Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bireysel yenilenebilir enerji üretiminden anlayan pati var mıdır?

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar selam.

Yaklaşık 160m2 kapalı alan bir ev, çoğunlukla haftasonları kullanılacak, sondajla kazılmış su kuyusundan su çekmem gerekecek (bahçe sulama da var) gibi ihtiyaçlarım için off-grid takılabileceğim bir üretim sistemi bakıyorum ama hiç anlamadığım meseleler.

Şöyle şeyler buldum: https://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-gunes-panelleri-13-18kw-gun-bilecik-referans-hybrid-sistem-ruzgar-plusgunes-videolu-584177931/detay

Doğru yolda mıyım?

En ufak destek bile çok makbule geçer.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işleri yapan firmalar var abi biraz aranırsan bulursun büyük ihtimal. Off-grid takılmak yerine de grid'e bağlayabiliyorsun. Kullandığından fazlasını grid'e satıp elektrik faturanı düşürebilirsin.

Para getirisi konusunda %100 emin değilim; ama son giderler/masraflar göz önüne alındığında ödediğin parayı ancak 20 senede geri kazanabiliyordun diye biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Buyuk ihtimal elektrik cekemedigi icin boyle bir sisteme giriyor yani gride baglanmasi soz konusu degil. Bu islerden anlamiyorsan altindan kalkanazsin proje olarak bir firmata ver. Gunes haritasindan ve kullanacagin enerjiye gore panel sistemi gelistirirler kurmasi bakimi olarak anlasirsin kafa. Rahat eder.

Yada iyice arastirip hersey kendi basina yaparsin ama sadece cok az tasarruf edersin
Sosyal ağlarda paylaş

Yani elektrik de getirirsin de etrafta kimsede yoksa ve sen getirirsen enayi gibi, herkes o direklerden elektrik ceker. Direk parasi sana girmis olur sdfg

Bize oyle girmisti zamaninda, 10-15 direk cektik 500m icin , sonra yandakiler falan direk kendilerine cektiler. Bi de trafo aldik falan, hoc bulasma o ise sdfg
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

Buyuk ihtimal elektrik cekemedigi icin boyle bir sisteme giriyor yani gride baglanmasi soz konusu degil. Bu islerden anlamiyorsan altindan kalkanazsin proje olarak bir firmata ver. Gunes haritasindan ve kullanacagin enerjiye gore panel sistemi gelistirirler kurmasi bakimi olarak anlasirsin kafa. Rahat eder.

Yada iyice arastirip hersey kendi basina yaparsin ama sadece cok az tasarruf edersin

Gelecekte grid'e bağlayıp satabilirim aslında. Şimdilik hem off-grid fantazisi yüzünden biraz hem de imar olmasına rağmen inşaat ruhsatı alamıyorum yolu açılmamış garip bir durumda kalmış arsa hem o bir süreç ve elektriği kullanmaya başlamak istiyorum vs. ikisi bir araya gelince madem öyle, suyum vs. de var tam böyle doomsday kendine yeter bir yer mi yapsam diyorum ama gereksiz pahalı oluyor sanırım emin değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

Giovanni said:

Esh said:

Artezyende kac metreden cikti su?

130 civarı abi.

Baya derin :/

Yani buna cok ciddi pompa koyacaksin her turlu. Sonra depo yapip suyu depodan hidroforla vereceksin.

Bunu kaldiranngunes enerjisi icin atiyorum saatte 8-10kw lik bisi olsa 250m2 panel alani ve depolama falan lazim olabilir

3 sene once bana 15kw icin cok cici bi fiyat cekmislerdi, o parayi duyunca tekrar komur santrali kurasim gelmisti
Sosyal ağlarda paylaş

Bi de bunlari yapacaksin ama etrafi telle boklanpisirle cevirmen lazim. Calarlar yoksa sen yokken.

Gunes enerjisi yapsan her daim onlarin temizligi var, dolu yagdiginda panellerin kirilmasi var. adam da koycan basina.

Sen pasa pasa direklerini cek elektrigini getir kardes
Sosyal ağlarda paylaş

Depoyla hidrofor ucuz ya, onların sorun çıkartacağını sanmam.

Elektrik mesele gibi geldi. Arsanın durumlarının peşinde koş bence, bilen bir kişi full-time uğraşırsa, biraz da torpil bulursan halledilir muhtemele ve elektrik bağlatmaya bak. Zaten elektrik çok sağlıklı değilse gene jeneratör de eklemen gerekecek.

Grid olmadan güneşten nasıl randıman almayı planlıyorsun bilmiyorum da ev tipi batarya olmadan zor gibi geldi bana.
Sosyal ağlarda paylaş

ben güneşten anlarım başkan, istersen senin için yardımcı olacak birilerinide ayarlayabilirim sanırım, sorayım.

Doğru yoldasın attığın linkte kullanılan paneller (HQCELLin busbarlıları) epey iyiler ve senin ihtiyacına yönelikler.
AMA örnekte verdiğin aşşağı yukarı 2kWH enerji üretiyor ( kw/gün ü de ilk defa görüyorum ). peak zamanda 3-4 üretse bile sana yetmeyebilir bu enerji.

Bi elektrik faturana bakansa ne harcıyorsun

Sana panel, inverter ve akü lazım, inverter dc yi 220v ac ye çeviricek ki evinde kullanabil.
tabi offgrid içinde hybrid inverter gerekiyor, yani yenilenebilir olmadığında on gride dönmen lazım.

Çatın 2 cepheli mi? yoksa 4 cephelimi? 2 ise sadece güneye yapıp tek inverterden gidebilirsin ama 4 cephe varsa, doğu ve güney yapıcaksan minimum 2mppt li inverter lazım sana.

Ek olarak, yangın koruma sistemi de lazım. Onu bir sor adamlara.
Sosyal ağlarda paylaş

Giovanni said:

Arkadaşlar selam.

Yaklaşık 160m2 kapalı alan bir ev, çoğunlukla haftasonları kullanılacak, sondajla kazılmış su kuyusundan su çekmem gerekecek (bahçe sulama da var) gibi ihtiyaçlarım için off-grid takılabileceğim bir üretim sistemi bakıyorum ama hiç anlamadığım meseleler.

Şöyle şeyler buldum: https://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-gunes-panelleri-13-18kw-gun-bilecik-referans-hybrid-sistem-ruzgar-plusgunes-videolu-584177931/detay

Doğru yolda mıyım?

En ufak destek bile çok makbule geçer.

okumadim, bir firmaya verip yaptirtmak mi istiyorsun yoksa kendin cozmek mi istiyorsun.

temin+kurulum birisini istiyorsan belki yardimci olabilirim
Sosyal ağlarda paylaş

on grid olan yerdede gride baglamak zorunda degilsin abi, hybrid inverterler bunun için var zaten.

sadece güneş olacaksa ben yönlendirme yapabilirim, baya kaliteli iş yapan tanıdık şirket var.
tabi biraz pahalıya patlar çünkü satmayacaksın, haftada 2 gün kullanıcaksın. Mevzuat düzelse aslında komşularına satabilio olsan ( blockchain var avrupada enerji için ) olabilirde şu aşamada biraz tuzlu kaçar abi.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

( blockchain var avrupada enerji için ).

Yok abi avrupada öyle bir şey. Sadece konuşuluyor. Orada olan, güneş paneli olan evlerin grid'e elektrik satması. Bu da ay sonunda faturalarına yansıtılıyor (teorik olarak kullandığın elektriğin tamamını üretemediğin için bir kısmını haliyle grid'den almak zorundasın. Ama grid'den aldığın - grid'e sattığın formulünden aylık faturanı düşürmüş oluyosun).

Türkiye'de de sanayiciler, fabrikalar bu olayı kullanıyor. Ama hane halkı için yaptığın masrafı kurtarması daha uzun sürüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bi de bu artezyen pompalarinin iki markasi var biri wilo digeri alarko, wilo essek gibi pahali ama bi kere aliyosun. Ben alarko kullaniyorum, yandi mi sardiriyorum ama 3-4 yilda bi yaniyo. Onun sokum maliyeti boku pusuru iyi para. Wilo 10 yil tas gibi calisiuo. Ama 2 kat pahali nerdeyse.

Depo ucuz 10 ton atarsin bi depo, artezyen surekli dur kalk yaptirilmamasi gereken bisi, hidrofor motoru gibi easy handle degil
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm, intersolarda görmüştüm başlığı. Bir çok firma bunu sunuyordu, haliyle orada olduğunu varsaydım.

Onun dışında evet dediğin bizdede var ve ne yazıkki haziran sonu bi mevzuat değişikliği ile 10kW altını bitirdiler.
Phoenixlin said:

Suark said:

( blockchain var avrupada enerji için ).

Yok abi avrupada öyle bir şey. Sadece konuşuluyor. Orada olan, güneş paneli olan evlerin grid'e elektrik satması. Bu da ay sonunda faturalarına yansıtılıyor (teorik olarak kullandığın elektriğin tamamını üretemediğin için bir kısmını haliyle grid'den almak zorundasın. Ama grid'den aldığın - grid'e sattığın formulünden aylık faturanı düşürmüş oluyosun).

Türkiye'de de sanayiciler, fabrikalar bu olayı kullanıyor. Ama hane halkı için yaptığın masrafı kurtarması daha uzun sürüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...