Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

BES | Bireysel Emeklilik Sistemi

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

Var mı aramızda 5 yıldan fazla süredir BES abonesi ?

Yılda bir kaç defa fon dağılımını inceleyip, yıllık verilmiş olan rakamın tamamını yatırabiliyor musunuz ?

Kullandığınız BES şirketi hangisi ? 

Ben 2016'da girmişim. İlk başlarda ufak rakamlar koyuyordum fakat sonraları okuyunca 1000 lira ve üzeri koymaya gayret ediyorum tabii yine belli bir limitim var 1000 lira üstü koyamazsam. 

Bu yıl ki toplam rakam yamulmuyorsam 35k idi ?

konuşulan konu olabilir, dursun konu dışında merak edilip buradan sorulabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

Benim 10-11 senelik,

Yapıkredi--> allianz oldu

500 koyuyorum ben anca, öyle devlet garantisi çok alayım diye derdim yok zaten o garanti ayrı bir fonda duruyor ne halt olacağı belli değil sanırım ya sabit ya azalıyor zaten. 

Kendim birikim yapabilen insanım normalde, bunlara yatıracağıma tl hariç kenarda tutsam daha fazla kar bırakırdı. 

43k senede yatırırsan 2021 maksimum u 11 e yakın devlet garantisi veriyor güya.

Bunu almak için 56 yaşına kadar beklemen lazım, 10 seneyi geçince (2013 den itibaren olduğu için en erken 2023) %60 ını alıp çıkabiliyorsun.

Özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde bu iş çok karlı gelmiyor. Bir ara çıkmayı düşündüm ama acil ihtiyacım vs yok diye duruyor şimdilik 2023 de belki çıkarım.

Darksun tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bireyselde fon degisikligi yapmazsan, getirisi normal faiz getirisinin altinda oluyor. Orta ve uzun vadeli bakiyorsaniz en az 6 ayda bir fonlarinizi gozden gecirmenizi, bu konuda fon yoneticisinden yardim almanizi oneririm. Devlet katkisi fonunu degistiremediginizden dolayi cok bir getirisi olmuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

18 saat önce, Darksun dedi ki:

fon dış borçlanma araçları olarak duruyor zaten altından sonra en çok gelir getiren son yıllarda ama bence hala yeterli değil. Fon içi dağılım vs derken işin suyu çıkıyor. Alıp kenara direk dolar koysaydım bunu katlardı muhtemelen.

sen su anda hangi fonlamadan yaptın? 

benimkini %30 altindan %70 para fonundan yapmış NN sigorta. 

acikcasi çıkıp allianz a gecmek istiyorum gerci pekte fark yok gibi

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...