Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sosyalizm

Murray

Öne çıkan mesajlar

hahaha ya size göre slavesin ya değilsin durumu var.
icra kurulu başkanıyla sekreter aynı durumda size göre heh. bide böle bilmiş bilmiş commentler falan.

bağkurlu olmamak = işçi. ÇOH MANTIKLI

emekçi diye bi kelime duydunuzmu başkanlar hiç? sadece kendi emeğiyle kazanan? hah ona işçi diyoruz. Geri kalan aradakiler slave driver, onların üstündekilerde patron.
Ben kendi emeğimden çok başkalarının emeğiyle kazanıorm ama aynı zamanda benim emeğimle başkaları daha çok kazanıyor = slave driver

slave driverlar olmasa işçiler çok rahat edecek mesela, ama sistem böyle işlemiyor neyseki.
Sosyal ağlarda paylaş

spekülasyona dayanıklı olması lazım işte ülkenin.
bu rte çıkıp saçmalıo ya, işte o saçmalamalar genelde buffer oluyor spekülasyona.

yabancı yatırımcıya olan ihtiyacı ortadan kaldırıp limit getirmek lazım. Ama onun içinde üretmen lazım ki ülkeye para girsin yada para çıkmasın en azından.

para çok saçma salak boktan bişi ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Troll serbest yav atışmayın.

Sosyal sınıflaşmaya toplumdaki iktisadi ilişkiler yani üretim şekli sebep olur. Kapitalizmde de adı üstünde kapital, yani sermaye sahibi olanla emeğini (ister kas gücü ister beyin) satanlar arasında bir sınıflaşma ortaya çıkmıştır.

Haliyle beyaz yakalı da bir işçidir. Hatta bir bakkaldan bile daha alt bir sınıftır. Örneğin bir bakkal veya kendi dükkanını işleten, 1-2 kişi çalıştıran kişi bile "küçük burjuva" iken beyaz yakalı sıradan bir işçidir, kimsenin artı-değerine el koyamaz. Üretim araçlarına sahip değildir. Bu yüzden Zeytinburnunda lise terk bir tekstilcinin durumu bugün bir beyaz yakalıdan daha iyidir.

Üstelik kas gücüyle emeğini satan işçiler kadar şanslı da değildir beyaz yakalı. Mavi yakalıların işi ne kadar zor olsa da, sendikalaşma, örgütlenme, grev gibi hakları varken, beyaz yakalı patronunun bindiği arabadan, işyerine konan ama hiç oynayamayacağı bilardo masasından gurur duyar. Sendikalaşırsa kapıya konacağını bilir, hık diyemez, mobbinglere maruz kalır. Mavi yakalıyı, beyaz yakalı yönetmez. Patronu yönetir, beyaz yakalı bu yönetme işinin ameleliğini yapar.

Beyaz yakalıların, imajlarını korumak için maaşlarının yarısını ayda bir Nusr-et'e kaptırmadığı, sendikalaşmaya başladığı ve sınıf bilincine kavuştuğu gün daha güzel olacak.

Gelelim sosyalizmin işlemeyen bir sistem oluşuna. Bunun sebepleri ne önce bunu yazmanız lazım. Sosyalizm ayak bağı bir sistem demekle olmuyor. Sovyetlerin çöküşü ekonomik değildi. Tamamen siyasi hamlelerle yıkıldı. Küba bugün halen sosyalist sistem içerisinde ve 90'lardan beri ağır ambargo altında kalmış tropik, 10 milyonluk bir ülke. Buna rağmen halkı kendisinin ayarında olan ülkelere göre kat kat daha iyi yaşam şartlarına sahip. 10 milyonluk kapitalist bir ada ülkesine, ağır ambargo uygulasanız büyük ihtimalle millet birbirini yer, kadınlar vücutlarını satmak zorunda kalırdı.

Yine gelelim "insan bencildir" olayına. Bu sav sosyalist fikre karşı çok kullanılıyor. İyi güzel de evet gerçekten de insan bencil. Bu yüzden onun bencilliğinin kısıtlanması, engellenmesi gerekiyor zaten. İnsanlar bencilse, onun için "bırakın yapsın, bırakın geçsin" demek daha mı mantıklı?
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

hahaha ya size göre slavesin ya değilsin durumu var.
icra kurulu başkanıyla sekreter aynı durumda size göre heh. bide böle bilmiş bilmiş commentler falan.

bağkurlu olmamak = işçi. ÇOH MANTIKLI

emekçi diye bi kelime duydunuzmu başkanlar hiç? sadece kendi emeğiyle kazanan? hah ona işçi diyoruz. Geri kalan aradakiler slave driver, onların üstündekilerde patron.
Ben kendi emeğimden çok başkalarının emeğiyle kazanıorm ama aynı zamanda benim emeğimle başkaları daha çok kazanıyor = slave driver

slave driverlar olmasa işçiler çok rahat edecek mesela, ama sistem böyle işlemiyor neyseki.

Kardeş slave driver da slave değil mi?

Sana başka title verdiler diye Slave ligin gidiyo mu?

Murray güzel yazmış bu arada. Telefondayım uzun uzun yazamıyorum. Ancak Murray de katılmadığım nokta insanın bencil oluşu. İnsan yaşadığı sosyal çevre ile şekillenir, insan bugün bencil ve biz insanı batı toplumuna göre tanımliyoruz ki gayet bencil olmayan doğu toplumları da var. Geldiğimiz noktayı baz alacaksak avci-toplayici toplumdan geliyoruz, bencilliğin olmadığı.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Buna rağmen halkı kendisinin ayarında olan ülkelere göre kat kat daha iyi yaşam şartlarına sahip. 10 milyonluk kapitalist bir ada ülkesine, ağır ambargo uygulasanız büyük ihtimalle millet birbirini yer, kadınlar vücutlarını satmak zorunda kalırdı.

iyi sartlara sahip degil ve dolayisi ile saglam seks turizmi donuyor.. yakinlardan geliyorsaniz saglam bi 50usd/ay maasa baglayip arada gidip bi sure takilip gelebilirsiniz.

beyaz yakali icin nusretten daha iyi bir yatirim bence.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:
Murray de katılmadığım nokta insanın bencil oluşu. İnsan yaşadığı sosyal çevre ile şekillenir, insan bugün bencil ve biz insanı batı toplumuna göre tanımliyoruz ki gayet bencil olmayan doğu toplumları da var.

bencil olmayan dogu toplumlari kimler?

cinliler (ki sayilari +1 milyar di mi?) bayagi bencil
hintliler, pakiler wow! epik abi, cinlilerden daha tirtolar bu konuda.
post soviet... bobregini alir firsati olsa. vodka icin her taklayi atar.

72.5 millet ile calistim, diyar diyar dolandim da ben bilemedim bencil olmayan kimmis.

yeni zelandalilar bencil degil bak. ama o da batilidan batili.
Sosyal ağlarda paylaş

Dasaa önceki topiklerden de gördüğüm kadarıyla hayata bakış açın yanlış genellemelerle dolu. Oradan buradan duyduklarını gerçek diye anlatıyorsun. Önceki topikde de olduğu gibi Almanya'da seks işçilerinin mağdur olmadığını iddia etmiştin, ben de sana oranın emniyetinin raporlarını paylaştığımda da bu sefer de "meh ama sayı az 500 ne ki" falan demiştin. Neyse.

Kaldı ki Japonya'nın kalkınma hikayesini bilseydin Asya'lıların bencilliği üzerine böyle konuşmazdın. Japonya'nın kalkınmasındaki en büyük faktörlerden birinin "Japonların düşük maaşlara ve kötü şartlara" rağmen sendikalaşma, grev veya çatışma gibi yollara girmemiş oluşunda yatıyor. Japon halkının en büyük karakteristik özelliklerinden birisi fedakar oluşları. Kollektif bir bilinçleri var. Calimero'nun o konuda dediği doğru.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca Küba'lılar gayet de iyi şartlara sahip. O sosyal güvencelere sen burada sahip değilsin. Küba'ya uygulanan ambargo ola ki Türkiye'ye uygulansa bugün millet birbirini soyardı. Bunu da sana verilerle açıklarım. Kaç tane kapitalist ülke, kendi kendine yetebiliyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Murray said:

Kaldı ki Japonya'nın kalkınma hikayesini bilseydin Asya'lıların bencilliği üzerine böyle konuşmazdın. Japonya'nın kalkınmasındaki en büyük faktörlerden birinin "Japonların düşük maaşlara ve kötü şartlara" rağmen sendikalaşma, grev veya çatışma gibi yollara girmemiş oluşunda yatıyor. Japon halkının en büyük karakteristik özelliklerinden birisi fedakar oluşları. Kollektif bir bilinçleri var. Calimero'nun o konuda dediği doğru.

sendikalasma, grev falan zaten kesinlikle yok edilmesi gereken seyler. o konuda haklisin.

ama 130milyon insana bakip da "hey aslinda dunyada insanlar cok fedakar!!!!" demek gercekten komunist hayallerine uyan bir yaklasim.

haci bak turlara falan. millet catir catir 3-5kurus para verip sekse gidiyor kuba'ya.

aslinda simdi amerika ile isler guzellesip de insani haklara kavusmadan henuz temiz sosyalistten gitmekte fayda var hani.

duvar yikildiktan sonra uygun fiyatlarla gelen post-soviet ulkelerinde dahi fiyatlar rekor kiriyor artik. petrol zengini dubai mi burasi diyorsun fiyatlari duyunce.
Sosyal ağlarda paylaş

Bi de sosyalizmi gelin de ben size macaristanda anlatiyim.

Sokakta ama iyidi falan diyenin agzini skiyolar

Stalinizm halklarin anasini belleyen rus fasizminin kol gezdigi dalyarak bir olusumdu. Biz turkiyede tatli sol hayalleri kurarken adamlar olumde emeklilik olmasin diye isyan ediyolardi 60larda.
Sosyal ağlarda paylaş

@dasaa çok gücendiriyorsun beni :(

@esh abi isviçre'yi Küba'ya tabi ki her mantıklı insan tercih eder. İsviçre dediğin ülkenin zenginliği, imkanı, geçmişi ile Küba bir mi? Ama şöyle bir soru sorulsaydı hangisini tercih ederdin önemli olan bu; Küba'mı yoksa onun standartlarında bir başka ada ülkesi mi? + ek olarak Küba'nın üstüne yıllarca bindirilmiş ve halen bindirilmekte olan ambargoyu da hesaba kat. Dediğim gibi Amerika'nın Küba'ya uyguladığı ambargoyu Türkiye'ye veya başka bir ülkeye uygulasak ne olurdu. İşte sosyalizm ile kapitalizmin farkı orada ortaya çıkacak bana kalırsa.
Sosyal ağlarda paylaş

isviçre niye zengin küba niye zengin değil peki?
Murray said:

@dasaa çok gücendiriyorsun beni :(

@esh abi isviçre'yi Küba'ya tabi ki her mantıklı insan tercih eder. İsviçre dediğin ülkenin zenginliği, imkanı, geçmişi ile Küba bir mi? Ama şöyle bir soru sorulsaydı hangisini tercih ederdin önemli olan bu; Küba'mı yoksa onun standartlarında bir başka ada ülkesi mi? + ek olarak Küba'nın üstüne yıllarca bindirilmiş ve halen bindirilmekte olan ambargoyu da hesaba kat. Dediğim gibi Amerika'nın Küba'ya uyguladığı ambargoyu Türkiye'ye veya başka bir ülkeye uygulasak ne olurdu. İşte sosyalizm ile kapitalizmin farkı orada ortaya çıkacak bana kalırsa.
Sosyal ağlarda paylaş

Sanayileşmeyi tam döneminde yakalaması, Avrupa'da oluşu ve Avrupa'da sanayileşme ve kolonileşme ile artan zenginleşmeden doğal olarak etkilenmesi ve neredeyse Avrupa'nın merkezinde yer alan bir para kaçırma kasası olması. Küba ise bugün dahi sanayileşememiş bir ada ülkesi.

Türkiye neden zenginleşemedi? Irak, Türkmenistan, Mısır, Güney Amerika ülkeleri, Meksika? Bugün kapitalist ülkelerde yoksulluğu bir araştıralım. Sorduğum soru; Küba ayarında gelişmemiş veya azgelişmiş , kapitalist ülkelerin kaç tanesi Küba gibi kendi kendine yetinebilir?

Bugünün tek kutuplu kapitalist dünyasında 800 milyon insan 5 doların altında günlük kazanca sahip. 1 milyar insan açlık sınırında ve 1.5 milyar insan temiz su sıkıntısı çekiyor. Bu sosyalizmin suçu mu?

Sorun şu; Küba'da iphone olmaması sosyalizmin suçu ama ABD'nin ortadoğuda cirit atması, bu kadar insanın açlık ve yoksullukla boğuşması kapitalizmin suçu değil.

Ortada açık bir gerçek var; kapitalist ülkeler sanayileşmelerini sömürgecilikden gelen zenginliklerle sağladı. Peki bugün bunun tazminatını sömürge ülkelere veriyorlar mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Mevzu kapitalizm, sosyalizm değil. Bugün kapitalizmin başarısı olarak adlandırılan gelişmiş ülkeler, kapitalizmin iyi bir sistem oluşundan değil, kapitalizmin emperyalizmle beslenen bir sistem oluşundan dolayı zengin oldular. Tabi bunun istisnaları da var; bir ülkenin nüfusu az ve kaynakları çoksa bu da zenginliğe sebep olabilir. Ama çoğu gelişmiş ülkenin geçmişini biliyoruz. Olaylara geniş açılardan bakalım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...