Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tiny House sorusu

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

Ooo benim konu.

Öncelikle tarla sıfatıyla geçen arazilarde arazinin ebatının %5 i kadar bölgeye belediye izni ile ev yapma hakkın var. Ama Max 250m^2 üzerine çıkamazsın ki bu da 5dönümlük bir araziden bahsediyoruz. Eğer zeytinlik durumunda ise yada arazide ağaçlar var ise durumun sakat orman bakanlığına gidip her ağacın kesimi için tek tek izin alman gerekiyor.

Eğer belediyeden ev yapmak için izni alamadığın bir durum var ise yada ortaklı arazilerde zaten arazi üzerinde başka bir ev var ise (arkadaşımın durumu) bu durumda arsaya beton demirlerin çakılmasının ardından konteynır konulabiliyor.

Elektrik konusunda birşey diyemiyecem eğer yakınlarda elektrik var ise çektirmen gerekebilir ki çok pahalı yaha offgrid olarak 1-2k ya güneş panel sistemi kurdurabilirsin. Su işi kolat 200ltlik su depolarından alıyorsun yakındaki bir köyün kahvesine gidiyorsun bana su lazım dediğin an makul bir fiyat karşılığı köylüler traktörler su getiriyorlar.Kanalizasyon olayı ise foseptik çukuru açtırıp arada temizletebiliyorsun. (yada yandaki ağacın dibine sıçıyorsun)
Sosyal ağlarda paylaş

nolax'ın güneş paneli fikri artık daha çok tutuluyor bu arada. hatta benimkinden daha güzel bir çözüm önermiş bütün hususlarda. +1

bir de drenaj biliyor adamlar ya, artezyen de desen drenaj da desen kuyu bile açtıracam desen anlıyorlar. alışkanlıktan öyle dedim.

garipsemezler yani.

edit: yalnız köylüler nasıl dökülüyor bir bir ya. villagerbait gibi olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
Artezyanin ve foseptik cukurunun ayri ayri vergisi var. gunes paneli icin vergi icat edemediler sanirim ama emin degilim.

Ayrica tasima suyla olmaz o is. Araziye sebze meyve dikersen sulamaya yetmez, illa kuyu lazim olacak. Yakinda koy varsa ve arazi koy deposunun altinda kaliyorsa su da cektirebilirsin tarlaya bayagi ucuza. Muhtarla anlasmana bagli. Tabii iskanin orasi olmadigindan yazlikci statusunde olacaksin; dolayisiya sana suyu vs. kol gibi rakamdan kitleyecekler. Yeni yonetmelikte yazliklarda su vs. paralari daha fazla (koyler mahalle oldugunda degistirdilerdi, cok da yeni degil.

Babamin tandigi Geyve’de boyle bir ise giristi. 4 5 senedir falan da yasiyorlar. Gunes paneli, artezyan, foseptik uclusune ek olarak prefabrik kuru gibi bir yerde yasiyorlar. Tuvalet disarida. Kendisi kontenyere ek yapmis kesip bicip.

Benim ve tahminimce forumdaki pek cok insanin cekecegi cile degil, meraklisina ancak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...