Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Klima açıkken çalıştırılan araçtan gelen kayış sesi

ginaly

Öne çıkan mesajlar

Bilenlerden yardım rica edeyim;

Arabayı klima açıkken çalıştırdığımda bir süre cayır cayır kayış sesi geliyor. Hareket etmeye başlayınca (gaza biraz yüklenince) ses kesiliyor, gazı kesersem ses tekrar gelmeye başlıyor. ancak her halükarda yaklaşık 1 dk sürüş sonrası ses kalmıyor.

Arabayı klima kapalı çalıştırırsam hiç ses/sorun yok. Ama hemen hareket sonrası hız/devir düşükken klimayı açınca yine ses var, hızlanınca kesiliyor.

Neden yapar bunu? Karşılaşan bilen eden?
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

aha para geldi, uzman görüşü.

peki klima kompresöründeki bir sorun sadece klima arızasıyla mı sonuclanır yoksa v kayısı ya da rulman dağılması gibi komple yolda bırakır mı?

Bu arada v-kayışı yolda bırakmaz hemen. Akü şarjı bitene kadar bir süre devam edebilirsin, ama direksiyon kamyon gibi olur bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Klima kompresörünün kasnak kitler, kompresör dağılır, klima sıvısı hattına metal parçaları dağılabilir. Kompresör ve hattın değişmesi gerekir.

Tabi bu kilitleme esnasında kayış da sürtünmeden kopup motor yuvasında savrulur. Konumuna göre triger kayışına dolanıp orayı da cümbüşe çevirme ihtimali var.

Alternatör, klima kompresörü, direksiyon hidrolik pompası ve su pompası devre dışı kalacaktır. Aracı stop etmediğin sürece alternatöre işin düşmez ama su pompası çalışmayacağı için hararet yükselecektir.

Böyle bir durumda en güzeli aracı park edip çektirmek.

Scenic II ile başıma geldi :P Aracı Atatürk Havalimanına bırakıp taksi ile Bayramoğlu'na dönmek zorunda kaldım!

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Su pompası triger kayışına bağlı olur genelde, hararet yapmadan ilerler, scenicde kıytırıklık yapmışlar.

Ama bi süre sonra akü bitiyo, benim de başıma geldi, teybi farları vs elektrik harcayan herşeyi kapatmak gerek. Benzinli motorda ateşleme zayıflayıp araba çekmemeye başlıyo.

2 kere v kayışı koparttım, kaputu açıp kayışı yerinden söküp devam ettim sanayiye kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...