Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Almanyaya developer olarak iş bulmaya gitmek

SpiderS_DangeR

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Şu anda istanbul'da machine learning ve C# developer olarak çalışıyorum, fena da para almıyorum. Fakat uzun süredir yurtdışında çalışmak gibi bir hayalim var. Hem askerlik geliyor hem de ülkenin durumu boka gidiyor. Şu ana kadar 20 30 yere başvurmuşumdur geçtiğimiz 6 aylık sürede fakat nedense neredeyse hiçbir yerden geri dönüş alamadım. CV'm fena değil, 2 sene çok büyük bir danışmanlık şirketinde çalıştım, şu anda da dünyada hot topic olan machine learning alanında çalışıyorum fakat bir türlü şansım yaver gitmedi.

Aklıma gelen tek problem EU'da çalışma iznimin olmaması ve şirketlerin çalışma izni çıkartmak için uğraşmak istemiyor oluşu. Acaba diyorum dil kursuyla falan 3 aylığına Almanyaya gitsem (Almanya olmasının nedeni orada kuzenlerim var, yumuşak bir geçiş olur, basamak gibi kullanabilirim), bu esnada CV'mde lokasyonumu Almanya olarak değiştirsem bir şeyler fark eder mi?

Aslında yıllık 50k eur brüt aldıktan sonra çalışma izni çıkartmak çok kolay, şirketlere neredeyse hiç yük olmuyor. Bunu bir şekilde görüşmeye çağırıldıktan sonra yüzyüze anlatabilirim.

Almancamda liseden var B1 seviyesinde, fakat 10 senedir konuşmadığım için unuttum tabi. Dil kursunun da yardımıyla 2 3 aya toparlarım gibi geliyor.

Etrafıma sorduğumda "arkadaşların arkadaşları" gözlerini karartıp gittiğinde en fazla 1 ay içinde iş bulduklarını söylüyorlar. Fakat sadece o anki lokasyonumun Almanya olması çok fark yaratacakmış gibi gelmiyor bana.

Sizin fikirleriniz neler?
Sosyal ağlarda paylaş

Almanya'da mastır, doktora falan çok daha değer görüyor iş dünyasında.

Bunun dışında gitmek iyi, alan da her türlü ihtiyaç duyulacak bir alan. İlla büyük tanınmış şirkete gidecem gibi bir fantazin yoksa ve ret cevaplarından çabuk demoraliza olmayıp tekrar tekrar denersen gitmende bi engel yok.

Yalnız B1 çok matah bir seviye değil, hatta bahsettiğin maaş limitinde kabulün minimumu galiba. Kendi dillerinin bilinmesine de ekstra önem veriyor Almanlar, onu biraz yükseltmek şans arttırır.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk aşamada kapağı atma peşindeyim, şirket çok önemli değil. Daha sonra zaman geçtikçe şirket seçme lüksüm olunca belki.

Master yapamam büyük ihtimalle, maddi olarak mümkün görünmüyor.

Maaş olarak da şöyle bir limit var. Min 38k eur vermesi lazım şirketin, ama bu durumda benim için izin alması gerekiyor arbeitsbilmemneden. Eğer 50k üzeri olursa direk iş teklifiyle ben izin alabiliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Machine learning pozisyonlarına başvuruyorsan, o yollardan hala geçen; ama interviewler sonrası patlayan biri olarak tecrübelerimi aktarıyım.

Sadece Almanya değil Avrupa'da zibilyon yere başvurdum. Başvuruların çoğuna dediğin gibi geri dönüş olmuyor; ama ciddi yerlere iyi bir CV'yle başvurdun mu kesinlikle ilk mülakatı yapmak istiyorlar (SAP ile ML Scientist pozisyonu için mülakata girdim, Amazon'la da Machine Learning Applied Scientist pozisyonu için misal en tanındık şirketler bazında). Bu iki şirkette alakalı konularda master yaptığım, geçmiş çalışmalarımın bu alanda olması ve paperlarımın olmasından dolayı ilk mülakatlarda beni yağladılar. Ama işler ilerledikçe PhD'm olmaması adamlar için problem oldu. SAP için PhD'min olmamasının yanı sıra ulaşabildiğim son mülakatta probability theory'den ağır sıçmam da etkili oldu tabi o ayrı =) Amazon'da doktora yap öyle gele çekmişti.

Daha startup'ımsı şirketlerde tamamen loto işi. Visual Meta diye bir şirketle görüşüyodum. İlk iki mülakat çok iyiydi, teklif vericez falan diyolardı. Sonra bize uygun değilsiniz diyip reddettiler. O tip şirketlerde de EU çalışma izninin olmaması çok etkiliyor benim anladığım. Relocation parasını zaten çoğu startup vermiyor. Üstüne senin çalışma izninle de uğraşmak istemiyolar. Ama kendi yakın arkadaşımdan biliyorum belli oranda yatırım toplamış, hafif gelişmiş startuplar bu konulara çok takmıyor (AI Researcher olarak girdi Senior seviyesine çıkardılar 1 senesi dolmadan hatta. Şirketin adı twentybn).

Kısaca machine learning üzerinde bir kariyer kurmak istiyorsan. Master'ının olması bile çoğu zaman yetmiyor, doktora arıyolar. Bir de bu alanda gitmek istiyorsan C# aranan bir dil değil en nihayetinde. Python üzerinden Tensorflow/Pytorch öğrenmen CV'ni okuyanlar açısından sana dönüş yapma ihtimallerini arttırır.
Sosyal ağlarda paylaş

SpiderS_DangeR said:

İlk aşamada kapağı atma peşindeyim, şirket çok önemli değil. Daha sonra zaman geçtikçe şirket seçme lüksüm olunca belki.

Maaş olarak da şöyle bir limit var. Min 38k eur vermesi lazım şirketin, ama bu durumda benim için izin alması gerekiyor arbeitsbilmemneden. Eğer 50k üzeri olursa direk iş teklifiyle ben izin alabiliyorum.

almanya'da master ucretsize yakin, 6 ay tanklayabilecek kadar cebinde para varsa (8k~ euro) gidip is aramak riske deger.

machine learning gibi dallarda akademik background can sikici sekilde onemli malesef.
Sosyal ağlarda paylaş

abi yazılım sektörünü bilmiyorum açıkcası ama finans üzerine ben İngiltere de iş bulamamıştım.

çünkü çalışma iznin olmadığı için kimse de tanımadığı biri için o topa girmek istemiyor

gerçi o dönem cv'imde iş anlamında çok fazla şey yoktu şimdi KPMG,PwC falan var belki işler daha değişik olur ama neticede yurt dışında iş bulmak pek kolay değil ve sebebi de çalışma izni muhabbeti
Sosyal ağlarda paylaş

master sonrasi belli bi sure oturma izni veren bi ulke bul (almanya'da oluyor sanirim) - direk is bulursun. o belli bi surenin sonunda, ulkenin icinden, hali hazirda full-time employed olarak is/oturma izni almak cok daha kolay. bi daha da sirtin yere gelmez zaten.

almanya'da master yapmak bedavaya yakinsa dendigi gibi - birikimlerini kullanip 6-7 ay takil. hem biraz gezip tozarsin daha once erasmus falan yapmadiysan
Sosyal ağlarda paylaş

Valeron said:

abi yazılım sektörünü bilmiyorum açıkcası ama finans üzerine ben İngiltere de iş bulamamıştım.

çünkü çalışma iznin olmadığı için kimse de tanımadığı biri için o topa girmek istemiyor

gerçi o dönem cv'imde iş anlamında çok fazla şey yoktu şimdi KPMG,PwC falan var belki işler daha değişik olur ama neticede yurt dışında iş bulmak pek kolay değil ve sebebi de çalışma izni muhabbeti

UK'de (aslinda herhangi bi yerde) yeni mezun, calisma izni olmayan adama is imkansiz - hemsire, doktor falan degilseniz. hele su anki politik kosullarda.

ama kallavi CV'si olan biri icin, veya master/phd sonunda dedigim gibi graduate izniyle calisan biri icin, sadece hiring cost'a donusuyor bu work permit process. non-EEA calisan icin €2-3K veya £5k expense yaziyor sirket sadece avukatlara veya immigration danismanlarina - onlar hallediyor her seyi.
Sosyal ağlarda paylaş

Lancelion said:

SpiderS_DangeR said:

almanya'da master ucretsize yakin, 6 ay tanklayabilecek kadar cebinde para varsa (8k~ euro) gidip is aramak riske deger.

machine learning gibi dallarda akademik background can sikici sekilde onemli malesef.

Maddi sıkıntı master ücreti değil de oradayken yaşayabilmek. Şu durumda ancak 3 4 ay idare edebilirim gibi görünüyor. 2 sene okuyup masterı tamamlamam imkansıza yakın. Bitirmeyeceksem de zaten bir anlamı olmuyor o kadar zahmete katlanmanın, mezun olup da orda x ay iş arama iznim de olmayacak bitiremediğim için.

Onun yerine işte dil okulu vs gösterip 3 aylık vize alabilirim sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Phoenixlin said:

Machine learning pozisyonlarına başvuruyorsan, o yollardan hala geçen; ama interviewler sonrası patlayan biri olarak tecrübelerimi aktarıyım.

Sadece Almanya değil Avrupa'da zibilyon yere başvurdum. Başvuruların çoğuna dediğin gibi geri dönüş olmuyor; ama ciddi yerlere iyi bir CV'yle başvurdun mu kesinlikle ilk mülakatı yapmak istiyorlar (SAP ile ML Scientist pozisyonu için mülakata girdim, Amazon'la da Machine Learning Applied Scientist pozisyonu için misal en tanındık şirketler bazında). Bu iki şirkette alakalı konularda master yaptığım, geçmiş çalışmalarımın bu alanda olması ve paperlarımın olmasından dolayı ilk mülakatlarda beni yağladılar. Ama işler ilerledikçe PhD'm olmaması adamlar için problem oldu. SAP için PhD'min olmamasının yanı sıra ulaşabildiğim son mülakatta probability theory'den ağır sıçmam da etkili oldu tabi o ayrı =) Amazon'da doktora yap öyle gele çekmişti.

Daha startup'ımsı şirketlerde tamamen loto işi. Visual Meta diye bir şirketle görüşüyodum. İlk iki mülakat çok iyiydi, teklif vericez falan diyolardı. Sonra bize uygun değilsiniz diyip reddettiler. O tip şirketlerde de EU çalışma izninin olmaması çok etkiliyor benim anladığım. Relocation parasını zaten çoğu startup vermiyor. Üstüne senin çalışma izninle de uğraşmak istemiyolar. Ama kendi yakın arkadaşımdan biliyorum belli oranda yatırım toplamış, hafif gelişmiş startuplar bu konulara çok takmıyor (AI Researcher olarak girdi Senior seviyesine çıkardılar 1 senesi dolmadan hatta. Şirketin adı twentybn).

Kısaca machine learning üzerinde bir kariyer kurmak istiyorsan. Master'ının olması bile çoğu zaman yetmiyor, doktora arıyolar. Bir de bu alanda gitmek istiyorsan C# aranan bir dil değil en nihayetinde. Python üzerinden Tensorflow/Pytorch öğrenmen CV'ni okuyanlar açısından sana dönüş yapma ihtimallerini arttırır.

Zaten bu söylediklerin baz alındığında benim ML engineer olarak iş bulmam imkansızmış hehe.

Bir startupla görüştüm ama geçenlerde ML developer pozisyonu için, onlar da freelance takıl Türkiye'de biz senle kontrat yapalım dediler, o da benim işime gelmedi.

Benim asıl tecrübeli olduğum alan ASP.NET C# ve Java. Bunlar da çok mainstream teknolojiler olduğu için sanırım çalışma izni olmayan birine çalışma izni çıkarma zahmetine girmiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Buraya gelip iş araman çok bir şey değiştirmez.
Benim de çoğu arkadaşım baya bir başvuru sonrasında buldu işi biraz da şans meselesi gerçekten.
Ben 2014'ten beri SAP'de çalışıyorum 2015'in sonunda Almanya'ya geldim, bi kaç kere daha atmıştım:
https://icn.sap.com/jobs.html
Buraya bi bak eğer uygun pozisyon varsa sana konuşalım ki muhtemelen vardır herkes deli gibi maşhin lörningci arıyor
Sosyal ağlarda paylaş

SpiderS_DangeR said:

50k + B1 seviye almanca şartı var diye biliyorum ben, bi ona bak sonra belgen eksik kalmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

Cd- said:

Benim de çoğu arkadaşım baya bir başvuru sonrasında buldu işi biraz da şans meselesi gerçekten.
Ben 2014'ten beri SAP'de çalışıyorum 2015'in sonunda Almanya'ya geldim, bi kaç kere daha atmıştım:
Buraya bi bak eğer uygun pozisyon varsa sana konuşalım ki muhtemelen vardır herkes deli gibi maşhin lörningci arıyor

Mesela şu Junior Machine Learning Dev ve master istiyorlar hehe
Sosyal ağlarda paylaş

dün okulda career day tadında birşey yaptılar

herkesin ortak söylediği almanca B2 olmadan iş aramaya başlamayın.

Onun dışında şimdilik bilmiyorum, ML/data science alanında iş bulmak ne kadar kolay/zor, mezun olunca görücez :)

Okul diyorsan bizim okul güzel şimdilik :) ML ve data science alanında yüzlerce çalışma var, KNIME'ı çıkarmış bir okul zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Oski said:

Valeron said:

UK'de (aslinda herhangi bi yerde) yeni mezun, calisma izni olmayan adama is imkansiz - hemsire, doktor falan degilseniz. hele su anki politik kosullarda.

ama kallavi CV'si olan biri icin, veya master/phd sonunda dedigim gibi graduate izniyle calisan biri icin, sadece hiring cost'a donusuyor bu work permit process. non-EEA calisan icin €2-3K veya £5k expense yaziyor sirket sadece avukatlara veya immigration danismanlarina - onlar hallediyor her seyi.

abi master sonrasıydı biraz kovaladım baktım ses çıkmıyor bıraktım ben de o dönem cv de süper değildi belki şimdi master yapmış olsam cv iyi kurtarırdı vaziyeti.

bi de tam mezun olmam ortalama 6 ay sonraya falan geldi derslerin bitmesinden sonra. onun için beklemedim döndüm anayurda
Sosyal ağlarda paylaş

SpiderS_DangeR said:

Cd- said:

Mesela şu Junior Machine Learning Dev ve master istiyorlar hehe

bi başvur bence denemiş olursun, çok kriterlere takılma
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...