Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Granblue Fantasy

Sam

Öne çıkan mesajlar

• 7 ay sonra ...

Grabble ı geçen yılki gintama eventi sonrasında bıraktım. Şimdi aklıma geldi bir şeyler yazmak istedim hakkında.

Yaklaşık 3 sene boyunca günlük olarak oynamışım oyunu. İlk sene en keyiflisiydi. Takımları kurma, magnaları tamamlama, elde olan karakterlerle raidleri tamamlamaya çalışma, ilk Eternalları almalar... 

İkinci sene artık metayı öğrenme, sparkı en meta karaktere saklama, eternal 5*(ve 40 boxing, dolayısıyla gwlerde hayvan gibi yardırmaya çalışma, ki bu tr saatleriyle işkence), eventleri 20 boxlamaca... gibi olaylara girince oyun beni baymaya başladı. raidlerin de hepsini tamamladıktan sonra, hatta bir 1000 kere tamamladıktan sonra, sadece iş gibi gelmeye başlıyorlar. Genelde dizi, video vs izlerken oto pilot modunda oynamaya başladım oyunu. Bir noktada bundan pek keyif almadığımı farkettim. Bir de gelişim yavaşlamıştı, önceden gride 1 silah koydun mu %10 falan farkederken artık %1-2 farkeder oldu. Oyuna bağlayan gelişme hissi yavaş yavaş etkisini yitirirdi.

Üçüncü sene bir slack guildinde takılmaya başladım. Ama o da kurtarmadı, oyundan tamamen soğudum zamanla. Bir de 6* eternaller çıkınca şunu farkettim, endgame metasına asla sahip olamayacağım. İlk eternalı alırken nasıl uğraştığımı, 5*'te onun onlarca katı emek verdiğimi hatırlıyorum. Şimdi 6*'a bakıyorum, o da 5'in onlarca katı zor. Bu kadarı benim için cidden imkansız. Oyun benim yetişemeyeceğim bir hızda ilerliyor. Ben başlarken "kaç yıllık oyun, biter mi acaba yakında" falan diye düşünüyordum epey safmışım? Bu kadar vakit ayırdığım bir oyunda, elde edemediğim bu kadar çok şeyin olması da diğer bir bırakma sebebim kısacası. 

Karakterler, dizaynları, müzikler, dövüş sistemi falan hepsi şahane yalnız. Ara sıra başka mobil oyunlara göz attım ama hiçbiri granbluedan sonra sarmadı. Oynadığım ilk ve son gacha oldu ?

Sosyal ağlarda paylaş

ben hala devam ediyorum, hayatımda kesintisiz bu kadar uzun süre oynadığım tek oyun oldu. beş yılı tamamladım geçen ay. hiç de aklıma gelmezdi kesinlikle bu kadar uzun süre devam edeceğim.

ben de full auto oynuyorum oyunu büyük ölçüde ama devam etmemin büyük sebebi de o zaten. yeni replicard arcarum filan manuelle bitecek grind değil. gene guild wars artık o kadar devasa skorlar istiyor ki oturup manuel oynayamam artık yani tier a crew lideri olduğum halde. oyunu o full auto kurtardı bence.

ama yine de buna rağmen proudlar filan geldiğinde veya yeni karakter aldığımda filan manuel oynuyorum yüksek zorluk içeriği ve combat hala çok keyifli. o ara sıra manuel oynamalar bu kadar eğlendirmese zaten sadece full auto taşımaz, başka oyunlar denedim full autolu ama götürmediler.

bir de işte dediğin gibi char design, ayda bir side story eventler filan hala keyifli, hatta altın çağında bile denebilir. main story saçmalamışken son güncellemede mesela inanılmaz toparladı o bile. oyun da yeniden grind yapmamı gerektirecek büyük gear resetlere girişmediğinden çok rahat bir noktadayım işte. bayık farm otomatikte, tek dövüşler manuel. tam böyle uğruna çalışıp geldiğim noktada sefasını sürüyorum.

ben de 6* eternalsa girmedim bu arada, çok akılsız bir grind ve metada zaten demode bazısı çoktan. onu dikkate almayın, spark biriktirip op grand char. draw biriktirmek zaman alsa da büyük emekmistemiyor nasılsa. whalelerin para verdiği charların demode olmasına çok uzun süre izin vermeyeceklerinden çok daha mantıklı bence.

ve evet benim de denediğim gachalar arasında net en iyisi. geçen yıl biraz tantana oldu yaz ödülleri meselesinde ama  hala popüler, 12 zodyak yılı charını tamamlayacakları kadar rahat gider bu oyun.

Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

Yıllar önce bakmıştım sanırım ilk duyduğumda kısaca, burayı görünce tekrar bi bakayım dedim, adamlar ip yi  büyüttü, animeler oyunlar çıkarttı hala google playstore da yok global olarak, aptal bi çözünürlükte browserdan mı oynanıyor hala ? accountu linklemek için 3 tane full japon service inden birini seçmemi istiyor falan, başka isim altında falan mı çıktı oyun na/eu da haberim yok dedirtti 

Sosyal ağlarda paylaş

hayır na/eu ayrı sunucusu açılmadı bunda hiç, tek jp sunucuları var ama oyunda ingilizce dil seçeneği var. fgo gibi 100 yıl geriden takip etme olayları yok yani. gw'de japonlarla kapışıyoruz mesela, %80-90 oyuncu isimleri japonca. mobage hesabı açıp ben onu kullanmıştım. japon store'unda bir de oyuna özel skyleap browser yayınlandı, mobilde oynamak için en iyi seçenek. onun harici pc'de edge veya chrome.

Sosyal ağlarda paylaş

tam tersine yeni app çıkarmadan kendini yamalayamayan, hotfix getiremeyen, (falanca sorunu biliyoruz ama sonraki app sürümünü bekleyin anonsları) yet utacak diye seslendirme bile koyamayan, pc'de emülatörlerle boğuşturan mobil oyunlar yüz yıllık sistem ama sitiv cobs alıştırdı işte insanları maalesef.

skyleap'le bir girince bir daha girmeye gerek yok, edge de browser güncellenince bir kere mobage ikonuna tıklatıyor zaten otomatik giriyor. ilk abonelik kısmını yaptıktan sonra oynamaya devam etmek için komplike birşey yok yani.

sarmadıysa hiç uğraşmayın çünkü farming isteyen bir oyun f2p şekilde oynamak için de. sürüklemezse çekilmez.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • 8 ay sonra ...

geçen hafta çıktı, gayet iyi oyun ama biraz kısa sanırım okuduğuma göre. güzel bir action jrpg olmuş, combat hayli keyifli. oyunun atmosferini ve sanat tarzını güzel yansıtmışlar burada da. sadece ingilizce çeviri aşırı derecede kötü maalesef, gördüğüm en kötü yani rewrite bazı yerler neredeyse. ikinci bir nintendo treehouse faciası yaşanmış. gacha'da düzgün çeviri varken hiç yakıştıramadım. japonca orijinal seslendirmeler gene 10 numara. onun haricinde kadro bence daha iyi olabilirdi ama sonradan karakter ekleyecekler. seofon ve tweyen free dlc eklenecekmiş. zeta ile oynuyorum ve acayip eğlenceli.

gacha'ya da hala devam ediyorum (#1240'a kadar tırmandık ilk defa crew ile son gw'de) lol. artık bundan daha uzun oynamış olacağım bir oyun olmaz sanırım, 7 yıl olmak üzere. oyun da bu yıl onuncu yıldönümünü kutlayacak önümüzdeki ay.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...