Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kuddusi

Grego

Öne çıkan mesajlar

bu tip konular için erken bence. hele bi konuşulsun aile ile.
ayrıca para vermek bana biraz da kısa yoldan zahmetsiz yardım etmek gibi geliyor.

Aceace said:

Biz cenazeden sonra biraz konuştuk aramızda.

Öncelikle kimse Çetin abinin eşine sormadan kendi kendine gelin güvey olacak değil. Zaten eşinin de kızının da acısı şu anda çok taze. Ben konuştuklarımızdan biraz özet geçeyim. Hem burada daha kalabalığız. Eminim ki çok daha iyi fikirler çıkacaktır.

Birincisi kalkıp "Biz sana bu kadar para topladık al" diyecek değiliz. Öncelikle Çetin abi ile daha da yakından tanışan Vaporeon, Bıbıcım gibi arkadaşlar taziyeye gitcekler. Biz bence bu süre zarfında neler yapabilirizi tartışalım.

Açıkçası benim aklıma ilk olarak çok sevdiğini bildiğimiz kızı geldi. Kendisi daha sadece 12 yaşında olmasına rağmen benim hayal edemediğim bir acıyı yaşıyor ve onun bir süre sonra tekrar sosyal hayata geri dönebilmesi gerekiyor. Bu konuda bir şeyler yapabiliriz. Tabii ki annesi izin verirse (tekrarlamamda fayda olduğunu düşünüyorum) bir yabancı dil kursu ya da spora tekrar başlaması konusunda ön ayak olabiliriz.

Çetin abinin geniş bir çevresi vardı. Ancak ihtiyaç duyulması halinde forumdaki avukat arkadaşlar vefat sonrası saçmasapan bürokratik işlemlerde aileye yardımcı olabilir.

Şu anda kimsenin şunu yapacağız bunu yapacağız diyebileceği bir durumda değiliz. Acı bizim için bile çok taze. Benim düşüncem an itibariyle sadece neler yapabilirizi konuşmak gerektiği şeklinde.

Bir de Patice;
Kendisi artık aramızda değil. Maalesef forumda kendisine çok haksızlık yapıldığı konusunda katılıyorum. Ancak kimsenin vicdanını daha da fazla sızlatmasak daha iyi olmaz mı?

Bir şey daha.
Başlığı biraz daha anlaşılır yapsak?

çok güzel açıklamış. eşi çalışıyorsa, çeto dan kalan maaşla geçinebilirler rahatlıkla, henüz bilmiyoruz. ama asıl pati gücü para değil.

hepimiz kafalı, okumuş, farklı konularda uzmanlaşmış insanlarız. aileye asıl desteğimiz bu yönümüzle olmalı. avukat örneği gibi, araba bile alacak olsa biz yardım ederiz, eve boyacı bile lazım olsa bi konu açar tartışırız yönlendiririz. kızı bir bölüm seçecekse, okul tercihi yapıyorsa fikrimizi söyleriz o meslekten kim varsa anlatır. kızının ödevlerine yardım ederiz, ders çalıştırırız. kamuda işi olur, sanayide işi olur, hatta aramızda turizmci de var, mütahhit de var, yönetici, akademisyen memur da var :P

bunlara odaklanmak gerekiyor bence. o yüzden bu tip şeylerde organize olmak için aile ile bizim aramızda bağlantı, koordinasyon sağlayacak bi kaç kişi gerekiyor. onların da tek yapması gereken arada ailenin halini hatrını sormak. bu tip ihtiyaçlarında buraya konu açmak.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

hepimiz kafalı, okumuş, farklı konularda uzmanlaşmış insanlarız. aileye asıl desteğimiz bu yönümüzle olmalı. avukat örneği gibi, araba bile alacak olsa biz yardım ederiz, eve boyacı bile lazım olsa bi konu açar tartışırız yönlendiririz. kızı bir bölüm seçecekse, okul tercihi yapıyorsa fikrimizi söyleriz o meslekten kim varsa anlatır. kızının ödevlerine yardım ederiz, ders çalıştırırız. kamuda işi olur, sanayide işi olur, hatta aramızda turizmci de var, mütahhit de var, yönetici, akademisyen memur da var :P

bunlara odaklanmak gerekiyor bence. o yüzden bu tip şeylerde organize olmak için aile ile bizim aramızda bağlantı, koordinasyon sağlayacak bi kaç kişi gerekiyor. onların da tek yapması gereken arada ailenin halini hatrını sormak. bu tip ihtiyaçlarında buraya konu açmak.

ben de böyle düsündüm ,
tabi ki iyi niyetli bir şekilde maddi yardım da yapılması teklif edilebilir bi şekilde okul, kurs vs masrafı karşılama gibi ama asıl aile ile irtibatı koparmadan imamın dediği gibi yardım etmemiz daha nitelikli olur. Mesela bugün cenazede aramızda konustugumuz gibi kızı Melek dil kursuna gidecek diyelim yurtdısına oradaki patiler yardımcı olabilir ya da başka özel uzmanlık gerektiren konularda yardımcı olunabilir diye düşünüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Selam beyler,

Bugün Çetin abiyi uğurladıktan sonra oturduk konuştuk. Konu kızı ve babasının başındaki durumunu görünce ve 6 aydır yaşadığı duygusal çöküntü üzerine odaklandık.

Melek için ne yapabiliriz üzerine döndü konu.

Maddi yardım olarak, ben konuşmalarımızdan ve az da olsa tanışıklığımızdan anladığım kadarıyla, İkbal abla maddi bir yardımı kabul etmeyecektir.

İldenizin aklına di'nin söyledikleri geldi. İngiltere'de yabancı dil kursu, yabancı bir ülke, hava değişimi vs.nin Melek için iyi olabileceğini düşündük.

Eğer olabilirse İkbal abla ile de (kendini biraz daha iyi hissettiği ve acısını yaşadıktan sonra) konuyu tartışıp patice bir ingilizce kursu bursu gibi bir işe girişebiliriz diye düşündük.

Çetin abimin durumu kötü değildi. Çok çok iyi de değildi ancak İkbal ablam da Çetin abim gibi Kimya Mühendisi ve bir işi vardı. Son tedavi sürecindeki durumu bilmiyorum yalnız. Öncelikle Çetin abimin kardeşi onları kesinlikle yanlız bırakmaz. Çetin abimin anne ve babası sağ. (Allah sabır versin ikisine de) Kesinlikle Melek ile İkbal ablamı kol kanatsız bırakmazlar.

O konuda içiniz rahat olsun diyebilirim. Ama ille de birşey yapalım dersek yurt dışı kurs bursu (İkbal ablamın onayına bağlı o da) şu andaki eldeki en iyi seçenek. Melek zaten durum sebebiyle psikolojik destek alıyor demişti İkbal ablam. Bu durumda desteğin devam edeceği kesin zaten. Yavrum çok kötüydü.

Sizin de fikirleriniz varsa paylaşın. Ama nakit ya da aylık burs %99 seçenekler dışında gibi. Tabi taziye ziyareti sonrası İkbal ablayla görüştükten sonra konuyu %100e bağlarız.

Bendeki bilgiler bu kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

Diger konulara yazmamistim, ama cok derinden uzdu.

Bana dil kursu, Ingiltere'de bir yaz okulu tarzi bir fikir nedense hos geldi evet belki gelecegi yok yatirim olarak inanilmaz bir katkisi olmayabilir ama mantikli olan insanlarin hayatina bir guzellik katacak one-off birsey olmali kanaatindeyim.

Mesela spor odakli birsey de olabilir, basketboldan bahsedilmis, summer camp'dir vs, elbette yurtdisina tek basina gitmek istemesi isin ayri bir boyutu ama atiyorum 2017 yazinda, birseyler biraz daha rayina oturmusken bizden boyle bir guzellik gelebilir.

Bu tarz fikirler bence cok guzel bu konuda bir fikir alisverisi yapalim.
Sosyal ağlarda paylaş

Spor konusunda Melek basketbol oynuyordu Galatasaray genç takımda. Ancak Çetin abim rahatsızlandığından bu yana Melek hiç gitmedi. Belki de gidemedi. Çünkü hep Çetin abim götürüp getirirdi antrenmanlara.

Bu durumda yeniden gitmek ister mi, ne kadar adapte olabilir bu yakın zamanda bilmiyorum.

Diğer yanda dil kursu, kafasını dağıtabileceği, şu andaki ortamdan bir nebze de uzaklaşmasını sağlayıp dikkatini başka bir noktaya çekebileceği için daha iyi olabilir.

Fikri olan paylaşsın. Her fikir değerli.
Sosyal ağlarda paylaş

Kimse kusura bakmasin da ortada hic bisey yokken, aileyi tanimiyorken, maddi bir ihtiyaclari var mi yok mu belli degilken, para kisilerin umrunda mi sorulmamisken soyle birsey yapmak nasil bir isguzarliktir?

Daha simdiden damadin yengesinden bilmem kac lira muhabbetine donmus topik bi de.

Birakin giden gitsin, konusan konussun, en son olacagi varsa OP ustlensin yine organizasyonu, kaydini tutsun, geri kalanlar da nasil istiyorlarsa katilsinlar.

Iyi niyetlisinizdir, ondan hic suphem yok ama rahat birakin abi insanlari. Esi cocugu yasini tutsun once bi. Sindirsinler baslarina geleni. YARDIM YARDIM YARDIM YARDIM diye dolanmayin. Yeri zamani gelince haberiniz olur, ne isterseniz yaparsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Feci feci üzüldüm. Allah rahmet eylesin :( öncelikle.

Tüm forum arkadaşlarımızın başsağlığı dileklerini ilettiğinize veya ileteceğinize eminim zaten. Her ne kadar siyasi fikir düzleminde ortak payda da buluşamayan birisi olsamda, bu foruma renk katan, ciddi "sosyal" birisi idi. Çok ama çok üzüldüm.

Yapılacak her türlü etkinlikte maddi-manevi desteğimi esirgemem. Foruma vs fazla zaman ayıramamaktan bazen atlayabiliyoruz bu tarz konuları. Organize yapılacak herhangi bir moral motivasyon etkinliğine lütfen adımı yazın.

Ailesine ve sevenlerine tekrardan başsağlığı diyorum. Allah kolaylık versin. Çok sevdiği kızına ve eşine de sevgiler ve hürtmetlerimle. Çok üzüldüm :(
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Kimse kusura bakmasin da ortada hic bisey yokken, aileyi tanimiyorken, maddi bir ihtiyaclari var mi yok mu belli degilken, para kisilerin umrunda mi sorulmamisken soyle birsey yapmak nasil bir isguzarliktir?

Daha simdiden damadin yengesinden bilmem kac lira muhabbetine donmus topik bi de.

Birakin giden gitsin, konusan konussun, en son olacagi varsa OP ustlensin yine organizasyonu, kaydini tutsun, geri kalanlar da nasil istiyorlarsa katilsinlar.

Iyi niyetlisinizdir, ondan hic suphem yok ama rahat birakin abi insanlari. Esi cocugu yasini tutsun once bi. Sindirsinler baslarina geleni. YARDIM YARDIM YARDIM YARDIM diye dolanmayin. Yeri zamani gelince haberiniz olur, ne isterseniz yaparsiniz.

şimdi bi okudum topic'i de. aynen yani. temiz birkaç hafta geçmesi lazım aynen.
hayır bir de belki maddi olarak taş gibi durumdalar yani, "bu ne la?" diyecek eşi belki... bi de hem kuddusi'nin anası babası hayattaymış hem kardeşi varmış falan, maddi olarak muhtemelen de bi dertleri olmayacaktır gibi. ha belki de ihtiyaçları olacaktır, o zaman da kuddusi'ye bu yakın olan arkadaşlar haber verir duruma göre. ama yine de maddi yardımı, eşi, elin çocuklarından istemeyebilir yani ne biliim.

bana göre en güzel şey, forumda yazdığı böle bilgilendirici tattaki uzunca yazılarının böle konulara göre derlenmesi, ufak bir defter gibi bir şeye basılması, ciltlenmesi, kızına verilmesi mesela.
onun dışında eminim X kitap, Y film, Z tiyatro oyunu falan gibi tavsiyeleri vardır forumda veya beğendiği şeyleri yazmıştır. Bu tip şeyler toplanılıp hediye edilebilir örneğin.

benim aklıma bunlar geldi. ayrıca bugün müydü cenaze ya peh. yazıldı mı buralara, görmemişim eğer yazıldıysa..
Sosyal ağlarda paylaş

Abi kizi ve esi naapsin Ceto'nun burdaki muhabbetlerini, sinirlenince yaptigi atismalari.

Bir sekilde varligimi bildireyim, benden haberleri olsun derseniz yazin karalayin biseyler, gerekirse iste ogretmenim, psikologum, ihtiyaciniz olursa kapim her zaman acik deyin, yazin iletisim bilgilerinizi, gonderin taziyeye gideceklerle.

Sonrasinda birseyler lazim olursa aileye yakin kisiler iletir size korkmayin.
Sosyal ağlarda paylaş

Tabii ki yas tutulacak. Ancak hayat devam etmeye devam edecek.
di, yi anlıyorum. Klasik Türk refleksi ile düğüne altın, cenazeye kefen misali atlarız. Aslında pek bir zararı da yok. Ailenin maddi durumunun çok iyi-çok kötü olması da çok önemli değil. Moral-motivasyon tadında neler yapılabilir bunlar konuşuluyor. He deyince şunu yapacaz sonucu da yok. Şekillenir zamanla burada birşeyler.

Bence fikir olarak trollemeden fikilerini yazabilir herkes. Benim aklıma gelen gayet mantıklı gelen şeyler var misal. Bunları vaperon, babacum ile paylaşabilirim. Herkes bence düşüncesini yazsın di? Tamam daha çok sıcak bir mesele, aileye direk yapılacak teklifler çok itici olablir. Olacak var zaten olmayacak var. Ama ülke gündemi gibi balık hafızası yaşamadan, "pati" komunü olarak mütevazi birşey mutlaka şekillendirebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

Kuddusinin kızının yerine koymaya çalışıyorum kendimi. Sonra babamla 12 yaşıma kadar yaşadığım hatıraları düşünüyorum. O kadar eksik ki geri kalan hayat onun için artık. Çünkü hatırladıklarım hep 20'li yaşlarımdan sonraki hatıralar. Bu enkazda en çok yaralanan o kız çocuğu olacak.

Bu postu okuyanların %99'unun erkek olduğunu düşünerek - belki kızları olan vardır aranızda - daha iyi anlaşırız onlarla.
Babama çok aşık olduğum bir dönem vardı ve bu galiba 0-15 yaş aralığına denk geliyor. Kahvaltıda yediği şeyleri aynı sıralamayla yerdim bende. O yiyorsa en lezzetlisi oydu, doğru olan oydu. Çünkü kızlar için anne gibi değil -baba, baba hep kahraman, hep en çok etkileyen, dağ gibi adam yahu. O bir şarkı dinliyorsa mutlaka güzeldi, o bir film izliyorsa mutlaka harikaydı, tüm sorularımın tek cevabı ondaydı. 31 yaşımdayım hala bu durum böyle.

Bu sebeple Kuddusinin kızının uzun vadede ihtiyacı olan tek şey babasının fikirleri, sevdiği şarkılar, en çok izlenen filmlere yaptığı iyi/kötü yorumlar..

Lütfen ingilizce kursu/spor/para vs demeyin. Çok iyi niyetli herkes evet anlıyorum ama bu onu belki de daha çok yaralayacaktır. ( Babam yok artık başkaları var, babam yaşıyor olsaydı o yapardı vs duygusu. )

O kızın tek ihtiyacı babasına ait izler, hatıralar.. Biraz empati lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır bi de demiyorlar mı "aileyi tanımadan, ekonomik durumu bilmeden" diye.

Güzel şeyler düşünülüyor. Ben her türlü destek olacağım.

Benzer şekilde düşünenler ile iletişime geçmek için ayrı başlık açıldı işte neden rahatsız oluyosunuz?

Ulaşılan ortak fikir: Elden nakit para vermek diye bir şey kesinlikle olmayacak.

Düzenli şekilde hal hatır sorulacak. O iş bizde zaten. Ben, Serkan abi, İldeniz, Numan, Ulaş vs ararız devamlı.

Meslek seçimi, dil eğitimi vb konularda da genç insanlar olarak elimizden gelen rehberliği Melek'e ulaştırmak.

İhtiyaçlar oldukça yeni başlıklar açarız. Mesela tamamen farazi konuşuyorum, meslek seçimi dönemi geldiği zaman, çeşitli meslek gruplarından gönüllü arkadaşlar kısaca yaptıkları işi anlatan yazılar, görseller, tecrübeler paylaşır, bunları birleştirir Melek'e yollarız. Çetin abiye kardeşlik, Melek'e abilik yapmış oluruz. Böyle manevi desteklerde de bulunabiliriz.

İletişim bağını kurarız biz, zaten iletişimimiz var. Sürdüreceğiz. Sizi de bilgilendiririz devamlı.
Sosyal ağlarda paylaş

Benden baska diyen yok heralde Emrah onu. Acik acik yazabilirsin yani.

Chat'te yazdim burda da yazayim. Su anda olmayan bir ihtiyaca care olmaya calisiyorsunuz. Insanlar yasini tutmadan, birseyleri atlatmadan araya baska seyler sikistirmaya calisiyorsunuz.

Oldu ki anne izin verdi diyelim, siz bu kizi cekistirdiniz saga sola kafasi dagilsin diye, yapip yapabileceginiz en buyuk kotuluk olur. Iyilik yapicaz derken verebileceginiz zararin haddi hesabi yok. O yuzden siz bisey yapmayacaksiniz, siz etrafta olacaksiniz, ihtiyaci gorurseniz o ihtiyaca kosacaksiniz istiyorsaniz.

Biz de onu yapiyoruz diceksin ama hayir, siz ihtiyac uydurup uydurma ihtiyac icin birlik olmaya calisiyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Maddi yardımda "çirkin" bir şey değil bu arada. Nasıl yapıldığı önemli. Manevi olması ailenin daha tercih edebileceği düşünüldüğünden güzel fikirler çıkıyor zaten.

Ben yarın bir iki yer ile özellikle manevi açıdan hoşlarına gidebileceğini düşündüğüm bir girişimde bulunacağım. Olur-olmaz, olur ise hatırası adına minikte olsa güzel birşey olur diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Abi kizi ve esi naapsin Ceto'nun burdaki muhabbetlerini, sinirlenince yaptigi atismalari.

Bir sekilde varligimi bildireyim, benden haberleri olsun derseniz yazin karalayin biseyler, gerekirse iste ogretmenim, psikologum, ihtiyaciniz olursa kapim her zaman acik deyin, yazin iletisim bilgilerinizi, gonderin taziyeye gideceklerle.

Sonrasinda birseyler lazim olursa aileye yakin kisiler iletir size korkmayin.

muhabbet veya sinirlenince yaptığı atışmalardan bahseden kim ya. böle bilgilendirici uzunca ufak makale tadında şeyler yazdığını hatırlıyorum sanki, onlara istinaden söyledim. he yine de saçma olabilir ayrı. yazmayı seviyodu muhtemelen trilyon mesajı var. güzel, bilgilendirici, düzgün bişiler anlattığı yazılar vardır diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...