Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

telekomun sitesi hacklendi

Zed

Öne çıkan mesajlar

Internet 93 den de once vardı aslında ama bilinmiyordu. Sadece üniversitelerin bağı vardı. BEn bağlandığımda yanlış hatılamıyosam 94 sonu 95 başıydı. Ama süperonline 97 de kurulduğunda internet hala devlet tekelinde değildi. Daha sonradan devlet internette Turnet tekeline kurdu. Yani internetteki devlet tekeli 10 seneyi bulmaz. Bu tekel döneminde de hiç bir şey yapmadı da diyemeyiz. Ayrıca şu anki durum da beni çok şaşırtmadı aslında. Çünkü genel Türk huyudur bu ve daha önce çok yaşadık bu tür olayları özellikle çeşitli afetlerde yaşadık. Sözgelimi depremlerin olacağını bildiğimiz halde hiç bir önlem almadık ne halk olarak ne devlet olarak. Çünkü "amaaan bize bir şey olmaz" mantığı ile hareket ettik hep. Internette de bu oldu, bir hatta bağlıyken "bize bir şey olmaz" mantığı ile bakıldı. Ayrıca singapur gibi bir ülkenin bir hat kopmasını bir ay halledemiyeceği kimin de aklına gelirdi. Sonuçta eminim ki yakında bu tekel bitecek ama bitmeden önce de bizim ucuza hizmet alabilmemiz de garantilenebileceği bir şekil de olmalı. Yani tekel bittiğinde yamulan yine biz olmamalıyız. Eğer bu tekel hiç gelmemiş olsaydı da eminim hala süperonline kazık fiyatlarla bizi sömürüyor olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

Dial up dediğin üyelik ücretleri mi telefon faturası mı? Eğer telefon faturası diyorsan sence bizim telefon faturalarından para almıcak durumumuz var mı? Bence yok. Özel sektör TTnete el attığında telefon faturaları bedava mı olacak? Tabii ki hayır. Eğer dial up ile kasdettiğin üyelik ücretleri ise o zaten heryerde alınıyor ve tabii ki alınacak. Alınmasa nasış para kazancaklar?
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupaya ayak uydurmak istiyorsak her yönde uydurmamız lazım.Sırf fiyat konusunda değil.Adamların verdiği hizmet le aldıkları miktar çatışıyor.Komşularımıza bile rakip olamıyoruz bide üstüne üstlük aciz kalıyoruz bi çözüm üretmekte.[hline]''Most of us walk in the light and the shadow but there are the chosen few who walk this world , carrying their own light to brighten both day and night.''
Sosyal ağlarda paylaş

O hizmeti o fiyata devlet bile vermezken özel sektörden bekleyemezsin. Özel sektör keriz değil ve özel sektör hizmet için burada değil. Sonuç olarak özel sektör para kazanmak için burda. Sonuç olarak özel sektör bugün bu tarz bir hizmet verecek olsa en aşağı ödeyeceğimiz rakam yine Kablonetin verdiği fiyatın aynısıdır. Internet Türkiye' de pahalı ama nedense aşağı çekmek kimsenin işine gelmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

hackleyen arkadaşımızı şahsen biraz kınıyorum. birbirinize düşman olursanız sorunlarınızı çözmeniz zorlaşır .
birlikten kuvvet doğar,
bir elin nesi var iki elin sesi var,
sakla samanı gelir zamanı : P,
ayrıca telekomuda kınıyorum. tam herkesin en sinirli olduğu anda zam yapmaları belki hizmeti daha kaliteli yapacak olabilir ama düzeldikten sonra yapsalardı (yada hiç yapmasalardı) bu kadar sert tepkiler almazlardı. ayrıca bu kadar büyük bir internet itesi - yani internetlerimizin internet sitesi artık düşünün- hacklenecek kadar zayıfsa gerçekten çok kötü durumdayız. siz siz olun bir gün önemli bir yerde iş sahibi olursanız dikkatsiz davranmayın ;dikkatsiz olursanız arkanızdan söylenebilecek kötü sözleri düşünün.
kötülüğe kötülükle karşılık vermek karşı tarafın gaza gelmesine ve dahada kötüleşmesine sebep olabilir (tabiki bu kadar önemli bir şeyde bu mümkün değil)[hline]I'm one of the keepers of wilderness and here to help...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ghaldszar, 13 June 2003 18:50 tarihinde demiş ki:
Bu kadar da dusman olmanızı da anlamıyorum TTnet' e. Adamlar hepimize ellerinden geldiğince hizmet getirmeye çalışıyor sonuç olarak. Evet biliyorum kapasitelerinin altında bir hızla yapıyorlar bunu ama siz Amerikadaki gibi bir hizmet arıyorsunuz. Bir kere Türkiye ile Amerika arasında bir fark olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Bu teknolojiyi adamlar üretiyor ama biz satın alıyoruz. Ayrıca adamlar gelişmiş ülkeler sınıfında iklen biz gelişmekte olan ülkeler sınıfındayız. Öyle evlerimize çok çok ucuza süper hızlarda internet beklemek şu anda bir hayaldir ve olanaksızdır. Ülke borç içersinde yüzerken de Singapur 2 günde çözerim gibilerinden haberler verince 2 gün için bu kıtlıkta yeni hat almaya gerek duymaması duysada Türkiyedeki kanunlara göre bunun mümkün olmadığını da bilmemiz gerekiyor. Hadi hepsinde suçlu bile desek çoğumuzun evinde ADSL ve Kablonet gibi bir teknolojiyi getiren de sonuçta TTnettir. Kablonet çıkmadan önce 64k' lik bir leased line fiyatını bilmem hiç soran oldu mu ama gerçekten çok ciddi rakamlardaydı. TTnet getirmeseydi kim getiricekti peki özel sektör mü? Peki özel sektör getirdiğinde sizce bu fiyattan mı getirecekti? Devlet tekeli de tekeldir, tehlikelidir ama özel sektörün tekeli çok daha tehlikelidir. Burada kapitalizm veya sosyalizm tarzı düşünceler savunuyor değilim yanlış anlaşılmasın ama ben bu gelişimde yavaş da olsa devletin yapması gerektiğini düşünüyorum. Direk olarak özel sektöre verilmek de bizi oymaktan başka bir işe yaramaz. Tabii ki sonsuza kadar da bu böyle gitmez gidemez. Ama biraz da geçmişi düşünün değişimi göreceksiniz. Ama tabii ki hataları da eksikleri de var ona da katılıyorum.

Peki sana bir soru da ben sorayım yazdıklarına tepki değil yanlış anlama, şimdi : dünya üzerinde internet kullanan ülkeler arasında en yavaş ve en pahalısının bizde olduğunu biliyormusun.

Peki bu durum yüzünden ülkemizde internet kullanan kurumların kayıplarının nekadar olduğunu biliyormusun, televizyon kanallarından birinde 60 milyon dolar dediler tam hatırlamıyorum rakkamı ama inan bu kesinlikle gerçek rakkamları ifade etmiyor, neden dersen ülkemizde hep rakkamları kısaltmak yada ufaltmak eğilimi vardır da ondan. Sen bu rakkamı 2 ile çarp iyimser bir tahmin tabi buda. Ki kayıp dedimde TT nin kendiside kayıpta şu anda. Sen internet nasılsa yavaş diyerek bağlanıyormusun, şahsen ben günde 10 saat bağlı iken artık bir saat zor duruyorum, bu da TT nin zararı işte.

Atmaya geldimi mangalda kül bırakmayan kurumlarımız aslında hiçibir şeyden habersiz. Aslında bilgisayarları oyun makinası gibi gören, interneti bir oyun aracı olarak gören zihniyetten bişey beklemekte bence hata.

Neyse uzatmanın bir anlamı yok sanırım cebim dolsun gerisi boş düşüncesi olan kişiler tepelerden gitmedikçe asla bir yerlere gelemeyeceğiz biz.

(amma doluymuşum bende be) 8-)
Sosyal ağlarda paylaş

Asmo, haksızsın demiyorum ama bugune kadar özel sektöre geçseydi bu ilelemeleri bile göremezdik diyorum. Özel sektör de kar peşinde sonuç olarak. Adamlar ucuza internet alın mantığıyla hareket etmiyorlar. Yavaş yavaş ilerlemeler oluyor ama maalesef cok yavas oluyor. Bende tekel kalsın demiyorum ama TT de bize hiç bir şey vermedi diyemem nankörlük olur. Çok da büyük hatalar yaptılar onu da kabul ediyorum ama özel sektör bu işlere bulaştığında (ki aslında bayağı da bulaşmış durumdalar aslında) bunların fiyatları ucuzlamıcak. Bunların fiyatlarının bence ucuzlama yolu devlet ile özel sektörün rekabeti ile mümkün ki bu da özel sektör için çok tehlikeli bir durum oluşturur. Alın işte superonline aylık sınırsız fiyatı 22,000,000 TL.. 56k modemle baglantı ve artı üstüne telefon parası. Peki TTnet dial up hizmetini kaça sunuyor bir de ona bakmak lazım? Onun yerine 50 milyon ver ADSL kullan 24 saat. Yani eğer özel sektörde büyük firmalar bir şeyler gösterseydi o zman inanabilirdim ama özel sektör Türkiye' de devletten daha acımasız davranıyor çoğu durumda.
Tekelleşme tehlikelidir ama siz ne kadar KITlerden bıkmışsanız ve onlara güvenmiyorsanız ben de geçmişe baktığımda aynı hisleri KITlere oldugu kadar özel sektöre karşı da hissediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Doğru Dextra ama ihale açmadan bunu duyurmadan belirli bir süre vermeden ve gerekli binlerce prosedürü halletmeden yeni hat açamazsın. Açabilcek olsan bile bakalım devlette para var mı? Bu şekilde olmaz ama Singapurun da bu kadar beceriksiz çıkıcağını hiçbirimiz hayal dahi edemezdik. Bence TTnet Singapura güvendi. Yine de böyle halledilmez ama bu daha önceden hazırlıklı olmadığımızdan (her zamanki ve her konuda oldugu gibi) ortaya çıktı. Bu konuda hatalar saymakla bitmez ama bir de prosedürler var ki o da TTnet ile ilgili bir durum değil. Zaten benim burada anlatmaya çalıştığım TTnet' in yıllar içersindeki genel durumudur. Sütten çıkmış ak kaşık değildir. Kapasitesinin yüzde 20' si 30' u hızında performans ilebir şeyler yapar ama yine de bu çerçeveler içersinde yapabildiginin en iyisini yapıyor. Pahalılık konusuna gelince dünyanın en pahalı internet kullananlarından biriyiz ama hızımız o kadar da kötü değil. Zaten en pahalı olduğumuz tek şey de internet de değil.
Sosyal ağlarda paylaş

ghaldszar yanlış hatırlamıyorsam superonline 95 senesinde kuruldu(Pc Show 95 fuarında stand görevlisiyle olan sohbetimi halen hatırlarım:)).
Neden buna da şükür, hede hödö olmasaydı bunlar olmayacaktı, mantıyla yaklaşıyoruz. Bu bir başlangıçtı olması gerekirdi, uzun sürdü, geri gittik,(eskiden 822 lerde telefon parası alınmıyordu) çoktan başka aşamalara geçilmeliydi. Artık millet olarak "ask for more" demek(popüler slogan diye ingilizce yazdım, pepsiye de ingilizce sloganını ekrana yapıştırdığı için gıcığım) hakkımız diye düşünüyorum(Tabii oturduğumuz yerden değil:))
Sosyal ağlarda paylaş

özelleştirme konusunda fazla birşey söylemeyeceğim. Sonuçta özelleştirilen kurumlar,personellerinin başlarına gelenler ortada. Ama telekomun özelleştirilmesi artık farz oldu. Evet her özel firma öncelikli olarak kar amacı güder ama birden fazla şirket olursa ozaman herşeyin rengi değişecektir. 50 liralık bir ürünün yanında, 100liralık olanın satılamayacağı çok açık ortada. Demeye çalıştığım bu şekilde hareket eden bir firma kendi sonunu hazırlıyor demektir. Misal bizim pahalı dediğimiz delekomun gsm şebekesi şu anda piyasanın en ucuzu. hatta bir dönem insanlar ücretsiz gprs üzerinden netede bağlanıyordu,derken diğer firmalarda ucuzladı. Yada ben bundan birkaç yıl önce 150,000 liraya gazete aldığımı hatırlarım şu anda 100,000'e bile satılanlar var. İşte internettede aynı şey olacak. Aylık 100 milyona 512k bana göre çok yakın!..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 13 June 2003 06:53 tarihinde demiş ki:
adamlar da dese, "şnorkel, deniz gözlüğü verelim git sen tamir et" diye..[

ahauha :lol:[hline]White_Rakkad,the Tikky ( :lol: ) 04 June 2003 16:31 tarihinde demiş ki:
Ben Tommy giyiyoruuum sen ex-port giyiyosuuun benim tişörtüm senin tişörtünü döveeeeer
Sosyal ağlarda paylaş

Ya arkadaşlar peki benim sormak istediğim bişi daha var sizlere. Yurtdışında tüm internet sağlayıcıları özel sektörün elinde. Ama neden hızlı ve ucuzlar.

Ve aklıma gelmişken bende isterim modemle bağlıyken bile 150 200 pingleri görmeyi. Ama unutmayın kullanıcı sayısı arttıkça artık bu imkansız.

Neden derseniz sanmayınki her birimiz ayrı bir port üzerinden bağlanıyoruz. Sadece tek port üzerinden 3000 4000 kişi birden bağlanıyor ki buda o portu inanılmaz yavaşlatıyor. Ancak bu kişi sayısını aşınca yeni bir port açmak gereği duyduğu için ülkemiz insanları ve açılan portların bant genişliklerinide mümkün olduğunca düşük tuttuklarından istediğimiz kadar kasalım sonuçta yavaş kalıyoruz.

Yavaş olmamız kimlerin işine geliyor tek bir kuruluşun elbetteki Türk Telekom'un. Ödediğimiz telefon faturalarını unutmayalım derim. Nekadar yavaş okadar uzun süre bağlı.

Tek açıklaması bu bence isteseydiler değil yeni sistemler falan heryerde tıkır tırkır şu anda çalışıyor olurdu. Prosedürler falan hikaye istendimi herşey oluyor valla.

3 hafta sonra ancak yapılan açıklama bu olabilirdi zaten.
Buradan ulaşınız.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...