Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

memo all star !!!

yeahh1986

Öne çıkan mesajlar

Yılmaz Özdil'in Sabah'ta bugün yazdığı yazı. ben çok beğendim

said:
Fatma...

2'nci Dünya Savaşı yılları...
Gamalı haç, veba gibi sarıyor Avrupa'yı... Rus topraklarına dalıyor. Bugünkü Ukrayna'ya geliyor Alman tankları... Ve, yakaladıkları 300 genç kızı, çırılçıplak soyarak, tıkıyorlar vagonlara... Nereye? Polonya'ya...
Ölüm kamplarına.
Kızlardan biri, Pavlina... 15 yaşında.
Babacığını 4 yaşında kaybetmiş. Çünkü Bolşevikler, ailesini Urallardan sürerken, yolda can vermiş... Kalp hastası anacığıyla yaşam mücadelesi verirken, koparıp alıyor Naziler.
Geliyorlar Polonya'ya.
Kulaktan kulağa hep aynı cümle, "gaz verip, öldürecekler... " Titriyor insancıklar. Ama o da ne? Tekrar trene bindiriyorlar. Avusturya... Bugün Türkiye'de çok tutulan, ünlü bir Alman markasının fabrikasında çalıştırıyorlar.
20 saat iş, 4 saat uyku, kuru ekmek.
3 yıl. Gün geliyor, savaş bitiyor.
Tam "kurtulduk" derken, anlaşılıyor ki, çile bitmemiş... Amerikalılar, esir kızları, Ruslara teslim ediyor. Rus, gaddar. Yine kamp, yine tel örgü... Pavlina, kaçıyor. Dere tepe... Bir başka kampa geliyor. Amerikalıların... Oraya sığınıyor. Amerikalılar, onları yine trene bindiriyor... İtalya'ya, Roma'ya getiriyor.
Bu kampta, Naziler tarafından esir alınan Kafkas Türkleri var... Orada tanışıyor Süleyman'la... Dağıstanlı güreşçi... Âşık oluyor.
Olunmayacak gibi değil; Şeyh Şamil'in soyundan gelen Süleyman, kapı gibi.
O da tutuluyor Pavlina'ya, diyor ki, "Müslüman olup, benimle evlenir misin?"
Hemen kabul ediyor Pavlina. Nasıl etmesin... Öl dese, ölecek. O kadar seviyor.
Fatma adını alıyor Pavlina.
Uzatmayayım...
Türkiye'ye taşınıyorlar. Tuzla'ya.
Süleyman, yani Süleyman Baştimur, güreşe devam ediyor, Türkiye'ye Akdeniz Olimpiyatları başta olmak üzere, çok sayıda altın madalya kazandırıyor. Üç evlatları oluyor.
Biri, Nimet.

Şimdi, Nimet'i orada bırakalım... Bosna'ya uzanalım... Bir asır önce falan...
Bosna'da imamlık yapan Mehmet Bey, Anadolu'ya göç ediyor, Adapazarı'na... Oğlu var, Mahmut... Gönlünü Zehra'ya kaptırıyor. Evleniyorlar. Evlatları oluyor... Abdullah.

Gel zaman, git zaman...
Güreşçi Süleyman'ın kızı Nimet ile imam Mehmet'in torunu Abdullah, tanışıyor. İlk görüşte aşk denir ya, öyle... Evleniyorlar. Yalova'da. İki kız, bir erkek evlatları oluyor.
Erkek olanı, maaşallah...
63 santim doğuyor.
Karamürsel'de ABD'nin donanma üssü var o zamanlar... O üsteki Amerikalı doktora götürüyorlar, kontrol için... Diyor ki doktor, "bu çocuk, Amerikan standartlarının üzerinde büyüme gösterecek, aman iyi besleyin."
Zaten nasıl beslemeyeceksin? Adam doymuyor ki... Günde 4 litre süt içiyor!

O bebek, bugün, 2 metre 11 santim boyunda... 113 kilo.

O bebek, Mehmet Okur.

NBA'da şampiyon olmayı başaran "ilk ve tek Türk" olmakla yetinmedi... All Star denilen ve çok az insana nasip olan "dünyanın en iyi takımı"na seçilmeyi başaran "ilk ve tek" Türk oldu.

Bir ucu Bosna'da, bir ucu Kafkaslar'da... Rus sürgününü, Nazi işgalini, ölüm kamplarını yaşayan... Direnen... Hayattan, aşktan ve Türkiye'den ümidini kesmeyen bir ailenin, dünyanın zirvesine bayrağını dikmiş evladı o.

"Gurur duy Türkiye" diyemeyeceğim...
Çünkü daha 5 ay önce bu çocuğu, "vatan haini" ilan ettiler bu ülkede...
"Sakatım" dedi, "işte doktor raporum" dedi. "Defol" dediler. "Şımarmış bu" dediler. Milli takımdan kovdular!
Şimdi utanmadan, onun üzerinde emekleri olduğunu, Türkiye'nin gururu olduğunu yazıyorlar. Utanmadan.

Gurur duy Fatma...
Ne mutlu ki Mehmet'e senin gibi bir anneannesi var.
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.realgm.com/boards/viewtopic.php?t=620326&postdays=0&postorder=asc&start=12&sid=166f5a9f7a190494bf6fb8debd2fc5b5

Oha dedim böyle bi link buldum bi yerden. Adamlar tapmaya başlamış Mehmet Okur'a :D

Birde şöyle bişi var.
http://www.realgm.com/boards/viewtopic.php?t=622490&postdays=0&postorder=asc&start=12

[ Mesaj 15 February 2007, Thursday - 18:42 tarihinde, Catscratch tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

ama bu gavurlar da kafa yapmayı biliyolar arkadaş.

yukarıdaki linkler acaip bomba. uykum olmadığı bi zaman sonuna kadar okuyucam fekat şimdi bir iki şey yazayım oradan:

memo tarikatı kuruluyor (arena daki amca sesi çınladı kulaklarımda birden)
"Dont forget, we will all sleep in our cars, as that is the only way to get our hair to look like the almighty Memo!"

Meali: "unutmayın hepimiz arabalarda uyuyacağız, çünkü bu saçımızın memo haşmetlilerine benzemesi için tek yol."

sonra bi de şey vardı:

"suratlarımıza sanki maçtan beş dakika önce uyanmış ve sahaya çıkmış gibi bir ifade takınıcaz"

yarıldım.

yalnız mehmet okurun eşi yeliz okur a falan baya bi sulanılmış. hep beraber uçalım buradan tiii amerikaya kadar. görsünler türkün gücünü:D
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
memoya hep destek tam destek
milliyet sabah gibi gazetelerin int sayfalarında nzm memo haberi olsa hemen birsürü insan türk degil o, sevinmiyorum, mili takımı sattı diye papagan gibi her gun yazıyorlar.

bıktım böyle tiplerden adam orda gitmis türk kimligi ile takımının en skorer en istikrarlı oyuncusu olarak galibiyetten galibiyete kosuyor. kısa sürede bukadar buyuk basarılar kazanıyor, halan daha saçma sapan yorumlar yapanlar oluyor arkasından..

helal olsun memoya valla gururla izliyorum her gece sabahlamaktan uyku duzenim komple değişti :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...