Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnternette 5 saniyede film kaydedilecek

orc_lord

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
İnternette 5 saniyede film kaydedilecek

Bilim adamları interneti bugünkünden çok daha hızlı hale getirecek yöntemleri araştırıyor. Yakın gelecekte bir sinema filmini internetten 5 saniyede indirmek mümkün olabilir. ABD'li bilim adamlarının üzerinde çalıştığı "Fast TCP" adlı yeni proje, bugünkü hızlı internet (broadband) bağlantısından tam 6 bin kez daha hızlı bir bağlantı vaadediyor.

New Scientist adlı dergideki habere göre, yeni hızlı bağlantı, mevcut internet altyapısı üzerinde çalışabilecek. Yeni sistem, California Teknoloji Enstitüsü'nden (Caltech) Steven Low tarafından geliştirildi. Low dergiye yaptığı açıklamada, bugünkü internet bağlantısını, "yalnızca 10 metre ileriyi görerek araba kullanmaya" benzetti. "Eğer park yeri arıyorsanız, bu mesafe yeter ama otoyolda daha ileriyi görmek gerekir" diyen Low, yeni bağlantının çok daha ileriyi görmek üzerine inşa edildiğini söyledi.

Fast TCP adlı yeni bağlantının ilk denemesinde, California'dan gönderilen data, 10 bin km uzaklıkta Ceneve yakınlarındaki bir fizik laboratuvarına ulaştırıldı. Datanın aktarım hızının saniyede 925 megabits olduğu belirtilirken, sıradan bir TCP(*)'nin hızının 266 megabits'de kaldığına dikkat çekildi.

10 Fast TCP sisteminin birlikte kullanılmasıyla aktarım hızının saniyede 8.6 gigabits'e ulaşabileceğini belirten bilim adamları, böylece sıradan hızlı internet bağlantısına ait kapasitenin 6 bin kez artacağını ifade etti.

Caltech yetkilileri, yeni sistemin görüntü aktarımında kullanılmasıyla ilgili olarak Microsoft ve Disney'le görüştüklerini bildirdi.

(*)Tranmission Control Protocol:Güvenli veri aktarımı yapılan bağlantı protokolu.

kaynak:hürriyetim

süper olur gerçekleşirse ancak bu olayın türkiye'de olması sanırım zor gibi :)[hline]===> orc_lord <===
*Çok sevdiği babannesini kaybettiği için üzgündür*
*Balık katili olmuştur*
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
bone ben adsl aldım ama acaip bişi var kafayı sıyırıcam

cs ye gşiriyorum dial up dan bile 2 kat laglıyım
ping atıyorum
paticik e 70-80ms falan bi ping de 350 falan cıkıyo

aradım 124 ü sorun bildirmeyi adamlar incelemişertesi gün aradılar sorun yok demişler

oynatıcam yakında , türkiye içi cable net le ping atıyorum 7-9ms adsl ile 80 civarı
kabloyu iptal ettirdim geçen pazartesi suan sırf adsl kaldım böle
bi düzelse..[hline]Grandmaster Hamburger
www.dynamick.net
Sosyal ağlarda paylaş

ulen gözünüz doysun biz 300 pinge şükrederken pingi 30'a çıkınca laaaagggggg diye bağıranlar vardı, onlar siz miydiniz? :)

bu bluş günlük kullanıma inene kadar da hdd ve görüntü formatı boyutları gene abarır, mpeg5 filan çıkar 100 dk'si 1 terabyte'lık..[hline]Eaglewingg, 29 May 2003 01:19 tarihinde demiş ki:
yani anlayıcağın bu dizi seni acmaz sam amca hiç izlemeye başlama çünkü bu diziyi izlemek biraz derinlik ister
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...