Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gitara baslayanzi

DynamicK

Öne çıkan mesajlar

• Admin

Buraya yazip hem sohbet baslatayim hem de az sorumluluk yukleneyim dedim.

Simdi orta yas sendromu, hep calmak isteyip bir turlu adim atmadigim gitar olayina giristim.

Eskiden akustik gitarda 1-2 sarkinin giris solosunu calmisligim disinda bir deneyimim yok.

Simdi kendime elektro gitar aldim ve ufaktan youtube da egitim videolarina bakarak ogrenmeye calisiyorum.

Ama gel gelelim, dolma ve nispeten kisa parmak (ya da bana oyle geliyor) ile cord lara basarken birine tam basip digerine parmagin tasmasi...

Gerekli cord a erisememe. Parmaklari actigimda yeterli araligi verememe. Pek esnek olmama (gym ve agirlik calismanin da goturdugu bir esneklik kaybi var tabi). Iste penayi tele vururken bazen sapirt diye ses gelmesi bazen tele fazla abanmam bazen de caldigimi sanip teli atlamak gibi boyle noob hatalar ile basladim.

Kendimi gitari kenara atmamam icin etkili bir sekilde gelistirmek istiyorum.

Direk tatava etmeden ozel ders mi dersiniz?

Yoksa "youtube iyidir, ben oyle yaptim ama her gun 4 saat kasinca anca oluyor" gibi tavsiyeleriniz mi var?

Sosyal ağlarda paylaş

Abi muzik teorisi ogren. Gam ve ritm ogren. Her seyden once paraya acima cevrende ulasabildigin en kaliteli egitmenden ders al 5 6 saat.

Akor basamaman falan dolma parmaklarindan kaynaklanmiyor, yeni bir sey ogreniyorsun. Yillarca calan insanlar dahi bir parcayi ilk kez calarken bocalayabiliyor. 

10 yil once bas gitar calmaya baslayip yillarca youtube videolariyla bir seyler ogrenmeye calisan birisi olarak soyleyebilecegim en onemli seyse youtube’u salla direk. Bilgi zehirlenmesi gecirirsin. Bir de ne hikmetse asla boyle isin puf noktalarindan bahsetmiyor youtuber’lar.

Duzgun bir metot kitabi al onu takip et. 

Sosyal ağlarda paylaş

DynamicK, 28.07.2023 13:13 tarihinde dedi ki:

Buraya yazip hem sohbet baslatayim hem de az sorumluluk yukleneyim dedim.

Simdi orta yas sendromu, hep calmak isteyip bir turlu adim atmadigim gitar olayina giristim.

Eskiden akustik gitarda 1-2 sarkinin giris solosunu calmisligim disinda bir deneyimim yok.

Simdi kendime elektro gitar aldim ve ufaktan youtube da egitim videolarina bakarak ogrenmeye calisiyorum.

Ama gel gelelim, dolma ve nispeten kisa parmak (ya da bana oyle geliyor) ile cord lara basarken birine tam basip digerine parmagin tasmasi...

Gerekli cord a erisememe. Parmaklari actigimda yeterli araligi verememe. Pek esnek olmama (gym ve agirlik calismanin da goturdugu bir esneklik kaybi var tabi). Iste penayi tele vururken bazen sapirt diye ses gelmesi bazen tele fazla abanmam bazen de caldigimi sanip teli atlamak gibi boyle noob hatalar ile basladim.

Kendimi gitari kenara atmamam icin etkili bir sekilde gelistirmek istiyorum.

Direk tatava etmeden ozel ders mi dersiniz?

Yoksa "youtube iyidir, ben oyle yaptim ama her gun 4 saat kasinca anca oluyor" gibi tavsiyeleriniz mi var?

@Archangel_ etiket için teşekkürler, konuya zıplıyorum 🙂

@DynamicK sıradan yazıklarına kendimce yanıt vereyim.

• YouTube'da harika dersler var ama sıralı, yapısı olan bir şekilde sunulamıyor. YouTube algoritması gereği içerik üretici kanalını ve büyümeyi düşünmek zorunda. Ayrıca sağdan soldan önerilen diğer videolar, içerik üretici ve YouTube'dan gelen reklamlar inanılmaz dikkat dağıtıp, büyük bir zaman kaybına sebep olabiliyor.
  • "Parmaklarım büyük / küçük / kısa vs.." çok duyduğum cümleler ama olayın bununla hiç alakası yok. Çok büyük ve küçük elli bir sürü çok acaip gitarist var dünyada. Önemli olan esneklik ve kas hafızası. Bunlar da doğru çalışmaları, doğru sırayla, doğru sürede yaparak kazanılabiliyor.
  • Kas hafızası ve alışkanlıklar enstruman çalmada çok önemli. Yanlış alışkanlıklar kazanıldığında bunları sonradan düzeltmek için daha fazla çalışmak gerekiyor. Bu yüzden baştan geri bildirim almak ve doğru öğrenmek çok önemli.

Günde 4 saat kasmak gibi bir imkan varsa elbette mükemmel ama bir çoğunlukla hayat koşuşturmacası içinde insanların bu kadar vakti olmuyor. Bahsettiğim kas hafızasını oturtmanın yöntemi istikrarlı çalışmak. Haftada bir gün 5 saat olacağına, haftanın 7 günü, günde 20 dakika çalışmak çok daha verimli oluyor. Benim önerim her gün enstrumana mutlaka minimum 30 dakika ayırmak. Daha fazla vakit varsa da süper. 

Bütün bunları göz önünde bulundurarak müzikle ilgili bir çok konuda ( ama özellikle Elektro Gitar odaklı ), müzik konusunda Udemy + Netflix + Facebook'un birleşimi diyebileceğim Müzik Üniversitesi platformunu kurdum. Özellikle yanlış alışkanlıklar edinilmemesi için, çok fazla yapılan hatalar konusunda derslerde uyarıyorum. Öğrencilere özel grupta ben ve tüm topluluk birbirine yardımcı oluyor ve en güzel her ay katılmak isteyenlerin videolarına YouTube kanalımda geri bildirim veriyorum, böylece nerede yanlış yaptıklarını, hangi kursun, hangi bölümünün onlar için daha faydalı olabileceğini görebiliyorlar.

Özel ders almak vakit, enerji ve nakit olarak daha maliyetli bir yöntem olsa da, iyi bir öğretmenle çalışıldığında çok çok faydalı tabii ki.
Umarım faydası olur. Şimdiden başarılar \m/

• Like 2
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin

Tesekkurler Deniz zaman ayirip detayli sekilde yazdigin icin. Suan planlarim arasinda ozel ders ile baslangic yapmak var. Sonrasinda da gidisata gore eger motivasyonu iyi tutarsam ve yol katedebilirsem arta kalan zamanimda online dersleri de dahil ederek gelisimi hizlandirabilirim. Dedigin gibi esneklik ve hafiza konusunda ciddi eksigim var. Bu aralar film falan izlerken elde gitar otomatik tikirdatmaya calisiyorum ufaktan. Her gun yapamadim ama yakinda dedigin gibi gunluk en az 30dk yapmaya baslicam. Muzik universitesi girisimine de baktim guzel gozukuyor. Gidisatima gore ilerleyen donemlerde dahil olabilirim. 

Bu arada begenerek izliyoruz/dinliyoruz madcap i. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...