Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beşiktaş 2017 - 2018 Sezonu Genel Tartışma

Llama

Öne çıkan mesajlar

cicibeybe said:

Tamer Tuna guzel bir sans aslinda ama aceleye getirmemek lazim. Eger boyle basarili olmaya devam ederse zamani gelince getirip sonra da tutmak lazim. Ertugrul gibi getirip sonra dogru duzgun sans vermeden tekmeyi vurucaksak anlami yok. Hoca kovma isi keske biraz daha zorlu olan birsey olsa da rahat etsek.

Valla ŞG ile istemesem de min 2 sene daha birlikteyiz, bitince sözleşmesi direkt getirsinler. Bence BJK'nin oynaması gereken her şeyi Göztepe'de daha düşük imkanlarla gayet iyi oynatıyor. Biraz daha pişsin, 2 sene o da Göztepe'de kalıp iş yaparsa direkt bize gelsin işte.

Aynı örnek, Klopp Mainz'dan Dortmund'a gelirken hiçbir bok değildi. Çok potansiyelli genç bir TD'ydi. Gerçi Dortmund'da bir bok değildi ismi dışında beklenti vs. yoktu ama getirdiği yer ortada.

Nagelsman işte Hoffenheim ile yaptıkları ortada, şimdi hem Dortmund hem Bayern birbirlerini bıçaklıyor kapabilmek için.

Yani bugün bana deseler Tamer Tuna gelecek, beni zaten her şekilde tatmin ediyor ve gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Avcı'yı da çeşitli sebeplerden sevmeyebilirsiniz ama eldeki imkanlarla ve futbolcu topluluğu ile en iyisini yapıyor açık ara. Şu takım ile son 3 seneyi yaşamak ciddi anlamda büyük iş. Oralardan işte şu kadroya kadar adım adım geliştirdi.

FM'de benzer işleri yapınca orgazm olan adamların özellikle realde bunu Avcı yaptığında eleştirmesi bana cidden yersiz geliyor. Gayet başarılı, hatta imkanlar maddi imkanlar dahilinde yaptığıyla bence son 5 yılın açık ara en başarılı TD'si.

Ha yine ama Tamer vs. Avcı desen mesela Tamer seçerim ayrı asdf Farklı heyecan, farklı bi istek katar o BJK'ye daha bi bağlı hissederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Avciyi sevmiyorum hakkaten futbolla ilgili olmayan sebeplerden dolayi. Ama su imkanlarla getirdigi basari nedir tam olarak? Henuz sampiyonlugu yok benim gordugum, bursanin imkanlari daha dusuk degil miydi sampiyonluk geldiginde? Barcelonadan sacma sapan maasla Ardayi getirip de uzerine sampiyon olmaya kasacak. Ki Terim ve SG ile kapisacak birde bu sene.

Nedir bu adamin turk futboluna kattigi basari, anlatir misin abi? Harcanan transfer paralarini falan da merak ediyorum, hic acip bakmadim ama oyle bizim feda donemimiz gibi gidim gidim para harcayan bir takim izlenimi vermiyor bana basaksehir (suanki kadrolarina bir baktim da yaklasik 75-80 mln EUR ederinde kadrolari var adamlarin ve gelirlerine oranla baktigimizda ozellikle bu sacma sapan bir rakam degil mi?).
Sosyal ağlarda paylaş

Rakamla koyulsun ortaya abi oteki turlu destekleyeni de karsisinda olan kisi de sihtpost spamliyor iste.

Adamlarin ortalama spectatoru 2.000 kisi civarinda (transfermarkttan gene bu veri), forma satisi da beklememek lazim bunlardan haliyle. Taraftari yok zira. Kira gelirleri falan mi var yoksa?

Simdi BJKnin GSnin FBnin bir geliri var, ve bu gelirin bir kismiyla takima yatirim yaparak takimi ileri goturmeye calisiyorlar. Bu geliri astiklarinda, borca giriyorlar. Sacmalama noktasina gelindiginde Yildirim Demiroren donemi gibi oluyor. Bizim gelirimize kiyasla takima harcadigimiz para nedir mesela?

Basaksehirin gelirine kiyasla takimina harcadigi paradan daha yuksek olabilecegine inanamiyorum ben mesela. He eger adam dogru duzgun "geliri olmadan" 75 milyon euroluk kadro kurup, sampiyon olamayip avrupada da basari getiremiyorken ben bu adamin nesine basarili dendigini bilmek istiyorum haliyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Ha sanki 3 buyuklerin arkasinda bu dediklerimiz yok mu?

Avci'yi Basaksehir uzerinden elestirmek sacma ya. Ayni Belediye takimi baska hocalarla kume dusmustu adami geri getirdiler.

Basaksehir'i ben de sevmiyorum, ama 3 buyuk taraftarinin Basaksehir kollaniyor imasi o kadar komik ki.

Adamin elinde oluler kadrosu var nerdeyse. Emre gelmis 35 yasina, Adebayor kimbilir kac yasinda, Clichy 32-33, Mossoro dedigin adam Brezilya'nin 10. sinif topcusu filan. Kerim Frei Besiktas tarafindan teneke baglanarak yollandi, Ugur Ucarlar, Alpaslanlar M.Batdallar GS'nin eskisi, Volkan Babacan FB'den sutlandi olmaz diye.

Hani satabilecegin, degerli dedigin bir tek Visca var takimda yabanci olarak.

Dark defalarca acikladi zaten adama vizyonsuz, basarisiz demek ayip kusura bakmayin.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok var zaten, benim anlamadigim Avciya prodigy denmesi. Hani boyle buyuk zorluklarla cok buyuk basarilar almis gibi davraniliyor, onu anlamiyorum.

He birde uc buyuklerin geliri var ve taraftari var. Destekleyeni var. Basaksehirinde sponsoru var, IBB olmasa gayet sevebilirdim ne bileyim red bull falan olsun canimi yesin. Ama IBB ne abi, goruyoruz iste 3 buyukleri. Gelire ragmen taraftara forma satisina vs ragmen surekli borc artiyor. Bir iki yil kar eden var ama totalde 5-6 yillik donemlere bolsen hepsi surekli zarar. Surekli zarar eden ve cok masrafli bir ise devletin bir kurumunun girmesi ne kadar mantikli ne kadar anlamli?

Edit: He eklemissin pardon.

Soyle, market fiyatina baktiginda gayet iyi gorunuyor bu oyuncular ya. Copse almasaymis abi? Ardaya o parayi verene kadar 10 tane gelecege yonelik genc oyuncu alirsin bizim zamaninda oguzhan olcay doneminde aldigimiz gibi. Ki elindeki copler dedigin adamlar 75 mln euro ediyor, ne gelir getirdi bu takimla ne yapti da adam TRnin en iyi hocasi oldu?

Bak basarisiz demiyorum, nedir bu adami prodigy yapan burada herkesin onunu iliklemesini saglayan ozelligi onu soruyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Birincisi 3 buyukler disinda istikrar. Adamin tum belediye/basaksehir yillari hep uzerine konarak gidilmis yillar.

Futbolda elbet para lazim, ama Basaksehir'in hukumet destegi var yeaaa diyip Avci'nin kurdugu sistemi, oynattigi futbolu elestireceksek 3 buyukleri tutmamamiz lazim. Gidip Anadolu takimlarini tutalim o zaman "desteksizler" diye.

Isin futboluna donersek Dark cok defa yazdi uzun uzun yazmaya gerek yok. Ama su kesin ki bu adam hersene Besiktasi da Feneri de GS'yi de tokatliyor birebir oynadigi maclarda. Bizi rezil eden Besiktas Basaksehir karsisinda kaleye gidemedi kendi evinde. Isin taktik yonunu, rakibe gore hazirlanma yonunu bu ligde daha iyi becerebilen birisi yok su an da.

Ama benim icin dedigim gibi en onemlisi: Istikrar ve uzerine koyma. Her sene uzerine koyabilen cok az TD var dunyada. Bu adami takdir etmemek bana cok yanlis geliyor.

Ayrica isin vizyon/ekonomik yonu icin de laf etmek anlamsiz. Avrupa Ligi'nin maalesef gerekiz bir kupaya donusuyor olmasi Basaksehir'in degil, UEFA'nin sorunu. Yoksa Sevilla karsisinda cok iyi top oynamisti Basaksehir ve eleyebilirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla zaten bu nedenle sadece avrupa ligiyle gelmiyorum.

Yani acikcasi tek tek oynattigi maclaridir, taktigidir Dark kadar sen kadar anlamam. Yanlis da olabilirim ama bir adama TRnin en iyi teknik direktoru denildiginde ve aksi gorusu direk ayip diye kenara atildiginda ben elle tutulur bir sey bekliyorum. Nedir bu:

1- Title
yada
2- Gelir

Fatih Terimi hic sevmem, ama title kazaniyor adam acimiyor. Laf edersem yuzume o titlelari vurursunuz olur biter. SGye de ayni sekilde. He title alamamistir, ama AZ para verdigi oyuncularla PARA DOKEN takimlari dover, gelir getirir takim kalkinir yillar icinde. Yine laf edemem. Goztepe bunu yapiyor gibi bu sene. Tamer reyize de laf etmiyorum haliyle.

Ama Avci'nin suanki haliyle laf edilmeyecek bir olayi yok ya, iyi bir takimi var ama laf edilmeyecek seviyede asmis bu adam denilecek bir olayi yok henuz. Gecen seneki takimiyla ozellikle ilk yari cok iyiydi bence. Bu sene takimi transferlerle cok daha ileri de tasidilar ama henuz cok buyuk bir basari garantisi yok, ikinci yari ne olacak goruruz. Dediginiz gibi de olabilir yine husranla da bitebilir. Zaten iyi bir TD ise dediginiz kadar alsin title'i hatta milli takimi da alsin bir yerlere getirsin ben neden rahatsiz olayim bundan. Alamiyorsa da shit td der gecerim, harcanan onca belediye parasi sacma sapan yerlere gitmis olur iste.
Sosyal ağlarda paylaş

Başakşehir'in kadrosunun maaş toplamı bu seneye kadar 20 milyonu bile geçmiyordu. Oyuncuların yarısı TL ile ödeme alıyor. Nereye çok para saçıyor oyuncularına? Önce o konuda kendinizi kandırmayın.

Bir atladı herkes yok Clichy şu kadar alıyor, Adebayor şu kadar alıyor bizim vergilerle alınıyor diye. Ulan adamların geliri zaten bu sene deli gibi oldu.

Yine diyorum. Avrupa'dan 11-12 milyon euro civarında garanti aldılar. Cengiz ve Cenk Şahin'den zaten 15 milyon euro nakit aldılar.

Geçen yazdım yine yazıyorum. Arda'nın 11 milyonluk kontratının altına girmek ister siyasi, ister hayalperestlik olsun tabii ki saçma ama hedef yolunda alınacak risk, riske girecek paraları zaten var.

Bu takım bu sezonu yine 2. olarak bile bitirse Avrupa'dan yine potansiyel 11-12 milyonu garanti altına alacaklar. Ligden geçen yıl 22 milyon euro aldılar havuzdan, bu sezon ikinci bitirseler artan yüzde ile 25 civarında olacak.

Ya bu adamlar ligi 2. bitirseler zaten kafadan 45 milyon euro gelirleri olacak ya? Üstüne 15 milyon euro da satıştan koydular kasaya. Heriflerin borcu yok. Şu para ne demek Başakşehir gibi bir kulüp için aklınız alsın şunu önce lütfen.

Siz büyük paralarla oynayan kulüplerin taraftarı olduğunuz için diğer kulüplerde dönen paraları çok küçümsüyorsunuz. Önce bu kafadan sıyrılın sonra bayağı objektif hareket edebiliyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca Avcı ne başarı elde etmiş.

Küme düşmüş takımı alıp, Uğur Uçar'ı falan sağ bekte oynayıp bu takımı 3 senede üstüne adım adım koyarak ve bonservis harcaması bile yapmadan adam gibi buraya getirdi. Bu takım bu sene şampiyonluğa oynuyor.

Title bu sene alsa halen başarısız mı diyeceksiniz?

Halen aynı goygoy yapılıyor. Neymiş Avrupa'da yatmış BJK'den puan almak için. BJK'yi sikertti diye ağlıyorsunuz başka bir şey değil. O aldığı 1 puan ile şuan ligde lider ve BJK ile puan farkını koruyor. Rakibini tek maçta ekarte etti. İkinci maçta da aynısını yaparsa ne diyeceksiniz? Ki yapacak. Bu adam GS'den de benzer şekilde puan aldı, Fener'den de aldı.

Mantıklı hedefi sadece lig şampiyonluğu olan bir takım için gayet üstüne koyarak, emin adımlarla ilerliyorlar.

Ha Arda transferi net büyük risk almak ama tutarsa işte gerisini düşünün.

Çok konuştuğunuz o title'ı da alacak. O zaman da kötülemek için başka şeyler bulursunuz. Birden çok şampiyonluğu olmayan adam olur mu ya falan dersiniz.

edit:

Ki title'ın bir değeri yok. Arsene Wenger'in çok mu büyük başarıları var genel kariyerine bakınca. Ama takımı belirli bir seviyenin demirbaşı yaptı. Belirli bir kültür kazandırdı, belirli bir kimlik oturttu. Bu yüzden efsane. Bu yüzden yıllardır sıçmasına rağmen yönetimi halen arkasında çünkü takıma kazandırdığı kimlikte büyük rolü var. Avcı'da şuan Başakşehir için o.

Avcı gayet başarılı ve fikir olarak da ülkedeki en iyi adamlardan biri. Sadece hükümete yakın ve o kesimin takımını çalıştırıyor diye kişisel hırs yapıyorsunuz başka birşey değil.

Ben de tiksiniyorum Başakşehir'den ama bu adamın yaptıklarını küçümsemeyi gerektirmez. Hak edene hak ettiği yerde saygıyı basmak gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

Başakşehir'in kadrosunun maaş toplamı bu seneye kadar 20 milyonu bile geçmiyordu. Oyuncuların yarısı TL ile ödeme alıyor. Nereye çok para saçıyor oyuncularına? Önce o konuda kendinizi kandırmayın.

Bir atladı herkes yok Clichy şu kadar alıyor, Adebayor şu kadar alıyor bizim vergilerle alınıyor diye. Ulan adamların geliri zaten bu sene deli gibi oldu.

Yine diyorum. Avrupa'dan 11-12 milyon euro civarında garanti aldılar. Cengiz ve Cenk Şahin'den zaten 15 milyon euro nakit aldılar.

Geçen yazdım yine yazıyorum. Arda'nın 11 milyonluk kontratının altına girmek ister siyasi, ister hayalperestlik olsun tabii ki saçma ama hedef yolunda alınacak risk, riske girecek paraları zaten var.

Bu takım bu sezonu yine 2. olarak bile bitirse Avrupa'dan yine potansiyel 11-12 milyonu garanti altına alacaklar. Ligden geçen yıl 22 milyon euro aldılar havuzdan, bu sezon ikinci bitirseler artan yüzde ile 25 civarında olacak.

Ya bu adamlar ligi 2. bitirseler zaten kafadan 45 milyon euro gelirleri olacak ya? Üstüne 15 milyon euro da satıştan koydular kasaya. Heriflerin borcu yok. Şu para ne demek Başakşehir gibi bir kulüp için aklınız alsın şunu önce lütfen.

Siz büyük paralarla oynayan kulüplerin taraftarı olduğunuz için diğer kulüplerde dönen paraları çok küçümsüyorsunuz. Önce bu kafadan sıyrılın sonra bayağı objektif hareket edebiliyorsunuz.

Tamam simdi bak rakamlarla gelmissin hesaplayalim, sonunda elimizde veri var :D Gecen seneninkinden baslayalim

Gecen seneninki satislardan: ? sen soyle abi bunu kesin biliyorsundur. Cengiz henuz satilmamisti, bilmiyorum kaydadeger satislari var mi?
Avrupadan: 480 bin Euro almis (http://www.milliyet.com.tr/turk-takimlarinin-avrupa-geliri-36-besiktas-fenerbahce-basaksehir-atiker-konyaspor-osmanlispor-2437048-skorerhaber/)
Ligden: 22 milyon euro (senin dedigin tutar diye yazdim direk

Gider: 20 milyon civari maas demistin + sene icerisinde yapilan transferler arti masraflar (maaslar tum kontrati kapsiyor yanlis bilmiyorsam):
Mert Gunok: Free, 3 mln EUR maas
Chedjou: Free, 3 mln maas EUR
Manuel de Costa: ? bonservis, 1.25 EUR maas
Caicara: 3 mln bonservis, 3 mln maas
Clichy: Free, 7 mln EUR maas
Gokhan Inler: Free, 2 mln EUR maas
Elia: 1.10 mln bonservis, 6 mln maas
Frei: 1.5 mln bonservis, 4.5 mln maas (WTF)
Tunay Torun: Free, 3.5 mln maas
Mevlut Erdinc: Free, 3 mln maas
Adebayor: Free, 2.5 mln maas

Harcadiklari bonservis: 5.5 mln civarinda gozukuyor. 20 mln maas arti 5.5 mln yeni bonservis ile takimin baska bir harcamasi olmadan zaten gecen seneki gelirinin ustune ciktin. Takimin baska hicbir harcamasini katmadan yaptin bunu, oke yap cok sikintida degilsin hala. 3 milyon acik hicbir sey degil zira heleki uc buyuklere kiyasla.

Yani gecen seneki transferlerle yanlis hesaplamadiysam 39 mln eur masraf artisi var. Darkin soyledigi 20 dogru ise, ortalama kontratlar da 3-4 senelik olsa maasi %50 artirmis oluyorlar yillik. Ardaya da bu sene 4 vericekler arti olarak. Seneye de 8miymis neymis.

Bu sene ve onumuzdeki senelerde avrupadan 12 aldiklari durumda hic oyuncu degisikligi masrafi vs de yapmazlarsa 52 mln euroluk (2017-2018, 2018-2019 maas toplam 76 mln euro - 24 mln euro avrupa geliri) gelir elde etmeleri gerekiyor. Yine oyuncu vs de satabilirler Cengiz gibi ama muglak bir alan orasi zaten.

Cok kolpa bir link bu asagidaki ama elimdeki link bu, resmi bisyler verirseniz daha net konusuruz:
http://www.ajansspor.com/futbol/galeri/11-08-17/169373/2017-18-sezon-gelirleri-belirlendi/#11

Buna gore basaksehir benzer bir performansla ikinci olursa: 104 mln TL aliyor bu da 22 mln EUR fln yapiyor. Iki sene de ikincilik almasi dahi kurtarmiyor, yani bu yatirim SAMPIYONLUK riskine girilerek yapiliyor zaten.

Tek anlatmaya calistigim sey buydu zaten, oynadiklari paralar ufak degil bu adamlarinda, oyle ufak bir miktarla, ucuz maasli oyuncularla cer cople falan sampiyonluga oynamiyor bu adamlar. Zaten ellerinde sampiyonluk amaciyla ve ona yonelik masrafla kurulmus bir kadro var halihazirda. Hatta sizin ayip addettiginiz soylemimin otesine geceyim, Abdullah Avci onumuzdeki 3-4 sene icerisinde de sampiyonluk alamazsa bence ortalama bir hocadir zaten (harcamalara ayni seviyede devam etmeleri kaydiyla). Bu yapilan yatirimin karsiligi sampiyonluk olmali zira. Olmazsa zaten zarara girmeye baslayacaklar onumuzdeki seneden itibaren (gecen sene kar, bu sene break even gibi duruyor suanlik). Oncesi hakkinda bilgi zaten yok.
Sosyal ağlarda paylaş

@Dark

Adam basarili bir adam diyorum zaten hala sen ayni goygoydasin asil. Adam TRnin en iyi TDsi denilecek ne yapiyor ben onu soruyorum? Bu sene sampiyon olursa ne diyeceksin demissin. Basarilarina devam ediyor diyecegim, belkide Dark hakliymis adam hakkaten TRnin en iyi TDsi olabilir diyecegim? Ben sen degilim abi dusuncelerime olumune bagli durmuyorum. Suanda adamin elle tutulur bir olayi yok, yapilan harcamayi yazdim yukarida, adamlarin ne hedefle ne harcama yaptigi ortadayken hala sampiyonluk getiremezse de adam basarisizdir bu kadar basit.

Bak bende SGyi baya basarili bir TD olarak goruyorum ama bu sene onumuzdeki sene vs sampiyonluk getiremezse takim ligde basarisiz olursa, harcadigimiz paranin karsiligini alamiyorsak demek ki olmuyordur bu is. Gonderilmesi iyi olur diyebiliyorum yani. Fanatik olmana gerek yok illa bir konuyu tartisirken.
Sosyal ağlarda paylaş

Seru said:

arsene wenger takıma kar ettiriyor diye şu an hala orada. yoksa o gelmeden de arsenal zaten büyük takımdı. tamaman duygusal onun olayı.

ki zaten sadece title demedim, adam gelir getiriyorsa takima ve takimin hedefi buysa elbetteki basarili adam. Yukaridaki postumda var zaten. Dark sadece title degil diye ornek olarak vermis ama zaten benim verdigim ikinci basari kriterini ornek vermis.

Avcida bunu yapsin o da mantikli olabilir de, ozellikle suanki maas harcamasiyla artik sampiyon olmadan takimi pozitif gelirli hale getirmesi baya zor duruyor. Yapabiliyorsa da helal olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben zaten son 4-5 yıldaki dedim, aktif olarak bir takımla baştan başlayıp bu kadar ileri taşıyan adam top classlarda bile pek yok. Aktif olarak en iyisi diyorum Yani aldığı yerden getirdiği yere kadar ki süreçten bahsediyorum bundan öncede dedim.

Bu arada o maaşlarda bir hatan var. Elia yıllık 1 milyon euro garanti alıyor mesela bildiğim. chedjou 800.000 euroya mı ne imza atmıştı. GS'liler çıldırmıştı hatta. O paralar bayağı hayali rakamlar. Sen tahminen total sözleşmeye bakmışsındır ya da usta.

Şuan Başakşehir'de 1,5 milyon euro üstü maaş alan 4 adam var sadece yanılmıyorsam. Olsun olsun 5'tir. Onların aldığı para da harbi yüksek diye diğerlerine de hayali rakamlar biçiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi muhtemelen trafikte falansin, eve gidince bir daha oku. Zaten maaslarin uzerinde tum sozlesme donemini kapsadigini belirttim. Yoksa Freiye kim 4.5 mln euro yillik verir, 3 seneliktir o 1.5 yilliktir tahminen. Hesabi da buna gore yaptim zaten dikkatlice okursan anlayacaksin.

Title konusunda da sasirdin, tek titledan bahsetmemistim, aksine gelir getirmesinin de cok guzel bir basari gostergesi oldugunu belirtmistim. Sen boyle dikkatsiz olursan olmuyor ama aaaaa
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...