Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

aramızda doktor var mı ? (genel cerrahi)

Valeron

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

dün şiddetli mide ağrısıyla hastaneye gittim,ultrason çekildi sonuçta tamamına yakın dolduran sludge-kalkül görünümü ve grade 2 hepatosteatoz yazıyor. pankreatitten korkup amilaz-lipaz bakıldı ama onlar normal. ggt değerim 3 katına çıkmış o sanıyorum safra'yı gösteren bir kan testiymiş neyse,

bugün doktora gittim kesin cerrahi gerekiyor dedi yarın da bir prof.'a gidicem ama burdan doktor olanlar varsa fikir almak istedim ekstradan.

bu şekilde dolu bir safrada kesin ameliyat olmalı mı safradan ? beklemeli mi ?

nasıl bir yol izlenmeli ?

trollemeyin lütfen ciddi cevaplara ihtiyacım var.

herkese teşekkürler
Sosyal ağlarda paylaş

yok abi gidicem zaten yarın hocaya da ben farklı görüş alabilir miyim diye sormak istedim, yani durum bahsettiğim gibi, bugün gittiğim hoca da eldeki verilere istinaden kesin cerrahi dedi ve bekletmek istemiyoruz dedi.

aynı verilere istinaden başka bi doktor arkadaş ne diyebilir onu merak ettiğim için sormak istedim
Sosyal ağlarda paylaş

samaella said:

grade 2 hepatosteatoz karaciğer yağlanması ama. Safra kesesinden karaciğer mi yağlanmış?

yok abi o ayrı o ayrı olarak yazılmış sonuç kağıdında, yani 2 tane sonucu var ultrasonun biri sludge-kalkül tamamına yakını diğeri grade 2 hepatosteatoz diyor

karaciğeri biliyorum zaten kiloluyum biraz o yapıyo kesin de safra işi bozdu
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam safra kesesinde tas olusmaya basladiginda safra kesesi islevini kaybediyor sonra tas doldukca tamamen zaten anlamsizlasiyor. Tasi cikarip keseyi birakma ihtimali olabilir ama onu sadece akut enfeksiyon durumlarinda yapiyorlar cunku bir defa tasi olusturan kosullar ayni tasi tekrar olusturacaktir, gencken hallolsun sonra sikinti cikarmasin alinsin simdiden.
Ameliyat laporoskopiyle oluyo, karinda 3 veya 4 ufacik delik aciliyor ordan fit diye aliyolar. Kese bazi durumlarda enfeksiyondan oturu karacigere yapisabiliyo o zaman 1-2 saat olabilir aksi takdirde 45dklik ameliyat. Yasina gore bir gece yada iki gece hastanede tutarlar sonra istersen tiriskadan 1 hafta rapor verirler sonra rahatsin. Ameliyattan sonra sadece bazi agir yaglar mideni bulandiriyo onun disinda hicbisi degismiyo. Sahsen 16 yasinda ameliyati oldum 30um simdi demin carls juniorda steakhouse menuyu gomdum. Raadolunuz :)
Sosyal ağlarda paylaş

muhallebiciyim ben aslinda..

sludge kalkul ...camur tas demek..oradaki kimyasallarin kristallesmesi sonra taslasmasi ..

safra keseni kaybetmek hayatinda fazla birsey degistirmez cok yagli yediginde rahatsiz olursun en fazla. zaten belli bir yasin uzerinde de kiloluysan ozellikle rejim diyecekleri icin ileride isine bile yarayabilir.cok yagli yediginde bunlar sindirilmez kotu kokulu gaz ve civik buyuk abtest cikartma gibi ..

operasyon ise sunnetten hallice..1 gece kaliyorsun .oncesinde tedbir olarak kan bile hazirlanmiyor ona gore dusun..

operasyon karari tabi ki 1-1 muayene vs sonrasinda verilecek birsey ..

ise baslama zamanin ne is yaptiginla ilgili masa basi isler icin kendini iyi hissediyorsan 1-2 gune kadar evet ise baslayabiliyorsun cok super dikis olmuyor..batinda 3 delik dikisi oluyor..delikler de yaklasik 2-3 cm boyutunda..ha beden isi yogunsa biraz daha istirahat verilebiliyor..
Sosyal ağlarda paylaş

@solomnus;

abi teşekkür ediyorum,benim canım tatlı biraz ağrı sızıya pek gelemiyorum,muhtemelen bi kaç gün yatırırlar bence,sonrasında da evde istirahat verebilirler,şu an enfeksiyon yok ama ağrım var hala.

@fistan;

abi üzdü haklısın ama iş önemli ve kısa süre de sahalara dönmem gerekiyor ondan onu sordum :)

hayatı yaşayış şeklimde perhiz yapmam gerektiğini biliyorum ama muhtemelen yapamayacağım başarısızım biraz o konuda,yağlı şeylerden kaçmak lazım bildiğim kadarıyla,başka bir değişiklik olacaksa onu da yardırabilirsiniz süper olur.
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

muhallebiciyim ben aslinda..

sludge kalkul ...camur tas demek..oradaki kimyasallarin kristallesmesi sonra taslasmasi ..

safra keseni kaybetmek hayatinda fazla birsey degistirmez cok yagli yediginde rahatsiz olursun en fazla. zaten belli bir yasin uzerinde de kiloluysan ozellikle rejim diyecekleri icin ileride isine bile yarayabilir.cok yagli yediginde bunlar sindirilmez kotu kokulu gaz ve civik buyuk abtest cikartma gibi ..

operasyon ise sunnetten hallice..1 gece kaliyorsun .oncesinde tedbir olarak kan bile hazirlanmiyor ona gore dusun..

operasyon karari tabi ki 1-1 muayene vs sonrasinda verilecek birsey ..

bugün gittiğim doktor kesin cerrahi dedi,yarın ki bakalım ne diyecek.

ilacı falan yok mu bu mevzunun ameliyatsız çözemez miyiz ?

bide ameliyat sonrası denildiği gibi 2 güne çıksam 1 haftada evde yatsam sonra tamamen ağrısız sızısız doktor kontrolüne gerek kalmadan işe başlayabilir miyim ?

edit: yaş 28 bu arada 110 kiloyum 1.80 boyum var,kilo sırf göbekte değil dağınık halde, dolayısıyla çooook kilolu durmuyorum ama göbekli duruyorum :d
Sosyal ağlarda paylaş

Bi tanıdıgım benzer bi ameliyat oldu. Öğlen yattı akşamüzeri ameliyat oldu ertesi gün öğlen taburcu ettiler. Sanırım çarşamba yada perşembe olduydu ameliyatı pazartesi işe gitti normal. 1-2 hafta dikkat edicen işte oturmana kalkmana biraz o kadar

Edit: masabaşı işiydi tabi onunki
Sosyal ağlarda paylaş

mulgear6 said:

Bi tanıdıgım benzer bi ameliyat oldu. Öğlen yattı akşamüzeri ameliyat oldu ertesi gün öğlen taburcu ettiler. Sanırım çarşamba yada perşembe olduydu ameliyatı pazartesi işe gitti normal. 1-2 hafta dikkat edicen işte oturmana kalkmana biraz o kadar

2 hafta temiz evde dinlenme sonrası ağrı sızı olmuyor mu hiç acaba ?

dediğim gibi canım tatlı uğraşmak istemiyorum ağrı sızıyla vs

edit: benim işte masa başı sayılır denetim yapıyorum ama biraz daha hareket etmek gerekiyor gitmek-gelmek vs
Sosyal ağlarda paylaş

Goering said:

=bir an once ameliyat ol.

o safra kesesindeki taslarin boyutunu biliyor musun?

kum kadar ufaksa ve kana karisirlarsa BUYUK sikinti

abi küçük taşlar dedi de kum kadar ufak mı kana karışır mı bişi demedi ?

oldu ki öyle bişey oldu nolur ki ? yarın ki doktor da ameliyat derse hemen olmak istiyorum ben de açıkcası ay sonunda projem var ona yetişmem lazım.

senko said:

Oncelikle cok gecmis olsun

Sonrasinda ise hala is diyorsun :/
Siktir et isi abi sagligini dusun
Sirketi de, sirketin senin sagligini düşündüğü kadar dusun

abi teşekkür ediyorum ama maalesef işi düşünmek zorunda kalıyoruz kahrolsun kapitalist sistem. yoksa borçlar ödenmiyor :d
Sosyal ağlarda paylaş

-Crawler- said:

Geçmiş olsun.

Doktorla pazarlığa mı gireceksin abi, ameliyat olacaksın diyorsa olmalısın bence.
İlacı yok mu bunun falan diye sormak nedir ya ahahah
Can bu ya, yolda mı buldun tatlı canını.

abi ne bilim ben şimdi bi video izledim ameliyatla ilgili de korktum açıkcası ondan sordum ilacı var mı diye,

yarın ki doktor da derse ameliyat olcaz tabi el mahkum

edit:

senko said:

Abi asil doktorla pazarliga gireceksin
Derail etmis olmayayim da doktorlar oto tamircileri ile ayni guven derecesinde bende.

Ameliyat soz konusu ise hatta, hipokrati ayakta siker cogu.

valla öyle abi ama şu yarın ki doktor annemin pankreas ameliyatını da yapan doktor,yani ona ailecek biraz güvenimiz var,o da evet derse muhtemelen yaptırıyor olmam lazım,inşallah yaptırtmaz ayrı konu
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

Ben oto tamircisine daha fazla güveniyorum doktordan.

Her ameliyattan sonra ağrı-sızı olur, kaçarı yok, ne kadar olacağı şans meselesi. Hemen işe giderim falan diye hesaplama, birkaç hafta dinlenebiliyorsan dinlen.

yok abi zaten ağrılar geçmeden tamamen işe gidemem dediğim gibi tatlı biraz canım dayanıklı değilim acıya ama işte geçse ne zaman geçer ağrılar onu merak ettim şimdi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...