Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rouge/ranger

Gothic_Angel

Öne çıkan mesajlar

said:
eldebaren, 04 Eylül 2005 20:42 tarihinde demiş ki:
iyi diyosun da bone frp bunlardan ibaret diilki bunun star wars u var fallout u var alternity wod falan sürer gider yani sen frp derken d&d ı kasdediyosun sanırım

hayır frp derken kral arthur tarzı efsaneleri kastediyorum.

doğru tabii rpg çok geniş bir kavram. star wars, fallout, spelljam, starcraft hatta cyberpunk bile dahil edilecek.

ama rogue, ranger, dagger, sword gibi şeyler sanırım star warsta olmaz. orda daha çok pistol, smuggler, bounty hunter, lightsaber gibi daha teknolojik şeyler geçiyor.
rogue, ranger gibi şeyler hakkında konuştuğumuz için,
ben sadece LotR, Warcraft, Dragonlance gibi dünyaları hesaba katıp söyledim.[signature][hline]Beş Hececiler
I fear no enemy! I fear not death!
For the khala is my strength.
Sosyal ağlarda paylaş

üstün silah=spiked chain :D
ama kullanmayı bilmek lazım ;)

//edit: peki... ozaman order of the stick'in 216. sayısına bakın dicem :-p
[signature][hline]A World is supported by four things: the learning of the wise, the justice of the great, the prayers of the righteous and the valor of the brave. But all of these things are as nothing, without a ruler who knows ruling.

[Bu mesaj Grudge tarafından 04 Eylül 2005 21:03 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bilemiyorum çok çok derinlere girmek istiyorsan buyur gir kafana göre biçimlendir. sınırsız şekilde biçimlendirmek mümkün: "buhar teknoloji barut keşfedilmemiş çağ ötesi romantik drama tanrılı fantazi diyarı" denebilir mesela dragonlance için.

ama dagger, katana, sword, leather armor, rogue, ranger.. vs vs diyince eminim senin de aklına ilkçağ ve ortaçağ konulu oyunlar gelicektir.
misal dragonlance, lotr, forgotten realms vs..
benim orda kastettiğim o. yoksa frp = şudur frp = budur gibi bir ayrım yapmadım.[signature][hline]Beş Hececiler

[Bu mesaj Bone tarafından 05 Eylül 2005 00:29 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

yani senin takıldığın olay şu lafım:
said:
Bone, 04 Eylül 2005 18:39 tarihinde demiş ki:
frp dediğin zaten ortaçağda geçiyor (hatta ilk çağ da diyebiliriz)
bu yüzden derebeylik, din adamları, ordu, krallar vs vs diye ayrılması çok mantıklı
ama o devirde burjuva yok

bunu neden dedim? frp'nin ya da rpg'nin sadece "çağ" ile sınırlı olduğunu ifade etmek için mi? hayır. nedeni şu laf:
said:
Mandoo, 04 Eylül 2005 18:17 tarihinde demiş ki:
burjuva zihniyetinin frpde de var olması ne acı değil mi..soylular krallar..off..

yani sana demek istiyorum ki, dagger, sword, rogue, ranger tartışmamız, genelde "orta çağ frpsi" dünyaları üzerine oluyordu. fallout ve starwarsla alakalı değil.

biliyorsun orta çağda da derebeylik vardı. burda mandoo ise burjuvadan bahsetmiş. ben de yukardaki mesajı atıp, konuya uygun rpg diyarlarının da zaten ortaçağ'a benzediğinden orda da derebeylik sistemlerinin olduğunu ifade etmeye çalıştırm.

(off. bir olayı anlatmak ne kadar da zormuş)[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

malesef öyle bone, dünyanın en zor işiyle ilgileniyoruz bilmeyen biri frp nedir diye sorduğunda cevap vermekte zorlanmayanınız var mı şahsen ben artık anlatılmaz yaşanır diyorum başka şekillere sokulamıyo bi türlü özetlenemiyo ve tamamen esnek,yoruma açık neyse üzülmeyelim bu biz frp oyuncularının kutsanışı ve laneti...

yada benim biraz uyumam gerek galiba... :)[signature][hline]lanet olsun corci sana klimayı kapamanı söylemiştim dostuuum kahretsin senin problemin ne ha...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bone, 02 Eylül 2005 20:54 tarihinde demiş ki:
rogue serseridir. hırsızdır, katildir, soyguncudur, avaredir.
Yetenekleri sayesinde yaşar. Sessiz yürüyebilir, saklanabilir, kılığını değiştirebilir, kandırabilir, blöf yapabilir, ipe tırmanabilir, yankesicilik yapabilir...
Ama combatta yeterince iyi değildir.

ranger izcidir, korucudur. doğayı ve hayvanları seven, onlar hakkında bilgisi olan savaşçılardır. Doğada hayatta kalacak yetenekleri olsa da, savaş konusunda çok daha iyidir. Genelde avare olarak dolaşır, insanlardan ve şehirlerden uzak durur.

Örnek vermek gerekirse,
Ranger: Drizzt, Yolgezer (Aragorn)
Rogue: Artemis Entreri... (aklıma başka örnek gelmedi şimdi. heh)

En önnemilisini unutmuşsun :) . Krondorlu Jimmy (ya da artık Rillanon Şövalyemareşali James)

Şimdiye kadar okuduğum en hoş kitaplardan birinin en hoş karakterlerinden biridir kendisi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ranger dedigin katana kullanmaz bi defa. Japon rangerı yoktur cunku, samurai vardır. Ben katana kullancam diyosan en iyisi fighter'dır, cunku fighter olarak aldıgın featlerle o katanayı daha iyi kullanabilirsin hem de oyun icin iyi bi sov olur. Oteki turlu ranger olarak iki silah kullanmadan oteye gidemezsin katananın olayı bi silahtan oteye gidemez. Ranger dedigin adam capulcudur cunku, oyle savasmakla ilgili uzmanlasmamıstır daha cok bortu bocek vs. Fighter diyince de aklınıza hep boyle odun tipler gelmesin.[signature][hline]kaleidoscopic 20 Haziran 9:30 sularında Rockistanbulda demiş ki:

Zaten tekerleklere karşı ilgim var...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Venator, 06 Eylül 2005 00:05 tarihinde demiş ki:
Ranger dedigin katana kullanmaz bi defa. Japon rangerı yoktur cunku, samurai vardır. Ben katana kullancam diyosan en iyisi fighter'dır, cunku fighter olarak aldıgın featlerle o katanayı daha iyi kullanabilirsin hem de oyun icin iyi bi sov olur. Oteki turlu ranger olarak iki silah kullanmadan oteye gidemezsin katananın olayı bi silahtan oteye gidemez. Ranger dedigin adam capulcudur cunku, oyle savasmakla ilgili uzmanlasmamıstır daha cok bortu bocek vs. Fighter diyince de aklınıza hep boyle odun tipler gelmesin.

Bi dakka bi dakkaaa...katana wakizashi ile beraber kullanılan tek el bir silahtır 2hand kullanıldığında daha fazla hasar verir doğal olarak...çapulcu olabilir fakat katana'nın gücünü göz önüne almak gerekiyor...
fighter diyosun fakat katana hız isteyen bi kılıctır o yüzdende ÇOK HAFİF VE KESİCİDİR..figthera damage için verirsin vikingi yavaş ama gömer ama katana GÖMMEK için değil hızlı kullanarak TEKTE kesmek içindir....
Ha d&d de bunun tam tersimidir onu Bone vs. ye sormak lazım uzman değilim ama katana yı bana öğretme lütfen...
Katana dendi mi illa samurai gelmesin akla haa tamam japon kılıcı ama ona bakılırsa Kendo yapan TÜRK arkadaşlarım var..illa japon olmak mı gerekiyor ? hayır ;=)

Not; yazılarım sataşma amaçlı değil yalnış anlaışmasın[signature][hline]fastreload, 02 Temmuz 2005 01:21 tarihinde demiş ki:
hocam bindiğin dalı kesiyosun çükünü keserim senin
Sosyal ağlarda paylaş

Fighter dedigin adam her turlu savas ustasıdır. Hızlı kullanmak ya da yavas kullanmakla alakası yoktur fighterın. Dedigim gibi fighter diyince boyle odun gibi tipler aklınıza gelmesin. Hızlısından yavasına bi suru fighter vardır ve fighter genel bi karakter adıdır. Weapon finesse diye bi feat de var sonucta eger derdin hızsa.

Fighterda da iki elde iki ayrı kılıc kullanabilirsin, hatta daha cok feat alıp ranger'dan bile etkili kullanabilirsin. Cunku fighter bu konuda uzmanlasmısken ranger daha cok bortu bocek orman uzerine kurulu bi karakterdir. Katana, ya da herhangi bi silah, kullanacam diye ranger alınmaz gereksizdir. Fighter alırsın cook daha iyi. Demeye calıstıgım bu sadece.

Samurailere ranger diyemezsiniz kesinlikle, filmlerdeki boyle katana kullanan kimseye de diyemezsiniz. Onların hepsi klasik anlamda fighterdır, onları ayıran savasma stilleri aldıkları skill featler ve kullandıkları taktiklerdir. Bi filmde izleyebileceginiz tek ranger herhalde lotr'daki yolgezerdir. Ayrıca dnd'de silah hızı gibi bisi yoktur bi katana ile bi agır balta aynı hızda sayılır.[signature][hline]kaleidoscopic 20 Haziran 9:30 sularında Rockistanbulda demiş ki:

Zaten tekerleklere karşı ilgim var...
Sosyal ağlarda paylaş

Samurai lara ranger demiyorum bu 1
hiçbir fighter samurai kadar iyi katana kullanamaz bu 2
King arthur'daki elemanda ranger(kartalı olan tip)
ben sırf katana kullancam diye ranger almıyorum tracking için ranger alıyorum ve hızından yararlanmak için katana kullanıyorum.
samurai ile fighter ı ASLA ve ASLA karıştırma samurai çok ayrı bişi fighter gibi Bodoz bodoz kılıç kullanmazlar çok çok farklı bir felsefe ...
katana istememin bi nedenide Samurai hastası olmam ve katana aşığı olmam (yazılarda belli oluodur zaten:P)
ayrıca rangerın eline katana vari hafif ve estetik silahlar çok yakışıor.[signature][hline]fastreload, 02 Temmuz 2005 01:21 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

@Gothic_Angel: anladığım kadarıyla sen Ultima Online daki bilgilerinle konuşuyosun..ama bence UO bilgilerinde D&D kurallarını karıştırma..cidden çok farklılar..
ayrıyetten katana kullanan ranger da olur..neden olmasın..(bkz.Baldur's Gate Valygar) ama bunun oyuncu tarafından iyice açıklanması lazım..nerden edindi o katanayı..neden nasıl katanayı öğrendi..bunları açıklayabilirsen geçmişinle (ki Ranger olarak biraz zor olacaktır bence) kullanabilirsin..neden olmasın..[signature][hline]İmpressive...The Most İmpressive...
Sosyal ağlarda paylaş

UO daki bilgilerimle konuşmuyorum merak etme...
Samurai felsefesini okudum...katananın inceliklerini biliyorum allahın salaq UO suyla da RP yi karıştırmam merak etme ;)
Ben sadece hayalimdeki karakteri en iyi güçlü şekilde yaratmak istiyorum...
Ranger ve samurai ları çok seviyorum ve işin içine katana girince OMFGWTFBBQ ! oluyorum :):):)[signature][hline]fastreload, 02 Temmuz 2005 01:21 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

katana, viking? uo mantığını mı karıştırıyorsun işin içine yoksa? umarım yanılıyorumdur..

hız mız, ranger kullansa daha iyi olur demişsin.
ranger öyle kenshin himura gibi "vızt vızt vızt" giden, kesen, çıkan bir karakter değil. eğer öyle düşündüysen yanlış düşünüyorsun derim. Yolgezer(Aragorn)'u biraz daha incelemeni öneririm.

Venator, ranger katana kullanmaz demiş. Katılmıyorum.
Ranger da katana kullanır, rogue da katana kullanır, hatta wizard bile katana kullanabilir. Ama bunun için exotic weapon feat'i gerekir. Belki boşu boşuna bir feat harcamış olursun.
Baldur's Gate'de kıytırık Bounty Hunter (Yoshimo) bile katana +1 kullanıyordu.
Ranger da kullanabilir. Kullanabilir, ama bir katana bulabilirse. Katana bulmak o kadar kolay değil. Belki özel bir satıcıda bir katana bulma olasılığı var, ama dragonhide armor bulmak kadar nadir ve zor birşey :) İlla uzak doğu tarzı bölgelere gidip araştırmak gerekli.

Ranger "speed sword" kullanır, fighter "damage sword" kullanır diye birşey yok. Oynatanın karakteri yaratışına göre değişir bu.
Fighter, ranger'dan çok daha geniş dövüş imkanlarına sahiptir. İsterse Knight gibi full armor dolaşır, isterse "Üç Silahşör"lerdeki gibi rapier kullanır. İsterse Barbarian gibi öküz fighter sterotip'ini kullanır, isterse samurai gibi farklı tekniklerde uzmanlaşır.[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...