Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Half-life serisinin konusu.. (spoiler)

Dungeon_Master

Öne çıkan mesajlar

hmm.. ilginç şeyler konuşulmuş ilk sayfalarda, o hl saga sitesini bir ara okuyacağım ama bir saattir burayı okurken helak oldum zaten.. :-p

şimdi arkadaşlar, opposing force'u konu spekülasyonu olarak kaynak almamız pek mümkün değil yukarılarda dendiği gibi (valve tarafından) zira gearbox yapmıştı, üçüncü parti tarafından yapılan oyunlar kabul edilmiyor genelde senaryo akışında çelişkiler yaratmasından ötürü.. ben de adrian onbaşı'yı çok merak ediyorum :) ama umudum yok tekrar görebileceğimiz konusunda yine gearbox'a genişleme hazırlatmazlarsa..

combine konusunda da bence baştan doğruya yakın şeyler söylenip sonradan biraz karıştırmışsınız olayı. denildiği gibi bunlar sibernetik organizmalar olsa gerek, citadel'de gördüğümüz raylarda normal insanlar taşınıp mekanik parçalarla birleşitirilerek overwatch askerleri üretiliyor. overwatch combine'ın dünyadaki sömürgesinin güvenliğinden sorumlu ve hatta breen de nova prospekt'te biz ilerlerken overwatch askerlerine hitaben bir konuşma yapıyor "freeman'ı yakalayamadığınız için ben zor duruma düşünüyorum sizi savunduğum için, varlığınızı sürdürebilmeniz için verimli olduğunuzu kanıtlanmanız gerekecek" diye. o bazı parçaları metal gördüğümüz zayıf ve soluk tiplere belki bazı eklemeler yapıp zırh giydirince overwatch askeri oluyorlar, muhtemelen bazıları fiziksel olarak daha üstün olduklarından elite, civil protection vs diye ayrılıyorlar..

helikopter, dropship'ler dünya teknolojisine bazı organik eklemeler yapılmasının sonucu olabilir belki ama sanırım strider ve citadel'de gördüğümüz diğer bazı şeyler dünya dışı combine temsilcileri olabilir. hepsi de organik canlıların mekanik ve elektronik aksam ve eklentilerle geliştirilmiş hali. esasen bana seçim yapma şansı verilseydi combine tarafına geçerdim.. 8-)

g-man konusuna gelince.. pekçok spekülasyon yapmışsınız ama bir noktanın esgeçildiğini farkettim. bu 'arkadaş', iki oyunun sonunda da 'işverenleri'nden bahsediyordu. yani kendi başına buyruk, yok asi yok obi wan kenobi tiplemeleri bence uymuyor buna. adam galaktik yetenek avcısı dahi olabilir bence.. :-) çeşitli güç simsarlarına olayları manipüle edebilmeleri için bir aracı olarak çalışıyor olabilir, arayışlarının sonunda freeman'ı bulup onun 'yanlış yerde, doğru zamanda' bulunmasını sağlıyor olabilir. benim aklıma en çok bu yattı doğrusu..

hareketleri ve konuşmasında çektiği güçlük de bir dünyalı kılığında olduğuna işaret ediyor bence, kendisi esasen lamarr bile olabilir zira hiç aynı sahnede gözükmüyorlar.. :horace:

ekleme: lol esasen düşündükçe mantıklı gelmeye başladı, lamarr yine bizim "yanlış yerde, doğru zamanda" ortaya çıkmamıza neden oluyor, breen'in karşısına çıkartıyor bizi ve akabinde overwatch ile çatışmalarımıza neden oluyor, zincirleme süregidiyor olaylar. ve g-man trenden indikten sonra lamarr başka bir kapıdan giriyor! OMG! WTF! LOL![signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.

[Bu mesaj Sam tarafından 03 Ocak 2005 23:32 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 03 Ocak 2005 23:30 tarihinde demiş ki:
kendisi esasen lamarr bile olabilir zira hiç aynı sahnede gözükmüyorlar.. :horace:

ekleme: lol esasen düşündükçe mantıklı gelmeye başladı, lamarr yine bizim "yanlış yerde, doğru zamanda" ortaya çıkmamıza neden oluyor, breen'in karşısına çıkartıyor bizi ve akabinde overwatch ile çatışmalarımıza neden oluyor, zincirleme süregidiyor olaylar. ve g-man trenden indikten sonra lamarr başka bir kapıdan giriyor! OMG! WTF! LOL!

Sam'den süper komplo teorileri Rofl[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 07 Aralık 2004 19:56 tarihinde demiş ki:

Ant Lion, Barnacle, Bullsquid, Ichthyosaur uzaylı mı, uzaylıysa hangi ırktan?

Özel eğitimli askerleri black opslarla ve assassinlerle öldürmeye karar veren hükümet, bu kararı neden verdi? Sonuçta o askerleri gözden çıkarmak o kadar kolay bir şey değil. Arada black ops ve assassinler de ölebilir, askerler tepki gösterebilir, bu ihtimal de var. Hem ayrıca black ops ve assassinleri yollayan kişi kim ve tam olarak nedeni ne? Shepherd'i öldürmek için olabilir mi?

Combine ırkının bizi seçmesindeki neden ne? Bununla G-Man'in bir bağlantısı var mı?

HL1 trainingdeki Gina kim? Bizim eğiticimiz mi, yoksa sıradan bir bilgisayar yansıması mı? 13 tane HEV suitli adamın işi ne? (hani şu önceki sayfalarda gösterilen) M.I.T.'den mezun olmuş gözlüklü sıradan bir bilim adamının silah eğitimiyle işi ne? Gordon nasıl bu kadar iyi silah kullanıyor? Bizim eğitimimizden sorumlu kişi acaba G-Man olabilir mi? 13 kişiden tek kalan olmamız, G-Man'in daha geniş planları açısından bir test miydi?

Barney karşımıza çıktı peki Otis ne oldu?
Shepherd ne alemde?

Opposing Forces'taki hikayeyi HL2'ye taşırlarsa şahane olur, sonçta ekstra derin konu olacak ellerinde...

Neyse, sorularım bunlar, HL2 forumlarını takip edenler varsa, orda bunlar açıklanmışsa söylerse sevinirim, ya da direk orda topic felan da açabilirler, bilemiycem.
Ya da HL1+ek paketlerini ve HL2'yi oynamış olanlar bu konularda düşündüklerini söyleyebilirler.

Biraz üstünkörü geçtim yazarken, sorularım havada kalmış ve anlamsız olabilir, anlatım bozukluklarından dolayı özür dilerim o yüzden...

Cevap vericem ama düşünmeye ve yazmaya üşeniorum..

VTM: Bloodlines ve NWN saolsun.. :)[signature][hline]Birini suçlamak için işaret ettiğinde, diğer 3 parmağınında seni işaret ettiğini unutma..
Sosyal ağlarda paylaş

@Sam

nova prospektte ekranlarda iki farklı şey görünüyo.
biri citadel'de de gördüğümüz "stalker" denen, vücudu zayıflatılmış, ölümsüzleştirilmiş ve bazı beyin fonksyonları (içgüdü)ndan arındırılmış insan. oyunun başında transtation'da dr. breen konuşmasında bahsediyo bundan. stalker'ları combine'lar kendilerine ebediyen köle olarak kullanıyolar. citadelde çalıştırmaya başlamışlar bile.

öbürü kıyafetsiz combine. combine overwatch olduğunu pantalonundan anlıyoruz. boğazında, karnında ve kafasının iki yanında elektronik gibi bişiler var. yani insan da değil robot da değil. yarı organik yarı mekanik bişi.. striderlar gibin.

xen olayı hala bitmemiş olduğuna göre combine'larla xen'in de alakası var. benim tahminim combine'lar gittikleri yerlerde (xen+dünya) kendilerini oradaki en dominant canlıya göre modify edip sonra ele geçirip köle olarak kullanıyolar. nihilanth da büyük ihtimalle xen'in "breen"iydi. üstü kelepçeli falandı zaten. hatta HL2'de vortiguant'lar "bizi özgür bıraktın" tarzından bişiler diyolar. ben burdan onu çıkardım.

tartış tartış bitmez... hep tahmin hep görüş. hl3 çıksa da anlasak beah.
Sosyal ağlarda paylaş

lol Sam. iki dakkada doğaçlama komplo teorisi yazmışsın :D

**

Bu arada şu HEV suit olayı na dönmek istiyorum. Birisinin seçilmiş kişi olması ile HEV suit giymesinin bir alakası yok. Sonuçta tüm bilim adamları bu suitlere ulaşabiliyorlar. O Hev suitli ölülerde kahramanlık yapmaya çalışırken ölmüş insanalr olabilirler. Yada op'da daha önceden yakalandığını gördüğümüz yaratıkları hatırlayacak olursak, oraya giden bilimadamlarından dönemeyenler* olabilir onlar.[signature][hline]
Reality Isn't What You See
Reality Is What You Feel

Sosyal ağlarda paylaş

opfor'u valve yapmadığı için onun üzerine spekülasyon yapmanız bence çok anlamsız, terminator 3 nasıl cameron yazmadığı için alakasız bir seyre sokmuşsa hikayeyi opfor da benzer birşey..

valla arkadaşlar burada yazılan teorilerin çoğu benim lamarr teorimden daha sağlam değil hehe

bakın g-man'in konuşmasındaki tıslama headcrab'lerin tıslamalarına da benziyor. üstelik bu yaratıkların doğasında var manipülasyon, lamarr sadece aşmış bişi olduğundan artık acente kurmuş, işi genişletmiş. gordon'u istediği yere gönderirken kendi de kırsal alanda ayrıldı portaldan, sonra oradan gidip generale roketatarı veriyor. sizce tesadüf müydü kuş yakalayacam diye tam orada ayrılması? hayırrrr..... :horace:[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

ne yani, burada yazılan diğer kurgulardan hangisi daha etkileyici ki? yok neymiş ikinci dünya savaşı'ndan gelen naziymiş, yok neymiş esasen gordon'muş, yok neymiş asilerden biriymiş.. lamarr dışındaki her seçenek bayat, her seçenek klişe.. 8-)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

lol sam ya super teori cidden lamarr yuzunden hep gordon sehirde aranan duruma dustu =] bu arada niniliath xen'in dr breen'i o kesin onda suphem yok . hl3 ciksada orensek diyoruz ama hl3 cikincada hl4 ciksada gorsek demiyecegimiz ne malum =?[signature][hline]duty ... honor ... courage... *cough* semper fiiiii....
Sosyal ağlarda paylaş

Ya, damdan düşer gibi ve biraz da alakasız olucak ama, benim ilk Half Life zamanında serbest çağrışımla bulduğum bi olay vardı:

Gordon Freeman
Guardian of Freedom

şeklinde. Yani her halükarda seçilmiş bir insan olduğunu gösteriyor. Birde

Gordon Freman
Morgan Freeman

olayı var ki o ayrı bir konu :D[signature][hline]
Reality Isn't What You See
Reality Is What You Feel

Sosyal ağlarda paylaş

yaw şu karga teorileri epey güçlü sanırım

burada g-man bir salda sırtında bir kargayla görülüyor

edit resim[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta mağlup olursun"
Zaknafein Do'Urden

[Bu mesaj Sparkcaster tarafından 11 Ocak 2005 23:00 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

Karga teorileri neymiş? G-man aslında Azrail'in kendisi!! Ya da kötülüğün habercisi!! Veya ölümden sonra geçmek zorunda olduun gölün gizemli kayıkçısı.. Gordon'ı da kendine zıt bi karakter olarak seçio? Bana saçma gelio..[signature][hline]Birini suçlamak için işaret ettiğinde, diğer 3 parmağınında seni işaret ettiğini unutma..
Sosyal ağlarda paylaş

iki karga teorisi var.

- adam werecrow gibi bi uzaylı. hani werewolfların yanında kurt bulunur ya, bu da onun gibi bişi.

- adamın elindeki çantada karga yemi var, veya kargaları çeken bişi var.

diğer alakasız bişi ise, kargaları egzantrik olsun diye koymuşlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende Gordan, bir kiralık katil.

Cmbine tarafından tutulmuş g-mani öldürmek için.

g-man o kadar cok gezegende o kadar cok işgalde bela olmuş ve o kadar ulaşılmaz ve yakalanmaz bir karakterkiOna yaklaşmak ve tümüyle güvenini kazanmadan zarar vermek cok zor.

Gordan gibi bi profesyonelde, ancak gordanın en güvendiği adamı olursa bunun gercekleşebileceğini düşünüyor. ve combineda zaten g-man gibi bi beladan kurtulmak ıcın muhtemel işgal edilebilenecek iki gezegeni gözden cıkartıyorki zaten kendi ırklarını hıc bı zaman tehlikeye atmıyorlar dikkat ederseniz hep başkaları ateş altında.
Sonunda g-mani oldurucez ve biticek bu olay.

Şimdi neden böyle mi düşünüyorum:

1. Gordan ne kadar soguk kanlı ve prof olsada vicdanı var o yuzden sonunda ölümüne sepeb olacağı kımseyle yakın ilişki kurmuyor, bu yuzden pek konuşmuyor.

2. genelde bizimle konuşup ölen boss lara dikkar edelim özellikle Brenn'e adam baya baya ölüceğinden haberdar gibi ama bize önce "you will destreroy the whole city" diyip roll keserken sonra "you don't have to do this" veya "bu kadar ileri gitmene gerek yok" gibi şeyler soyluyo. Ama Gordan bir profesyonel ve işini tehlikeye atmıyor.

3.Gordan dehşet silah kullanıyor.

4. "he always plays for the highest bidder"[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...