Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Medieval 2: Total War

LasT_SuRviVoR

Öne çıkan mesajlar

Med 2 için birlikleriniz ranklı ve en güçlü birimler olsun gerisi önemsiz, son adama kadar kalıp savaşırlar, çeşitli birim yapmak bile gerekli değil şehir savaşı hariç.

bkz ben, tüm dünyayı böyle ele geçirdim:

https://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q50/144/noring.jpg

ordunun başında general olmasına bile gerek yok lel.
Sosyal ağlarda paylaş

fil diyince aklıma geldi
şeyler varya, böyle kocaman ok atan aletler var. Hah onlardan kullanın timura karşı. Kale savunması çok etkili ama iş çığrından çıkarsa en iyisi bu

dünyanın yarısı ben İspanyol olarak almıştım, kalan yarısı timurdaydı. en son bıraktığımda

Haliyle alanda kapışmak gerekiyordu, o meretleri deneyip çok başarılı olmuştum,2-3 atıştan sonra zaten filler kafayı yiyip kendi askerlerini falan eziyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

fil diyince aklıma geldi
şeyler varya, böyle kocaman ok atan aletler var. Hah onlardan kullanın timura karşı. Kale savunması çok etkili ama iş çığrından çıkarsa en iyisi bu

dünyanın yarısı ben İspanyol olarak almıştım, kalan yarısı timurdaydı. en son bıraktığımda

Haliyle alanda kapışmak gerekiyordu, o meretleri deneyip çok başarılı olmuştum,2-3 atıştan sonra zaten filler kafayı yiyip kendi askerlerini falan eziyolar.

Bende bir tek ispanyollarla tüm dünyayı işgal etmiştim galiba. Haritanın köşesinde başlayınca işgal etmek daha kolay oluyor.

Ağır atlılar genelde filler dışında çoğu şeye karşı çok güçlü. Melee atlıların yanına atlardan ok atan elemanlardan alarak diziyordum orduları. Fillerin yanına girmek diye bir dünya yok zaten. Çok ot atıp harrass edeceksin. Frenzy'e girince onlar kendi ordularını dağıtıyor zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

dediğin doğru ama tam değil, o savaş da adamlar teker teker gelmiştir zaten şövalyeler çok güçlü eğer toplu halde denk ve az sayıda adama charge edersen.

papalık ful spearmanlı papal guard swiss guard falan 2+ artı ordusu oluyor diye hatırlıyorum onlar süvariye acımıyorlar tam takım gelirlerse

öte yandan açıkçası avrupalılar beni kanser etiği için yetersiz orduları ile ilk empire da falan doğu ile oynadım birazda ing. ve danimarka

benim yaptığım türkler ile öne spearman arkaya okçu kanatlara sipahi...

okçular menzili uzun, crossbovdan çok hızlılar, kendi başlrınada savaşabiliyorlar, gelen adamı spearlar durduyor sonra kanatlardan atları sokunca rahmetli

siphai ucuz ve hızlı bir atlı ana kuvvet olmadı için işini yapıyor ama tek başına kullanmak için yetersiz zaten ucuz bir asker, attan indirince de iyi bir bilik oluyor.

ama dediği gibi bunlar tırı vırı işler o kadar ayrıntılı bir şeyler yapmana gerek yok çoğu zaman...

ilk medival ne güzel...
Sosyal ağlarda paylaş

Norak said:

Med 2 için birlikleriniz ranklı ve en güçlü birimler olsun gerisi önemsiz, son adama kadar kalıp savaşırlar, çeşitli birim yapmak bile gerekli değil şehir savaşı hariç.

bkz ben, tüm dünyayı böyle ele geçirdim:

https://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q50/144/noring.jpg

ordunun başında general olmasına bile gerek yok lel.

Stratejik derinliğine hayran kaldım.
Sosyal ağlarda paylaş

Orduyu full atlı yapınca haritada hızlı da ilerliyorlar. Genelde bende öyle yapıyordum. Cephenin ortasında bir yerde yedek ağır infantry, mancınık falan olan bir ordum oluyordu. Sonra gelen düşmana bakıyorsun işte. Gerekirse yedek ordudan destek veriyorsun. Bir süre sonra her üniteyi ağıra upgradeleyince moğol dışında her şey kolay oluyordu evet.

Bir kere (balkanlarda bir yer sanırım) hem haçlı işgalinin hem cihatın hedefiydi. O bölgeyi savunayım diye seviye atlatmadığım ordu, ajan, diplomat falan kalmamıştı hehe.
Sosyal ağlarda paylaş

derinliğe gerek yok abi o oyunda, en güçlü birimler atlı ağır şövalye guildleri templar/hospitaller vs biraz rank kazandırıp bas yolla ezip geçiyor herşeyi resimdeki gibi :)

papayada para yedirin biraz hep sizin tarafta olsun :p

neyseki sonraki oyunlarda shogun2 rome2 vs düzelttiler acık da o kadar atlı birimler>all olmuyor sdf, med3 çıkarsa gerçi gene böyle olure muhtemelen
Sosyal ağlarda paylaş

Norak said:

derinliğe gerek yok abi o oyunda, en güçlü birimler atlı ağır şövalye guildleri templar/hospitaller vs biraz rank kazandırıp bas yolla ezip geçiyor herşeyi resimdeki gibi :)

papayada para yedirin biraz hep sizin tarafta olsun :p

neyseki sonraki oyunlarda shogun2 rome2 vs düzelttiler acık da o kadar atlı birimler>all olmuyor sdf, med3 çıkarsa gerçi gene böyle olure muhtemelen

yok ya bu oyun çok bozuk, sırf süvari hücumu üzerinde durdukları için öyle oldu, s2 okçular güçlüydü, r2 dede piayadeler, her seferinde bir şeyleri abartıyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

birde avrupalılar ile oynamak çok sıkıcı,

gerçi süvari konusunda adamları eleştiryoruz ama adamlar swiss lere ve osmanlıya gelene kadar şövalyeler ile hekesi tokatlamış zaten, hatta biraz kafaları çalışsa osmanlıyı da tokatlayacaklardı ama yetemdiler, ha birde ingilizler var ama o vaka farklı
Sosyal ağlarda paylaş

dönem ile sorunuz yoksa r2 ve düzgün bir mod

benim gözlerim ışıladamıştı, sevinçten ağlayacaktım, çok güzel oluyor oyun,

ha birde, "atlar çok güçlü" "okçular çok güçlü" diye ağladığımız için r2 de adamlar ikisinide güçsüz yaptılar çok saçma oldu oyun adamların ayarı da yok
Sosyal ağlarda paylaş

very heavy biriklerin zayıf olması saçma olur zaten anca o birimin counter ı (at/mızrak vb) karşısında bir zayıflığı olması mantıklı

ha çok güçlüyseniz oyun içi sistemleri kullanarak balance yapmak lazım,

mesela ben o haritada ingilteyeyim, okçular güçlü atlı birimler zayıf. üstelik guild ordular da baya pahalıydı, düzgün ekonomi lazım. crusade e katılmak guildlerin gelmesi için belli şeyleri yapmak gerekiyordu adam gibi olması için baya zaman geçiyordu herşeyin, ama tüm ordum atlı nerdeye sdf.

aynı şekilde shogun2 da tüm ordum (son dlc hariç) sayıca az olan ve pahalı olan monk ordularıydı ülkemde denizde güçlü karada zayıftı lel.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu oyunda hep derebeyi taktiğiyle oynuyorum. Dışarıda hiç ordu yok. Tüm ordular ballista towerlı şehirler yahut 3 duvarlı kalelerde oluyor. Yani dışarıda adam tut, geçitleri kapatıp savaşsınlar ondan sonra şehre geri sok retrain yapla uğraşamıyorum zor geliyor bana lol. Bu sefer de kuşatma savaşları sıkmaya başlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

moğollar hariç şehrimi ciddi kuşatma altında olduğu bir zaman hatırlamıyor... devamlı saldırın daha zevkli.

ayrıca zaten avrupalılar ile oynuyorsanız süvari yapmaktan başka ilgi çekici yanları yok, ingilziler hariç, öne bilmen arkaya logbow, almanlarda bu tarz bir diziliş için belki pikeman, arkebüz
Sosyal ağlarda paylaş

Pikeman + arkebüz tarihsel bir gerçeklik aslında. O dönem sanırım ilk önce İspanyollar kullanıp inanılmaz başarı sağlamış. Neyse efendim aynısını oyunda deneyeyim dedim ama rezil tüfekçiler bir türlü ateş etmediğinden dismountedler gelip çatır çutur kesti benim adamları ve daha da kullanmadım.

Ama bir keresinde Osmanlı ile oynarken en ön saflara kazıklı yeniçeri okçusu hemen arkasına da yeniçeri tüfekçisi koymuştum. Karşımdaki Danimarka rönesans ordusu bana yaklaşamamıştı bile. Rezil rüsva olup kaçmışlardı.
Sosyal ağlarda paylaş

tüfekçi derken iki çeşit var avrupada, musket ve arkebüz, ikisinin davranışları farklı ve okçu gibi arkadan atamıyorlar.

ispnayolların yaptığı -tercio-

kabaca şu şekilde oluyor, http://crossfireamersfoort.files.wordpress.com/2012/07/nrdlingenterciotorralto.jpg
http://historywarsweapons.com/wp-content/uploads/image/Tercio_Spanish.JPG
http://www.grandesbatallas.es/objetos/PAVIA%20soldados%20del%20tercio.jpg
http://www.soldatinionline.it/1_gallerie/daikaigan/rocroicom/musketeer%20Tercio.jpg
http://forum.milua.org/archive/TactiqueUk_data/Escadron1600.jpg
http://forum.milua.org/archive/TactiqueUk.htm

bunun amacı yürüyen kaleler oluşturmak, polonyalılar at arabaları devirip savunma düzenekleri oluşturarak süvarileri durdurarak baya başarılar elde etiler.

herkesin ağır süvariye ve ilkel piyadeye yatırım yaptığı yerde ispanyollar bunlarla uğraşmanın kazancını senelerce yemişler, hollandalılar ve isveçliler "modern tüfek" taktiklerini geliştirene kadar

savunma olarak pikmen, aralarına ağır tüfekler, daha yakına gelebilen olursa, kılıç ve kalkanlı piyade, dört köşede hafif tüfekliler...

oyunda ise, tüfeklileri pike ın önüne dizip biraz ateş etikten sonra geri çekip kanatlara getirip yanlardan ateş ettirilebilinir, pike tutacaktır.

s2 ilk çıktığında şu tarz manevralar yapamıyordum, resmen sinir olmuştum adamlar daha kanatlara varmadan göbek kaçmaya başlıyordu, üstelik hat savaşında iken ve yari asugari vs yarı asugari iken, bende başlarım düzenize diyerek 3 tane asugari ordusu ile otomatik yaparak gidiyordum. çok sorunlu yönleri vardı oyunun bence, ortaçağ japonyasında savaşıyoruz ve samuray kullanmadan oyunu bitiriyorum niye 3 tane samuraya bakmak ekonomiyi çökeriyor ve 6 tane asugariyide yenemiyorlar böyle abest bir durum...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...