Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

y.dışında turizm yükseği yapayım diyorum

yav

Öne çıkan mesajlar

kişisel'e mi açsaydım bilemedim.

yaş 27
iktisat mezunuyum ve şu anda da politik ekonomi sayılabilecek bir bölümde istanbul'da master yapıyorum ama okulu içsel ve dışsal bi takım nedenlerden yalan ettim.
amacım bitirip yurt dışında doktora kovalayıp sosyal bilimci olmaya kasıp üniversite, ngo vb. kurumlar arasında bir yerlerden ekmek yemekti. içsel nedenler: tembellik-yeterince idealist olmamak; dışsal nedenler de bölümdeki hocaların khk'larla budanması, türkiye'de bu işlerin epey yalan oluşu ve genel olarak sosyal bilim denen şeye inancımın zayıflaması/geç kalmışlık vs.

derdim 3-5-10 senemi en azından yurtdışında geçirebilmek. sonrasına nasılsa bakılır

turizm nerden çıktı? master bahanesiyle giderek en uygun bu şekilde kendime istihdam bulabilir koluma altın bilezik geçirebilirim gibi hissettim. 1 yıl kadar resepsiyon tecrübem ve 2 yabancı dilim var onlar da gaza getirdi. eh bi de yer bucak görmek istiyorum arkadaş. deneyim edinmeye geldim dünyaya.
okurken gene bi resepsiyon işi kapıp ordan yönetimsel pozisyonlara doğru bi kariyer yönü düşlüyorum, tabi çok sallamayayım bu kısmını yani hiç belli olmaz o işler sdf. en olmadı yabancı dil alacak yürüyecek sırf ordan bişeyler bişeyler...olma mı ya

korkutan kısım olarak da yaş dezavantajı(?)nı saymazsak, turizm sektörünün türkiye'de çok kötü gitmesi. hani gidip tutunamazsam dönüp burda neyle uğraşacam falan.

şimdi güney fransa'dan başladım okul bakmaya, toulouse ve montepellier var ucuz öğrenci şehirleri ve ilaveten Nice.
güney fransa turizm açısından epey yoğun bir bölge. fransızcam var ve 1 yıl nice'de erasmus yapmıştım. duygusal olarak da çekmiyor değil kereta

daha sonra da ispanya ve italya'ya bakacam. bu ülkeler ekonomik açıdan çok parlak değil ama turizm açısından gideri olan ve benim de pek sevdiğim yerler bir de yaşama maliyeti daha düşük+okulların paralıları bile uygun.)

Napayım edeyim biraz akıl fikir ve gaz verin istiyorum. (gerek okul/şehir tavsiyesi gerek hayat tavsiyesi x))

bizimkiler 1-2 sene daha maks. ittirebilirler gibi maddi açıdan. ama şu 1-2 yılda kendimi kurtaramazsam çok mutsuz bi hayata doğru hızla ilerliyorum gibi hissediyorum. FeelsBadMan
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
yarın tesisli gibi gözüken bi eğitim danışmanıyla randevum var.
ancak kafam öyle bi garip ki hani
gidip turizm okumak istiyorum hacı altın bilezik muhabbeti yapacağım ama
kendimden %100 emin değilim asla
içten bi yerden sosyal bilimci entelektüel aslan kaplan bişi olcaktın yav napıyosun falan diyo bi yaratık
psikolojim bi enteresan
ekim sonundan beri yaşadığım evden gündelik işimi halletmek için dışarı henüz hiç çıkmadım öyle diyeyim. ilk dönem 30 kere okula gitmişimdir onun dışında tekele bi de kadıköy'e içmeye çıktım ahah çok enteresan ya
şu anda da kafam hafif güzel zaten
yani böyle rüzgarda esen yaprak gibiyim ama
rüzgara da çıkmıyorum uzun zamandır
durup kalıyorum falan
o yüzden çok enteresan bi kafa
yakın bi arkadaşım planıma çok onay verdi çok destekledi
başka bi tanesi seni öyle o akdar sosyal bi işte hiç hayal edemiyorum ya napıon falan dedi
dış tesirlere çok açığım ehueh
belki bir yıl daha bunalımlı bunalımlı takılıp kendime gelmem gerekiyodur
zaten mayıs sonuna geldik hani
kadın da dedi çok hızlı hareket etmemiz gerekecek cart curt
allam? sen beni kurtar
aileyle hiç konuşmadım bu arada bu meseleyi ama bana güvenirler şunu yapıcam bu yüzden dersem destek çıkarlar belli bir noktaya kadar da
garip yani işte
hani napıon dal**rak ekmeğini kazan artık deseler gider gene kredi çeker bişi yapar bakarım önüme belli bi eşik geçti gitti o ayrı mesele de işte.

nasip

kişisel'e açacaktım bu konuyu :D
Sosyal ağlarda paylaş

hacı şunun adını koyalım, turizmi falan salla, yurt dışına kapak atmak için yüksek lisans yapmak istiyorsun sen. kapak atmak için 100.000 tane yol var, yüksek lisans falan yapıp kendini köreltme zira okurken kısıtlı süreler çalışabileceksin. yüksek lisans sonunda edindiğin diploma bir işine yarar mı bilmiyorum. fransa almanya gibi ülkelerde zaten diploma illa çok gerekli değil. e zaten elinde bachelors degree var, o fazla fazla yeter sana orada. turizmde çalışırım çünkü dediğin şeyler de bana çok sağlıklı gelmedi abi. sular seller gibi değilse 2 dilin ve hani böyle acaip spesifik bir dil değilse (ki şimdi düşündüm de ne olabilir spesifik dil turizm için onu da bilemedim) avrupalılar çılgın gibi 2-3 dil konuşuyor zaten en az. e bir de schengen vs. çalışma izinleri kafadan olacak, işe alacak firma izin belge püsür uğraşmayacak. baya bir avantajlı olacaklar yani her türlü.

yurt dışına kapağı atarken feraha kavuşacağın başka yollar düşün, bence. tabi esh falan yorum yapsın hem turizmci hem avrupa'da yaşıyor ben dışarıdan bakıyorum acaip yanılıyor olabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

yok abi sikko lisans diplomasıyla napayım tr'de bile kassam mutlu olacağım iş bulamam gibi (henüz denemedim hiç bu arada)
y.dillerim de sular seller gibi değil. dışarda y.lisans yapmak istememin ana sebeplerinden biri o aslında. gidip dili kökünden çözmek, eh arada derede de uğraştığın alanla konuyla ilgili tecrübe network geliştirebilmem gerekiyor bunun yolu da yüksek lisans gibi. dönerci çırağı olmayacaksam eğer...

bi de saçma bi geçmişim var paramparça
stk dedim stk buldum staj yaptım kendimi beğendirdim sonunda erasmusa gittim döndüğümde aynı iletişimi sağlayamadım kalsam belki çalışıyodum, onu geç tüsiad'dan staj ayarlamıştım yine yalan oldu o an orada kalmadığım için
lisans maceram zaten acayip. bilerek yıl yakmadım ama 3 yılım bi şekilde yandı (lise 1+4 frankofon, üni2'de üniv.değiştirdim -aşırı saçma bi mağduriyet öyküsü-, son sınıfta erasmus yaptım etti 3) sfdg
fotoğraftan azcık da olsa ekmek yiyodum dedim böyle olmaz bu iş onları bıraktım istanbula dönünce üç beş kuruş kazandığım işi geri alamadım tekrar vs. dram direkt yahu

sonuç olarak 2015'den beri psikolojik denebilecek faktörlerden (kızlar mahvetti beni aslında fdjkls) dolayı eylemsiz yönsüz bi şekilde takılıyorum bulamadım bi tutturacak bişi

klasik iibf mezunu dramı da denilebilir. türkiyelilik falan bi de heralde bilemiyorum.

çok vasıfsız hissediyorum kendimi son tahlilde.
Sosyal ağlarda paylaş

di mi ya

zaten olay o da
işte turizm murizm devrimci bi yön çizmek gibi geliyo
gidip düz economics msc kastırsam yok içimden gelmiyor zaten
sosyoloji için bi üni'ye (bielefeld) başvurmuştum zar zor geçen sene reddetti pezemengler sonra aileyle bozuştum kontaktlar yandı (başka yerlere başvurcak mecalim kalmadı bi şekilde.) ex hatunun yanında ailesiyle iç güveysi gibi 2-3 ay geçirdim karanlık bi dönem oldu bitti güç bela türkiye içi yüksek ayarladım kendime ki kafa olarak müthişti -marmara kalkınma- yalan oldu o bölüm şimdi işte hocaların yarısı emekli oldu atıldı/o arada ben bıraktım bu işi.

bi de işte marjinal bi kafa var. gidip düz ekonomi mastırı yapamıyorum müfredat hocalar uygun olacak illa ki falan. en uygun olanı çok şey istiyor ben yetemiyorum etc. (marksizm tam demeyelim de işte heterodox economics kafası. olduramadık anasını satayım)

sonra dedim yav bırak bu işleri o kadar raf kitap okuyamıcan okusan da zaten seni takmayacak insanlar.

turizm iyi ya
Sosyal ağlarda paylaş

2011-13 arası öyle bir dönem yaşadım aslında. erasmus'a gidince götü başı dağıttım dönünce toparlayamadım öyle diyeyim. ne ektiysem hiçbirini biçemedim sonra hepsi yalan oldu

bugün ki gittiğim kadın da pek işime yaramadı hatta moralimi bozdu lul
1-2 başka yere daha gidicem ama
bu sene için geç kaldım heralde hakkaten
öncesinde güzel bir iş yapıştırmam gerekiyor gibi şimdi yoksa durum fena
Sosyal ağlarda paylaş

bi de vaktinde (bikaç sene önce) diyodum bu eğitim danışmanlığı işi fiyasko bi iş anasını satayım internette neyin ne olduğu belli oturup uğraşacaksın hani elalemden kazık yemeye gerek yok
keza az bi denedim devamını getiremedim sonra. (mezuniyet senemde aşırı pisti kafam, kürtaj vs kötü bir ilişki geçirdim onlara suç atabilirim)

neyse şimdi dedim kendi kendime yapamıyoru gideyim danışayım lan madem.
ama ilk baştaki o fikirlerim doğru sanırım napcaksan kendin yapacaksın
beyaz türk silkmece işi gibi bişi eğitim danışmanlığı
hay lanet olsun bugün çok gıcık oldum gene sdfkm
Sosyal ağlarda paylaş

ilk öss'ye girip çıktığımda demiştim hacı olmadı bi daha girecem bu sınava
aklımın ucundan geçmiyodu iktisat falan okumak
siyaset bilimi sosyoloji vs. gibi alanlara meyilliydim. öncesinde sinema-tv okumak istediğim bi çocukluğum falan oldu
sonunda çıktım sınavdan yakın çevre baskısına uğradım bi daha girersen o puanı da alamazsın vs'ler bir yerlerden iktisat oku olm iyidir lafları geldi kandım gene o zaman mal gibi bağlandığım kız yüzünden şehirdışını yazmaktan çekindim (nası bi failure aman yarabbbbi) keza puanım da mülkiyeydi odtüydü yetmiyordu sikko iü'ye gideceğime ege üniv'e gideyim dedim tamam iktisat harbici bişi sosyoloji siyaset bilimi falan yalan yani az geniş olsun önüm.
ege'ye girdim hazırlık atladım dediler yeni yönetmelik çıktı sen birlikte okuduğun dönemle aynı şekilde değil -çan değil- farklı sistemle notlanacaksın dedim o nası iş silkerler benim gibi mağdurları topladım dilekçeler yazdırdım red geldi gittim dekanla konuşmaya bi güzel dekanla kavga ettim mal değneği 3-5 yılda bir değişiyo bu işler sizin gibi mağdur olan oluyo ama iyi öğrenciyi not sistemi belirlemez etc bişeyler dedi. dedim silkerler ben burda okumam gideyim istanbula. tekrar sınava girip iü ikinci öğretim kazandım geldim buraya ege'den geçtiğim dersleri saydırıp 2.sınıfa yürüyeyim dedim ve bu işlemlerin tamamlanması iü'deki saçmalık yüzünden vize haftasına 2 hafta falan kala belli oldu (vize dönemine 3 hafta kala 1inci mi 2inci mi sınıfsın belli değil otur düşün bak) sonra o dönem yan çizdim bu yüzden 3.sınıfta değil son sınıfta erasmus yaptım çünkü yapmak zorundaydım yurtdışı kompleksim var gitmem lazm falan. öyle öyle gitti seneler ahaha olm çok trajikomik ya
Sosyal ağlarda paylaş

ha bi de özel lisede okuduğum için ayrı bi kafadaydım özel üniversitede okumak hiç istemedim hem çevresinden hem aileye yükünden çekindim halbuki hiç gereği yokmuş
çoluğu çocuğu yeğeni olana öğüdüm olsun. itü odtü boğaziçi falan olmuyosa s*ke-s*ke o çocuğu özel okula gönderceniz arkadaşlar. fark bariz

hatta ne özel okulu. yaş 18-19sa o çocukla işiniz bitsin. yurtdışına gönderceeniz ve az para koycanız cebine çocuk yolunu bulacak ya da bulacak. yoksa böyle sikimsonik başa bela manyak bi çocuğunuz olur
Sosyal ağlarda paylaş

iyice dökülücem ahah monolog gibi oldu başlık
idealist çevrelerin de anasını satayım
zehirledim kendimi sanki
ne beyaz yakalı olabiliyorum ne bişeye katlanabiliyorum
doğru düzgün muhalif aktivist falan da değilim
elbebek gülbebek yetiştirmişler sonuçta türk sünni orta üst sınıf daşak mı geçiyosun yav
mindset çok acayip ya
reset tuşu yok mu anasını satayım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...