Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mor ve Ötesi

Random-Man

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Kendini beyenmişliğe girip; ben söyle iyiyim, böyle büyüğüm demeyeceğim ama yaptıklarım iyi olduğuna ve sanat olarak çağrılabileceklerine inanıyorum. Kitleler ise ilgimi çekmiyor. Müziğimi bir kaç arkadaşım bir de buradakiler biliyor. Zaten ne gerek var ki kitlelere, anladığın gibi sanat sanat içindir diyor ve Mor ve Ötesi topiğini konudan ne kadar çok saptırdığıma bakarak utanıyorum.

[ Mesaj 29 Mayıs 2007, Salı - 19:41 tarihinde, GERGE tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Sanatla ilgileniyor olabilirsin,sanat yapmaya gayret sarfedebilirsin ama hemen "Ben Sanatçıyım" demek doğru değil. Sanat o kadar basit değil kanımca.

Şahsi fikrime gelince yaptıklarını dinledim ben de ve üzgünüm ama henüz sanat diyebileceğim birşey duyamadım,ha gelecek var mı evet bence var ama şuan yaptıkların denemelerden ibaret.

[ Mesaj 29 Mayıs 2007, Salı - 20:14 tarihinde, Sensible tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Sanatın tanımını yapmadan sanatçının tanımını yapamayız.
Sanatın tanımı da ne yazık ki kişiden kişiye değişir.
Bana göre iletişimin imkânsız olduğu bir dünyada iletişim kurma çabasıdır mesela sanat, o yüzden de hep umutsuz, acı verici ve üzücü bir zanaat olmakla beraber, o umutsuzluğunda güzelliğini taşır.
Bu bağlamda da herkes sanatçıdır ama kimse sanatçı değildir. Çünkü "Merhaba" diyen adam da sanat yapıyordur, notalarda kendini kaybeden de, fırça darbelerinde parçalara bölünen de. Ancak "Merhaba" diyen de, müzik yazan da, resim yapan da asla içindeki o kendine has ve tek olan özü yansıtamadığı için, aslında kimse sanatçı da değildir. Sanat da sanatçıya ait değildir, çünkü ben o sanat parçasını incelediğimde, kendime alırım, kendi özümde bükerim, eğerim, kendime göre onu değiştiririm.
Bu bağlamda bir sanat eserini, yada insan elinden çıkan hiç bir şeyi eleştiremeyiz, iyi/kötü denklemine sokamayız. Ancak yapabileceğimiz bir şey vardır ki, o da özümüze dokunan, onu kıpraştıran, oynaştıran sanatı bulmak. Onlar da beğendiğimiz sanat oluyor.
Ben 20 sene öncesinin müzik akımlarını, taşıdıkları özde kendimi bulamıyorum. Bunun bir çok sebebi vardır ki sıralamak çok uzun sürer. Ancak müzik altın çağını 20 sene önce yaşadı demek de saçma bence.
Gereksiz abanmışım yanlız, nerden geldim buraya ben ya?
Sosyal ağlarda paylaş

oznel bir yorum olarak anca sacma diyebilirsin 20 yıl oncekı muzıge. Ama ne yazıkki oznellikten ziyade realiteden bahsediyorum ben. Ben altın cagını yasadıgını zanettıgım ıcın degıl benden bagımsız olarak bu akım en verimli ve bugunun temellerini atan yüzbinlerce grubun yaratılmasına on ayak olan bir devir yaşadı 20 sene once. Aynı milyonlarca insanı etkilemiş birçok filmin yaratılmasında etken olmuş oscar sahibi olmuş bir filme kötü ve sacma demek gibi birşey oluyor o yuzden senınkı.
Sosyal ağlarda paylaş

Sanatta objektiflikten nasıl bahsedilebilir ki?
Ona bakarsan sanat kesik kesik bir şey de değildir, tarihsel bir gelişimi, değişimi ve doğrudan toplumsal gerçeklere dayanan bir oluşumu vardır.
Ona bakarsan 80'lerin müziğinin oluşmasındaki etken de 69 kuşağı müzikleridir, onların da oluşmasını sağlayan jazz, blues tarzı isyankar müziklerdir... Böyle böyle gider geçmişe doğru.
Her şey bir sonrakini doğurur.
Bugünkü hip-hop'un sanat, altın kolyeli "bling bling"ci elemanların sanatçı olmadığını kim söyleyebilir ki?
Sosyal ağlarda paylaş

Sen yazmadan once zaten 60lar ve 70lerdekı faktorlerın onemlı rol oynadıgını soylemıstım 80lerde. Elbette zaman ıcınde donem boyunca tarzlar birbirinden etkılenerek yenısını dogurmuştur ama anlayamamakta ısrar ettıgın nokta, 80lerde insanları çok fazla etkıleyen ve akım patlaması yaratan bir donem yaşandıgıdır. Muzıgın bir kitlesel iletişim aracı haline geldigi bu donemde yaşanan gelişmeleri saçma yada degersiz diye nitelemek anca o şahsın at gozluklerıyle konuya baktıgının ifadesidir. İnsanları etkileyen ve toplum uzerınde iz bırakmış olaylar içi boş sanat kavramıyla bagdastırılmadan ele alınması gereken konulardır. Bana göre sanat sana gore sanat diye konuşmaktan önce, yaşanmış olayları gozden gecirmek gerekir. Muzıkte etkileşim her daim olmuştur olmaktadırda, fakat doneme ızını vurmuş sanatçılar gruplar şarkıcılar muzısyenler vardır. Bunları gormezden gelmek en buyuk yanlıştır.

[ Mesaj 29 Mayıs 2007, Salı - 23:17 tarihinde, BlaCk tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam da "en verimli" kelimesini kullanıyorsun. Kime göre en verimliye gelmemek imkansız ordan.
Zaten tarih ve sanat paralel gider ki hep?
1900'lerin başında 1. dünya savaşının yaraları sarılıyordu, herkes mantığını her şeyini kaybetmişti hop dadaizm çıktı, ardından da sürrealizm. Ne kadar manyak bir akım? Ne kadar kalıpların dışında, büyük bir patlama? Sonra ne oldu? 2. dünya savaşının sonuyla beraber varoluşçuluk, abzürt tiyatro ortaya çıktı. İnanılmaz büyük patlamalardı. Sonra ne oldu, 60'larda viyetnam durumları bilmemne derken Pink Floyd'lar, Led Zeppelin'ler patladı. Yine korkunç bir patlama. Sokaklarda çıplak sakallı adamlar, kadınlar, öncesinde olur şey miydi? Aslında 80'ler bu dönemlerle karşılaştırılınca sakin bile geçti sayılabilir. 80'lerle bu patlamalar da bitmiş değil. 90'ların başında çetelerle sürünen kenar mahallelerde hip-hop ortaya çıktı. Yine inanılmaz bir patlamaydı. Amerikan rüyasının en sert kenarlarından biridir. 2000'ler oldu, şimdi o 90'ların serserileri, kendilerini kaptırdılar amerikan rüyasına iyice ve artık "bling bling" hastalığı çıktı. Yine patlama.
Sosyal ağlarda paylaş

Elbette en verimliydi, Hala kime göre neye göre diyosun. Sunu anlarım, sen o tarz muzık dınlemekten hoşlanmıyor olabilirsin tıpkı benimde rap ve hiphop tarzından hoşlanmadıgım gibi. Bu kişisel zevkle alakalı birşeydir ama çıkıpta saçma ve degersiz gibi bi açıklama yapman son derece yanlış olur. Oluşmuş değişimlerin yarattıgı etkılerının muzık endustrısınde patlama yapıp insanların muzıge karşı ılgılerının hatsafhaya geldigi bir donemden bahsediyoruz. Ornek olarak, Bugunki zilyontane abidik gubudik metal grubunun oluşmasında Black Sabbath gibi bi grup son derece buyuk rol sahibidir. Değişimler muzıkte herzaman olacaktır, ama bu donemlerde öne çıkan ve birleyi degistirmeyi başarmış izini o doneme kazımayı başarmış kişiler bireyler sayesinde, o donem anlam kazanır ve degerlenir.
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlız, sanırım karıştırdığın nokta şu:
Ben 80'lerde yapılmış müziğe anlamsız ve saçma demedim. Mor ve Ötesi 20 sene öncesinin müziğini yapıyor, o da tarih aşımına uğramış bir müzik bana göre, bu yüzden de saçma ve değersiz kanımca dedim.
80'lerin müziği içinse bana hitap etmiyor bir çok sebepten, o yüzden hoşuma gitmiyor dedim.
Arada dağlar kadar fark var.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi ilk olarak mor ve ötesi sevmıyorum bunu tekrar belirteyim ikinci olarak alakası falan yok 20 yıl oncenın rock muzıgıyle bu grubun. Zerre kadar yok hemde. Ha şu anda gunumuzde de yeni kurulmuş hard rock grupları mevcut. Yada hala odonemın bazı sanatcıları aynı tarza bagımlı kalarak cıkarttıkları albumler mevcut. Sen bunlarada sacma ve degersiz demen aynı hesaba cıkacaktır.

Kimse sana neden sevmıyorsun ki demiyor, ifade ettiğin noktalar yanlış sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

Hala öznel görüşler üzerinden doğru/yanlış yargısına varıyorsun. Her şeyden önce 80'lerin müziğin altın çağı olduğuna nerden vardık? Kim demiş bu böyledir diye. Sanat hakkında herhangi bir yargıya nasıl varılabilir? Fikirler vardır, öznel görüşler vardır, kimse de gelip "Bak bu fikrin yanlış" diyemez bunun hakkında.
Sosyal ağlarda paylaş

don dolaş aynı yerdesin, sar basa.

duvara anlatsam belkı anlamıştı

ha ayrıca, kusura bakmada bu mor ve otesı grubu hakkında dogru durst bır elestirin bile yokken gelip burada muzıgın evrımlerınden bahsetmen komik olmus. İnsanın boşa tartıştıgını anladıgı andır şu an benım acımdan

[ Mesaj 30 Mayıs 2007, Çarşamba - 00:37 tarihinde, BlaCk tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Demek istediğini anlıyorum da, söylediğin şey mantıksız.
Kendi kişisel favori dönemin olan 80'leri gözünde ilahileştirmişsin, herhangi bir diğer dönem gibi olmasına rağmen "müziğin altın çağı" diye tutturmuş gidiyorsun. Hiç bir açıklama dahi yapmadan da "O dönem müzikte patlama oldu." gibi ucu apaçık bir şey söyleyip geçiveriyorsun. Mor ve Ötesi hakkında eleştiri yazmadan müziğin evrelerinden bahsedilemiyor mu? Mor ve Ötesi hakkında eleştiri yazmak tez görevi mi görüyor müzik konusunda söz hakkı kazanmak için yerine mi getirmek lazım? Duvara anlat zaten böyle dayanaksız, açıklamasız, saldırıya dayalı şeyleri, bir tek duvardır çünkü sana cevap vermeyip böyle saçma sapan iddiaları kabullenecek, üzgünüm.
Sosyal ağlarda paylaş

Rock müziğin altın çağı'nın 80ler oldugunu benım uydurdugumu dusunmen senın cahilliğiden başka birşey degildir bu konudaki. Yapılabılecek herturlu acıklamayı yaptım ama korun belledigi gibi kime göre neye göre diye sorarak at gozluklerini sıkıca kafana bagladıgını kanıtladın. Bilgisi olmayan insanın fikride olmaması gerekir ama malesef sen bu düsturdan çok uzaksın. Mor ve Ötesi topicindesin elbette grup hakkında bi fikrin olmalı. Alternatif yada soft rock diye tabir edilen ve gayette 90larda turemıs bir muzıgı 80ler ve oncesi muzık turuyle bir tutuyorsun. Duvar ornegini senın ondan daha nıtelıksız oldugunu anlatmak ıcın vermıstımde amac saldırmak olunca onu bıle lehıne cevırmeye calısmıssın.

Senle tartışılmaz malesef. Bilmedigin donemler hakkında oznelden genel sonuclara varanda senın kendınden baskası degıl. Belirli bir fikrin yok sadece sevmedigin icin "bence degil" uzerınden konusuyorsun sacma sapan ornekler veriyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

"Kime göre, neye göre?" diyen insan at gözlüğü takmış olmuyor; tek, dar ve kendi görüşünden başkasını kabul etmeyen insan o gözlüğü takmış oluyor, haberine.
Ayrıca biraz önce "müziğin altın çağı"ydı, şimdi "rock müziğinin altın çağı" oldu. İşin ilginç yanı konuyu çevirmekle beni suçlarken senin çevirip durman.
Sosyal ağlarda paylaş

sırf bir muzik turunu sevmiyorsun diye o donemde ki gelismeleri kendi sınırlı dusuncelerince degersiz bulmak bunuda kime göre neye göre gibi bir kılıf bindirip tartışmaya katılmaya calısmaktan baska birşey yapmadınki. Elle tutulur dogru durust argumanın bıle yok. Aynı şeyleri tekrar etmekten baska.
ayrıca benım rock muzık konusunda konustugumu anlayamamış olmana gerçekten şaşırmadım olagan karsılıyorum artık algı meselesi
Sosyal ağlarda paylaş

Argümanım ortada, ancak anlamakta büyük bir başarısızlık göstermen üzerine adım adım anlatacağım sana, dönüp mesajlarımı okuyarak da yavaş yavaş belki anlarsın sonunda.
1-) Herkesin müzik zevki ayrıdır, herkesin sanat zevki ayrıdır, sanat objektifleştirilemez bir konudur.
2-) Burdan yola çıkarak, çeşitli sebeplerden dolayı ben 80'lerin müziğinden o kadar etkilenmiyorum.
3-) Rock müziği ilgimi çekmediği için de, bana, yani benim müzik ve sanat zevkime, ters düşüyor ve sevmiyorum bu müziği.
4-) Üstünden 20 sene geçmiş bir müzik akımına hiç bir yenilik katmadan taklit eden bir grup olan (yine BENCE) mor ve ötesini de bu yüzden değersiz buluyorum, gözümde bir nitelik, bir sıfat taşımıyor.
Anladın mı? Başardın mı bu sefer?
Bak bir daha oku, 80'ler müziğinin değersizliğini değil de GÖZÜMDE DEĞERSİZ OLABİLECEĞİNİ VE BUNUN NORMAL OLDUĞUNU savunduğumu belki, belki, belki kavrayabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Daha onceki mesajlarımda senın rock muzıgı yada 80ler donemının muzıklerını begenmeyebılecegını normal karsılayabılecegımı belirtmiştim. Ya mesajlarını yazılmış msjları okumadan yazıyorsun yada ciddi algılama sorunların mevcut.

Bilgin yok cahilsin bu konuda ve bu acık acık da beyan edıyorsun ama anlamayan sadece sensin. 80ler donemının muzıgıyle mor ve otesinin alakası yok. 80lerde alternatif rock turu henuz turememıstı. grunge akımının bir getirisiydi alternatif rock tarzı. Hala bu bilgisizligin uzerınden sav uretmeye ve savunmaya calısıyosun gercekten olmuyo. Ben karsımda tartısan adamın en azından bilgi sahibi olmasını ısterım. Bunuda ukalalık olsun diye degil bu durumun son derece sıkıcı olmasını vurgulamak ıcın soyluyorum.

Kendi gozunde begenmeyebilirsin hoşlanmayabilirsin fakat bunu degersiz olarak gormen şu anda dunyada yaşayan mılyonlarca ınsanı etkısı altına almıs bı turun akımlarının başladıgı doneme laf etmeni asla dogru kılmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sen de vejetaryen değilsen budistler için değerli olan ineği değersiz sayarak saygısızlık ediyorsun. Bu işin sonu yok. Gayet basit bir şey diyorum. Gözümde Mor ve Ötesi'nin bir değeri yok, beğenmiyorum. Bunu da kişisel mesele haline getirmene gerek yok. Çocuk gibi davranıyorsun hala.
Alternatif rock denilen türde 80'lerin rock müziğinden hiç bir etki yok diyorsan da ben pes diyorum ayrıca.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...