Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bağdat Baharat - İş Görüşmesi

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Valvyn said:

Mantıksal günün şartları:Adam böyle konuşabilir tabiki kapıda 100 kişi daha beklıyo o kabul etmese başkası edecek

İşte anlamadığınız şey şartlar öyle olsa bile o adamın bu şekilde eleman alması saçma, yaptığı şey efektif değil tamamen tombala oynuyor ya tutarsa hesabı. Kendi zamanından ve enerjisinden çalıyor sonra da vereceği 3 kuruş parayı keserek zararını azaltmaya çalışıyor. o herif vizyonsuz siz de gelip buraya savunabildiğiniz için vizyonsuzsunuz. paticikte bile bu kadar desteklendiğine göre bu ülke harbi bitmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

Valvyn said:

Mantıksal günün şartları:Adam böyle konuşabilir tabiki kapıda 100 kişi daha beklıyo o kabul etmese başkası edecek

İşte anlamadığınız şey şartlar öyle olsa bile o adamın bu şekilde eleman alması saçma, yaptığı şey efektif değil tamamen tombala oynuyor ya tutarsa hesabı. Kendi zamanından ve enerjisinden çalıyor sonra da vereceği 3 kuruş parayı keserek zararını azaltmaya çalışıyor. o herif vizyonsuz siz de gelip buraya savunabildiğiniz için vizyonsuzsunuz. paticikte bile bu kadar desteklendiğine göre bu ülke harbi bitmiş.

Adamın bu şekilde tombala oynamasının sebebide ülkemizdeki üniversitelerin boktan staj sistemi devlet bir çok öğrenciye sigorta yapmıyor ki bunlardan biri de benim eğer özel üni deysen onlar bazen bi çok şirketle anlaşıp seni yönlendirebiliyo onun dışında zor.Bahsettiğimiz şirkette daha önce söylediğim gibi mercedes vb şirketlerin yaptığı staj olanağını sunabilecek bir firma değil.Bankalar bile artık stajdan almıyo eleman önce kendisi bi kaç aylık eğitim verıyo tabi o da işe kabul edilir.Deniz akademi vb. gibi

Yeniden söylüyorum ülkenin şu anki durumu bu bahsettiklerinizi yapmaya el verişli değil tabibi aslında böyle olması lazım ama böyle gelmiş şu an da böyle gidiyo.İnsani olarak tabiki bende sizin gibi düşünüyorum hatta şikayet üstüne o İK işten bile atılsın ama malesefki durum bu
Sosyal ağlarda paylaş

ODTU'lusunede çekiyorlar, Boğaziçilisinede. Türkiye de sorun Devlettin bir bok bilmemesi laissez faire olayını yanlış anlıyorlar. Kötü olanın batması lazım, ama batırmıyorlar. Yeni daha iyi şirket piyasaya çıkmıyor. O yüzden hödükler hep yönetimde kalıyor.

Mesela Soma Holdingin çoktan batırılması lazım dı.

Türkiye'de maaşlar baya düşük olduğundan, patronlar karı buradan sağlıyorlar. Eğitim felan vermeyerek bunu kara ekliyorlar. Kobi'lerde inanılmaz karlar dönüyor bu yüzden.

Kısaca Türkiye de devletin yapısı çok kötü. Free Speech ve Yargı Bağımsızlığıda olmadığından iş buluyorsanız şanşlısınız.

Birde yeni mezun mühendise düşük maaş verilmesinin nedeni iş yapamayacağından değil, eğitim giderinin yüksek olması. 5 sene tecrübeli mühendise de, yeni mezun mühendise de aynı parayı harcaman lazım teorikte.
Sosyal ağlarda paylaş

+ olarak firmalar bu yollardan daha fazla para kazanmaya çalışırken devlet kalkıp bi anda asgari ücrete zam yapıp bunun tamamınıda firmaya yüklerse o adam da eskiden 100 kişi çalıştırıyosa 70 kişi çalıştırıcak yani bu olaylar daha da kötüye gidecek.Ama devlet deseki gel bunu %50 %50 ödeyelim hatta daha çok işçi al bende daha fazla yardım yapayım hatta belki vergi avantajı cart curt o zaman herkez deli gibi işçi arıcak işte o zaman biz yeni mezunlar veya işsiz olanların eline firma seçme fırsatı doğıcak firmaların değil.

Siz şaka falan zannediyosunuz heraldede ekonominin durumu hakkaten iyi değil.
Sosyal ağlarda paylaş

abi mantikli degil donem sartlarina uygun konusuyorsunuz.

ama donem sartlarina uygun olan mantikli degil.

bu kafa ile tr'den anca "ama abicim, en ucuzu bizde be abi" firmalari cikiyor. dahasi da cikamaz zaten.

sistem kaliteye degil, dandik ama ucuza kilitlenmis durumda bu salaklar yuzunden. allahin cini bunu asmaya calisiyor da bizde en fazla vizyon bu olunca, yapacak bir sey yok.
e piyasa kaliteliyi talep etmeyince, kalite de olmuyor tabii.

ayni igrenc isleri ucuza yapip, ayni salak halka satip

** yildizli toshak buken universitesi mezunu adami
0.5* yildizli ozel kamil osmanoglan universitesi adamla kiyaslayip

**** yildizli okuldan saglam mezun adama "haci onlar 10lira aliyorlar ama. sen neden 50lira dedin ki!!!" diye piyasa kirmaya calisiriz anca.

diyecegim sey su.. tr'den siktir olun gidin haci. neredeyse hangi ulkede calisirsaniz calisin tr'deki igrenc ortamdan iyi olacagi garanti gibi. eger harbiden okuzcan kadar gucum olsa, tum gucumu kaliteli olan her adamin bu ulkeden gitmesi icin harcardim sanirim.

halen esi dosta, bilgi geldikce "gidin lan yurtdisina. bak surada soyle bi is var. bence sana uyar. firmadaki adam tanidik lan! ben konusurum istersen" bilgisi atiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu gibi konuşmalara muhattap olmamak için o yüzden okurken bir firmaya girip çalışacaksın pişeceksin ondan sonra mezun olduktan sonra bak bakalım böyle konuşabiliyormu

Mülakatı yapan kişinin üslubu,konuşma şekli yanlış ama konuştukları ne yazık ki doğru

Türkiye de kaç kuruluş gerçekten mühendislik yapıyor ki?

Ana üretim metodu kaynak olan kurum bile kaynak mühendisini sırf çalıştırmak zorunda olduğu için çalıştırıyor

Bu iş patronun vizyonunda ve eğitim sistemimizde bitiyor ha unutmadan AKP yede, her yeri uni doldurup + teknik öğretmenlerede sikimsonik sınavlarla mühendis yaptıkları içinde ayrı teşekkürler
Sosyal ağlarda paylaş

Valvyn said:

Adamın bu şekilde tombala oynamasının sebebide ülkemizdeki üniversitelerin boktan staj sistemi devlet bir çok öğrenciye sigorta yapmıyor ki bunlardan biri de benim eğer özel üni deysen onlar bazen bi çok şirketle anlaşıp seni yönlendirebiliyo onun dışında zor.Bahsettiğimiz şirkette daha önce söylediğim gibi mercedes vb şirketlerin yaptığı staj olanağını sunabilecek bir firma değil.Bankalar bile artık stajdan almıyo eleman önce kendisi bi kaç aylık eğitim verıyo tabi o da işe kabul edilir.Deniz akademi vb. gibi

Ben de devlet üniversitesi öğrencisiyim okul yaptı sigortamı. Yazın staj yaptığım yer haziranda aradı beni mezun oldun mu gel diye okulu uzattığım için başlayamadım ki 100% Türk şirketti. Yazları 10 tane stajyer alıp durumlarına göre onları seçmektense yeni mezun adamla ya tutarsa hesabı yapıyorsa o adam hertürlü zarar edecek, ondan sonra 3 yumurtayı 2 yumurtaya düşürme hesabı yapıyor işte.

Yani dönemin artları buna neden oluyor değil zaten kafalar bu olduğu için dönemin şartları da bu. Adamlar güneykorede, japonyada 40 yıl önce işçinin fabrikada gün içinde attığı adımı hesaplarken sen 2015 yılında böyle abuk sabuk iş yapıyorsan 3. dünya ülkesi olmaya mahkumsun.
Sosyal ağlarda paylaş

rakamlar tam aklımda değil ama 3 aşağı 5 yukarı doğrudur.

oecd ülkeleri arasında iş verenler ve işçiler arasında anket yapılıyor. iki soruya verilen cevaplarda türkiye açık ara önde, ama aşırı açık ara.

iş verene soruyorlar: başında bulunduğunuz firma şu anki halinden daha iyi durumda olabilir mi?cevap: %80 hayır, şu an olabilecek en iyi durumdayız.

işçilere soruyorlar: şu an yaptığınız iş için fazla kalifiye olduğunuzu düşünüyor musunuz? cevap: %85, evet şu an yaptığım iş için fazla iyiyim.

sonra bu ülke niye bu durumda? dfsfds
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

sistem boktan diye çocuğun dramına eğlenmek, adam haklı az bile demiş falan demek tam uzun dönem asker kafası. biz çektik o da çeksin. biz at kafalı olduk o da at kafalı olsun. insanlık böyle böyle boka batıyor işte.

türkiyede her iş böyle. herşey boktan. mimarlık da aynen böyle. mimarlık okuyan eden varsa okusun.

ben 1000 tl ile başlamıştım ilk. yemek yok, yol yok. 2000 almak isteyince iş ilanları direk (deneyimsizlere yönelik) 3dmax, 3 boyut tasarım bilen falan oluyor. başka bişey aramıyorlar. mimar oluyorsun 3d tekniker olarak çalıştırıyorlar. bunlar da mimarım ben şu şu firmada yüksek maaşla çalışıyorum diye artislik yapıyorlar gerek cahilliklerinden gerek mallıklarından. 2 sene sonra aynı işyerinde bir bakıyorsun ki 2 sene boyunca sana hazır verilen binaları 3 boyutta süslemekten başka bişey yapmamışsın. ya da büyük bi inşaat firmasında 2 sene boyunca gece 12'lere kadar pencere doğramasının götünü çizmişsin. piyasaya çıksan bi baraka bile çizecek durumda değilsin.

sonra sen zam alıyorsun daha ucuza çalışan yeni mezunlar piyasaya çıkınca gelince onu işe alıyorlar seni atıp.

benim şansım yaver gitti de yolumu buldum. keşke herkes bilinçli olsa. şuan mimarlık asgari ücreti 3,300tl brüt kağıt üstünde asdf alan var mı meçhul.

Dramına eğlenmedim üzüldüm hatta bu kadar muhtaç mı diye düşündüm
ilk 2 cümleden belli zaten adamın terbiyesiz olduğu "o" işyerinden hayır gelmeyeceğide çocugun bu kadar götsüz olmasına karşın adamın yaptıgına hak verdim 2 çift kelime edememiş mi görüşme boyunca ?

o kağıt üstünde brüt parayı lise mezunu/tekniker alıyor büyük firmalarda öyle gece 3lere kadarda pencere götü falan çizmiyor büyük firmada çalışanlar 1500 tane specle uğraşıp fake çizimleri 100 kere revizyon ediyorlar işte
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

biraz daha ciddi yazayım.
sizinle bu tarz konuşan adamın ağzına orada s.çıp çıkın o görüşmeden.
öyle görüşme olmaz.
yok oturursanız da bu tarz bir muhabbet kaçınılmaz.
heee,hele bir de böyle bir yerde işe girerseniz...yandı gülüm keten helva.

Lise 1 de ilk işime girdim. Nişantaşı abacus bilgisayarda. Bilenler bilir eskiler özellikle cadde bostan da master computer club nişantaşında ise abacus. o zaman ufağım.
Şartlarım dedim: temizlik yapmam kimseden emir almam. yapılacakları ben söylerim. lise 2 de Printemps de işe girdim. Fransız müdürler vardı 2 tane o ufacık yaşımda onlara bile yapıcaklarını söylüyordum.
İş görüşmesinde onlar seni değil sen onları büyülemelisin.
Dünya gazetesinde işe girdiğimde diplomamı bile sormamışlardı.
Onların şartlarını değil kendi şartlarını kabul ettirmelisin.,
YOksa zaten opun yazdığı gibi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de paso patronlara giydirip duruyordum ki sonra birilerini yanıma bulmam gerekti. Fark ettim ki iyi birini bulmak GERÇEKTEN ÇOK ZOR. Çok iyi üniversitelerden stajyerlerimiz oldu, iki kelimeyi bir araya getiremeyen, gel bi çay içelim dediğinde bir şey konuşamayacağın adamlar da aldık, büyük paralar da verdik. Hiç alakasız meslek lisesi çocuğun süper işler çıkardığı da oldu. Yine stajyer lazım mesela, yine yeni mezun adam lazım ama ne ilan verelim bilmiyorum. Gelen adamların geldikleri görüşmeden dahi haberi olmuyor, rastgele başvurulmuş ilanlardan biri işte, "ya tutarsa" modunda çoğu. İnanılmaz manzaralara denk geliyorsun yani. Hiç bir sistem kuramıyorum bu sebepten, çünkü gelen adamlar hevesli ve istekli değil, sürekli bir şeyleri beğenmeme ve reddetme modundalar. Herkes Microsoft'ta çalışmalı ama çalışamadıkları için öfke kusuyorlar gibi diyebilirim. Ben de öyleydim oradan biliyorum :)

Bakın patronlar şerefsiz hepimiz kabul ediyoruz gömdük zaten patronları ama gerçekten inanılmaz derecede niteliksiz üniversite mezunlarımız var, bölüm üniversite bağımsız konuşuyorum, üniversite eğitimi gerçekten çok çok az şey katıyor insana artık. Hani dışarı çıkıp iki hatunla falan konuşsa bile kardır bizim için zira konuşmayı, sunumu, ikna etmeyi bilir mesela, gelenlerde (IT sektöründeyim) sektörden ötürü o da yok. Ya yok ya. Çok enteresan. Yok. Herkes şeyinin ucuyla iş yapma derdinde, ama çay molasına bi laf et dünyaları yakarlar. Çok garip memleketiz ya.

Kusura bakmayın abi, oraya o görüşmeye giden ve o diyalogda bulunan adamın, abi ben üste ayda 200 lira vereyim, yeter ki beni fabrikanın "içerisinde" tut demesi lazım. Çünkü belli ki herif sıfır. Başvurduğu işyerinde yapabileceği işlerle alakalı bile bir fikri yok. Kendi anlatımıyla bile böyleyse, bir de patron açısından düşün.

horacegoesskiing said:

Adam lütfen işe alıyor modunda. Çocuğa da tecrübe işte. Bu çocuklar daha iyi yer ve şartlarda iş bulabilirler ise ne âlâ. Bulamazlarsa da kaderim diyip çekecekler.

Sizi neden işe almalıyız tadında bi durum bu. Ben hiç bu pozisyonda bırakmadım kendimi.

İki taraf da karşıdakine ne sağlayacağını bilmeli.

Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

İş görüşmesinde kendi şartlarını kabul ettirmek artistlik yapmak falan abacus bilgisayar gibi dünya çapında şirketlerde işe yarıyor olabilir.. Fakat, ciddi multi national bir şirkette biz sizi ararızı cebine koyar çıkarsın. :)

Şimdi cevap yazıcam ama nasıl inandırırım kanıtlarım meçhul.
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle bir şekilde cevap vereyim çocukluk arkadaşımın 80 milyon dolarlık bir işi var. Yanında mühendisler avukatlar mimarlar bla bla çalışıyor. Aldıkları ortalama maaşlar 3k AMa bir de 4 tane ilkokul mezunu adam çalışıyor bu şirkette aldıkları maaş 25000+ prim. Pazarlamadalar bunlar. Yani bu adamların o işe nasıl girebildiklerini kendilerini kabul ettirebildiklerini düşün.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Şaka şaka.. Bak kendin demişsin arkadaşımın bilmem kaç milyonluk işi diye, ben fortune 500 den bahsediyorum. Postayı sen değil, onlar koyar. Bu demek değil ki kendini ezdirmek, sadece desteksiz atarsan karşındaki insan anlayabilecek kapasitede oluyor, o yüzden.

Desteksiz atmayacaksın hic atmayacaksın güvenilir olacaksın yapabileceklerini limitlerini isteklerini belirteceksin.
Demek istediğim bu ama hep yanlış anlaşılıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...