Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

aramızda macbook (retina, 2016) kullanan var mıdır?

roket adam

Öne çıkan mesajlar

2011-2014 --> late 2011 Macbook Air, 13, i5 (256 GB SSD)
2014 - 2015 --> late 2012, Macbook Air, 13, i5 (128 GB SSD)
2015 - 2016 --> late 2015, Macbook Air, 13, i7 (256 GB SSD, 8 GB RAM)

Bu makinaların hepsi benim işimi gayet iyi bir şekilde görüyordu. VMware üzerine Windows vs. kurup belirli atraksiyonlara da girebiliyordum. Son 2 aydır MBA yok, iş bilgisayarı olarak da Lenovo X240 kullanıyorum ve küfür kamil gidiyorum her gün. Bilgisayarların ciddi cidd iizlenmesi mevzusu da ayrıca rahatsız ediyor (zaten direkt o alanda çalışıyorum ben de), cepten para verip laptop alıcam şu an.

Bu bahsettiğim tasklar için (basit VM, ofis, genel kullanım, 50+ tab safari vs.) seçeneklerim şunlar:

Macbook Retina 12 inç, m7 işlemci, 8 GB RAM, 256 SSD: 6309 TL
Macbook Pro Retina 13 inç, i5 işlemci, 8 GB RAM, 256 SSD: 5999 TL
Macbook Air (son kullandığım modelin aynısı) 5479 TL

Air'i tamamen eliyorum, o kadar para verip eski teknoloji bir cihaz almak saçma olur. Pro Retina 13 ve ve standart Macbook arasında kalmış durumdayım. Standart MB'deki işlemci idare etse de, fan olmadığı için ısınınca downclock yapıyormuş ve bu da performansı baya etkiliyormuş, bu konuda şüpheliyim. Diğer korkum da klavyesine alışamamak ama ona çok takılmıyorum şu an. Bilen, kullanan deneyen varsa bu makinaları yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

15", 16gb i7 var bende yazın alındı. Isınma sorunu kafasına göre oluyor ama gün boyu 3 harici monitör, baya tab (rami sömüren webappler), 3-4 tane nodejs server, Vs code bi de ara ara linux ve win 7 vm açıyorum. Ofis falan filan uygulamaları hep açık, daha hiç teklediğini görmedim.

Tabi prizden çekince olay baya değişiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Bilgisayarların ciddi cidd iizlenmesi mevzusu da ayrıca rahatsız ediyor (zaten direkt o alanda çalışıyorum ben de), cepten para verip laptop alıcam şu an.

anlamadım bunu
mac'leri izleyemiyolar mı
windowsları izliyolar mı tamamen falan ne demek istedin şimdi
Sosyal ağlarda paylaş

bugün apple store'a gittim. bu arada yeni macbook pro retina 13 (touchbar'sız) da çok güzel olmuş, bence serinin en optimum aleti şu anda. ekranı, tasarımı falan muhteşem, klavyesi de çok kötü sayılmaz - alışılıyor- hızı da baya iyiydi. lakin bana büyük geliyor, bütün gün sahadayım elimde taşıyamam onu mecbur yine sırt çantasına döner. veriyorum m7 işlemcili macbook siparişini, hayırlı ola.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Geldi alet, m7 işlemcili custom build olduğu için 3 hafta falan sürüyor gelmesi. Alet çok iyi, tek sorun işte dongle life ve tek usb-c çıkışı olması, onun dışında taş gibi alet. Klavyesine de alışılıyor çok sürmüyor yani. VMware üzerinde Windows falan da çalıştırabiliyorum m7 versiyonunda, neredeyse hiç kasmadan yürüyebiliyor. Fan sesi falan da sıfır. Ekranı muhteşem. İnanılmaz bir alet yani bence, gerçekten hastasıyım. Bi de eşşek gibi pahalı tek sorun o, m7 işlemci upgrade'i için 1000 lira ekstra alıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

abi şöyle diyeyim, bir MacBook Air kadar geniş bir kitleye hitap eden bir tasarım değil bu. hani hatırlar mısın bilmiyorum sony vaio z serisi falan vardı, ultraportable, millet böyle kol gibi laptoplar taşırken binde bir böyle taşınabilir performansı da fena olmayan bir şey isteyen ve parası da olan tipler için üretilmişti. aha aynı sistem bence, şu an laptop kullanıcılarından 100 binde bir kişiye falan hitap ediyor bu, ama hitap ettiği kitlenin de işini gayet güzel görüyor. daha iki gün falan oldu ama ben aşırı memnunum şu anda (özellikle de lenovo x250 ve active directory'den her türlü restriction'a maruz kalmış windows 8 saçmalığından sonra) ilaç gibi geldi :)

yani şu forumdaki insanların %99'una göre değil bu alet muhtemelen. ben sürekli sahadayım sürekli seyahat halindeyim, bana ilaç gibi geldi. ince hafif taşınabilir hızlı kullanışlı sağlam laptop kullanmak adına usb takmak için dahi çevirici kullanmayı göze alabilirim öyle diyeyim :)
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

bugün apple store'a gittim. bu arada yeni macbook pro retina 13 (touchbar'sız) da çok güzel olmuş, bence serinin en optimum aleti şu anda. ekranı, tasarımı falan muhteşem, klavyesi de çok kötü sayılmaz - alışılıyor- hızı da baya iyiydi. lakin bana büyük geliyor, bütün gün sahadayım elimde taşıyamam onu mecbur yine sırt çantasına döner. veriyorum m7 işlemcili macbook siparişini, hayırlı ola.

Serinin en optimumu bir onceki hali bence. Zaten guzel aletti, yenisinde cok bir sey eklenmemis (gidenleri saymiyorum bak).
Sosyal ağlarda paylaş

abi sahada çalışan birine windows önermeyin allah rızası için :) tam toplantıdan çıkıcam "lütfen bilgisayarınızı kapatmayın güncelleme var" diye kitliyor, iki saat elimde mavi ekranlı bilgisayarla geziyorum dfkjdlsf. bunlardan bıktığım için tekrardan mac'e daldım zaten. nefret ediyorum windowstan, beni yavaşlatıyor tamamen.

işyerinde checkpoint'in vpn'ini ve microsoft dynamics'in crm uygulamalarını kullanıyoruz. checkpoint vpn'i beceremedim (endpoint security on demand diye bi nane var, browser'dan vpn initiate ediyor, ama kurumun güvenlik politikasına uymadığım için bağlantıyı reddetti, antivirüs falan yükle dedi ben de eeh dedim)

şimdi iş bilgisayarımı vmware converter ile sanal makinaya çevirdim toptan. mac'e de vmware fusion kurdum. çatır çatır çalıştırıyorum ne uygulamam varsa. işim bitince de windowsu kapatıyorum sdjfksdf şükürler olsun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...