenara atmadan okumak gerekmektedir
Sosyal ağlarda paylaş

@Fortuna,
O soz Karl Marx'ın sozudur.

Wikiden alıntı:

said:
Religious suffering is, at one and the same time, the expression of real suffering and a protest against real suffering. Religion is the sigh of the oppressed creature, the heart of a heartless world, and the soul of soulless conditions. It is the opium of the people.

— (Contribution to the Critique of Hegel's Philosophy of Right)
Sosyal ağlarda paylaş

İster Karl söylesin,ister babam fark etmez.

Ateist olmak baska bir şey,hakaret etmek baska bir şey.

Edit:Ben kimseye karısmıyorum,inanıp inanmama meselesi zaten karışılacak birşey değil.Sadece adam gibi soylesin.Ben inanıyorum ve afyon oldugunu dusunmuyorum,afyon bir uyusturucudur.Dinin uyuşturmak gibi bir özelliği yok.Afyon kötü,oysa din insanı Allah'a ulaştırmayı amaçlar.(Tabii burda hangi din olduğu önemli Kızılderili dinlerinden vb. bahsetmiyorum.)Neyse sonuç olarak inanmassanız inanmayın ama inanlar için keş demeyin.

[ Mesaj 24 Haziran 2007, Pazar - 15:19 tarihinde, Fortuna tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Fortuna ne yazik ki biraz gec kaldin cunku Karl Marx denen amca komunism denince akla gelen ilk isim bu sozde en onemli sozudur.

Realigion is the opium of masses miydi ne idi.

Orda anlamadigin sey din afyondur esrardir demir, din topluluklarin uyusturucusudur yok edicisidir sakinlestirici ducsunceden uzaklastiricisidir diyor. cok unlu bi laftir ve cok yerde gecer

bu arada sozu nihal atsizin sanan arkadaslara selamimi iltir forumda bisi tartismadan 2 kelam kitap okulaiarini oneririm
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...