Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Trafik sigortasız ve kaskosuz gezen araçlar..

Xaero

Öne çıkan mesajlar

Kenarda dursun birine lazım olur.

Garanti Sigorta Fonu

KARAYOLU TRAFİK GARANTİ SİGORTASI HESABI’DAN KARŞILANACAK ZARARLAR

a)Plakası tespit edilemeyen araçların vermiş olduğu bedeni zararlar,
b)Zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigortası olmayan araçların vermiş olduğu bedeni zararlar
c)Zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigorta poliçesindeki teminat tutarlarına ilişkin artış zeyilnamesi olmayan araçların vermiş olduğu bedeni zararlar,
d)Çalınmış veya gasbedilmiş motorlu bir aracın kazaya neden olması halinde meydana gelen bedeni zararlar,
e)Mali bünye zafiyeti nedeni ile bütün branşlarda ruhsatı iptal edilmiş veya iflas etmiş sigorta şirketlerinin zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigortası kapsamında ödemekle yükümlü olduğu maddi ve bedensel zararlar karşılanır.
Bedensel zararlar; tedavi gideri , maluliyet tazminatı ve ölüm halinde geride kalan hak sahiplerine ödenmesi gereken destekten yoksun kalma tazminatını kapsamaktadır
Maddi zarar; trafik kazası sonucu motorlu araçlarda ve diğer şeylerde meydana gelen hasarları kapsamaktadır
Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı’nın sorumluluğu; kaza tarihinde geçerli zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigorta poliçesinin teminat limitleri ve zarar verenin kusur oranı ile sınırlıdır.

http://www.guvencehesabi.org.tr/Default.aspx

http://www.ozgursigorta.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=51:garanti-sigorta-fonundan-haberdar-myz&catid=1:haber
Sosyal ağlarda paylaş

Önce zorunlu trafik sigortasının hayvan gibi zamlanabilmesinin önünü açan mevzuatları geçirdiler, şimdi de çözüm bulurmuş gibi "belki trafikle kaskoyu birleştiririz toplam fiyat mantıklı olur o zaman" falan demişler. Sen 300 TL olan şeyi 800 TL yap, sonra "kaskonuz da olacak ama 800+800 ödeyeceğinize 1200 yapacağız yehu" diye vaat ver, 300 TL olsun 1200 TL.

Ev alırken bile %25 kapital aranırken taşıt kredilerinin %100 sıfır faiz vb. diye hala devam edebilmesinin nedeni zaten MTV, sigorta ve benzin üzerinden inanılmaz bir gelir kapısı olması.

Asgari ücret artışının devlet bütçesinden çıkacağını düşünmüyordunuz değil mi zaten? :)

Edik: Bu Garanti Fonu genel olarak tedavi masraflarını karşılıyor sadece, trafikte yaşayacağınız dokundurmalar vb. onarımları dahil değil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim de kasko yok 17 yaşında olunca araç 2 bin lira gibi kasko çıkardılar dedim yapmıyorum anasını satim 6 bin km oldu bakalım kazasız nereye kadar gidebilcem sdfs sigorta 540 TL tutmuştu yazın, şimdi 1000 lira falan olmuştur herhalde arabanın ederi zaten 13 bin falan =(
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

iste devlet vatandasi kendi eliyle..

sigortacı geldi

aslında devlet doğrudan yapmadı ama ehliyet alımının bu kadar kolay olduğu bir ülkede kaçınılmz bir şey bu elbette

evvelki sene yargıtaydan iki önemli karar çıktı, sırasıyla;
1- geçmişe dönük 10 yıllık zararın ödenmesi
2- kusurlu sürücünün vefatından ötürü ailesine tazminat ödenmesi (ki eskiden sürücü kusurluysa ödeme yapılmıyordu)

şimdi 1 numaralı maddeye dayanarak 2 numaralı maddeye söz konusu olan hak sahipleri tazminat talep etmeye başladı.

trafik eskiden de denetimsizlikten ötürü kâr getirmediği gibi doğrudan zarara sokan bir branşken yargıtay kararları tuz biber ekti, işin daha da kötü durumu kusurlu sürücünün ailesine ödenecek tazminatla ilgili bir hesaplama ve detay olmadan sadece "ödenir" denerek tazminat hesaplamasının ucu açık bırakıldı ki bu da ortamı kaosa sürükledi (sen 100K tl ödiyorsun sonra mahkeme kalkıp "ben sana 150k ödeyeceksin demiştim" diyerek üstünü tamamlatıyor bir de ama hesaplama neye göre yapılıyor belli değil), bir firma 100 tl ye trafik sigortası yazıyorsa hasar ödemesi 161 tl gibi bir şey oldu bu durumda trafik sigortaları da giderek artmaya başladı

işin kötü yanı siz trafik sigortasını yaptırmazsanız kaza durumunda trafik sigorta fonu hasarı karşılıyor ama daha sonrasında sizden ödediği meblağı tahsil ediyor

türkiyede bilinçli sürücü sayısı artıp da hasar frekansı düşmeden trafik sigortası aşağıya inmez, araba kullanmamak daha iyi bir seçenek oluyor bu yüzden de, siz trafik sigortanızı yaptırtın sonra olmadık bir kazaya karıştığınızda 1000 tl vermemek için 300.000-tl ödemeyin
Sosyal ağlarda paylaş

acenteysen brokersen kazanırsın da şirketler için durum hiç öyle değil, şöyle ki sen sigorta şirketi olarak güzel cirolar kazansan da "kazanılmamış prim karşılığı" diye bir nane var o yüzden yıl sonunda o ciroya dair daıtıma konu olan kâr rakamı kuşa dönüşüyor hatta zarar yazılıyor al mesela benim eski şirketim sadece bu karşılıklar yüzünden 109 MTL zarar yazmış ki yıl sonunda 60-70 MTL zarar yazacaklar
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

%80 e varan zamlar gelmiş haberde dediğine göre.Hatta birisi buna komik şekilde tepkisini koyuyordu ama fotoyu bulamadım. Araba 3800 tl gibi bir şey ama sigortası 1200 tl.

Adam diyor ki sigortasını yapana arabayı bedava veriyorum

Buldum

Sosyal ağlarda paylaş

super falan degil. kaza yapmayani/iyi surucuyu cezalandirmaya yonelik bi hareket olmus oyleyse. kaza yapan kendi dusunsun arabanin degerini. niye milyonlarca insan birileri kaza yapinca karli ciksin diye her sene fazladan para odeyecek?

tamam bazi kazalarda hic sucu olmayabiliyor insanin ama yeteri kadar tedbirli, proaktif olunca bu oran cok cok cok az. isteyen kasko yaptirir onun da onune gecmek icin zaten, sigortaya eklemek sacma.
Sosyal ağlarda paylaş

.kasko ortalama 600 tl olsun.. sana 600 000 kar yazsin %10 20 si ivir zivira gidiyor..500 sirkete kalsin 100 araba pert olsa bile 50 000 lik arabaya 40 mi ne veriyor belli oranda..400 000 anca gider ki 100 000 cepte..

ha bu sigorta sirketi de bu riski bir ust kuruma pazarliyor..reasunans birligi mi ne ole birsey var..500 un riskini alma karsiliginda 300 e mi ne kirdiriyor .. o reasunans da global sigorta sigortasina kirdiriyor 100 e gibi..

yerel sirket zarar etmiyor yani..

reasunans degil reasurans mis pardon..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...