Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Erasmus

Penthesilea

Öne çıkan mesajlar

Erasmus ben de istiyorum ama ortalamam istemiyor, 1.60 küsürlere zar zor çıkarabildim kendisini.
1,5 sene içinde 3 küsürlere çıkarsa gitmek istiyorum 3. sınıfta, tabi sınıfı da geçmem gerekiyor =)
Hukukçulara Finlandiya falan var sanırım iskandinav ülkelerinden, olursa orası olsun. Norveç veya İsveç te olabilir tabi (daha güzel olur hatta).
Aslında deniz hukuku isteyen bir bünyenin İngiltere'ye ya da Almanya'ya gitmesi gerekiyor, o da var. Daha iyi olur yani =).

Neyse 1,5 sene biçtim kendime, 1,5 sene sonra bakarım.
Sosyal ağlarda paylaş

yüksek lisans yapan çok insan var burda erasmus, daha rahat oluyor.
etkili kriterler ortalama %50, dil %45, ve mülakat %5-10 civarında. kontenjan ve o tarz bilgileri üniversitenin erasmus ile ilgili sitesinden ya da ilgili bürosundan öğrenmen lazım.
makinacıyım ben de, mekatroniğe geldim değişiklik olsun diye, süper oldu. yüksekte zor olabilir tabi.

[ Mesaj 18 February 2007, Sunday - 06:51 tarihinde, Sly-One tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

almanyaya gelmeyinde erasmusla.
2yildir var bu erasmus olayi her yil gelio birileri.
bizim evinde bir odasi erasmus odasi oldu. her yil veriyoruz bir erasmuscuya.
ama sakın almanyaya gelmeyin gelirsenizde 3milyon ve uzeri nufuslu bir sehre gelin.
sonra erasmuscu genclerin aglamalarini dinlemek beni yoruyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hadi ben danışayım Penth'e bari de konu boşa gitmesin. Ben Almanya'da 2 senedir computer science okuyorum. Hatırladığım kadarıyla sen de bilgisayarla ilgili bir şeyler okuyorsun.

* Okulda ECTS (European Credit Transfer System) kullanılıyor mu?

* Sadece İngilizceyle (Almancam da var haliyle) rahat okunabilir mi? Avrupa'da da bazı üniversiteler, "dersler ingilizce" demelerine rağmen ingilizceyi bırakıp kendi dillerinde yapıyormuş dersleri.

* İngilizce seviyeleri nasıl? İngilizcemi geliştireyim derken, Turkish English ile gidip Swedish English ile geri gelmiyeyim. :D

* Okul eğitim açısından nasıl? Türkiye'ye göre kıyaslama yapabilirsen falan süper olur.

* Erasmus'un karşıladığı masraflar dışında, geçinmek için aylık ne kadar papel gerekir? Hayat pahalı mı?

* Hatunlar hakkaten güzel mi?

Arkası sonra.. Teşkürler şimdiden.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu sene için düşünüyodum, hukuk için en çok seçenek hollanda da var. Babamda hayatta seni hollandaya göndermem dedi yalan oldu =) Zaten hukuk öğrencisi olarak gidersen orada okduğun hiç 1 ders sayilmiyo. Yani oraya gidip tüm derslerden a getirmekle, hepsinden kalmanin 1 farki yok. O yüzden gereksiz.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Hadi ben danışayım Penth'e bari de konu boşa gitmesin. Ben Almanya'da 2 senedir computer science okuyorum. Hatırladığım kadarıyla sen de bilgisayarla ilgili bir şeyler okuyorsun.

Evet ben de CS okuyorum

said:
* Okulda ECTS (European Credit Transfer System) kullanılıyor mu?

Tabi, Erasmus anlasmasi olan tum okullarda kullanilmak zorunda zaten.

said:
* Sadece İngilizceyle (Almancam da var haliyle) rahat okunabilir mi? Avrupa'da da bazı üniversiteler, "dersler ingilizce" demelerine rağmen ingilizceyi bırakıp kendi dillerinde yapıyormuş dersleri.

Yok, Ingilizce dersler Ingilizce ilk olarak onu merak etme, cunku Isvecli'den cok yabanci var derslerde, ozellikle Uzak Dogulu. Burasi baya unlu bi okul Iskandinavya'nin ilk universitesi oldugundan falan, baya gelen var disardan.
Isvec genel olarak harika Ingilizce acisindan. Yoldaki belediye gorevlisiyle bile cok rahat Ingilizce konusabiliyorsun. Zorunlu egitimin bir parcasi Ingilizce, ayrica televizyonda her turlu dizi ve film orjinal dilinde, alt yazi ile gosteriliyor falan, ondan halk cok iyi Ingilizce konusuyor.

said:
* İngilizce seviyeleri nasıl? İngilizcemi geliştireyim derken, Turkish English ile gidip Swedish English ile geri gelmiyeyim. :D

Yukarda da anlattigim gibi gayet iyi, ozellikle konusma konusunda, ona egilmisler cunku. Yazarken falan grammer hatalari yapabiliyorlar ama konusmalari cok iyi.
Almanca'da bildiginden Isvecceyi cok rahat ogrenirsin ayrica. Benim kurs sali gunu basliyor ama burada 1 ayda bile Ingilizce + 3 yillik Almancamin yardimiyla baya birseyi anlayabiliyorum, zira kelimeler germen kokenli, cumle kurulumu da Ingilizce'nin aynisi.

said:
* Okul eğitim açısından nasıl? Türkiye'ye göre kıyaslama yapabilirsen falan süper olur.

Uppsala Universitesi'ni soruyorsan, 1477'de kurulmus, cok koklu bir okul, Iskandinavya'nin en eski okulu, Avrupa'da da ilklerden biridir. Ilk 500 universitede 60.ydi gecen sene bu sene kacinci bilmiyorum. Linneus, Celcius, Angstorm falan bu universiteden hep.
Buraya gelmek istiyorsan Wikipedia'da bak okula. Bir de
Bir kere her tarafi exchange ve yabanci ogrenci okulun, ondan egitim Isvec odakli degil, ki bu da bizim icin guzel birsey.
Periyod sistemi var, fall, spring ve summer termleri var, her biri 2 ser periyod. Dersleri periyodlar icinde bitiriyorsun. Yani bir periyodda 2 ders aliyorsun, 1,5 ayda finalini falan da olup bitiriyorsun 2 dersi de, daha az derse daha cok yogunlasiyorsun yani.
Egitim sistemi turkiye'dekinden cok farkli, dersler cok rahat onu cok yadirgadim ben. Yani sana odev, proje falan verip saliyolar seni, temel kurslari da veriyorlar, arastirma vs. sana kaliyor. Turkiye'de fazla lineer ve ezberci bi egitimimiz var, ben de biraz fazla alismisim sanirim.

said:
* Erasmus'un karşıladığı masraflar dışında, geçinmek için aylık ne kadar papel gerekir? Hayat pahalı mı?

Erasmus sadece ayda 550 euro veriyor.
Isvec acaip pahali. Tabi harcamalarini kismanin bircok yolu var da, ben soyle yasadim bak 24 Ocak'tan beri ( 5 SEK = 1 YTL, oyle hesap et) : pazar pazartesi haric her gece bir klupte veya nationdaydim, genelde her gun bir ogun odada kendim hazir yemekle veya yaptigim ufak yemeklerle, diger ogunu de disarida yedim.
Ulasim karti icin 475 SEK verdim. 50 gecislik, bir gectikten sonra 1.5 saat icindeki gecislerinden kredi dusmuyor aktarmalilarda falan. O bitti cok gezdigimden (ileride duser bu tabi deli gibi sehri geziyordum bi ara) 2 gun once bi 400 SEKlik daha aldim, 75 SEK depozitosuydu kartin ondan 475 verdim ilk seferinde.
Bir sefer IKEA'dan genel oda alisverisi yaptim 600 SEK lik, hali nevresim vs.
Icki ve tuketim gideri ne kadar verdim bilmiyorum da bircok defa supermarketlerden 150 ila 350 SEK arasi degisen alisverisler yaptim, cok yaptim hatta bunlardan. Icki inanilmaz pahali zaten, gelecek olursan duty free'den 3-4 sise vodka yuklenmeni tavsiye ediyorum. Sozde kendi uretimleri Absolut Turkiye fiyatindan biraz daha pahali. Zaten 3.5% uzeri alkollu her sey devlet tekelinde, Systembolaget diye icinde dunyanin her turlu ickisini bulabilecegin dev magazalardan aliyorsun ickini eger 3.5% uzeri istiyorsan. Kotu, cunku supermarketten 3.5% luk bira veya cider almak bayiyor, ama iyi yani da 11% lik bira, 7% lik cider veya raki alma gibi sanslarin oluyor girdigin systembolagetten. Hatta thujon icermeyen Absinthler bile var.
McDonalds - Burger King'de Double Cheeseburger menu 39 SEK, big mac ayarindakiler 52-55 SEK. Kebapcilar da yaklasik ayni oranda. Pizzacilara da yaklasik 70-75 SEK veriyorsun bir ogun icin.
Sac trasi : En ucuz ve asiir dandigi 150 SEK, sehire gidersen ortama 350 - 450 SEK. Evet bu oha. Sukur daha olmadim.
Kiraya ayda 3000 SEK veriyorum, 1.5 aylik kirayi direk yatirdim o da 4500 SEK iste.
Banka hesabi, abik, gubik, nation uyeligi (415 SEK) derken iyice girdi.
Turkiye'de de cok harcardim yani de, iste 3.5 haftada kira dahil 5700 SEK + 650 Euro harcamisim, ve simdi yazarken de kendi kendime oha diyorum buradan.

Yani sozun ozu, icinde patliyor, evet.

said:
* Hatunlar hakkaten güzel mi?

Hem de ne guzel var ya. Ve isin guzeli bunun farkinda degiller.

Biz bizeyiz nasil olsa : ) Exchange hatunlar direk sevismeye geliyor zaten, cepte diye bakabilirsin onlara : P Ulkesine gore baya guzelleri de oluyor.
Eger gelecek olursan eve degil, yurda cik. Flogsta diye bir yurtta kaliyoruz burada, 10.000 ogrencilik bir yerlesim birimi. Koridor partileri, sauna partileri (binanin en ust kati full sauna), her aksam 10.00 da geleneksel pencereden cikip ciglik atma falan cok ilginc ve eglenceli bi yer. Hem Isvecli hem exchangeler var.
Da, iste Turkiye'de oha ne guzelmis diyecegin exchange kiza, bir yerden sonra bakmamaya basliyorsun Isvecliler sebebiyle. Aglatiyorlar yani boyle bir guzellik yok ve isin guzeli farkinda degiller. Cidden abartmiyorum, 2-3 McDonalds, Burger King subesiyle Turkiye'de ajanslara cok rahat manken cikarirsin.
Ayrica cok rahatlar kizlar, bir de ilgini ceker mi bilmiyorum da default olarak biseksuellige egilimli geliyorlar, gece klubunde opustugun kiz donup beraber geldigi kiz arkadasini opebiliyor :)
Baya memnunum ben her acidan hayatimdan burada, cennette gibiyim valla. O bana laf atan Sly'da exchange de long-distance yurutmeye calismis bi adam, dinlememek lazim onu pek satasicak illa :)

[ Mesaj 18 February 2007, Sunday - 22:38 tarihinde, Penthesilea tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Haha gelin gelin, yer yatagi yapariz bi tane oda genis : ) Gezdiririm hem Uppsala'yi falan, zaman olarak uyarsa Stockholm yapariz ayrica. Da kendi sagliginiz acisindan baharda oneriyorum.

Can, olm bu haftasonu Vasteras'tan arkadaslar geliyor, sonraki haftaya gelmezsen yer problemi cekebiliriz, 3 kisi geliyolar cunku biz de 3 kisiyiz burda, biri kiz sadece bi de senle ayni yataga erkek de denk gelebilir yani aman diyim ondan :D

[ Mesaj 18 February 2007, Sunday - 22:50 tarihinde, Penthesilea tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi ben iri olduumdan en ufak olanla aynı yatağa denk gelmem daha mantıklı. hem erkekler aynı şehirden kardeş kardeş uyurlar. hehe, bakalım şu proje raporu işimi bi halledeyim. ders alacam bi de sorasında.. ayrıca burda türk berbere saç traşı 10 euro fıstık gibi de kesiyo. haha
Sosyal ağlarda paylaş

Evet Villians ile msnden surekli konusuyoruz zaten, komsu sayiliriz sonucta : P

Burada butun marketler, kebapcilar ve pizzacilar Kurt veya Turk zaten. Acaip kalabalik Kurt nufusu var, ara sira Turkler de cikiyor dedigim gibi marketlerden.
Yani herhangi bir kebapciya girdiginizde Ingilizce menu tarif etmek yerine "Usta turkce biliyon di mi?" diye girmeniz yeterli, bir sefer haric hepsinde tuttu, tutmayan adam da Iranli cikti, Turk oldugumuzu duyunca 80 defa "Sen yahsisin? eheheh" diye sempatiklik kasti falan :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...