Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fotoğraf Arşivleme

yav

Öne çıkan mesajlar

Nası yapıyosunuz?

2-3 yıl öncesine dek muntazam bir şekilde konu-tarih/ay/yıl klasörlerim vardı, 3 farklı harddiskte tutuyordum. Düzenli de uğraştığım bir şeydi hani. Sonra ucu kaçtı.

Şimdi bakıyorum, (mac var), klasörleme olayı tarihe karışıyor gibi (mı acaba?) Onun yerine arayüz (program) aracılığıyla coğrafi etiket - tarih - yüz tanıma vs.'ye göre otomatik sync ile birlikte fotoğraflar kendiliğinden düzene giriyor.

Farklı fotoğraf kaynaklarının da olduğunu düşünürsek (cep telefonu, foto makineleri vs), bu sync olayı kritik zahmetsiz düzen için sanırım.

Yine sync olayı fotoğrafları telefon tablet bilgisayar cloud vs. her yerden görmek için de şukela.

Google photos var, yüksek kalitede sonsuz fotoğrafı bulutuna saklıyor (bedava), her yere sync ediyor. Güzele benziyor.

Fotoğrafları tam boyutta cloud'a yüklemek içinse aylık 100gb 1.99$ imiş. (15 gb beleş)

Cloud bi yana, siz napıyosunuz. Hala klasörleme mi yapıyosunuz yoksa iphotos (yeni fotoğraflar), adobe bridge gibi programlarla otomatiğe bağladığınız bir klasörleme / düzenleme / yedekleme yönteminiz var mı?

En akıllıcası hangisi bilemedim. 2-3 yıldır çok pasaklıyım bu konuda artık canım sıkıldı bi düzene sokayım istiyorum

Cloud'un yanısıra harddisklerde tutmaya devam edeceğim bu arada ama mesela eskisi gibi klasör kasmak yerine hepsini bir dosyaya koyup direkt program aracılığıyla uğraşmayı düşündüm. Veya otomasyon yaparım fotoğrafları Tarih > Geotag şeklinde klasörle diye (Bu otomasyonu yapabilen bi program var mı bilmiyorum da, var mı? :D)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben eski laptopun klavye rastgele tuşlara basmaya başlayınca bilgisayarın şifresini girip açamadığımdan sinirlendim, klavyeye tokat attım hdd göçtü

Tavsiye etmiyorum, 20k kadar foto artık yok. O günden sonra sadece analog çeker oldum, d90a küstüm. İsteyen varsa satayım hatta. Bence ya cloud, ya analog. Harddiskler hala yeterince güvenli değil.

Bu arada darbe yemiş ve gidik hddden onlarca gb foto kurtarabilcek bi kurum ve kuruluş var mı? Parası neyse vericem 2-3 sene sonra. Acelesi yok hddyi saklıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

DS415play'e 4x3TB NAS disk koydum, 2 disk hatasını tolere edebilen SHR-2 raid kurdum. Yıl/tarih bazında klasörlüyorum. Sadece raw çekim yapıyorum. Nikon'un yazılımı aktarımdaki klasörleme işini hallediyor. NAS istersen senin için cloud'a atıyor.

Tablet, iphone, android falan için de app'leri kurdum. Hanım sıkıldıkça bağlanıp albüme bakıyor, wifi Epson üstünden photo bastırıp duruyor. Biri bakmak isterse de tablet ile albüm kıvamında bakıyor işte.

Yurtdışındaki kardeşim de kendi accountu ile erişip yeğenlerinin foto ve videolarını takip edebiliyor.

Ufak tefek oynamalar için de LR kullanıyorum. Makinaya hiç düzeltirme yaptırmıyorum ben. WB ve lens correction falan hep LR ile.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Selam,

DS415play'e 4x3TB NAS disk koydum, 2 disk hatasını tolere edebilen SHR-2 raid kurdum. Yıl/tarih bazında klasörlüyorum. Sadece raw çekim yapıyorum. Nikon'un yazılımı aktarımdaki klasörleme işini hallediyor. NAS istersen senin için cloud'a atıyor.

Tablet, iphone, android falan için de app'leri kurdum. Hanım sıkıldıkça bağlanıp albüme bakıyor, wifi Epson üstünden photo bastırıp duruyor. Biri bakmak isterse de tablet ile albüm kıvamında bakıyor işte.

Yurtdışındaki kardeşim de kendi accountu ile erişip yeğenlerinin foto ve videolarını takip edebiliyor.

Ufak tefek oynamalar için de LR kullanıyorum. Makinaya hiç düzeltirme yaptırmıyorum ben. WB ve lens correction falan hep LR ile.

Saygılar.

Saygılar
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam google photos'u kullanacağım, duruma göre de ya 15gb doldukça haricilere aktarım yaparım ya da paşa paşa 2$ öderim. (hoş arada bir her türlü haricilere aktarım yapacağım, nayır fakirlikten değil!!11)

Ama google photos işin cloud/sync/her yerden ulaşım kısmı. Offline olarak da bir düzenleme lazım. Yani kıyamet senaryoları kurduğumdan değil ama ne bileyim abi işte :)

Derken masaüstü app'i var mıymış bunun diye bakayım dedim

http://4.1m.yt/iw7gPD1I-.png

kulağa baya kıyak geliyor :D

Icloud nası acaba? mac'teki bu Fotoğraflar programı da güzel tertipliyor çünkü hani ama... google photos'a geçip o programı silecem galiba.

15gb doldukça da yedeklememi yapar (eski usül klasörler ve 2+hdd ile) devam ederim
çünkü 2dolar'a 100gb veriyomuş. Her şeyim için yetmez. Veya gene 2 dolar verir yılda bir harddisk yedeklemesi yaparım bak o da mantıklı Hmmm

büyüyünce de paramecium'un sistemi uygulayacağım :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...