Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dahi Anlamındaki De Ayrı Yazılır

Mantar

Öne çıkan mesajlar

cumlenin anlamini yitirmeyen veya degistirmeyen dikkatsizlikler sanal alemde onemli degil bence de, o konuda size katiliyorum. cumleye kucuk harfle baslamak, "yapacagim" yerine "yapcam" falan demek sorun degil.

ama "de"leri "ki"leri "mi"leri yanlis kullanmak zaman zaman cumlenin anlamini bozuyo.
ornek:
o zaten senin ki.
o zaten seninki.
Sosyal ağlarda paylaş

yazılarımda bir tane bile hata görmedim? Gösterirmisin? pek dikkat etmem de'nin ayrı olup olmadığına, o kadar önemli değil sonuçta anlıyorum adamın ne demek istediğini. Önemli olan sanal alemde doğru yazışmak değil, önemli olan bu kuralları gerçekte düzgün kullanmaktır ki acaba sizler msn'de falan konuşurken böylesine dikkat ediyormusunuz(tabi ki etmiyorsunuz). Ha derseniz "ben pıroyum, dikkatli kullanıcıyım, tdk başımın tacı sanal anal dinlemem herşeye dikkat ederim"
boşuna kasıyorsunuz kendinizi.
Relax diyim ne diyim

Bu tür kurallara gerek yok yani forumlarda, birisiyle chatleşirken vs. oyunlarda gerek yok.
Bir dilekçe yazcaksın mesela ha tamam uygula.
Bir yazı yazıyorsun herkesin okuyacağı önemli bir yazı(komposizyon vs.) uygula tamam.

Bunlar için uygulanır fakat böyle abuksubuk işler için yok forumlarda dikkat edilmiyor gibisinden gereksiz şeyler kasmayın boşuna. Sonuçta sanal ortamın diğer bir özelliği ise "serbestlik"tir. Bu yüzden sizlere rapor olarak relax, dont do it şarkısını öneriyorum

[ Mesaj 14 March 2007, Wednesday - 11:25 tarihinde, Masteis tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

abi şimdi imla hatası derken çok farklı boyutlarda işin içine giriyor.

Benim kastım şu DE 'nin ayrı yazılması.

Elbette kelimeleri doğru yazmak önemli ki çok önem veririm buna.

$ l33t gibilere zaten uyuz olurum onu geçiyorum işte çoğu zaman Z yerine S kullanmak, S, Ş yerine $ gibi şeyler kullanmak.

"abi naağşlksın"(<< abi nasılsın) gibi şeylere dikkat etmek her zaman için önemlide.

DE ha ayrı ha ayrı değil. ona dikkat etmiyorum böyle ortamlarda
Sosyal ağlarda paylaş

de nin nasıl kullanıldığını bilseydin seni de (senide değil) ratsız ederdi bu durum. ama kendi hatalarını da göremediğine göre bilmiyorsun ya da kendin de söylediğin gibi önemsemiyorsun.

ee o s yerine $, z yerine s, i yerine ı yazanlara da uyuz olma hakkına sahip değilsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Kuralları biliyorum evet fakat beni ratsız etmezdi, etmiyorda. Hiç bir hata yapmamışım yazılarımda nedense? Yapsamda sizlere ne? İstediğim gibi yazarım anlayan anlıyor. Emin ol tdk kurallarını senden iyi biliyorum.

Ayriette istediğim insana uyuz olabilirim; ister sana, ister bakkalın oğluna kim olursa olsun bu hakka sahibim. Böyle bir özgürlüğe sahibim bunada kimse karışamaz.

İster "sendede" yazlar isterseler "sende de" yazarlar. Ayrı yazmış yada yazmamış buna asıl sizler karışamazsınız, asıl buna hakkınız yok.

Daha çok konuşma istersen bu olay burda kapansın, herkes istediği gibi yazmakta özgür. İster uyuz ol ister olma fakat karışamazsın.

gl hf

[ Mesaj 14 March 2007, Wednesday - 19:10 tarihinde, Masteis tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Kuralları biliyorum evet fakat beni ratsız etmezdi, etmiyorda. Hiç bir hata yapmamışım yazılarımda nedense? Yapsamda sizlere ne?

Bunları büyük ihtimalle bilerek yapmışsındır. Ama bu tür hatalar beni rahatsız ediyor mesela. Doğru yazsın diye kimseyi zorlayamayız. Ama doğru şekilde yazmak varken neden inatla yanlışını yazalım ki inatla?

Ben Türkçe uzmanı değilim, benim de bir çok yanlışım olabilir. Ama bazı hatalar o kadar göze batıyor, o kadar rahatsız ediyor ki; okumakta zorlanıyorum. Hatta bir çok yazıyı sırf bu yüzden atlayıp geçtiğim oluyor.

Büyük küçük harf kuralları, noktalama işaretleri, eklerin yazılış şekilleri ve benzeri kurallar süs olsun diye kafadan uydurulmamış. Okumayı kolaylaştırıyor bütün bunlar. Hatta üşenmedim uğraştım. Ne için mi? Açın spoiler'ı bakın ne için.

[spo]bunları büyük ihtimalle bilerek yapmışsındır. ama butür hatalar beni rahatsız ediyor mesela. doğru yazsın diye kimseyi zorlayamayız. ama doğru şekilde yazmak varken neden inatla yanlışını yazalımki inatla. ben türkçe uzmanı değilim benimde birçok yanlışım olabilir. ama bazı hatalar o kadar göze batıyor o kadar rahatsız ediyorki okumakda zorlanıyorum. hatta birçok yazıyı sırf bu yüzden atlayıp geçtiğim oluyor. büyük küçük harf kuralları noktalama işaretleri eklerin yazılış şekilleri ve benzeri kurallar süs olsun diye kafadan uydurulmamış. okumayı kolaylaştırıyor bütün bunlar. hatta üşenmedim uğraştım ne içinmi? açın spoilerı bakın ne için.[/spo]
Sosyal ağlarda paylaş

Üzgünüm bunlar rahatsız olanların sorunu.
Noktadan sonra büyük yazılmayan harflere birisi uyuz oluyorsa onun keyfi için yapabileceğim birşey yok.
Ne yazık ki BöYlEdE yazılır, boyl3d3 yazılır ve buna kimsede(yanda ki denin ayrılmaması) karışamaz, kişi istediği gibi yazar. Ha tabi karışmıyorsunuz tamam fakat bunu gene dile getirmek saçma.

"Abi bak adamlar böyle böyle demiş site açma olaylarına falan akmışlar. Gel hadi imla hatalarımıza dikkat edelim bundan sonra" kimse demez. Boşuna dil döküyorsunuz demek istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Masteis gibi düşünmeyenler rahatsız... Masteis'e uymayan şeyleri dile getirmek de saçmalık...

Yazdıklarım bir kişiye faydalı olacaksa ne mutlu bana. İlgilenmeyenler, saçma bulanlar kendi bildikleri gibi gibi takılsınlar yapabileceğim bir şey yok. Umrumda değil diyemiyorum, umrumda çünkü. Ama yapabileceğim bir şey yok, gözlükler çoktan takılmış.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim gibi düşünmeyenlere birşey dediğim yok. Bana uymayan şeyleri dile getirilmesinede birşey demiyorum lafı artık nerden anlarsanız onu bilemicem.
Benim sadece demek istediğim şu:
Bir grup insanın "de"lerin ayrı yazılmasını ortaya konması konusunu gündeme getirmesi sonucu, diğer insanların "kahretsin! naptım ben hemen hatalarımı düzeltmeliyim" repliklerini söyleyip de'leri ayrı yazmayacak diyorum. En azından %99'u bunu yapmayacak.
Yapan yapıyor, çoğu zaman bende dikkat ediyorum fakat 1 ton yazı yazarken 30 saat bide imla kurallarıyla uğraşcak halim yok en azından benim için yok hatta benim içinde değil bir çok kişide benim gibi. Adam anlıyor mu yazdıklarımı? Anladı. Benim için bir problem yok burda amacıma ulaşmışım.

Ha gerçek hayatta bir yazı yazarken özene bözene yazarım. Fakat burda yazmam, gereği yok demek istiyorum ama inatlada üstüme gelip anlamaya çalışıyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
kimsenin umrunda değil mi bu yazımlar, kaç konu okuduysam hepsinde birbirine girmiş ekler kelimeler, insanlar site açtığı için değil, konuştuğunuz dili doğru konuşmak, yaptığınız işi doğru yapmak için dikkat etmelisiniz bence bunlara. hiçbirimiz hatasız yazamayız tabi ki, en azından belli başlı kurallara dikkat edilmeli bence...

cümlenin ilk harfinin büyük olacağını biliyoruz, uğraşmamak için nette küçük yazıyoruz, ama -de ekini ki bağlacını nasıl yazmamız gerektiğini bilmek ve doğru yazmak tamamen bilinçle ilgili, zor gelmesiyle değil.

konuyu hortlatmış gibi oldum sanırım ama mazur görün, içim acıdı o yazıları görünce.
Sosyal ağlarda paylaş

işte sağolsun bizim türkçe hocası mükemmel, pratik bir metod anlatmıştı ve de olayında bir daha asla hata yapmadım onu duyduğumdan beri:

"de/da'yı kaldırınca cümlede anlam kayması oluyorsa bitişik, olmuyorsa ayrı yazılır"

ve evet, inanılmaz derecede rahatsız ediyor çünkü okumayı ve anlamayı zorlaştırıyor bu hatalar doğrudan. cümleye büyük harfle başlamamak gibi değil. (zira noktalama telafi edebiliyor onu)

bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. ısrarla "ne olacak işte anlamıyor musunuz" diyen adamı ilkokul bire zaman makinesiyle yollayacaksın, öğretmene söylesin bakalım aynısını veletken. kulağından mı çeker, neresinden çeker koparır artık bilemem heh
Sosyal ağlarda paylaş

Nasıl yaşamımızın her noktasında estetiğe de önem veriyorsak buna da önem vermeliyiz. Sonuçta üzerimizi çok rahat bezlerle kaplayıp soğuktan korunabiliriz ama güzel kıyafetler tercih ediyoruz. Çoğaltılabilir bu örnekler tabi ama, düzgün yazmak çin estetik kaygı bile yeterli bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...