Jump to content
Rewendor

Antep - Mardin - Urfa - Hatay solo gezmiş var mı?

Öne çıkan mesajlar

§ 14 Mar 2019, 08:38

Selamlar, bahara doğru böyle bir plan yapmayı hedefliyorum. Hem iş hem de özel durumlarda sıkıntılı bir süreçten geçiyorum, sonrasında biraz uzaklaşmam lazım. Bu tur da hem yemek hem de gezip görmek olarak çokça zamandır kafamda vardı.

Genelde böyle turlu rehberli seyahat sevmem, biletimi alır kendi kafama göre program yapar gezerim. Az çok bir plan oluşturdum, gezilecek yerleri bir kafada toparladım ama hala sorularım var.

1. Güvenlik açısından çok sıkıntı olacağını sanmıyorum, Antep'li bir arkadaş da teyit etti, ama yine de genel olarak kime söylesem "abi tek başına sorun olmasın?" cevabı alıyorum. Yine de güvenlik konusunda bir yorumunuz var mı?

2. Bu şehirler arasında seyahat sıkıntı olur mu? Tahminen zırt pırt otobüs vb vardır.

3. Şehir dışında da görülmesi gereken mekanlar var, Halfeti, Hasankeyf, Midyat falan gibi. Bunlara gidiş nasıl oluyor, tekil olarak oradan otobüs, minibüs vb ayarlanabilir mi? Tekne turu için önceden rezervasyon şart mı?

4. Nereden başalyıp nerede bitirmek en mantıklısı?

5. Hangi şehre ne kadar süre ayırmalı, neler görülmeli?

7. Maraş'a da gitmeye gerek var mı? "Mado'nun aslı hariç pek bir şey yok orada" yorumu aldım genelde.

6. Başka önerileriniz ya da "bak şuna dikkat et" tarzı tavsiyeleriniz var mı? Veya "Gitmişken şuraya da uğra, bunu da yap" diyeceğiniz bir şey?

Rewendor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 15 Mar 2019, 08:43

Hatay'a dört ay önce gittim, askere gitmeden önce kız arkadaşım ile üç gün kaldık. Üç gün fazlasıyla yeterliydi bence.

Hatay için kendi yaptığım listeyi sana yazayım, diğer şehirleri henüz ziyaret etmedim.

Kaldığımız otel: Hotel Divan. Şehrin merkezinde diyebilirim, fiyatı oldukça uygundu. Odadaki imkanlar yeterli. Çalışanlar çok az otelde, ama güler yüzlü ve yardımsever insanlardı. 

Şehir içi gezi:

1) St. Pierre Kilisesi: Biz otelden yürüyerek gittik ama epey bir yürüdük. Yürümeye değer bir yol değil, görülecek bir şey yok yolda; fakat Hatay sofrası biraz yağlı yemeklerden olduğu için ve sporuna/sağlığına dikkat eden insanlar olduğumuz için yürümeyi tercih ettik. Kilisede görülecek hiçbir şey yok sfadsf. Hatırladığım kadarıyla Hristiyanlık ilk bu kilisede yayılmaya başlamış, kendince bir tarihi var. Kilisede gerçekten görecek bir şey yok ama, içinde bir tane God of War'daki chest'lere benzeyen bişi var, bir tane de küçük İsa heykeli var. İçeri giriş ücretli, müze kart alırsan epey uygun. Kilise dağın içine yapılmış, oradan biraz ilginçliği var. Bir de şehri uzaktan görebiliyorsun bir uçtan diğerine. Hediyelikleri biz bu kiliseden aldık, daha doğrusu kilisenin girişinde bir arkadaştan aldık.

2) Kharon Cehennem Balıkçısı: Burası da normalde St. Pierre'in arkasında olması gerekiyor, ben programı %100 uygulayalım diye bu yeri bulmaya çalıştım ama yanlışlıkla dağın tepesine çıktık kız arkadaşım ile sdafsk. En nihayetinde bulamadık, görmeye değer bir yer olduğunu da sanmıyorum.

3) Hatay Arkeoloji Müzesi: Mükemmel bir müzeydi burası. St. Pierre'e yakın sayılır, biz buna da yürüyerek gitmiştik. Acayip büyük ve acayip güzel eserler var içerde. Gittiğim en güzel müzelerden biri olabilir, yurt dışındakiler dahil. Mutlaka yarım gün ayrılmalı. Müze kartı burada da alabiliyorsun St. Pierre'de almadıysan.

4) Habib-i Neccar Camii: Burası otele epey yakın, yürüme mesafesi gene. Pek din ile ilgili biri olmasam da gezip görülecek yerlerinden olduğu için Hatay'ın buraya ilk gitmiştik biz. Epey eski bir cami ve kendince bir tarihi var gene.

5) Tarihi Meclis Binası: Yine otele ve Habib-i Neccar'a yakın, bir zamanlar meclis binası şimdilerde güzel bir kafe + tiyatro salonu olan bir yer. Çok güzel türk kahvesi, künefe, sahlep yapıyorlar. En iyi künefe yapan yer burası olmasa da top 3'de bence.

6) Antakya Uzun Çarşı: Zilyon çeşit baharat var burada. Zahter almanı öneririm eğer seviyorsan, zeytinyağı + zahtere ekmek banmak muhteşem bir kombo. Yeme içme için söyleyeceğim yerlerin çoğu bu çarşının içinde ya da yakınlarında. Kapalı çarşı gibi bir yer işte İstanbul'daki.

Şehir dışı gezi:

Bu yazdığım yerlere araba ile gitmen gerekiyor, otelin hemen karşısında araç kiralayabiliyorsun uygun fiyata. Oteldekileri tanıdıkları için küçük bir indirim yaparlar. 

1) Harbiye Şelalesi (Defne): Biz buna gidemedik şehir dışı için yaptığım programda, çünkü tek gün ayırmıştık şehir dışına ve bunun lokasyonu biraz ters kalıyordu. Yazın güzel oluyormuş sanırım. 

2) Vespasian - Titus Tüneli: Çılgın bir yer burası da. Yürü yürü bitmiyor, epey atlama zıplama yapman gerekiyor belli yerlerde. Görülmesi gereken bir yer mutlaka, enteresan bir havası var. Biz sonuna kadar yürümüştük, tünelin bir yerinde 1-2 dk zifiri karanlığa bağlıyor atlayıp zıplarken.

3) Beşikli Mağarası: Bu da ilginç bir yer, Titus'dan yürünüyor. Değişik değişik mezarlar var. 

4) Samandağ Sahili: Buraya giderken değişik bir yoldan gidiyorsun, bence manzara inanılmaz güzel. Baya fotoğraf çekmiştik kız arkadaş ile. Bize bir de çok güzel bir hava denk gelmişti, çok hoş fotoğraflar çıktı. Çok gezecek bir şey yok, sahil işte. Manzarası ve havası için görülür, yukarıdaki tünel ve mağaraya da yakın baya.

5) Vakıflı Köyü: Türkiye'nin ilk ve tek Ermeni köyü sanırım bu. Tek Ermeni köyünü uyduruyor olabilirim sdf. Çok küçük bir kilisesi var, onun dışında görülecek pek bişi yok. Her yerde mandalina var, 5 yıllık mandalina stoğu yapabilirsin yerdeki mandalinaları toplayıp.

6) Hıdırbeyli (Musa'nın ağacı): Bu da epey turist çeken bir yer. Kocaman bilmem kaç yüzyıllık bir ağaç. Epey küçük ve dar bir yerde. Yine dini/tarihi bir hikayesi var. Vakıflı Köyüne yakındı sanırım.

Yeme-içme:

Kahvaltı:

1) Antakya Kahvaltı Evi

2) Yusuf Dayı Kahvaltı Noktası

Öğlen-Akşam Yemeği:

1) Pöç kasabı

2) Abdo Döner

3) Maho'nun Yeri (humus, meze, ciğer)

4) Humusu İbrahim Usta

Tatlı-Kahve:

1) Çinaraltı Yusuf Usta (best Künefe ever)

2) Affan Kahvesi (İnci Kıraathanesi)

Akşam yemeği (pahalı):

1) Konak Restoran (biz buna gittik sadece, fiyat oldukça uygun, mekan epey güzeldi. Yemekler de baya başarılıydı.)

2) Avlu Restoran

3) Hatay Sultan Sofrası

 

Hatay'a gidiyorsan bence asıl gitme sebebin gezip görmeden çok yeme içme olmalı. Evet gezip görecek yerler var, ama genel olarak şehir çok kötü durumda. Her yer dökülüyor. İnsanlar oldukça kültürlü ve misafirperver. Bizi dönüşte hava alanına götüren taksici çocuğu unutamıyorum mesela, çocuk 25 senedir Hatay'dan dışarı adımını atmamış ona rağmen acayip bir dünya görüşü ve genel kültürü vardı.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Kayıt olun ve aramıza katılın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

×
×
  • Yeni Oluştur...