Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk insanındaki iletişim problemi

nutella yerim

Öne çıkan mesajlar

yav said:

japonya'daki ev hanımlarına işçi kadınlarına sor da bi anlatsın nası kafalar güzel mi orda

japonyadaki ev kadinlarinin, isgucundeki kadinlarin durumunun turkiyedeki 'beni z.kecekler' paranoyasi ile alakasi yok.

su denmemis seyi anlayip 'sen oyle diyorsun ama aslinda boyle' seklinde cevap verilmesi bile bir ornek.

said:
japonya'yı överken bile mesela standart kullanılan haritada doğu'da diye doğu sayıp batı'ya benzeyen kısımlarını öne çıkartarak övüyorsun, az düşün üstüne bak rencide ol diye demiyorum ayık diye diyorum =)

batidaki cogu ulkede metroda cuzdan kaybeden kisi cuzdanini geri alamaz. batiya benzeyen bir tarafi yok. zaten japonyayi bir sey icin ornek gosterecek kisi batiya ornek gosteriyorsa konustugu konuda bilgisi yeterli degildir.

said:
elbette aşırı sikko paranoid şizoid saçma sapan manyak bir toplumuz
ve işte kolaya kaçar gibi oluyo ama 17.yy'a kadar gidiyor bunun sebepleri, insanlar camış oldukları için camış değil, dünya camış. neyini tartışıyosunuz ki

boldlu kelimeler ana olay ve ana konu. 'mutluluk' degil. mutlu ya da mutsuz, dunya uzerinde insanlarin 'herkes beni denk getirmenin pesinde' formatinda bir paranoyayi toplumsal fenomen haline getirerek hareket ettigi bir toplum yok.

'yani ama obur ulkeler de mutlu degil onlarin da sorunlari var' olayi degil bu.

'herkes birbirini denk getirmek istiyor ben en cakali olmaliyim' paranoyasi.

said:
bi de içinde ve dibinde olduğumuz için ilk ona küfrediyoruz tabii ki ve tabi ki "mutlu" batı'ya özeniyoruz. 60 küsür yıl yaşıycaz hiç değilse tabi ki silkerler kapitalizmini az insan gibi kazık atsın insanlar birbirine atacaklarsa illa ki

karşı kıyıda doğup yunan olmak vardı şimdi ya nalet olsun

icinde olmadigi zaman insanin birden gozune batiyor bu 'beni z.ecekler acik gozlu olmaliyim' mentalitesinin eksikligi. bulundugun diger ulkede kriz olabilir, insanlar mutlu olmayabilir, bazilarinin suratlari asik, gergin olabilir, ama 'beni z.kecek mi z.kmeyecek mi kesin beni z.kmeye calisacak ben ondan daha acik gozlu olayim' gibi bir fenomen cikmiyor.

dunya camis degil ozetle. turk toplumu o sanriyi kendi icinde yaratiyor, sonra da tum dunyayi oyle goruyor. hani 16. yuzyilda bilumum olaylar olmus. olmus. 16. yuzyildan bu yana bilumum toplumda bilumum olaylar, hatta cok daha kabul edilemez, sok edici olaylar olmus. boyle olaylarin bilumum etkileri de olmus toplumlarina. ama 400 sene suren bir 'acikgozluluk' ve 'herkes acikgoz oldugu icin ben de acikgoz olmaliyim yoksa beni z.kerler' gibi bir fenomenin ortaya cikip toplumsal histeri halini aldigi bir tane kultur, yok.
Sosyal ağlarda paylaş

unity100 said:

batidan bahsediyorsun, alalim ornek kapitalizmin en psikopat oldugu amerikayi - hala toplumun buyuk bir yuzdesi okuyarak, egitim alarak, dahiyane fikirler cikararak ve 'hard work' vasitasiyla zengin olacaklarina inaniyor. yanlis bir inanc. medya ve literatur vasitasiyla da pompalanan bir inanc. ama bu inanc var.

bizdeki karşılığı random bir yerde bir anda keşfedilip meşhur olan / kötü yola düşen masum köylü. çalışma çabalama yerine "allah vergisi yetenek" ve şans var.

bu tespiti de bi yerde okuyup çalmıştım :P hani "yeşilçam, sinema tarihi ve ilyas salman'ın futbolcu olduğu film" diye tezler yazmış, araştırmalar-okumalar yapmış biri değilim ama düşününce "başarı öyküsü" formatındaki filmlerimizin alakası yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Cokomantis said:

unity100 said:

batidan bahsediyorsun, alalim ornek kapitalizmin en psikopat oldugu amerikayi - hala toplumun buyuk bir yuzdesi okuyarak, egitim alarak, dahiyane fikirler cikararak ve 'hard work' vasitasiyla zengin olacaklarina inaniyor. yanlis bir inanc. medya ve literatur vasitasiyla da pompalanan bir inanc. ama bu inanc var.

bizdeki karşılığı random bir yerde bir anda keşfedilip meşhur olan / kötü yola düşen masum köylü. çalışma çabalama yerine "allah vergisi yetenek" ve şans var.

bu tespiti de bi yerde okuyup çalmıştım :P hani "yeşilçam, sinema tarihi ve ilyas salman'ın futbolcu olduğu film" diye tezler yazmış, araştırmalar-okumalar yapmış biri değilim ama düşününce "başarı öyküsü" formatındaki filmlerimizin alakası yok.

oyle seyler yine iyi. neticede bi yetenek, biseyler var olayin icinde. cakallik acikgozluk degil.

taaa 80lerde, turkiye daha neoliberalize olmadan bile halk arasinda falanca filanca cocuk hakkinda konusulurken 'onda hic ticaret kafasi yok okusa daha iyi' falan denilirdi. yani, adami suya goturup susuz getirecek acikgozluk, cakallik yok is kurup buyutemez idare edemez. dolayisiyla okusa bir iste calissa daha iyi. okumus kesimde bile gorulebilen bir fenomendi.

........

neyse yeterince analiz ettim ben bunu. haydi saglicakla.
Sosyal ağlarda paylaş

HM'den gelsin:

“Tüm yönetim sorunlarının yüzde 60’ı hatalı iletişimden kaynaklanır!”
Peter Drucker

Yani?!
Düşündüğünüz
Söylemek istediğiniz
Söylediğinizi sandığınız
Söylediğiniz
Karşınızdakinin duymak istediği
Duyduğu
Anlamak istediği
Anladığını sandığı
Anladığı arasında farklar vardır.

Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var.
Sosyal ağlarda paylaş

unity100 said:

batidan bahsediyorsun, alalim ornek kapitalizmin en psikopat oldugu amerikayi - hala toplumun buyuk bir yuzdesi okuyarak, egitim alarak, dahiyane fikirler cikararak ve 'hard work' vasitasiyla zengin olacaklarina inaniyor. yanlis bir inanc.

Abi iyi de o şekilde zengin olan da çok var? Reddit falan okurken veya youtubeda video izlerken abd'deki insanların mantığı gerçekten çok açık bir şekilde göze çarpıyor. İster mühendislik ile ilgili bir konu olsun ister spor olsun adamlar bahane bulmak kaybedenler için, istersen çalışırsan elde edersin, rakibin iyiyse sen daha iyi ol kafasında. Öte yandan Türkiyeye bakıyoruz millet iyi bir şey görünce kendini geliştirip onun kadar iyi olmak yerine yukardakini de paçasından çekip düşürme derdinde, üniversitede-fabrikada nerede olursa olsun bir sorun oldu mu suçu başkasına atma yarışı içerisinde. Bu mantıkla gelişmenin imkanı yok.

Yani pek çok yönden abd örnek alınamayacak bir yer, avrupa ülkeleri daha düzgün ama hırs bakımından örnek almak lazım diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

Son zamanlarda iyice kafa yormaya basladım bu konuya, kolay kolay topic de acmam burda, ama bu konuda yazmak istedim.

Sosyal hayatımda ve iş hayatımda iyice canımı sıkmaya basladı

Etrafımda gordugum insanların cok buyuk bir kısmı ne istedigini bilmiyor, hep mutsuz, kendini anlatamıyor, sacma sapan yargılara sahip

Fikrim şu ki türk toplumunun 90% ı kisilik gelisimi hakkında ciddi problemlere sahip, birey olmayı başaramıyor, hayattan ne istedigini bilmiyor, kendini tanımıyor.

Başkalarının cevrenizde olan biten nedir ve bu durumla nasıl başediliyor, yazarsanız tartışabiliriz.

Bi sorun mu var biladerrrrr
Sosyal ağlarda paylaş

forumda iki tane güzel konu var haftalardır ilk defa ama benim vaktim yok okumaya...

diğer taraftan konu başlığı önemli bir sorun, genel olarak konuşulanı, yazılanı anlamama problemi var insanlarımızda. bunun en önemli nedeni olarak eğitim sistemsizliği olduğunu düşünüyorum. muhatap olduğu kişinin ne dediğini ve içinde bulunduğu şartın gerekliliğini düşünmeden keyfiyetle sırf canı istiyor diye öyle davrananların dışında, eğitim sistemsizliğinin ürünü olarak istese de düzgün iletişim kuramayanlar var.
Sosyal ağlarda paylaş

Mino said:

HM'den gelsin:

“Tüm yönetim sorunlarının yüzde 60’ı hatalı iletişimden kaynaklanır!”
Peter Drucker

Yani?!
Düşündüğünüz
Söylemek istediğiniz
Söylediğinizi sandığınız
Söylediğiniz
Karşınızdakinin duymak istediği
Duyduğu
Anlamak istediği
Anladığını sandığı
Anladığı arasında farklar vardır.

Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var.

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi abv ya. Gittim Ulusoy dan bilet aldım. Alırken soruyorum priz var mı diye. Olmaz mı abim çekiyolar. Biniyorum priz yok. İniyorum gidiyorum giseye, tabi bu sırada tüm 7 deki otobüsler gitmiş sorduğum, silke silke 8deki tek otobüs firması olan Kamil Koç yan alıyorum bileti, ki normalde tercihim değil. Gidiyorum zabıtaya şikayet ediyorum Yav he he kafasindalar. Ama ben haftaya gelicem sorucam sonucu demesem kesinlikle sallamayacaklar, geldi tipini silkeledigim bakışı.

Ulan kazanacağın bir 50 lira ya, dürüst olmak bu kadar mı zor.
Sosyal ağlarda paylaş

twitter'dan beyaz masa'ya yazıyorum ben.

bir keresinde klima açmayan öho şoförü 100 bilet ceza yedi.
ve şu an normalde indiğim durakla ilgili şikayetim vardı çok kısa mesafe olduğu için iki durak arasında durmayan şoförleri dize getirdim.

http://www.biyografi.info/personpicture/ferdiatuner.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

edebiyattan cok anlamam ama okuduklarim hosuma gitti ..seni dinliyormus gibi hissettim .20 sene once olsaydi belki de gemilerde calismak icin bir istek bile duyabilirdim..tesekkur ederim..

Myrica said:

bizim şirkette 60 yaşında kuyumcu bol :P

bu benim galba
yani 60 yaşında kuyumcu değil de dana'nın 20 yıl önceki hali

bi bira içelim mi myrica? blog'u okusam yetiyo mu. Blog açık bi şekilde 2 aydır ilk tabımda duruyor ama aşırı erteleyen keko bi insan olduğum için direkt tahrik edecek bi iletişime geçmem lazım gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...