Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ingilizceyi native speaker kıvamında kullanmak

Zyrobod

Öne çıkan mesajlar

Native seviyede öğrenmene gerek yok, zaten kolay kolay öğrenemezsin. Bir de native speaker diyorsan hangi dialectte native mesela? Native olmak akıcı ingilizce konuşmakla bitmiyor; dil algına, cümleleri kuruş şekline, seçtiğin kelimelere, yaptığın esprilere, ettiğin küfürlere kadar gidiyor.

Olay doğru düzgün konuşup karşındakini/okuduğunu tam olarak anlayıp, cevaplayabilmek. C1 falan buna denk geliyor sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

native speaker or working proficiency

corp US bi sirkette, research lab'de calisan nerd tarzi bi pozisyona sahip degilseniz, tekleyen ingilizceyle anca peer lariniz yukselirken arkalarindan bakarsiniz. isinizde cok iyiyseniz yine bi gun guzel pozisyonlara gelirsiniz ama insanlar arayi acarken beklemek koyar insana ve o arayi acanlara yetisemezsiniz hic bi zaman.

etrafta her zaman bi amerikan, brit, irish, aussie, kiwi, hatta belki bi south african olacaktir report edeceginiz.
Sosyal ağlarda paylaş

native derken ingiliz gibi akıcı ve düzgün konuşmak anlamında demiştim ben, yoksa öğrenir ağzını burnunu kırarak konuşursun problem değil

misal benm olayımda 6 derece ingilizce var
ben derece 4 çıktım

son derece 6-native, anadilinin ingilizce olması lazım native olman için

git istediğin yerden kurs vs al 30 sene ingiltere de kal oxford ingilizcesi konuş gene de native olamıyorsun mesela

gidebileceğin yer max level 5
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Anadili İngilizce olandan daha iyi İngilizce yazabilirsin (örnek Nabakov mesela), anadili İngilizce olandan daha çok kelime bilebilir ve daha iyi okuyabilirsin (örnek olarak Joyce okuyunca anlayamadım diyen bir sürü Amerikalı ve İngiliz var), duyduğunu anlamada da anadilinmiş gibi performans gösterebilirsin ama konulurken her şekilde ikinci dil olduğunu belli edersin.

Okuma, yazma ve anlama konularında anadilim gibi performans gösteriyorum ben de, ama konuşmayı çözemeyeceğimi kabullendim artık. Sorun yaşamıyorum konuşurken, net ve akıcı konuşurum ama anadil olmadığı belli yani.

Zaten gavurların beklediği de daha fazlası değil. 20 yıl Türkiye'de kalmış Japon bir kadınla sohbet ediyordum geçen. Türkçe kurduğu cümleler çoğu cahil insanımızınkinden daha iyi, ama ana dili olmadığı belli okuyor yani. Onun önüne geçmenin yolu vardır belki ama ben bilemiyorum.

Native speaker kıvamı mümkün ama. Nasıl yapacağını söyleyeyim (benim nasıl yaptığım bu, tek ya da en kolay yol değildir tabii):

İlk önce 7 yaşımda başladığım için İngilizce dersleri almaya oradan bir avantajım vardır elbet ama ana yöntem ülke dışına çıkmayacaksan çok okuman ve izlemen. Bir sürü roman oku ve dizi izle. Dizileri altyazı olmadan izle. Anlayamıyorsan Last Airbender gibi anlaması kolay şeylerden başla. Dil bilgisi filan past perfect nedir gibi sorulara cevap vermeyi öğrendikten sonra önemli değil, ben de orada bıraktım zaten onu. Konuşmanın yolu da konuşmak. MMO oyna.
Sosyal ağlarda paylaş

Dili nativden duya duya ogrenorsen.gayet natove gibi konusursun ni noktadan sonra. 2.5 yildir polonyadayim cat pat lehcem var oyle cok konusamiyorum ancak kurdugum basit cumlelere taninayanlar ya da yeni taniyanlar sasiriyor bata oha ayni bizim gibi soyledin yabanci oldugun anlasilmaz vs diye. Biraz da kulakla alakali dogru duyup dogru taklit edersen olur.
Sosyal ağlarda paylaş

sayfalarca lafi gecmis de, aksansiz konusma diye bir olay yok gencler.

gittiginiz yerde konusmaya basladiginizda elbet 'nerelisin sen' diye soracaklar. gucendirmemek icin aksanin var demeyebilirler ama native olmadigini daha ilk cumlenizden anlarlar. bunda bir sorun yok, aksan guzel ve akici olduktan sonra kara cahil olmayan adamin hosuna gidiyor. cok agir aksan varsa karsi taraf anlayamabilir basta sadece o sorun olur.

aksanin kaybolmasi da 5-10 yil orada yasayacaksiniz iste esiniz cocugunuz ingilizce konusuyor olacak, oyle bile hala ufaktan aksanini koruyan olabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...