Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rouge/ranger

Gothic_Angel

Öne çıkan mesajlar

said:
Gothic_Angel, 06 Eylül 2005 00:51 tarihinde demiş ki:
hızından yararlanmak için katana kullanıyorum.
samurai ile fighter ı ASLA ve ASLA karıştırma samurai çok ayrı bişi fighter gibi Bodoz bodoz kılıç kullanmazlar çok çok farklı bir felsefe
d&d'da hız kılıcı diye birşey yok.
yani uo'daki gibi "katana turnde 3 attack yapar, broad sword 1 attack yapar" gibi birşey yok. İki kılıç da, karakterin base attack'ına bağlıdır.
Kılıçlar arasındaki fark, critical hit, dayanıklılık ve damage gibi istatistiklerden ibarettir.

Bundan diyorum, "en iyi kılıç türü" diye birşey yok D&D'de. "en iyi kılıç" diye birşey var. Yani gerekirse ben bir bastard sword yaparım, kullanan kişiye haste büyüsü verir, +3 bonusu olur, masterwork olur, +1d10 fire damage bonusu olur, adamantium'dan yapılmıştır durability'si fazla olur felan filan.
o yüzden itemın türü değil, itemın özellikleri çok daha önemlidir.

(tartışmayı geriden takip ediyorum. lol)[signature][hline]Beş Hececiler
I fear no enemy! I fear not death!
For the khala is my strength.
Sosyal ağlarda paylaş

Fighter dedigin olay cok genistir diyorum sen bana samurai fighter degildir diyosun. Samurai de bi tip fighterdır, vikingler de oyledir, ortacag sovalyesi de oyledir. Silah kullanmak konusunda uzmanlasmıs, silahı diger yeteneklerinden onde gelen her karakter oyledir. Samurai felsefesi vs dersen o zaman monk da ekleyelim yanında. En azından benim gozumde oyle, dm olarak oyle oynatırım.

Tracking yapıcam kartalım olsun diyosan olay ayrı tabi de, ranger adam genelde capulcu oldugundan bi silah olayında cok uzmanlasmaz. Ranger silahı milahı cok takmaz eger elinde bi vorpal sword yoksa. Genelde elinde en iyi ne varsa onu kullanır (ya da iki elinde). O yuzden bi ranger olarak "katana kullanmak istiyorum" demen biraz ilginc olur, dm olsam bunun icin bi neden sorarım background isterim. Mantıklı bisi koyabiliyosan ortaya niye olmasın? Sonucta hicbi engel yok ortada ama zor olur sadece.[signature][hline]kaleidoscopic 20 Haziran 9:30 sularında Rockistanbulda demiş ki:

Zaten tekerleklere karşı ilgim var...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Gothic_Angel, 06 Eylül 2005 00:51 tarihinde demiş ki:
samurai ile fighter ı ASLA ve ASLA karıştırma samurai çok ayrı bişi fighter gibi Bodoz bodoz kılıç kullanmazlar çok çok farklı bir felsefe ...

şunun hakkında birşeyler yazmayı unutmuşum.
samurai dediğin japonların fighterı sonuçta. alır eline katanayı, gider savaşır. ha tabii ki bunların taktikleri ve tarzları Avrupadaki şovalyelerden çok daha farklı olacak. Sonuçta Yeniçerilerin de taktikleri ve tarzları farklıydı.

D&D'de samurai class'ının bazı spesifik özellikleri olsa da, temelde bir fighterdır. iaijutsu felan eklenmişti sanırım. Hızlı kılıç çekip saldırdığında ekstra damage bonusu geliyordu felan filan şu an o tip özellikleri çok net hatırlamıyorum.

Ama bir fighter kullanıp, özel featler seçersen sen de samurai benzeri bir class yaratabilirsin. Tabii samurai'ların farklı özellikleri var o ayrı konu. Ama fighterın güzel yanı, çok esnek bir karakter yaratabilmen.
Klasik "dumb fighter" anlayışından çok çok uzak.[signature][hline]Beş Hececiler
I fear no enemy! I fear not death!
For the khala is my strength.
Sosyal ağlarda paylaş

Venator un dediklerine tamamen katılmakla beraber seninde böyle düşünmeni öneriyorum gothic lakin eğer yapacağın ranger elindeki katanayı nerden aldığını,nasıl aldığını vsvs. anlatamazsa o oyun frp olmaktan çıkar, o zaman herkes istediğini eline alıp bende delikanlıyım işte buda silahım şeklinde dolaşabilir, yani oyun biraz wow a benzer. :D

Çok güçlü olma konusu ise ranger da sakat.Yani sen öncelikli olarak katana mı istiyorsun ranger mı yoksa katanayı çok iyi kullanan bir karakter mi ? Eğer birincisiyse her class olabilirsin güzel bir özgeçmiş hazırladıktan sonra ama yok 2.si isedaha iyi bir özgeçmiş ile katanayı yamaman lazım ranger a çünkü gerçekten bir ranger için elinde silah olduktan sonra isminin ne olduğunun önemi yoktur ki genelde yakın döğüşe girmekten kaçınırlar.(bakmayın aragorn a onun üçte biri fighter üçte biri kral :P ) Ama diyorsanki ben çok iyi bir katana kullanıcısı olucam işte o zaman imdadına fighter yetişir çünkü bir ranger ın yakın döğüş için alabileceği feat lerin hepsi artı çok daha fazlasını alabilir.Ranger ile genelde en başta ambidex. alınabilir ama onuda 15+ bir dex ile çözmek kolay eğer illaki iki elimdede birer silah olsun diyorsan.Tabi yine güzel bir özgeçmiş şart.
Birde sana her fighter ın aynı olmadığına bir örnek;
Senin bodos dediğin figter tipi : Conan
Hızlı,çevik fighter tipi : Drizzt (ki bence ranger dan çok fighter dır.)[signature][hline]Hate naki yume motomeru shirube naki mirai de.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Gothic_Angel, 06 Eylül 2005 00:32 tarihinde demiş ki:
said:
Venator, 06 Eylül 2005 00:05 tarihinde demiş ki:
Ranger dedigin katana kullanmaz bi defa. Japon rangerı yoktur cunku, samurai vardır. Ben katana kullancam diyosan en iyisi fighter'dır, cunku fighter olarak aldıgın featlerle o katanayı daha iyi kullanabilirsin hem de oyun icin iyi bi sov olur. Oteki turlu ranger olarak iki silah kullanmadan oteye gidemezsin katananın olayı bi silahtan oteye gidemez. Ranger dedigin adam capulcudur cunku, oyle savasmakla ilgili uzmanlasmamıstır daha cok bortu bocek vs. Fighter diyince de aklınıza hep boyle odun tipler gelmesin.

Bi dakka bi dakkaaa...katana wakizashi ile beraber kullanılan tek el bir silahtır 2hand kullanıldığında daha fazla hasar verir doğal olarak...çapulcu olabilir fakat katana'nın gücünü göz önüne almak gerekiyor...
fighter diyosun fakat katana hız isteyen bi kılıctır o yüzdende ÇOK HAFİF VE KESİCİDİR..figthera damage için verirsin vikingi yavaş ama gömer ama katana GÖMMEK için değil hızlı kullanarak TEKTE kesmek içindir....
Ha d&d de bunun tam tersimidir onu Bone vs. ye sormak lazım uzman değilim ama katana yı bana öğretme lütfen...
Katana dendi mi illa samurai gelmesin akla haa tamam japon kılıcı ama ona bakılırsa Kendo yapan TÜRK arkadaşlarım var..illa japon olmak mı gerekiyor ? hayır ;=)

Not; yazılarım sataşma amaçlı değil yalnış anlaışmasın

Sokak Düelist i eline kırık katananı verebılır
IMP.Sunder ile... O yuzden sılahları keskınlıgınden cok dengelı ve gucluk durumlardakı sıyrılmalarına gore seçmelısın..[signature][hline]Sırlar aldatır. AA
Sosyal ağlarda paylaş

bu konunun neden bu kadar uzadığını anlamakta güçlük çekmekle beraber bazı yanlışlıkları da düzeltmeyi görev bilirim.

katana son derece ağır bi kılıçtır. çeliğin dövülüp genişletildikten sonra katlanıp tekrar dövülmesi ve tekrar katlanması işleminin binlerce defa tekrarlanması ile yapılır. kullanılan çelik miktarı kayda değerdir. ağırlığı katananın gücünü verir ve düellolar genelde bir-iki vuruşta biter.

wakizashi ile beraber çook nadiren kullanılır. usta miyomoto musashi bile en güzel tekniklerden birinin kötenk diye kafaya ya da omuza indirmek olduğunu söyler. ayrıca samurai haricindeki kişilerin katana kullanması yasaktır. Katana (aslında daisho yani katana ve ona çapraz kuşanılan wakizashi) samurai kastının sembolüdür.[signature][hline]A World is supported by four things: the learning of the wise, the justice of the great, the prayers of the righteous and the valor of the brave. But all of these things are as nothing, without a ruler who knows ruling.

[Bu mesaj Grudge tarafından 06 Eylül 2005 14:20 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Elime katana aldım be abi ağır bi silah değil...
gücüde keskinliğinden gelio giyotin gibin bişi zaten diğer adı portatif giyotin....
japonyada samurailardan başkasının kullanması yasak olabilir ama sonuçta biz rp yapcaz burda bende ranger/katana/samurai 3lüsünden güzel bi karakter cıkarmaya calısıom[signature][hline]fastreload, 02 Temmuz 2005 01:21 tarihinde demiş ki:
hocam bindiğin dalı kesiyosun çükünü keserim senin
Sosyal ağlarda paylaş

sağda solda gördüğün 2 kiloluk çin mallarını gerçek katana sanma sakın.

şu an katana yapabilen bi usta yok dünya üzerinde. çünkü sanat katana'nın meiji restorasyonu sırasında yasaklanması ile yokoldu. yani bizim katana diyebileceğimiz şeylerin en genci 18. yüzyıldan kalma ki senin dokunmana izin verebilecekleri biyerde tutulmuyo bunlar emin ol...[signature][hline]A World is supported by four things: the learning of the wise, the justice of the great, the prayers of the righteous and the valor of the brave. But all of these things are as nothing, without a ruler who knows ruling.
Sosyal ağlarda paylaş

Dur bakalım orda......
Japonyada 2 veyahut 3 tane usta kaldı katana yapabilen..
ayırca 50 milyonluk katanalar değil benim dediğim katana dediğin ağır olmaz (haa 1 kilo da olmaz tamam) ama claymore ile katananın ağırlığı arasında dünytalar var[signature][hline]fastreload, 02 Temmuz 2005 01:21 tarihinde demiş ki:
hocam bindiğin dalı kesiyosun çükünü keserim senin
Sosyal ağlarda paylaş

bu ustaların kim olduklarını bilmek isterim.[signature][hline]A World is supported by four things: the learning of the wise, the justice of the great, the prayers of the righteous and the valor of the brave. But all of these things are as nothing, without a ruler who knows ruling.
Sosyal ağlarda paylaş

nerden biliyosun demeden edemicem
2.4 santimetre kalınlığında 92 santim uzunluğunda ve 16.000 katmandan oluşan çeliğin hafif olduğunu iddia etmeyin bana
katana yapım süreci dünya üzerinde böyle bişeyi yapacak kadar kendini katana yapımına adamış bir insan evladı yaşadığına inanmam için elle tutulur bişeyler lazım...[signature][hline]A World is supported by four things: the learning of the wise, the justice of the great, the prayers of the righteous and the valor of the brave. But all of these things are as nothing, without a ruler who knows ruling.
Sosyal ağlarda paylaş

Modern smiths making Japanese swords in the traditional manner still use this type of steel today, now produced in the last operating tatara smelter, located in Yokota, Shimane Prefecture. However, the tatara smelting process, though efficient, is not perfect and tama-hagane is full of impurities and lacks a consistent dispersal of carbon content, the vital ingredient for turning iron into steel. Too little carbon and the metal will be soft, too much and the metal is brittle.[signature][hline]A World is supported by four things: the learning of the wise, the justice of the great, the prayers of the righteous and the valor of the brave. But all of these things are as nothing, without a ruler who knows ruling.
Sosyal ağlarda paylaş

Katana hakkında fazla bi bilgim olduğunu söyleyemem ama Grudge nin verdiği kaynaklar ve bilgiler cidden güzel ve inandırıcı..ayrıyetten bana böylesi kılıç,kalkan gibi ortaçağ silahları/zırhları hakkında tavsiye edebileceğiniz bi site varmı?D&D de bilmediğim özellik yok ama gerçeklerini de bilmek isterim..[signature][hline]İmpressive...The Most İmpressive...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Gothic_Angel, 06 Eylül 2005 00:51 tarihinde demiş ki:samurai ile fighter ı ASLA ve ASLA karıştırma samurai çok ayrı bişi fighter gibi Bodoz bodoz kılıç kullanmazlar çok çok farklı bir felsefe ...
katana istememin bi nedenide Samurai hastası olmam ve katana aşığı olmam (yazılarda belli oluodur zaten:P)
ayrıca rangerın eline katana vari hafif ve estetik silahlar çok yakışıor.

Samurai fighterdır, samurai japon fighter'ıdır, senin fighter dediğin orta cağ avrupası fighter'ıdır, Turk fighter'ı at biner ok atar at ustunde kılıç sallar, Aztek fighter'ı elinde sopa sırtında mızrakla dolanır, antik cağ yunan fighter'ı hoplite'tır.

Yanı fighter kendini savaş konusunda uzmanlaşmaya atamış kullandığı silahları ekipmanı sınırlarına kadar zorlıyan elemandır bunun katana ok-yay tüf tüf mızrak cirit veya platemail+ "bodazlama" kılıç olmasının hgiç bi önemi yok.

Felsefede zaten classla ilgili bi durum değil druid'ler dışında.

Akabinde tartışılmaz bi şekilde fighter'lar en aliagment free class tır.[signature][hline]Beş Hececiler
64K RAM SYSTEM 38911 BASIC BYTES FREE
Eskiden herzaman boş yer olurdu
Sosyal ağlarda paylaş

Bi de rogue var tabii, adamlar serbest nası olsa rogue iste =) Gerci topic'in basında rogue'lara bi kufredilmedigi kalmıs, genelde ne zaman rogue'un ne oldugu acıklansa oyle oluyo ama: "Onlar var ya serefsiz deyyuslar gidip calarlar milletten boyle yalan dolan yaparlar arkadan bıcaklarlar serefsizler" Sokakta yururken bi adama, abi class'ın ne sorusunda rogue diye cevap vereni lincliyolarmıs.[signature][hline]kaleidoscopic 20 Haziran 9:30 sularında Rockistanbulda demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

Rogue rapier kullanırsa cidden yonetir ama, bi weapon finesse alırsın rapier icin fighterdan iyi kullanırsın. Korsan modu iste.

Bu arada robin hood ne oluyo bone'cum =) Tamam adam biraz ranger ama bi rogue sonucta.[signature][hline]kaleidoscopic 20 Haziran 9:30 sularında Rockistanbulda demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

Robin hood rogue bence cross class bilem değil direk rogue adam zibidi işte herşeyiyle.
little john'da barbar =)
Ama mesela willam tell fighter bana sorarsan adam yememiş içmemiş ok atmış ömrü boyunca okcu olmuş[signature][hline]Beş Hececiler
64K RAM SYSTEM 38911 BASIC BYTES FREE
Eskiden herzaman boş yer olurdu
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...