Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elder Scrolls IV: Oblivion Announced

Gryphonheart

Öne çıkan mesajlar

Büyüler malesef pek detaylı değil. Bir kaç özellik var, bunları karıştırarak binlerce büyü koymuşlar. Kendi büyünüzü de yapabiliyorsunuz, ama yani ad&d büyülerini falan sevenlere göre çok basit.

Büyüler yapış şekillerine göre üçe ayrılıyorlar.
- on self
- on touch
- on target

on self:
Yaptığın büyü etkisi ya kendine etki ediyor (heal, buff vs) yada summon gibi genel büyüler.

on touch:

O sırada yakın mesafede kim varsa, ve kime bakıyorsanız büyünün merkezi o oluyor. Merkezi diyorum çünkü büyüler alan etkili de olabiliyor.

on target:
Bu da sanırım senin bahsettiğin "atılan büyü". Top atıyor gibi crosshair'in baktığı yöne doğru fırlatıyorsunuz. Yaratık o sırada koşuyorsa yanından geçip gidebiliyor. Çarptığı yer merkezi oluyor.

Alan etkili büyü görmedim aslında ben. Thief/Fighter türünde bir karakter yaptığım için büyüyle aram pek yok. Ana skill'lerin conjuration almıştım ama pişman oldum, manam yetmiyor hiç bir şeye. Genelde büyü olarak sırf heal yapıyorum. Ama oyunun ilerlerinde kendi büyünüzü yapabiliyorsunuz, orda büyü özelliklerinde alan etkisi de var.

Büyü üretirken ilk önce efekt seçiyorsunuz, sonra seçtiğiniz efektin özelliklerini ayarlıyorsunuz. İstediğiniz kadar efekt katabiliyorsunuz, büyünün manası ve istediği skill seviyesi artıyor, bir de üretmesi daha pahalı oluyor. Ayarlayabildiğiniz şeyler, hatırladığım kadarıyla:

büyünün gücü
Damage büyülerinde verilen damage, turn undead gibi büyülerde karşınızdaki yaratığın maximum level'ı falan

alan etkisi
Adından belli zaten, belli bir çapta etki ediyor.

büyünün süresi
Heal büyülerinde mesela 3 saniye boyunca her saniye 10 hp heal eden büyü yapabiliyorsunuz. Direk 30 hp veren büyüye göre daha az mana istiyor haliyle. Yada damage büyülerinde de dot denilen damage over time büyüleri yapabiliyorsunuz. Yada summon ettiğiniz yaratığın kalma süresi, görünmezlik büyülerinin dayanma süresi falan filan.

Yani aslında güzel bir olay. Tek kötü yani on target'larda pasta atar gibi yapılan büyüler. Fps oynamıyoruz ki şurda. Onun dışında mage oynayanlar güzel büyüler üretebilirler, mesela heal edip sonra seni görünmez yapan bir büyü hoş olurdu.

--

Sorular oldukça yanıtlarız biz, kalkıp bütün oyunu anlatmak kolay değil. Yalnız hiç sevmediğim bir noktaya deyineyim:

Yaratıkların gücünün sürekli size göre ayarlanması hoş olmamış. Sanırım bu morrowind'de de böyle ama onu da pek oynamadığım için bilmiyorum. Ama burda güçlenme hissini kesinlikle hissedemedim. Level 3'te bi yaratıkla nasıl savaşıyorsam, level 20'de aynı savaşıyorum. Bi dungeon yok ki karşıma kolay yaratıklar çıksın, çat çut kese kese gideyim. Yoook, mağarada troll çıkacaksa, hedehodo troll çıkıyor 2 metre, al başına belayı. Level 3'te karşınıza leather armor giymiş kıytırık bandit çıkıyorsa, level 20'de ebony armor giymiş eşşek gibi bandit çıkıyor. Sevmedim, olmamış. Tek gelişme duygusu yeni ekipman bulmak.

[ Mesaj 03 Nisan 2006, Pazartesi - 16:45 tarihinde, Mirage tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Grafikten bolca bahsedilmiş ama ses için fazla yorum yok. Ses durumu nedir?

Morrowind'de çarptığım her NPC'nin beni deli eden "Keep movin', Speak Outlander" gibi replikleri ve "cırk güm pat pat pat " şeklinde o kurtçukların neresinden çıkardıklarını dahayla anlıyamadığım sesleri var mı? Yoksa ses konusunda börtü böceğe ve kuşlara mı vermişler kendilerini mizansen için?

Ayrıca NPC'lerde diyaloglar tamamen sesli mi yoksa morrowind gibi mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Tamamen sesli morrowindden cok daha basarili o konuda ayrica radiant ai sayesinde genelde npc'ler kendi aralarinda farkli konular hakkinda konusuyorlar yanlarina geldiginiz zaman ise daha guler yuzluler yani cyrodiil atmosferi yakalanmis neredeyse butun npcler guler yuzlu sonucta adamlar empire'in gobeginde ferah icinde yasiyorlar vvardenfell gibi volkanin dibinde degiller

[ Mesaj 03 Nisan 2006, Pazartesi - 18:27 tarihinde, Sylian tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...