Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Alman hayranlığı

Maxuth

Öne çıkan mesajlar

latince gayet karizmatik doğrusu, almanca gibi haaayyttt huuuuyttt olmadan, ingilizce gibi karman çorman herşeyden esinlenmeden, fransızca gibi yılışmadan konuşulabilen, dinlemesi da rahat bir dil gibi geliyor bana..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

Bilmiyorum, ders olarak görünce insan nefret ediyor herhalde :)
Bu arada sağol Gölge.[signature][hline]NTV'deki NBA Stüdyo programından bir diyalog:
- Evet, Amerika'daki seyircilerimizden de bize sorular geliyor. Şimdi Middle East Technical University'den gelen soruyu sizinle paylaşacağım.
- Ya, o bizim ODTÜ değil miydi?
- O_o
Sosyal ağlarda paylaş

söz etmiş olduğum ekonomik ce ciddi bakış açısının forma etkisi:

latinceden bir örnek:

sezar, kaezar olarak okunur. Keskin ve kalın ünlülerin çokluğu, demiş olduğum beklentyi karşılamakta.[signature][hline]Berk, 17 Ocak 2005 01:54 tarihinde demiş ki:
mimarlık2.sınıf adam tasarımdan ne anla diyorum sadece...

haklıdır anlamam.

Sosyal ağlarda paylaş

Yani alman hayranlıımız sırf tasarımlarının turklere uyduğu icinmidir???
*kafası karısır*[signature][hline]Aşk çiş gibidir,gelirse tutamazsın,tutarsan ağrı yapar...

Resimler icin saol golge,harikalar...

[Bu mesaj Maxuth tarafından 26 Şubat 2005 21:31 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ki kayzer ve çar (tzar) kelimelerinin kökü de bu Caesar'dır.[signature][hline]NTV'deki NBA Stüdyo programından bir diyalog:
- Evet, Amerika'daki seyircilerimizden de bize sorular geliyor. Şimdi Middle East Technical University'den gelen soruyu sizinle paylaşacağım.
- Ya, o bizim ODTÜ değil miydi?
- O_o

[Bu mesaj W3r3wolf tarafından 26 Şubat 2005 21:30 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

tabii sadece o değil,
ama etkenlerden bazıları.

Yine Türk halkında yenilenin, zora düşeni yakın görme gibi bir hal vardır. (misal: erdoğan'a seçimin yasaklanması)[signature][hline]Berk, 17 Ocak 2005 01:54 tarihinde demiş ki:
mimarlık2.sınıf adam tasarımdan ne anla diyorum sadece...

haklıdır anlamam.

Sosyal ağlarda paylaş

I. Dünya savaşına Osmanlı'nın almanların yanında girmesi Enver paşanın hayranlığınla herhangi bir ilgisi yok.yüzbinlerce türk askeri bir kişinin hayranlığı yüzünden ölemez.osmanlının almanların yanında savaşa girmesinin en büyük nedeni savaş başladıktan sonra ingiltere-rusya-fransanın osmanlının topraklarına kendi aralarında paylaştığı bir anlaşma yapmasıdır.Bu anlaşma savaşın sonunda Rusyada olan Bolşevik ihtilalinden sonra diğer belgelerle açıklanmıştır.Osmanlı savaş başladıktan sonra ilgiltere ile görüşüp itilaf devletleri saflarında savaşa katılmak istemiştir fakat rusya-ingiltere çıkarları doğrultusunda bunu reddetmiştir. Osmanlı daha sonra mecburen almanların tarafına kaymıştır fakat savaşın başlarında almanlar osmanlıyı istememiştir.Sebep olarakta bu hasta devletin kendilerine büyük bir mali yük getireceğini göstermişlerdir.fakat daha sonra amerikanın savaşa girmesi nedeniyle yenilgiler almaya başlayan almanya cepheleri genişletmek için osmanlıyı ittifak devletleri arasına almıştır.Osmanlı tarafsız kalırsa galip kim olursa olsun zararlı çıkacağını biliyordu ve mecburen bir tarafa kaydı.Savaş başlar başlamaz kapitülasyonları tek taraflı kaldırdı.Almanyadan büyük bir mali yardım geldi.Sempati belki bu savaştan sonra gelmiştir almanlara ne de olsa yüzyıllardır türklere illahlar dedirtten ruslara ve ingilizlere karşı koymuştur.Ama kendi açımdan konuşmam gerekirse cağaloğlu anadolu lisesinde okuyorum ve 4-5 alman öğretmenim oldu hiç birinini sevemedim.Bi derste konu bir yerden Hitlere geldi bir alman kadın hocamız hitleri savunmuştu falan enteresandı gerçekten.Kadın bir çok almanın hitleri bizim atatürkü gördüğümüz gibi gördüğünü söylemişti.Bu kadının nenesi falan 1. dünya savaşından sonra hep açlık çekmişler hitler bunları açlıktan kurtarmış gibi bişeyler söylemişti.
Sosyal ağlarda paylaş

Devletller cıkarları ortak oldkalrı zaman yakınlasırlar bunu untmayalım Almanlar yüzünden kaybettigimzoplraklar öneml izenginliklere sahptilre ve haşkı türk değildi arap vs ve araplar kolay satın alınabilir bir ırk olarak geciyord zamanındabu 18yy sonarı gibi zaten iyice belli olu halife falan demeden ayaklandırl osmanlıya karsı ingiliz etkisi ile almanarın verebilecegi fazla topragı yoktu sonuc olarak haklı alman olan bi toprak arcasını almak fransızlara yaramzdı fazla onlar aradaki bi bölege vardı nehire falan geciyo tarıj arzisi orayı aldılar osmanlı ise cok uluslu oldugu icin rahat bölebildiler osmanlıyı............
Ben adamalrın 1.Dünya savasından yenilerek cıkıp 2.Dünya savasın da avrupanın en güclü devletelerini tek baslarına mahlup etmesi beni cok etkiliyo beni az bi zamanları olsa idi jet motorunu icat edecekelrdi sadece hava koridorlarını bulamamıslardı .. ve ingilizlerin sonu olurdu jet motorlu ucaklar... :))) amerika girmese idi....
Hala Naziler var elbette sonuc olarak bizTürklerde keni azınlıklarımızı belli baskı(kontrol denebilir aslında) altında tutuyoruz cunku sonuc olarak bir korku var din farklı kültür farklı bide ordaki türkler türkiyedekinden cok farklı 2 kültür arasında bocalıyorlar .... ne türkler nede almanlar ayrı bir karısın külrtür dogmus buda elbette acayip kacıyo almanalra bi bakıma haklılar ama naziligin haklı tarafı olamaz[signature][hline]:))) !!!
........................
Sosyal ağlarda paylaş

said:
MacLeod, 26 Şubat 2005 22:10 tarihinde demiş ki:
I. Dünya savaşına Osmanlı'nın almanların yanında girmesi Enver paşanın hayranlığınla herhangi bir ilgisi yok.yüzbinlerce türk askeri bir kişinin hayranlığı yüzünden ölemez.osmanlının almanların yanında savaşa girmesinin en büyük nedeni savaş başladıktan sonra ingiltere-rusya-fransanın osmanlının topraklarına kendi aralarında paylaştığı bir anlaşma yapmasıdır.Bu anlaşma savaşın sonunda Rusyada olan Bolşevik ihtilalinden sonra diğer belgelerle açıklanmıştır.Osmanlı savaş başladıktan sonra ilgiltere ile görüşüp itilaf devletleri saflarında savaşa katılmak istemiştir fakat rusya-ingiltere çıkarları doğrultusunda bunu reddetmiştir. Osmanlı daha sonra mecburen almanların tarafına kaymıştır fakat savaşın başlarında almanlar osmanlıyı istememiştir.Sebep olarakta bu hasta devletin kendilerine büyük bir mali yük getireceğini göstermişlerdir.fakat daha sonra amerikanın savaşa girmesi nedeniyle yenilgiler almaya başlayan almanya cepheleri genişletmek için osmanlıyı ittifak devletleri arasına almıştır.Osmanlı tarafsız kalırsa galip kim olursa olsun zararlı çıkacağını biliyordu ve mecburen bir tarafa kaydı.Savaş başlar başlamaz kapitülasyonları tek taraflı kaldırdı.Almanyadan büyük bir mali yardım geldi.Sempati belki bu savaştan sonra gelmiştir almanlara ne de olsa yüzyıllardır türklere illahlar dedirtten ruslara ve ingilizlere karşı koymuştur.Ama kendi açımdan konuşmam gerekirse cağaloğlu anadolu lisesinde okuyorum ve 4-5 alman öğretmenim oldu hiç birinini sevemedim.Bi derste konu bir yerden Hitlere geldi bir alman kadın hocamız hitleri savunmuştu falan enteresandı gerçekten.Kadın bir çok almanın hitleri bizim atatürkü gördüğümüz gibi gördüğünü söylemişti.Bu kadının nenesi falan 1. dünya savaşından sonra hep açlık çekmişler hitler bunları açlıktan kurtarmış gibi bişeyler söylemişti.

Mac Leod ilginc bir bakis acisi, Osmanli'nin ittifak (ingilizler vs.) yaninda savasa girmek istedigini bilmiyordum, eger oyleyse bu yorum mantikli.....

Narstil, aslinda jet motorunu kullandilar diye biliyorum, ornegin
Meserschmidt 262, Heinkel 179, gibi ucaklar jet motorlu degil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Me-262 Schwalbe (Kırlangıç) hava muharebesine giren ilk jet uçağıdır. Proje Prof. Willy Messerschmitt’in B.M.W tarafından geliştirilmekte olan jet motorlarından ikisini kullanacak yeni bir av uçağı projesini yapmak üzere çağırılmasıyla başlamıştır. Seçilen konfigürasyon ince aerodinamik yapılı bir gövdeye ve kanat altındaki podlara yerleştirilmiş iki jet motoru olan bir uçaktı. Bu Sovyetler tarafından çok benimsenmiş ve savaş sonrası yaptıkları tasarımlarda uzun süre yararlanılmıştır.

Gövde 1941’de uçmaya hazır olmasına rağmen B.M.W. devamlı uzayan gelişim gecikmeleriyle boğuşuyordu. Bu nedenle ilk uçuş, uçağın burnuna takılan pervaneli motor ile gerçekleştirildi. Bu ilk uçuşlar iyi kullanım özellikleri sergilediler ve motorlar hazır olana kadarki sürede diğer sistemlerin denenmesine olanak tanıdılar. İlk prototipler klasik kuyruk tekerleği ile donatılmıştı. Ancak bu uygulama kalkışlarda büyük tehlikeler yaşandığı için, bilahare standart hale gelecek olan içeri toplanabilir üçlü iniş takımı seçildi.

Projenin gecikmesinde Luftwaffe komuta kademesini ilgisizliği ile Adolf Hitler’in bombardıman versiyonundaki israrı ( Me 262A-2a Sturmvogel (fırtına kuşu)) kadar motorda yaşanan sorunlar da neden olmuştur. 1943 yılında Junkers gerekli güç ve dayanılıklıktaki motoru üretince uçağı yapmak olası hale gelebilmiştir. Luftwaffe Me 262A-1a’yı 1944 ortalarından itibaren cephede kullanmaya başlamıştır. 30-mm toplar, havadan havaya roketlerle çok iyi donatılmış olmasına rağmen savaşın kaderini Almanya’nın lehine dönüştürmek için çok geç kalmıştı. Me 262’ler müttefikler tarafından sayısal olarak dışlanmışlardı. 18 Mart 1944’de bir müttefik hava saldırısına 1221 bombardıman ve 632 eskort uçağı katılmış ancak Almanlar bu uçaklara karşılık 37 Me 262 gönderebilmiştir. Bu saldırıda 12 bombardıman ve 1 av uçağı düşürmüşler, kendileri de 3 kayıp vermiştir. Bir sonraki olayda da yine kendilerinden 4 kayıba karşılık 16 müttefik uçağını düşürmüşlerdir. Bu 1’e karşı 4 gibi çok iyi bir orandır ancak düşürdükleri uçak miktarı %1’i bile oluşturamamaktadır.

Büyük endüstri merkezlerine devam eden hava saldırıları nedeniyle üretimi devam ettirmek te çok güçleşmişti, birçok uçak yüzeydeyken imha ediliyordu. Bazıları da kötü pilot eğitimi ve müttefik uçaklarının çok sayıda ve iyi manevra yetenekli olmaları nedeniyle düşürülmüştü. Yaklaşık 1,433 uçak üretilmiştir ancak bunlardan yalnız 300 kadarı göreve çıkabilmiştir. 500’den fazlası daha yerde iken tahrip edilmiştir. Kalanlar da yakıt ve parça yokluğu nedeniyle uçamamıştır. Sağlam kalan birçok uçak zaferin sahipleri tarafından henüz gelişmekte olan jet çağına atlayış yapabilmek için kullanılmışlardır.

Bu uçağın diğer modelleri olarak, iki topun kaldırılarak yerine bombalamaya yardımcı aletlerin takıldığı Me 262A-2a/U1 tipi gösterilebilir. Diğer bir model de Me 262A-2/U2’dir. Bu modelde de cam buruna bombardımancı yerleştirilmiştir. Bütün bunlar bu yetenekli uçağın nasıl yanlış hedeflere yönlendirildiğini, av görevlerine oranla daha düşük verimli işlerde nasıl kullanıldığı göstermektedir.

Yine diğer bir versiyonu da iki kişilik eğitim modeli olan Me 262B-1a’dan geliştirilen kara taarruz ve gece av uçağıdır.

Çekoslavakya’nın Alman işgali esnasında bu ülkede üretilen ekipman ve parçaların kullanılmasından yararlanan Çekoslovaklar, savaş sonrasında Me 262’leri S.62 rumuzu ile Avia fabrikasında bir süre üretmeye devam ettiler.

tayyareci.com dan alıntıdır...[signature][hline]Aşk çiş gibidir,gelirse tutamazsın,tutarsan ağrı yapar...
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupa daki
türklere en hoş görülü devlet onlardır..
ilk okulumu nürnberg de bitirdim ve okulun %60 ı türktü
buna rağmen herkes birbiriyle iyi geçiniodu..ispanyolu italyanı almanı hepsi birdi...bazen türkler bu iyi niyeti boşa çıkarmıyo da değil...boş yere kavga çıkardıkları da oluyodu..Almanlar bi Fransız dan yada bir İngilizden çok fartklı onlar gibi soğuk değiller ve muhabbeti hoş insanlar...Geçmiştede bizi iyi bir müttefik olarak biliyolar o kadar..Hangi devlet bu kadar çok ulusu alır ki? Sadece yaşadıım şehir Nürnberg de 29 bin türk vardı...[signature][hline]I thought it would be nice to lie down and close my eyes
It never occurred to me that I am already asleep
Sosyal ağlarda paylaş

Bence her türlü şerefsizliği yapmıştır arkamızdan.Mesela bizimle yakınlaşıp bizim orta doğuda ki petrollerin üstüne konmuşlardır.Buda beni sinir eder hep.Bi düşünsenize osmanlı işletebilseydi o petrolü geliri bi düşünün
Tabi sadece hayal[signature][hline] Her an her tuvalete dalabilirim
Korkun benden

Bodrack The Tuvalet Psycho is back
Sosyal ağlarda paylaş

Ya sanki bisde o teknoloji wardı da bıraktık o petrolleri...Herifler gelismis,bulmuslar petrolu sonna da kullanmıslar.Turkiye olsa da aynı seyi yapardı ki almanların bise bayaa bi teknolojik askeri yardımı olmustur 1.dunya sawası yıllarında...[signature][hline]Aşk çiş gibidir,gelirse tutamazsın,tutarsan ağrı yapar...
Sosyal ağlarda paylaş

alman hayranlıgı degilde bu sadece o nazilerin disiplinine hayranlık var o kıyafetler, konuşmalar, marşlar, yürüyüşler fln. 3-4 sene önce bendede çok hayranlık vardı ırkçılıgı , nazi görüşlerini , nazileri genel anlamda araştırıyordum fakat belli bir bilgi birikimi olduktan sonra insan anlıyor ki çok boş bir olay anlamsız katliamlar vs.ler.[signature][hline]lvl 45 glacier/light - karus - diez
lvl 46 assassin - karus -diez
(clan teklifleriniz degerlendirilir)
http://server3.uploadit.org/files/theunholy-sign.JPG
Sosyal ağlarda paylaş

bende biraz alman hayranlığı vardır sebeplerini söliyim
öncelikle bizi işgal etmediler :) bizi işgal edenlere karşı savaştılar o açıdan biraz beni etkilerdiler...
ikinci dünya savaşına hazırlanmaları beni çok etkilemiştri diğer devletler gibi sömrgeleri olmamasına rağmen savaşta yerle bir olmasına rağmen çok iyi hazrılanmış ve yapılan bir kaç hata olmasa belkide bugünün amerikası olacak bir konuma gelmiştir bu gelişim etkileyicidir...
hitlerin fikirlerine karşı değilde siyasi yeteneğine hayranımdır bir insanın koca bir ülkeyi gaza getimesi onlara delilik denecek şeyleri doğru kabul ettirmesi onun zekasının ne kadar yüksek olduğunun da göstergesidir keşke zekasını farklı yönlere aktarsaydı...
bide anti amerikan ,ingiliz, yahudi etkisinin rolü var onların düşmanları olmş almanya göze hoş gelebiliyor
başka bir sebep aklıma gelmedi ama uğrunda konu açılacak kadarda büyük bir şey değil bence belkide bunu açmana sebep senin alman karşıtı olman insanları fazla almancı görmendir ...[signature][hline]HisarOyun.Com&FrpNet.Net
CeyhunAlyeşil
Sosyal ağlarda paylaş

mesele şudur. müslümanlığı pasivizim zanneden din ve devlet adamlarının o zamanki bağnaz görüşleri sonucunda avrupada ve batıda sanayi devrimini yapmış vede rönesansı yaşamış devletlerin ilerlemiş olması akabinde bizim aydınlarımızın yurtdışına gidip gelişmeleri görüp o ülkerlere hayranlık beslemeleri durumudur. fakat bu hayranlık teknoloji boyutunda kalmamış kültür boyutunda da devam etmiştir. keza şu anda da aynı şey sözkonusudur. hatta belkide o zamandan daha çok vardır bu hayranlık. biz buna kısmen emperyalizm diyoruz. ama şu anda işin içinde biz olduğumuz bunu yaşadığımız için çok fazla belki farkında değiliz hayranlığın boyutunun.[signature][hline]
sevdasız bir iklimde çember çeviriyordu yüreğimki sen çıktın gene ağaçların köklerinden. Her yıktığım ağaç sen büyüdün. Yüreğimi çizdiğin bir bardak biradan, içerimi sildiğin bir silginden külleri savurdum rüzgara, kalanları diktim tekrar kestiğim boynundan çıkan kanlarla suladığım çınara. Kustum, tiksindim sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu gun daha fazla batiya hayranlik var mi emin degilim, cunku bu gun Turkiye'deki yeni nesiller daha iyi, kaliteli isler yapiyorlar. Bir cok konuda da dunya capinda is yapan firmalar ve sahislar var bu ulkede.

Sanat konusunda bakalim:Mesela 20 sene onceki bir Turk filmi ile bugun yapilan filmleri karsilastirin. Ya da en basitinden muzik videolari klipler falan bakarsak ne kadar sofistike ornekleri var eskiye gore. Dunyada bir cok ulke bu seviyeye gelebilmis degil.

Sporda bakarsak, zamaninda 8-0 yenilgiler alan futbol milli takimi bu gun dunya 3ncusu olabiliyor. NBA'de koclar gibi 2 oyuncumuz var. Kac ulkenin NBA'de oyuncusu var dunyada?

Teknolojide hala geriyiz, cunku bilim adamlari genelde yurtdisinda is buluyor, yani o da yetistiremedimiz icin degil, Yeterli is sahasi acilmadigi icin. Insaat firmalarimiz su an dunyaynin dort yaninda is yapiyor.

Yani ilerleme var bir cok sahada. Tabii gazetlerde her gun okudugumuz gibi bir cok problemler oldugunu da reddetmiyorum, ama bunlari zaten hepimiz biliyoruz, bir daha burada belirtmeye gerek yok. Zaten karamsarlik ve umutsuzlukla hic bir sey yapilamaz, onun icin ben olaylara iyi yonunden bakarim once.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...