Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Erasmus

Penthesilea

Öne çıkan mesajlar

o değil de , bugün 5 yıl türkiyede gs. lisesinde okumuş bi fransız kız bana karşı ermeni soykırımını kabul edin diye baskı yaptı, 10 dakka anlattım olayı, ikna olmadım dedi, e normal istemeyen olmaz siz ve ermeniler gibi dedim, o da ayın şekilde siz gibi dedi, doğru dedim. sora dank etti,
meydan okuyorum, ermeni soykırımını tr'ye kabul ettirmeye çalışıp sırf toprak, para ve çeşitli çıkar kazanmaya çalışan fransızlar başta avrupa ülkeleri ve ermenilere, yiosa alın lan istediğinizi, a. koyarım alayınızın. şerefsizler.
ayrıca, tarih, tarihçilerin işidir, hükümetlerin ve alakasız malların değil.
fransızlar dallama ayrıca genel ama bu.

[ Mesaj 23 February 2007, Friday - 03:57 tarihinde, Sly-One tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Seneye bende gitmeyi düşünüyorum. Henüz detaylı bir araştırma yapamadım ama sound tech okuyorum,3.40küsür ortalama ve 3 dilim var :) Para biriktirmeye de başladım ufak ufak.Asıl gönlümde yatan yer iskandinav ülkeleri ama 2. ana dilim Almanca olduğundan Almanyayı düşünüyordum açıkcası. Gerçi İngilizceyle de aram oldukça iyi,problem olmaz. Neyse bu mevzuyu henüz netleştiremedim :) Yıllarca Almanya'da da yaşadım ama neden Almanya'ya gelmeyin dendiğini pek anlıyamadım. Biraz detay vermek mümkün olabilirmi acaba?

Almanya ile ilgili dil olayında,yine İngilizcenin çokça bilindiğini söyleyebilirim. Hatta öyleki, bazı talk showlarda tamamiyle İngilizce espiriler dönüyor. Yani belli bir eşiğin çok üstündeler. Dil yapısından ötürü çokta güzel konuşurlar. Zaten Berlin'in Türkiye'nin en büyük 4. şehri olduğunu göz önüne alırsak,Türkçe bile tek başına yeterli olabilir :)
Sosyal ağlarda paylaş

inf kim almanyaya gitme diosa ingilizce bilmiolar zorluk çekersin ws. den dolayı değil, erasmus için doğru seçenek olmayacağındandır. zaten yaşamışsın orda o kadar, pek bi eğlencesi yok o kadar aksiyonu yok yani? 6 dan sora in cin top oynuo sokaklarda. hem zaten dili de biliosun, gitsene başka dil öğrenebileceğin bi ülkeye..
Sosyal ağlarda paylaş

Almanya,Avusturya gibi ülkelerde çok ağır bir eğitim var gerçekten,bir müddet orda okumuş biri olarak bunu çok iyi biliyorum :) Ama yeni dil öğrenmek gibi bir isteğim yok açıkcası. Zaten mesleğim gereği,kişisel ihtiyaçlarım dışında bir işe yarayacağı yok bunların.

Neyse bakalım,1 sene içinde biraz daha şekillenir düşüncelerim. Dediğim gibi,henüz çok detaylı bir araştırma yapamadım.

edit: Pardon aksyon kısmını atlamışım,Aksyon.. aksyon olur canım :) Sokakta değil,evde olur :P

[ Mesaj 23 February 2007, Friday - 10:58 tarihinde, inf tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

akademik bişi istiyorsan dusunme gel almanyaya.
ama ben hep soyluyorum,ufak sehrıne gelmeyin almanyanın.
geliceksen mutlaka buyuk bi sehir olsun.
ya ben kac senedir surdayim 300 bin nufusu var sehrin.bir gun dogru durust yemek yiyebildigimi hatirlamiyorum disarda.
sosyal yasamını gectim, yemek yemek bile sorun yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Almanya'nın küçük şehirleri köy gibi. Eğer İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden geliyorsanız alışmanız çok zor. Sosyal hayat çok kısıtlı. Bizim evin önünden 15 dakikada bir otobüs geçiyor neyse ki, ama şehrin bazı yerlerinde bu yarım saate hatta bir saate kadar çıkabiliyor. Akşam 9'dan sonra otobüs yok. Cuma ve cumartesi geceleri gece otobüsleri var onlar da gece 1'den 4'e kadar saat başı geçiyor.

Şehir ufacık olmasına rağmen aradadığınız her şeyi limitli olsa da bulabiliyorsunuz aslında. Yani bir iki sinema var, bir kaç barı diskosu var vs. Hatta Türkiye'nin bir çok büyük şehrinde bulamayacağınız şeyleri de rahat bulabiliyorsunuz. Gothic, erotik, frp dükkanları bile dolu.

Ama çeşit sıkıntısı oluyor. Ne bileyim aradığım bilgisayar, elektronik parçalarını bulamıyorum. Gitar bakmak istesem gidebileceğim 2 dükkan var, adamlar bıktı benden zaten beni denemediğim gitar kalmadı. Sonuçta genelde ihtiyaçlarımı internetten karşılıyorum 2-3 günde elime ulaşıyor o bakımdan sorun yok. Şehirde gidebileceğiniz bir kaç yer var..

Kısacası Almanya'daki eğitimin zorluğundan, insanların soğukluğundan, Türk'lere olan iğrenç önyargılardan çekinmiyorsanız ve gelmek istiyorsanız büyük şehirlere gelin. Ama gelmek istiyorsanız gerçekten iyi bir akademik eğitim almak istediğinizden emin olun. Çünkü gelip de geyik yapılacak bir yer değil pek burası. Eğlenmek gezmek tozmak istiyorsanız balkanlara gidin derim.
Sosyal ağlarda paylaş

(almanya ufak sehir)
ya sehrin dolasilcak tek bi caddesi var boylu boyunca mesela benım kaldigim. bilen bilir izmirin kibris sehitlerini dusun. orasi.
sonra sehir bitiyor.

bugun hesapladim hayatimin 7 ayi kutuphanede geciyor mesela.7 ay sinav mi olur kardesim ya.bide tatillerde.
artik okulu yakma duzeyine geldik hehe

dipnot: erassmusla gelenlere hocalar falan kıyak geciyor buarada,bir cogu cok rahat takiliyor.bu soylediklerim normal okuyanlar icin. kılız biz hatta cogu(hepsine degil) erasmuscuya ama slyla pent duymasin.

[ Mesaj 24 February 2007, Saturday - 12:44 tarihinde, GEd tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...