Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Sims ve Genişlemelerinin Satış Rakamı: 41 milyon!

Sam

Öne çıkan mesajlar

anlamanin nesi bu kadar zor anlamadim.
sims gibi muzik cd si ayarinda bir oyun degil de, spesifik ve gamerlara hitap eden kategoride(kardesim ben sims oynayan gamer degildir demiyorum, arguman cikarmayin ordan burdan) bir oyun exp/devam oyunu cikarmak gibi maymunluklara ihtiyaci olmadan bu kadar uzun zaman sonrasi hala onbinler satip, milyonlarca insan tarafindan online oynaniyorsa bu benim icin bir kredibilite faktorudur.

red alert veya aoe exp/devam oyunu cikarmayip 2-3 sene sonra bu kadar cok satsa ve oynansa idi helal olsun der, arti puan verirdim gozumde.
nitekim millons of RTS players can't be wrong, hangi oyunun oynanabilirlik ve tekrarlama acisindan ustun oldugunu rakamlar belirliyor bu klasmanda.

hala kivir zivir argumanlarla neden SC nin cok satilmasiyla Sims in cok satilmasi karsilastirabilir anlaticaksaniz okumiycam ona gore.
Sosyal ağlarda paylaş

dark mesajımda bi yerde SC gerek kalite gerek satış yoğunluğu (ne güzel kelime dimi yoğunluk :)) ile Sims i dağıtır

ama Sims de hitap ettiği amacın en iyi oyunudur (Sim games yani) Simcity 1000 çıktığından beri istenen şehirdeki insanların kontrolünü vermiştir

ikisi de süper oyunlar bence kategorilerine göre
ama SC daha süper
Sims tek oyun ve ilk oyun olduğu için öyle
SC ise kedninden sorna gelen o kadar grafik beslemeli, hede hödö beslemeli RTS ye rağmen ve kendinden önce o kdara RTS ye rağmen hala en çok oynanan ve en çok stratejisi olan oynanabilirliği olan bi oyun,

iksiinden birinin diğerini own/pwn hatta pr0n etmesi söz konusu değil ama[signature][hline]I repeat myself when under stress
I repeat myself when under stress
I repeat.
Sosyal ağlarda paylaş

starcraftın modası geçmedimi ya bari sc 2 felan çıksa nese.6 senelik oyun hayret yani.[signature][hline]Fm veCmTurk Site Editör.
FUTBOLA SIDDET KARISTIRAN,FAİR PLAY RUHUNDAN HABERSİZ OLAN,STADA FUTBOL İZLEMEK DIŞINDA HER ŞEYİ YAPMAK İCİN GİDEN HERKESİ ,VE BUNLARA ÇANAK TUTAN,ENGEL OLAMAYAN KULÜP YONETİMLERİNİ ŞİDDETLE KINIYORUM.
Sosyal ağlarda paylaş

oh be nihayet anlayan biri çıktı sonunda. sağolasın volfi.. :)

kendim de sc'yi the sims veya the sims 2'den çok daha fazla oynamışımdır, zaten the sims'in genişleme paketlerine de bulaşmış değilim. nasıl oluyor da the sims ile sc'yi kıyaslamışım gibi anlaşılıyor aklım almadı. sırf başlığa bakılsa onda bile öyle bişi yok ya..

dark the sims'in satışlarını kıyaslamaya devam ediyorsun ama hiçbir şekilde yarıştıramazsın oyunları. genişleme pakedi ve ana oyunların sayısı toplamına böl öyle kıyas et 8 milyonu ikiye bölerek gene sc geride. ha bir de bunu "bir genişleme pakedini alan hepsini alacaktır" önermesiyle desteklemen lazım kıyas edebilmek için ki bu da ayağı yere basmayan bir kıyas olur gene..

sims'in ikincisi çıkmışken birincisinin genişleme pakedi halen ilk 20 listesinde, starcraft'ın ikincisi daha duyurulmamışken kendi/genişlemesi bile yok listede. sırf satış rakamına dayanacaksan hala nereden bakarsan bak rakip bile değil sc sims'e..

ha sims'e de "müzik cd'si ayarında oyun" demek için 'oyun nedir, komplike sayılması için kriterler nelerdir' diye ayrı bir tartışma da yapabiliriz ama orada da lafı satış rakamına getirirsin er ya da geç.. ;)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

benim sc için bir kez bile çok sattı ondan süper dediğim mi görüldü ki hala bana cevap verilirken bu örnek veriliyor, boş işler bunlar..

sims evcilik in sanal versiyonudur, bunu inkar edenler çaktırmadan ben evleniyorum yarışmasını da izler yarın öbür gün.

said:
sostizm, 23 Kasım 2004 13:35 tarihinde demiş ki:
Bu ne demek? Nece bu?

havadan nem kapmayınız.[signature][hline]GM Magery / Necromancy / Meditation / Focus
Baba parası + Easy UO...
Gururlu BTR üyesi
Barbar Şamanı
Sosyal ağlarda paylaş

valla 60 küsur yaşımdaki babama göre de fallout çocuk oyunu. "ciuv ciuv ciuv ne anlıyorsun bundan?" lafına karşı nasıl bir argüman sunulabilir? herkes kendi sabit açısından bakıp değerlendirme yapacaksa "cs oynayan da yarın öbürgün uziyle okul basar" diyen çıkabilir..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane allaşkına çocuk gibi davranma şu tartışmada
alan yetkilisi olarak, eski üye olarak, saygı duyduğumuz biri olarak düzgün argümanlar sun şuraya
sunamıcaksan da lütfen tartışmaya katılma

doğruya doğru şimdi gelmişsin sims evcilik oyunudur diyosun tartılşmaya tek katkın bu, sims oynayan maldır diyen adamdan ne farkın kaldı senin?[signature][hline]I repeat myself when under stress
I repeat.
Sosyal ağlarda paylaş

sc dünyada en çok satan oyunmu? total club manager bile daha fazla satmıştır.ya bu kadar sallanmaz.[signature][hline]Fm veCmTurk Site Editör.
FUTBOLA SIDDET KARISTIRAN,FAİR PLAY RUHUNDAN HABERSİZ OLAN,STADA FUTBOL İZLEMEK DIŞINDA HER ŞEYİ YAPMAK İCİN GİDEN HERKESİ ,VE BUNLARA ÇANAK TUTAN,ENGEL OLAMAYAN KULÜP YONETİMLERİNİ ŞİDDETLE KINIYORUM.
Sosyal ağlarda paylaş

total club manager oyunmu? bana göre cm yada fm yanında ezik değil daha ötesi kalıyor aynı fifanın WE yanında ezik kalması gibi -,- hatta amigamdaki premier manager 2 oynasam total dan daha fazla haz duyarım [signature][hline]Awaiting Final Beta
Msn/Mail:[email protected]

[Bu mesaj Lind3r0th tarafından 23 Kasım 2004 15:20 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

olay ne anlamadim, sanki ben abzurt biseyler yaptim karsilastirdim da tasagimdan yakalandim muamelesi yapiliyor.
ben myth, aoe ve sc yi kiyaslarken bu RTS klasmaninda en cok satan ve en cok online oynanan oyun olmasini arguman olarak kullandim sadece(ki son derece tutarli bir mantiga dayalidir kendileri), buna cevap veremeyip `ee britney spears de sc den cok satti, o zaman britney de kalitelidir scye basar` deyip, britney cd si alan kitleyle sc alan kitleyi bir tutup sonra o tartismadan 2.5 sene sonra sims de scden cok satti diye thread acip ayni gunahi islemeye devam eden ben degilim. ben herhangi bir satis rakami karsilastirmiyorum, tam tersine benim iddiam zaten sc ve sims`in satis rakamlarinin karsilastirilamayacagi.
burda kimse sc adina `en cok sattigi icin en iyi oyun sc dir, sc butun oyunlara basar, simsden de iyi bi oyundur` demedigi halde, cikip sc ciler agresif, sims e bok attilar filan diye propaganda noluyor onu anlamadim.

kaldi ki ben egleniyorum sadece bu tartismalarla, sc en iyi oyun olsa nolur olmasa nolur, benim karsi oldugum `rush yapiyolar o oyunda, hizli mouse sallayan kazanir boktan o oyun, ben 2 ay oynadim zea basip yeniyolar hala` zihniyetinin sims scden cok satti, britney spears kaliteli muzik, mythte de oklar 3d rendered gercek zamanli yagmur damlasindan etkilenerek vektorel uzayda negatif hizlanmayla yere dusuyo demek ki myth daha iyi oyun gibi argumanlarla meydani bos bulup bol keseden sallamasi.
Sosyal ağlarda paylaş

Basit bir şakaya maalesef direk agresif girmişiz.Mal kelimesini kim kullandı bilmiyorum.Benim yazdığım şeyler geyiktir, forumda geyik yapmayacağız diye bir kaide yoktur.Bir oyunun niteliği oynayan oyuncuyu bağlamaz.Tıpkı şimdiye kadar yüzlerce kez bir oyuna "Aptal bir oyun" veya benzeri yakıştırılmalar yapılması gibi benim yazdıklarım da oyunu oynayan oyuncuyu bağlamaz .Aptal oyun denildiğinde bu espri bile değildir direk yorumdur.O oyunu oynayan aptal mı oluyor sorarım bunu.. ki o tarz bir yorum espriden yoksundur benim yorumumun aksine.Madem espriden anlamıyoruz, tartışma üslubuyla cevaplayayım bundan sonra.

Starcraft Vs. X olayına hiç girmiyorum çünkü şimdiye kadar sunduğunuz argümanları 20 ile çarpsanız bile Starcraft'ın eline su dökmeye bile yakın bir yerde değilsiniz.RTS adına daha büyük bir iş yapılana kadar olamazsınız da.Olsanız bile büyük ihtimalle o iş de Blizzard'dan çıkma olacağından hatta adının da büyük ihtmalle Starcraft 2 olacağından bu konuda size bir faydası olmayacaktır.

Satış rakamlarına gelince, satış rakamının bir oyunu başka bir oyundan daha iyi yaptığı iki konu vardır.Daha çok sevilmesi ve yapımcı firma adına daha karlı bir oyun olması.Gerisi fasa fisodur, hiçbir kıyası bağlamaz.Sims'in de SC'den daha çok satması gayet doğaldır çünkü çok daha sonra çıkmıştır, deli gibi ek pakedi yapılmıştır ve daha da önemlisi yaş/cinsiyet sınırı olmadan her oyuncuya hatta oyuncu olmayan bilgisayar kullanıcılarına bile hitap etmektedir, Sims ile tanıştıktan sonra oyun oynamaya başlayan insan sayısı çoktur.

Kimsenin kimseye düpedüz hakaret ettiği yok, bir yanlış anlaşılma olduysa kendi adıma özür dilerim(Madem o kadar eminiz hatalı olduğum konusunda, şikayet düğmesi köşededir).Ancak belirtmeden geçemeyeceğim ki yukarıdaki kolaj çalışması(hehe) dahil yazdığım şeylerde bir hakaret havası göremiyorum.En harbici Simsçiler (ki bunlar Sims Online'ı bile tatmıştır, bazıları gibi iki kere oynayıp aslan kesilmiş kişiler değildirler, seriyi hatim etmişlerdir) bile yazdıklarımdaki komik unsurları göz ardı etmemiş, suratlarında tebessümle cevap vermişlerdir.Elinde bir birikim olmadan bilgisizce mantıklı argümanlara karşı demogoji yapılmasının forumumuzdaki bayrak taşıyan örneği olan SC Vs. X tartışmalarındaki tamamen boş mesajların bile tepki çekmeyip de benim tamamen espri amaçlı olan bir betimlememin (sağlam temellere dayanan bir betimlemedir) bu kadar tepki çekmesine anlam veremedim.

Yine Sims'e bu konuda dil uzatmış tek kişi olarak belirtmek isterim ki "dünyaya yararlı ne yaptın" gibi yorumların hedefi olacak bir kişi değilim, bu da benim Sims yorumları gibi espri olsa gerek baya güldüm.Tıpkı Sims oynayan birinin dünyasal yaşamı oyunun niteliğiyle bağdaşmayacağı gibi oyunu yorumlayan birinin de dünyasal yaşamı bununla bağdaşmaz.

Gelelim apayrı bir konuya ama gelmeden önce Arcane SC hakkında ne yazmış onları bir okuyalım ki Arcane'in SC yorumları hakkında birşeyler yazabilelim zira son bir sayfadır söylemediğim cümleler ben söylemişim gibi lanse ediliyor.Arcane'dir ki satış rakamlarını olaya katmamış direk oyunun içerik ve oynanış kısmına değinmiştir.Arcane'dir ki ısrarla başkasının istatistiksel bilgi yanlışını yapmış gibi gösterilmektedir, Arcane'dir ki SC'nin finansal rakamlara kurban edilişi, savunulmaya ihtiyacı olmayan kendini zaten kanıtlamış SC'nin yanlış kanıtla sanki savunmayı kaybetmiş gözükmesi gibi trajikomik bir manzaraya bakmaktadır.Bu konunun Sims Vs. SC'nin devamı maksadı ile açılmadığını iddia etmek ise tartışmaları yeterince takip etmeden sonra atlamak diye düşünüyorum ki bu önceki doğru düzgün okumadan yanlış bilgi üzerine yorum yapıldığına dair iddiamı kanıtlıyor.

Daha önceki paragrafta belirttiğim gibi kimse herhangi bir oyunu seven birine laf atmıyor, benim yazdığım da öyle gözüktüyse tekrar özür dilerim.Yanlız şahsen buradaki durumu Sims oynayanlara laf atamak değil Sims'in SC'den iyi olduğunu iddia edenlere cevap verilmesi olarak algılıyorum.

Sims'i ele alırsak:
Sims'in çok satılmasının asıl sebebi cinsiyet ayrımı olmayan bir oyun olmasıdır.İlk kez bir oyun bayan oyunculara da hitap etmiştir.Bu mudur Sims'i kız oyunu yapan? Yüzeyde budur.Daha derine inersek koyduğum resimde anlatmak istediğim basit mantığı ele almamız gerekir.

Kız ve erkek oyuncakları farklıdır.Bunun sebebini açıklamama gerek olmadığını ve hepimizin bunu bildiğini var sayarak yazıma devam ediyorum.Yıllarca hatta belki de yüzyıllarca kız oyuncaklarına hüküm eden bez bebek zamanla yerini daha gelişmiş bebeklere bıraktı.Bu yeni bebekler sadece görünüş değil oynanış olarak da farklıydı çünkü ufak bir hayat simülasyonu olma yolunda ilk adımlar atılmıştı.Kıyafetler, aksesuarlar, arkadaşlar, ev, araba, öbür taşıtlar hatta erkek arkadaş bile eklendi.Oyunun adı evcilik olunca yani yaşamın ufak bir simülasyonu olması nedeniyle geliştikçe yaşamımıza daha da benzemeye başladı.Sağlıklı hiçbir erkek çocuğunun evcilik oynamaması gibi bir yargı vardır.Bu yargının sebebinde psikolojik gelişim ve toplum
Sosyal ağlarda paylaş

yukarıda laf salatası diye yakınırken ilk real 3d terrain kullanan bir rts'yi "oklar 3d rendered gercek zamanli yagmur damlasindan etkilenerek vektorel uzayda negatif hizlanmayla yere dusuyo" diye anlatarak esası bulandırmaya çalışmışsın ki başarısız olmuş. starcraft yine dünya şampiyonu oyuncuların goon orduları gezdirdiği bir oyun, myth yine advantage of height'ten combined arms'a kadar pekçok stratejik ve taktik konseptin ilk defa gerçeğe uygun olarak uygulanmış olduğu bir oyun. ha isteyen gider commander keen oynayıp wolfenstein 3d'ye burun kıvırabilir. ama biri diğerinin gerisinde gameplay teknolojisi olarak, dünyanın yuvarlak olması gibi tartışma konusu olmayan bir husus..

said:
ben myth, aoe ve sc yi kiyaslarken bu RTS klasmaninda en cok satan ve en cok online oynanan oyun olmasini arguman olarak kullandim sadece(ki son derece tutarli bir mantiga dayalidir kendileri), buna cevap veremeyip `ee britney spears de sc den cok satti, o zaman britney de kalitelidir scye basar` deyip, britney cd si alan kitleyle sc alan kitleyi bir tutup sonra o tartismadan 2.5 sene sonra sims de scden cok satti diye thread acip ayni gunahi islemeye devam eden ben degilim

istersen o başlığı bulur aynen yazarız kim hangi sırayla neleri söylemiş, sen "sc en çok satan rts'dir, bu kadar insanın bir bildiği olsa gerek" argümanı varın yoğunmuşçasına ortaya sürünce ben de "britney spears falan falanca şarkıcılardan/gruplardan daha çok satıyor, o da demek daha iyidir bunlardan aynı mantıkla" dedim. sen satış rakamları dışında hangi argümanı savunduysan hiçbiri "dengeli 3 ırk" lafının ötesine geçemedi. aoe serisi, myth serisi yahut başka bir rts'den daha üstün olan başka bir tarafını kimse ortaya koyamıyor ki o denge olayı da tartışma götürür. ben de oynadım ve denildiği kadar dengeli görmedim. "dünya şampiyonu maçlarını izle" dendi, izledim ve baktım onlar da dengeli kullanmıyor, belli kalıplar var ve onları ölümüne oynuyorlar..

said:
burda kimse sc adina `en cok sattigi icin en iyi oyun sc dir, sc butun oyunlara basar, simsden de iyi bi oyundur` demedigi halde

deniyor, yıllardır deniyor. volfi de yukarıda daha geçenlerde gördüğü bir örneği vermiş.. dahasını da arayın kafi gelmiyorsa..

said:
sc en iyi oyun olsa nolur olmasa nolur, benim karsi oldugum `rush yapiyolar o oyunda, hizli mouse sallayan kazanir boktan o oyun, ben 2 ay oynadim zea basip yeniyolar hala` zihniyetinin

valla sims'i britney spears cd'si gibi gören birisinin sc'yi psionic'lerin beyin fırtınasıymış gibi anlatması ne derece normalse benim "sc'de zerg'i fazla basan kazanır" türevi bir sözüm ondan daha normal olsa gerek..

gelelim arcane'e..

bla bla bla.. birşeyler yazmışsın da üslup vs ile ilgili, benim ne şikayetim ne de şikayet edilecek bir yazım oldu o açıdan. sonra da kompozisyon çalışmışsın biraz, :-p yazının yarısına geldim ancak tartışmaya yönelik birşeyler çıktı..

said:
Bu konunun Sims Vs. SC'nin devamı maksadı ile açılmadığını iddia etmek ise tartışmaları yeterince takip etmeden sonra atlamak diye düşünüyorum ki bu önceki doğru düzgün okumadan yanlış bilgi üzerine yorum yapıldığına dair iddiamı kanıtlıyor.

hangi konunu devamı? "sims vs sc" gibi nasıl bir kıyaslama olabilir? her şekilde mantık dışı. türkçe bilen ve okuduğunu anlama kabiliyetine sahip her insanoğlu "çok sattı demek ki sc rulaz" zihniyetinin eleştirisi olduğunu görebilir..

said:
Sims'i ele alırsak:
Sims'in çok satılmasının asıl sebebi cinsiyet ayrımı olmayan bir oyun olmasıdır.İlk kez bir oyun bayan oyunculara da hitap etmiştir.Bu mudur Sims'i kız oyunu yapan? Yüzeyde budur.Daha derine inersek koyduğum resimde anlatmak istediğim basit mantığı ele almamız gerekir.

ohaaaa.. saçmalamanın sınırlarını zorlamışsın yahu, şu mesajını ema'ya post etsem yokeder seni zaten de :-) o zevki ona bırakmayacağım, önce biraz acı çektireceğim en azından.. :-p

sen sağlıklı her erkek çocuğunun vurdu kırdılı oyunlar ya da ışın kılıcı, makineli tüfek vs sahibi olması gerektiğini savunmuşsun ki pedagoglarla tartış sen bu konuyu. onlara da laf oyunları yaparsın karınca kararınca ara sıra.. :horace:

satırlarca saçmaladıktan ve "sims kız oyunudur, oynayan erkek değildir, tamagotchi uzantısıdır" serzenişlerinin ardından

said:
Can alıcı nokta:
Kız oyunu demek sadece kızlar mı oynar demektir? Hayır, isteyen istediğini oynar.Sims evciliğin aksine unisex bir oyundur.Bu kadar yazıyı okuyup da hala anlamamış olanlar için söylüyorum "kız oyunu" veya benzeri yakıştırmalar espridir çünkü Sims evcilikteki temel unsurları barındırdığı gibi yaşam simülasyonunun senelerdir alışa gelindik evcilik oyununda olmayan birçok unsurunu dijital olmanın verdiği içerik genişliği ile bünyesine katmıştır.

diye "çevir kazı yanmasın" stratejisine başvurmuşsun. bir dediğin diğerini sıfırlamış, 2 sayfa makale yazmış gibi görünüp bunun yarısı "ben efendi biriyimdir" önermesini desteklemeye çalışmakla, öbür yarısı da birbirini sıfırlayan iki
Sosyal ağlarda paylaş

kusura bakma arcane seni geyiklerini ve ciddiyetini ayrıştırabilecek kadar tanımıyorum, ama sen gelip ciddi bir tartışmanın olduğu forumda espriler yapıp daha sonra o espriydi anlamıyorsan sorun sendedir diye arkasına saklanıyorsan bu birinin üstüne kaynar su döküp şakaa diye bağırmaktan farksızdır

ayrıca benim sitem ettiğim kişi nikini italic le yamzıştım bu sefe rherşeyden ayrı bold italic underline yazıcam

patates

sims oyuncusuyum diye bana mal deme hakkı yok bu insanın

ayrıca Kobe adlı üyemiz de pek tartışmada katkısı olmayan sırf dolduruş olsun mesaj sayım artsın diye mesajalr atmış, lütfen gidin garbage da kasın post, oranın açılış değil ama oluşan amacı o

tekrar diyorum SC kendi sınıflarında karşılaştırıldıklarında Simsden çok daha iyi bi oyundur, MYTH oynamadım, bilemem stratejide daha iyisi var mı o yüzden

ama allaşkına gleip buraya Sims ing eçmişini irdelemeyin

bi neural network un (yapay zeka) , iç mimarinin, dış mimarinin, insan ilişkilerinin, ve daha pek çok derin konunun böyle kolay arabirimli işlenmiş olduğu bir oyuna kimse evcilik oyunudur diyemez

oynayanlar da oyunu değiştirmez, o zaman da patates ten yola çıkarak derim ki tüm sc oyuncuları (ben de dahilim buna) patates gibi ne dediğnii bilmeyen düşüncesiz arsız insanlardır

bu beni haklı mı yapıyo? hayır

aynı şekilde Sims i %75 kızlar oynuyor diye Sims kız oyunu mu? hayır, öyle olsaydı 50 yaşına gelmiş adamlar oturup 4 senelerini harcamazlardı kodlarına[signature][hline]I repeat myself when under stress
I repeat.
Sosyal ağlarda paylaş

laf ceviriyosun valla, ben cevap vericek herhangi bisi goremiyorum. sonucta britney spearsle konunun alakasi yok.
sc en cok satan RTS, en cok online oynanan RTS. ayni zamanda karsilastirildiklari arasinda en yasli RTS. 5-100 yas arasi kiz erkek herkese hitap eden bir oyunun 40 milyon satmis olmasi bu basariyi golgeler mi? hayir. en cok satan rts olmak bir basari kistasi midir, evet. elimizde kalan: sam`in bir suru laf kalabaligi ve balon argumaninin artik bitmesi umidini guden bir dark-dr

diger oyunda tepeden assa molotov kokteyli atarken super gercekci yuzde hesabi var bi de playerlar bunu her atista hesapliyomus gibi sc nin yukari vururken %50 sansla vurmasi gibi efektif ve uygulanabilir bir ozelligini yerden yere vurmak disinda isabetli bir elestirin yok sc ye sam, gercekci olalim. iki tane 3d fizik hesaplamasi ekledi diye myth`in scden iyi oldugunu savunuyosun bi de curutulmesi imkansiz sayisiz argumanin varmis gibi havalara girmissin abi.
o kadar gercekci 3d hesaplamalar istesem teorik fizik matematik okur uc boyutlu uzayda vektorel hesaplama problemleri cozerim. biz RTSlerden ve strateji iceriklerinden bahsediyoruz.
strateji anlayisin mammoth, `sc de rush yapan yeniyo goon ordusu geziyo dandik o oyun` diyecek kadar sig bir RTS anlayisin var, istedigin argumantasyonu yap burda dedigin herangi bisiyi ciddiye almak zor zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

dark benim yazdıklarımı görmezden gelip lafı esas çeviren sensin doğrusu, sc 13+ yaş üzeri herkese satılabilen bir oyun ama 60 yaş üzerindeki kimselere satamadıysa kendini o kendi sorunu. ya da blizzard'ın sorunu da denilebilir, nasıl isterseniz. en çok satan rts olmak bir kıstas ise en çok satan oyun olmak da bir kıstastır, olmadığını söyleyen de kaynak olarak neresini gösterebilir bu düşünceye? bence tek bir yanıt var.. :-)

evet, tepeden molotof atarken rts'ler için zamanının en iyi fizik motoruna sahip bir oyun sc, bugün dahi geçebilen oyun sayılıdır. hatta varlığından dahi şüpheliyim zira benim oynadıklarım arasında pek göremedim belki total war serisi hariç. bungie zaten halo ile de fizik motoru konusunda kendini kanıtlamış bir firma, blizzard'ın bütün oyunlarına bakıyoruz, teknik açıdan belirgin, öne çıkan bir özelliği yok. ne firma kendisi söylüyor ne başka biri..

oyuncular molotofun sekme ihtimalini gözönüne alamıyor da sc'nin %50 ihtimalle vurmasını gözönüne alıp yeteneğini konuşturabiliyor? buna kendin de inanıyorsan eh yani.. kaldı ki isabet yüzdeleri tecrübesi artan birimlerde kaydadeğer miktarda artar, ilk katıldığı savaşta elinde molotofu patlatabilen bir cüce birkaç savaş görüp 1-2 düzine çentik atınca kayıtlarına mucizeler yaratabilir rahatlıkla. 4 tane ok yiyince ölebilen, yürüme hızı herkesden yavaş olan bir cüceyi 3-5 savaştan sağsalim geçirip böyle bir deneyimi kazandırmak savaşın ortasına doğrudan yollanıp tek atış yaptıktan sonra patlamasından başka bir beklentiyle üretilmemiş bir siege tank'ı kullanmaktan kat kat daha fazla yetenek ve beceri ister. myth'in strateji mantığı açısından da sc'nin fersah fersah önünde olmasının örneklerinden sadece biridir bu..

ha ayrıca 3d stratejileri teorik fizikle eşdeğer tutacaksan bırakalım half-life'ları, dönelim super mario'lara. ne gerek var mermilerin sapmasına, bombaların belli bir açıyla düşmesine, silahların geri tepmesine? önemli olan silahı doğrultup tetiğe basmak değil mi?

benim strateji anlayışımda "en baba taktik bu, bunu yap ya da yenil" diye önüme konan kalıplara yer yok. starcraft da maalesef bundan fazlasıyla nasibini almış olduğundan iyi nitelikleri nedeniyle belli bir süre oynansa da öyle fanatiklerinin dediği gibi çağlar ötesine miras kalmayı en çılgın rüyalarında bile göremeyecek bir oyun..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

laf ceviriyor oldugunun en basit kaniti: hala en cok satan oyun olmak kistastir diyorsun. kardesim ben diildir mi dedim? benim sorum; sc nin en cok satmis olan rts olmasini mi golgeliyo bu? ne alakasi var konuyla, sims basarisiz bi oyun mudur dedik. nasil britney spears hitap ettigi kitleye gore basarili ise, sims de hitap ettigi kitleye gore basarilidir ki bu kadar cok satmistir.
sc de rts kitlesi icinde en cok satan ve oynanan oyun olarak basarilidir. sorun zaten britney spears fanlerinin baska, RTS severlerin baska olmasi.
ha ama sc sadece en cok sattigi icin en basarili oyun degildir. bunun gerisinde bir cok arguman vardir ama biz bunlari 5 senedir verdik. senin anlayabilecegin en basit ve tek arguman oldugu icin mecbur popularitede takili kaldik.
sana kalsa hala ben sc yi 2 ay oynadim ustasiyim, derinlik yok o oyunda tank bas yolla gibi ici bos ve TAMAMEN YANLIS temellere dayanan argumanlar yumurtluyosun otesi gelmiyo. ben myth hakkinda bilmeden `5 dwarf yolladim hepsi oldu` gibi seyler soylemiyorum, ki bahsettigim gibi mythi zamaninda fazlasiyla oynamis ve mantigini kavramis bi insanim. iyi bir combat management oyunu ama bu kadar.

senin mythi savunurken getirebildigin aciklama sc de olmadigini dusundugun ve yanildigin bir micro management olayi, ki micro sc nin myth gibi tek olayi olmamasina ragmen fazlasiyla vardir, ikincisi de yenilikci oldugunu iddia ettigin bir fizik motoru. basarili fizik motoru baska bisiydir, strateji oyunu baska bisiydir. combat simulation, first person shooteri guzellestiren bi faktordur fizik motoru, myth gibi butun oyun bundan olusuyosa o oyun da bu kategorilerde anilmalidir.

sc ye getirdigin elestiriler ise tamamen yanlis ve cehalet kaynakli. diyebilecegim bisi yok sc ciler arasinda forward ve eglence malzemesi niteliginde elestiriler.

ruzgar velocity hesaplamasi gibi fantastik hesaplamalar yapmak RTS oyunu kistasiysa 10 senelik windows oyunu bang bang asmis velocity/angle/wind hesaplamalariyla `most innovative RTS of all time` secilmeliymis.

ben daha tartisabilecek bi nokta gormuyorum, rts anlayisin sig cunku.

[Bu mesaj dark-dr tarafından 23 Kasım 2004 17:43 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

azmo abi dark-dr has left the building artik.

benim tek soyleyecegim sam`in rts degerlendirmelerine guvenmeyin, ciddiye almayin. meydani bos bulmasin adam. yoksa tartisicak bi durum yok, adam scde tanki yolluyosun ortaya bi vurus yapip patliyo gibi yorumlar getiriyo ben ciddiye alip cevap mi vericem.
Sosyal ağlarda paylaş

sevgili dark, mesajlarımın tam ve net olarak olarak anlaşılması için italic, bold, underline filan mı kullanmam gerej her kelime grubunda? demişim ki "eğer sen 'en çok satan rts olmak kıstastır' diyorsan ben de 'en çok satan oyun olmak da kıstastır ve sims sc'nin önündedir böyle bakınca' derim" diye yazmışım. nasıl bu kadar anlaşılmıyor yazılarım biri de bana anlatsa?

sims başarılı mı başarısız mı diye orada gereksiz bir benzetme yapmışsın anlamı olmayan, başarıdan kasıt sadece hedef kitleyi eğlendirmek değil elbette. bu kadar basit olsa tanımı başarısız oyun sayısı çok azdır..

5 senedir verdiğiniz popülarite dışındaki argümanların hiçbiri "3 ırk dengeli"den öteye geçemedi, isteyen aratsın okusun. onların da iddia edildikleri kadar dengeli olmadıklarını çeşit çeşit örneklerle anlattım. birtek popülarite argümanını öne sürüp savuşturabilenler vardı, onun için de nihayet gerekli kaynağı buldum ve kökünden çürüttüm. buna yanıt da "biz elitiz, şunu/bunu oynayan kız/gay/aile" ile sınırlı kaldı. hepsi buysa argümanların zaten yıllar önce bitmişti bu tartışma.. :)

"sc'nin ustasıyım" dediğim tek bir yer dahi yok, "bu oyunu ben de oynadım, ayrıca nasıl oynandığını da gördüm" dedim. hiçbir argümanı kalmayanlar "5 yıl oynamamışsan hakkında konuşamazsın" gibi trajikomik bir karşılık verebildiler ancak. 5 yılını o oyuna verecek insan zaten üstüne oyun tanımaz be, nasıl bir çelişkiyse bu maşallah..

sc'de micro vardır ama bu elbette ki sadece combata odaklanıp ilk defa kaynak yönetimi vs'yi aradan çıkaran bir oyunla (özellikle de yapılmış en iyisiyse yıllar sonra çıkan bazı örnekler hariç) rekabet edemez. ne teoride ne de pratikte mümkün. micro diye anlatılan kaydadeğer sayıda olay da esasen oyunun 2d grafik motorunun eksikliği ya da fizik motorunun yokluğu nedeniyle gerçekleşebilen absürdlükler. buna ağaç sprite'ının arkasına adam saklamak da dahil olabilir, 10 tane battleship'i üstüste bindirip focus fire'ı zorlaştırmak da. (oyuncunun stratejik/taktik önlem alamayacağı durumlar bunlar aynı anda, myth'teki gibi oyuncunun zırt diye kamerayı döndürüp karşılık verebileceği durumlar değil) starcraft'ın fizik motoru elbette yok, sen de "aynı kategoride değiller" diye çevirmişsin lafı bu sefer.. sc daha sonra çıktığı halde onun eksikliği değil yani heh..

cehalet diyorsun da bu kadar starcraft'çı arasında bir tane şu yukarıdaki paragrafta söylediklerime kaçamak cevap vermeden yanıt verebilen çıkmıyor yıllardır. verebilecek varsa onlara forward'la da gelsinler cevaplasınlar.. :)

ne mutlu ki benim sığ rts anlayışım 10 yıllık dune2 ile aynı çizgiyle giden oyunları beynim süngerleşene dek oynamayı sığdıramıyor içine.. :-)

wanderer'cım, demin unity'nin ekşi sözlük'te benim maddeme girdiği entry'i gördüm de, yapıştırayım şuraya madem öyle dedin: ;)

said:
inatciii, inatciii alabildigine inatci bir adam. kafami skti bu gece. hem de ama nasil skti ki helal olsun, 2 senedir en agir siyasi tartismada bile boyle skilmemisti kafam, demek ki kafamin da cok gorecegi varmis daha. hem de oylesine ottan gotten bir konuda ki hala keman yayi gibiyim.

edit : oooooooooooooooooooofffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
(unity100, 30.10.2004 23:22 ~ 23:25)

heh dark şu sc vs myth tartışması da olmasa zaten yüzünü gören yok, daha çok uğra da "pk'lık neden kötüdür" tartışmalarına da girelim eskiden olduğu gibi.. :horace:[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...